در این مقاله قصد داریم به معرفی بازاریابی نیچ یا Niche Marketing بپردازیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

اگر در صنعتی تجارت می کنید که اشباع شده است و ایستادگی در آن در بعضی مواقع غیر ممکن به نظر می رسد، برای شما یک راه حل بسیار عالی وجود دارد: اگر از بازاریابی نیچ استفاده کنید، در آن بازار شلوغ اشباع شده، کسب و کار شما میدرخشد.

در مقاله های قبلی نیز برای شما عزیزان به معرفی نیچ بلاگ پرداختیم و ویژگی های آن را نیز بازگو کردیم. حال می خواهیم به بررسی جوانب مختلف نیچ بلاگ بپردازیم.

بازاریابی نیچ یا Niche Marketing چیست؟

بازاریابی Niche یک استراتژی تبلیغاتی است که در یک بازار هدف منحصر به فرد متمرکز است. این استراتژی به جای بازاریابی برای هرکسی که می تواند از یک محصول یا خدمات بهره مند شود، منحصراً روی یک گروه، یک بازار نیچ یا جمعیتی مشتریان بالقوه که بیشترین سود را از پیشنهادات دارند، متمرکز می شود.

مواردی که باید در بازاریابی نیچ یا Niche Marketing در نظر داشته باشید:

 • نیاز
 • حرفه
 • سبک
 • رفتار
 • فرصت
 • فرهنگ
 • دموگرافیک
 • سبک زندگی
 • فعالیت یا عادت
 • منطقه جغرافیایی
 • کاهش یا اضافه کردن ویژگی

فایده بازاریابی نیچ این است که به برند ها اجازه می دهد خود را از یکدیگر متمایز کنند، به عنوان یک برند منحصر به فرد و خاص در میان بازاری اشباع شده ظاهر شوند و بیشتر با مشتریانی که با طرز تفکر عمیق تر، همراه هستند، همکاری می کنند.

به جای آمیخته شدن با بسیاری از برند های دیگر که همان محصول یا خدمات را ارائه می دهند، یک مارک تجاری می تواند از بازاریابی نیچ استفاده کند تا از جای خود خارج شود و با ارزش تر به نظر برسد همچنین به پتانسیل بالایی از رشد خود برسد و با ایده آل خود ارتباطی طولانی مدت برقرار کند.

چند نمونه از بازار های نیچ

بازارهای نیچ اغلب بخشهایی از صنایع بزرگ و رو به رشد هستند. در اینجا چند برند تجاری وجود دارد که راهی برای پیشبرد فعالیت در صنعت خود پیدا کرده اند تا بتوانند مخاطبان نیچ را به بازار عرضه کنند.

Divvies وگان و آجیل

بازاریابی نیچ یا niche marketing

صدها مارک و برند تجاری وجود دارد که غذاهای شیرین و غذای میان وعده ای مانند کوکی، قهوه، پاپ کورن و کیک های مختلف را به فروش می رسانند. در حالی که اکثر مردم می توانند از میان ده ها برند انتخاب کنند و گزینه هایی را پیدا کنند که خواسته های آن ها را به بهترین شکل ممکن برآورده کند، گروهی از افراد وجود دارند که نمی توانند همه نوع شیرینی جات را مصرف کنند. این افراد آلرژی یا محدودیت غذایی دارند که مربوط به محصولات حیوانی و آجیل است.

برند Divvies این بخش کم اهمیت را در صنعت شیرینی دید و بعد از بررسی های لازم برندی ایجاد کردند که منحصراً این گروه از افراد را هدف قرار داد. فروش کوکی ها و کیک ها ایده ای منحصر به فرد نیست، اما فروش آنها به عنوان گزینه های وگان و بدون آجیل، Divvies را در بازاری که قبلاً به شدت اشباع شده بود، متمایز کرده و به آن ها امکان ایستادگی و ایجاد یک مشتری وفادار را می دهد.

Lefty’s: فروشگاه دست چپ

بازاریابی نیچ یا niche marketing

شناسایی یک جامعه محروم در یک بازار بزرگ راهی هوشمندانه برای نزدیک شدن به بازاریابی نیچ است. مانند Divvies و Lefty’s. فروشگاه چپ دست جامعه هدفی برای فروش محصولات خود پیدا کرد که در جامعه اهمیت کمتری به آن ها داده می شد و بازاری برای ارائه محصولات مخصوص آن ها وجود نداشت، افرادی که به جای دست راست خود از دست چپ خود استفاده می کنند.

از آنجا که 90٪ از مردم از دست راست خود استفاده می كنند، دست چپ ها مجبور شده اند كه با استفاده از محصولاتی كه برای “دست راست” طراحی شده اند، خود را وقف دهند. “لفتی این را فرصتی آشکارا برای درخشیدن می دید. آن ها فروشگاهی را ایجاد كردند و محصولاتی را طراحی كردند كه منحصراً برای 10٪ دیگر از مردم طراحی شده اند و راه موفقیت در رسیدن به این مخاطبان كوچك و غالباً نادیده گرفته شده است.

UNTUCKit

صنعت پوشاک تجارتی بسیار اشباع است که احساس می کند مانند همه چیز انجام شده است. اما UNTUCKit ثابت می کند که هنوز راه های خلاقانه ای برای ایجاد فضای جدید در یک بخش خسته کننده از بازار وجود دارد. با ایجاد حتی یک تغییر کوچک، می توانید یک بخش کاملاً جدید را در یک فضای سنتی بسازید.

UNTUCKit احتمالاً به دنبال ایجاد نوع جدیدی از پیراهن نبوده است. آنها به احتمال زیاد به خدمت به یک جامعه خاص از مردم متمرکز شده اند: کسانی که دوست ندارند دکمه آستین پیراهن خود را ببندند. برای اینکه آن افراد را جامعه هدف خود قرار دهند، UNTUCKit خط تولید جدیدی از محصولات را ایجاد کرد که مشکلی را که بسیاری از افراد با آن روبرو بودند حل می کرد.

نحوه یافتن بازاریابی نیچ یا Niche Marketing

بعد از دیدن چند نمونه، شما برای شناسایی فرصتهای خرد در صنعت خود مجهز تر خواهید شد. برای پیدا کردن و ارائه دادن ایده ای برای بازار نیچ در بازار های اشباع شده امروزی، 4 مرحله ی زیر را طی کنید قطعا به شما در این مسیر کمک خواهد کرد:

1. نقاط قوت و علایق خود را مشخص کنید.

بهترین بازاریابی نیچ یا niche marketing

با در نظر گرفتن بهترین آنچه ارائه می دهید و این که چه چیزی می تواند بهتر باشد شروع کنید. بهترین استراتژی های بازاریابی نیچ در نقاط قوت و دیدگاه های منحصر به فرد برند شما است. بنابراین در مورد خصوصیات ویژه و استثنایی برند، تیم و پیشنهادات خود تأمل کنید.

مناطقی را که از کار کردن در آن ها لذت می برید و افرادی که دوست دارید با آنها کار کنید را نیز در نظر بگیرید. بازاریابی Niche فرصتی است تا بتوانید روی بخش افرادی که بیشتر می خواهید با آنها ارتباط برقرار کنید، تمرکز کنید، بنابراین تصمیم بگیرید که بیشتر مشتاق خدمت به کدام بازار هدف هستید. سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • از کدام برند معتبر برتری دارید؟
 • چه مشکلات خاصی را حل می کنید؟
 • شما و تیمتان کی دوست دارید خدمت کنید؟
 • درباره چه چیزهایی اطلاعات لازم را دارید؟
 • چه مشکلی را می توانید بهتر از رقبای خود حل کنید؟

2. انجام تحقیقات در صنعت مورد نظرتان

هنگامی که ایده ای در مورد نوع بازاریابی نیچ ای که می خواهید انجام دهید دارید، ابتدا تأیید کنید که این یک ایده مناسب است. یک تحلیل رقابتی انجام دهید تا ببینید آیا در این فضا رقابتی وجود دارد و اگر وجود دارد، آنچه در آن برند ها قبلاً انجام می دادند وجود دارد یا خیر. همچنین به این نکته توجه کنید که آیا ممکن است بازار هدف شما هیچ شکلی از دست نرود و آیا تقاضا برای رشد در آن صنعت وجود دارد یا خیر.

از Ubersuggest برای دیدن ایده های ممکن در صنعت مورد نظرتان استفاده کنید. Ubersuggest یک ابزار پیشنهادی برای آشنایی با کلمات کلیدی است که تغییرات یک عبارت یا کلمه ای را که مردم در جستجوی آن هستند فراهم می کند.

همچنین می توانید دسته بندی محصولات آمازون را مرور کنید. از آنجا که آمازون یک خرده فروش اینترنتی گسترده است، مکانی عالی برای الهام بخشیدن به دسته بندی محصولات است که شاید فکرش را هم نمی توانید بکنید. مدتی را صرف مرور دسته بندی های آن کنید تا ببینید چگونه می توانید به دسته بندی محصولات محبوب خود برسید.

برای سنجش علاقه به جستجو از ابزار کلمه کلیدی Alexa استفاده کنید. دانستن آنچه مردم در جستجوی آن هستند، بینشی در مورد علاقه مشتری به شما می دهد تا ببینید چه نوع رقابت در بازارهای نیچ وجود دارد. برای جستجو در کلمات کلیدی برتر از ابزار کلیدواژه Alexa استفاده کنید و ببینید که چه مدت این عبارت ها توسط جستجوگران (نمره محبوبیت) و چگونگی رقابت این عبارت (نمره رقابت) استفاده می شود.

روش های بازاریابی نیچ یا niche marketing

3. با مشتری ایده آل خود آشنا شوید

راه دیگر برای به دست آوردن بینش و الهام بخشیدن به بازاریابی نیچ این است که با دقت به مخاطبان هدف خود نگاه کنید و آنچه را که آنها واقعاً می خواهند و نیاز دارند، تشخیص دهید. آشنایی با مشتری ایده آل شما می تواند به شما در ارائه محصول، خدمات یا ارائه پیام بهتری به شما کمک کند.

برای تحقیق در مورد مخاطبان ایده آل خود، از ابزار همپوشانی مخاطبان Alexa استفاده کنید. سایتی را وارد کنید که مخاطبی را که دوست دارید به آن دسترسی پیدا کند، بررسی کند. این ابزار به شما کمک می کند تا وب سایت های مشابهی را پیدا کنید که مخاطبان را به اشتراک می گذارند و در یک دید کلی می توانید آن ها را ببینید و بررسی کنید. از اینجا، شما می توانید به دنبال گرایش هایی باشید که مخاطب به چه چیز دیگری علاقه مند باشد. می توانید راه هایی برای تمرکز روی نیازهای مشتری ایده آل خود را شناسایی کرده و فرصت هایی را برای بازاریابی آنچه ارائه می دهید پیدا کنید.

4. انتخاب، آزمایش، تنظیم و تکرار کنید

مانند اکثر استراتژی های بازاریابی نیچ، شما فقط نمی توانید یک کمپین بازاریابی نیچ را تنظیم کنید و فرض کنید که به نتایج مورد نظر شما خواهد رسید. شما باید ایده اولیه خود را آزمایش کنید، نتایج را مرور کرده و متناسب با آن برنامه های خود را تنظیم کنید.

ممکن است به این نتیجه برسید که اولین ایده شما برای بازاریابی نیچ کار نمی کند، اما یک ترفند ساده می تواند به نقطه ای شیرین تبدیل شود که مخاطبان را به خود جلب می کند و به مشتریان مادام العمر منتهی می شود. شاید یک فروشگاه کامل بوتیک برای علاقه مندان به یوگا جلب توجه نکند، اما شما متوجه بیش از نیمی از خریدارانی که آثار هنری خریداری کرده بودند، بوده اید. ممکن است بخواهید آزمایش کنید و ببینید که آیا آثار هنری برای یوگا ایده ای مناسب است که ارزش کاوش را داشته باشد یا خیر.

بازاریابی نیچ یا Niche Marketing خود را هدف قرار داده و به آن برسید

اگر درگیر بازاریابی نیچ نشده اید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که این تاکتیک را به عنوان ابزاری برای ارتباط با زیرمجموعه های کوچکتر اما با مشتریان وفادارتر بررسی کنید. از نکات و نمونه های موجود در این پست استفاده کنید تا به شما در ایجاد استراتژی برای شناسایی یک بخش مخاطب کم ارزش و با ارزش که می توانید روی آن تمرکز کنید، کمک کند.

برای کمک به تلاش های بازاریابی نیچ خود، برای یک آزمایش رایگان از برنامه های پیشرفته الکسا استفاده کنید و همچنین از چگونگی افزایش رتبه الکسا نیز آگاه باشید. این مجموعه شامل کلید واژه های سخت افزاری و ابزار همپوشانی مخاطبان ذکر شده در این پست به همراه سایر گزینه های بهینه سازی موتور جستجو (SEO)، تحقیق در مورد کلید واژه ها و ابزار بینش مخاطبان است که می تواند در یافتن، هدف گیری و دستیابی به بازار نیچ به شما کمک کند.