آیا به دنبال راهی برای غیر فعال کردن فید RSS در وب سایت وردپرس خود هستید؟ فید RSS مخفف Really Simple Syndication است و برای به اشتراک گذاشتن محتوا بین خوانندگان و جذب بازدید کنندگان برای اشتراک، استفاده می شود؛ اگرچه در طول سال ها محبوبیت آن، کاهش یافته است.

متأسفانه روش داخلی آسانی برای خاموش کردن فید RSS در وردپرس، وجود ندارد. خوشبختانه، مانند بسیاری از موارد در وردپرس، افزونه هایی وجود دارد که می توانید برای رفع این مشکل، از آن ها استفاده کنید. همچنین می‌ توانید از کد برای دستیابی به نتایج مشابه استفاده کنید. در ادامه، نحوه غیر فعال کردن فید RSS در وردپرس را با استفاده از دو روش، آموزش خواهیم داد.

چرا فید RSS را غیر فعال کنیم؟

در حالی که فید RSS، به هیچ وجه به وب سایت شما آسیب نمی رساند، اتفاقا می تواند به وب سایت شما کمک کند. البته امروزه راه اصلی اشتراک گذاری محتوا در بین بازدید کنندگان، در حال حاضر از طریق پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، تلگرام، اینستاگرام و… است.

تقریباً هر وب سایتی، یک اکانت رسانه اجتماعی در فیس بوک، توییتر یا اینستاگرام دارد که به همه بازدیدکنندگان خود اطلاع رسانی می کند که محتوای جدیدی منتشر کرده است. وجود رسانه های اجتماعی، باعث نادیده گرفتن RSS می شود و اگر هیچ مزیت یا استفاده ای برای این ویژگی وجود ندارد، شاید بخواهید فید RSS را در وردپرس، غیر فعال کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر به دلایلی از پلتفرم های رسانه های اجتماعی استفاده نمی کنید، فید RSS همچنان می تواند برای وب سایت وردپرس شما بسیار مفید باشد. اگر حساب‌ های رسانه‌ های اجتماعی شما فالوور های زیادی نداشته باشند، این موضوع نیز صادق است. فقط داشتن یک صفحه فیس بوک در صورتی که بازدید آن صفر باشد، کاری انجام نمی دهد. میزان مفید بودن فید RSS به شدت به موقعیت وب سایت بستگی دارد.

نحوه غیر فعال کردن فید RSS در وردپرس

امروز، نحوه غیر فعال کردن فید RSS در وردپرس را با استفاده از دو روش، آموزش خواهیم داد. اولین و ساده ترین روش استفاده از افزونه “Disable Feeds” است. این افزونه بلافاصله پس از فعال سازی، کار می کند.

روش دوم اضافه کردن کد برای غیر فعال کردن فید RSS با ارسال یک خطا به بازدیدکنندگان است. به خاطر داشته باشید که هر دوی این روش ها به سادگی فید RSS را خاموش می کنند، اما آن را از وب سایت حذف نکنید.

استفاده از پلاگین

برای روش افزونه، از افزونه ای به نام «Disable Feeds» استفاده می کنیم.

مرحله اول: افزونه را نصب و فعال کنید

برای نصب افزونه در وردپرس، می توانید از راهنمای کامل ما کمک بگیرید.

مرحله دوم: دسترسی به “تنظیمات” در وردپرس

این افزونه، پس از فعال سازی کار می کند، اما می توانید هر زمان که بخواهید تنظیمات را تغییر دهید.

برای غیر فعال کردن RSS در وردپرس، در پنل مدیریت سمت چپ روی “Settings” کلیک کرده و گزینه “Reading” را انتخاب کنید.

تغییر تنظیمات افزونه های وردپرس. (غیر فعال RSS وردپرس)

در پایین صفحه، بخش Disable Feeds Plugins را مشاهده خواهید کرد. به طور پیش فرض، وقتی کابری قصد ورود به فید آر اس اس را داشته باشد، این افزونه کاربر را به صفحه ای دیگر منتقل می کند(به عبارتی، مسیر کابر را تغییر می دهد). البته یک گزینه دوم نیز وجود دارد که هنگامی که کاربر بر روی فید RSS کلیک کند، با صفحه ارور 404 رو به رو می شود. توصیه می کنم گزینه پیش فرض را روشن بگذارید.

مرحله سوم: تغییراتی که ایجاد کرده اید را ذخیره کنید

اگر تغییراتی انجام دادید، به یاد داشته باشید که روی دکمه “Save Changes” کلیک کنید.

ذخیره تغییرات افزونه. (غیر فعال RSS وردپرس)

شما با موفقیت فید RSS خود را در وردپرس غیر فعال کردید. به خاطر داشته باشید که اگر فید RSS را خاموش می کنید، باید راه های دیگری برای اشتراک گذاری محتوای خود با بازدیدکنندگان داشته باشید.

کد نویسی

اگر نمی خواهید افزونه دیگری به وب سایت خود اضافه کنید، پس می توانید از روش کد نویسی برای غیر فعال کردن فید RSS در وب سایت وردپرس خود، استفاده کنید. از آنجایی که شما فایل‌ ها را در backend وب‌ سایت خود ویرایش می‌ کنید، ایده خوبی است که یک نسخه پشتیبان از وب‌ سایت خود ایجاد کنید. این اطمینان حاصل می کند که اگر اشتباهی رخ داده باشد، می توانید از نسخه پشتیبان برای بازگشت استفاده کنید.

مراحل زیر را در cPanel خود، انجام دهید.

مرحله اول: گزینه File Manager را پیدا کنید

با ورود به cPanel، بر روی گزینه File Manager کلیک کنید. File Manager، به شما این امکان را می دهد که به تمام فایل های مربوط به وب سایت خود دسترسی داشته باشید.

مدیریت فایل در cPanel. (غیر فعال RSS وردپرس)

مرحله دوم: فایل functions.php را پیدا کنید

باید فایل functions.php قالب خود را پیدا کنید. روی پوشه public_html کلیک کنید، سپس روی پوشه wp-content کلیک کنید.

در داخل این پوشه، تمامی مطالب مرتبط با وب سایت خود را خواهید دید. روی پوشه themes کلیک کنید و پوشه قالبی را که در حال حاضر استفاده می کنید، وارد کنید. در نهایت بر روی فایل functions.php کلیک راست کرده و گزینه Edit را انتخاب کنید.

ویرایش functions.php. (غیر فعال RSS وردپرس)

مرحله سوم: فایل را ویرایش کنید

یک کادر pop-up ظاهر خواهد شد. این کادر به شما هشدار می دهد که قبل از ویرایش هر چیزی برای غیر فعال کردن RSS وردپرس، یک نسخه پشتیبان از فایل های خود ایجاد کنید. این تضمین می کند که اگر مشکلی پیش آمد می توانید وب سایت خود را به تنظیمات قبلی، بازگردانید. بر روی دکمه “Edit” کلیک کنید. یک تب جدید باز می شود که حاوی تمام کد های فایل است.

کادر ویرایش کد فایل. (غیر فعال RSS وردپرس)

به سادگی کد زیر را در فایل functions.php خود، کپی و پیست کنید:

[ht_message mstyle=”info” title=”” show_icon=”” id=”” class=”” style=”” ]function turn_off_feed() {
wp_die( __(‘Our Feed is currently off,please visit our <a href=”‘. get_bloginfo(‘insert_url_here’) .'”>homepage</a>!’) );
}

add_action(‘do_feed’, ‘turn_off_feed’, 1);
add_action(‘do_feed_rdf’, ‘turn_off_feed’, 1);
add_action(‘do_feed_rss’, ‘turn_off_feed’, 1);
add_action(‘do_feed_rss2’, ‘turn_off_feed’, 1);
add_action(‘do_feed_atom’, ‘turn_off_feed’, 1);
add_action(‘do_feed_rss2_comments’, ‘turn_off_feed’, 1);
add_action(‘do_feed_atom_comments’, ‘turn_off_feed’, 1);[/ht_message]

مرحله چهارم: تغییرات خود را ذخیره کنید

هنگامی که کد را در فایل functions.php وارد کردید، روی دکمه “Save Changes” کلیک کنید تا کار تمام شود.

ذخیره تغییرات کد نویسی. (غیر فعال RSS وردپرس)

اکنون شما با موفقیت فید RSS را در وردپرس غیرفعال کردید. می توانید هر زمان که بخواهید با حذف کد، این دستور را لغو کنید.

سخن آخر

از آنجایی که فید RSS قدیمی است، بهتر است آن را در وب سایت وردپرس خود، غیر فعال کنید. چند راه مختلف برای انجام این کار وجود دارد. اگر اصلاً با کد نویسی و دسترسی به فایل های صحیح مورد نیاز خود آشنایی ندارید، روش افزونه را توصیه می کنم. انجام این روش بسیار سریع تر و آسان تر است.

امیدوارم این آموزش بتواند به شما نشان دهد که غیر فعال کردن فید RSS در وردپرس چقدر آسان است.

منبع: greengeeks