استفاده از یک تشبیه در آموزش سئوی شما می تواند یک ابزار قدرتمند برای آموزش باشد. افراد غیر متخصص قادر به شناسایی روش های تلاقی سئو با نقش های ملموس تر هستند و این یک بخش اساسی در توسعه هر برنامه سئو است. از این گذشته، هرکسی که در کارش با یک وب سایت سر و کار داشته باشد، می تواند بر عملکرد جستجوی ارگانیک سایت تأثیر بگذارد، چه خوب و چه بد. داشتن افراد با سواد سئو در سایر تیم ها ماده ای اساسی در مقیاس گذاری استراتژی های سئو است. در این پست قصد داریم به شما روش هایی را پیشنهاد می کنیم تا بتوانید به راحتی به افراد غیر متخصص و تازه وارد سئو را آموزش دهید.

درک اساسی از نحوه کار موتور های جستجو و عواملی که بر رتبه بندی تأثیر می گذارند می تواند آن ها را قادر سازد تا فرصت ها و خطراتی را که کارشان به وجود می آورد، در نظر بگیرند. با این حال، هرکسی که آن را امتحان کرده باشد می تواند به شما بگوید، آموزش سئو به افراد غیر متخصص تیم های دیگر می تواند نتایج متفاوتی داشته باشد.

سئو یک رشته پیچیده و همیشه در حال تغییر است که پاسخ های سیاه و سفید بسیار کمی دارد. غرق شدن در آن یک موضوع هیجان انگیز است، اما برای افرادی که بیشتر درگیر کار های متفاوت هستند، سئو یک موضوع سخت است. در این پست، ما به تشبیهات و روشی جالب برای شکل دادن بهتر به تلاش های آموزشی شما در زمینه سئو خواهیم پرداخت که می تواند به همکاران تازه وارد شما کمک کند تا دانش مرتبط با سئو را بهتر یاد بگیرند و به عنوان یک همکار بهتر برای کار خود برنامه داشته باشند.

آموزش سئو به افراد غیر متخصص

حتی با داشتن مدرک تحصیلی، سال ها تجربه ئو و مخاطب کنجکاو و مشتاق، باز هم آموزش تئوری سطح بالای سئو به روشی کاربردی برای مدت طولانی چالش باقی مانده بود. من یک لیست طولانی از “چیز هایی که کار نمی کنند” دارم. آموزش عمیق و دقیق یک رویکرد کامل به نظر می رسید، اما وقتی افراد مقادیر زیادی اطلاعات در مورد یک موضوع جدید دریافت می کردند، یا همه یک باره یا ذره ذره، یادگیری این حجم برای طولانی مدت غیرممکن است.

از طرف دیگر، در عین سادگی کار ها و آموزش تنها بخش کوچکی از موضوع که به آن ها مربوط می شود، به نظر افراد غیر متخصص ساده تر به نظر می رسد، اما این اغلب به قیمت زمینه انجام می شود. که به نوبه خود اعتماد به دانش جدید آن ها را تضعیف می کند. نتایج هر دوی این رویكرد ها یكی بود: حداقل حفظ دانش و بی معنی پنداشتن اطلاعات دریافت شده.

برای اینکه افراد بتوانند آموزش را دریافت کنند، درک خود را ارزیابی کنند و آنچه را که آموخته اند در کار خود بکار گیرند، باید سریع مفاهیم را درک کنند، سپس به تدریج خلاء ها را پر کنند.

یکی از بهترین راه های دستیابی به این هدف در هنگام معرفی مفاهیم جدید و ناآشنا، استفاده از نحوه کار مغز ما با استفاده از استعاره و مثال است. استعاره های خوب می توانند ابزاری فوق العاده قدرتمند برای آموزش باشند، زیرا به ما اجازه می دهند درک موجود افراد از یک مفهوم آشنا را درک کرده و از آن ها به عنوان چارچوبی برای معرفی یک مفهوم جدید و ناآشنا استفاده کنیم.

گوگل یک کتابدار است

گوگل یک کتابدار است - آموزش سئو غیر متخصص

برای این مثال من فردی به اسم روپرت گیلز، کتابدار مدرسه ای را در اینجا به تصویر می کشم. اما هر کتابداری هم که شما مد نظر دارید، قابل استفاده است! از نظر عملکردی، نقشی که گوگل انجام می دهد به طرز باورنکردنی شبیه یک کتابدار است. پس سعی کنید در آموزش سئو به افراد غیر متخصص حتما از تشبیه گوگل به کتابدار استفاده کنید.

هر دو شاخص اطلاعات و منابع را طبقه بندی می کنند و هنگامی که افراد با سؤالات یا موضوعی به سراغ آن ها می آیند، آن ها از دانش خود در مورد این شاخص و همچنین تجربه کمک به افراد قبلی استفاده می کنند تا مجموعه ای از منابع را که ممکن است حاوی محتوای مورد جستجو باشد، پیشنهاد دهند. توضیح مفهوم به این ترتیب دو عملکرد مهم را انجام می دهد:

  • از چارچوب کتابخانه ها برای ایجاد پایه و اساس برای بقیه آموزش سئو استفاده می کند.
  • این فرد با جستجوی کاربر و نه موتور جستجو متمرکز می شود.

این نکته دوم حیاتی است. این بدان معناست که شما دانش سئو را بر اساس “انجام بهترین کار ها برای کاربر” و نه “تیک زدن باکس های دلخواه برای یک الگوریتم” ایجاد می کنید؛ برداشت غیر مفیدی که ناشی از تداخل پس از واقعیت است و تمرکز شما بر موارد فنی است. با استفاده از این مجموعه زمینه، اکنون می توانیم مثالمان را بیشتر توسعه دهیم و در مورد عواملی که منابع را برای کاربر انتخاب می کنند صحبت کنیم.

ویژگی های صفحه وب و کتاب

همانطور که شما گوگل را به یک کتابدار تشبیه می کنید، باید برای موارد دیگر نیز تشبیه هایی مرتبط داشته باشید. آموزش سئو به افراد غیر متخصص کار آسانی نیست!

بگذارید بگوییم هر بار که شخصی با یک کوئری وارد کتابخانه می شود، کتابدار حدود ده کتاب به آن ها ارائه می دهد که فکر می کنند به احتمال زیاد پاسخ های مورد نیاز را در خود جای دهند. ما می دانیم که کتاب ها ویژگی های خاصی دارند که می توانند:

  • الف) اطمینان حاصل کنند که در مکان مناسب طبقه بندی می شوند و
  • ب) اعتماد کتابدار را به مناسب و مرتبط بودن آن ها افزایش می دهند.

معاملات مربوط به ارائه صفحات وب توسط گوگل چگونه انجام می شود؟ شما می توانید از هر مقایسه ای که برای نتیجه گیری مناسب تر است، استفاده کنید اما در اینجا برخی از موارد استفاده شده در گذشته ذکر شده است:

ویژگی کتابویژگی صفحه وبدسته بندینمایانگر…
عنوان کتابH1 یا همان عنوان صفحهارتباطموضوع اصلی
عناوین فصلتگ های سربرگارتباطعناوین فرعی، ساختار محتوا
توضیح مختصر جلدتوضیحات متاارتباطخلاصه مطالب
تاریخ انتشارآخرین به روز رسانی صفحهارتباطمطالب به روز
تعداد صفحهتعداد کلماتتجربه و تخصصدقت، عمق
بررسی ها، نقل قول هابک لینک هاقدرتاهمیت
شهرت ناشراقتدار دامنهاعتماداعتبار
گرامرکیفیت فنیاعتمادکیفیت عمومی

ژانر و محتوا

وقتی گوگل صفحات را کرال می کند، همچنین معادل “ورق زدن” روی یک کتاب را می بیند تا ببیند آیا محتوا به طور کلی شبیه به نتایج برتر و اثبات شده موجود است. همچنین بررسی می شود که آیا محتوا نه تنها موضوع اصلی بلکه موضوعات مرتبط مورد انتظار را نیز پوشش می دهد.

اگرچه مثال ما کمی مضحک تر است، این یک جنبه مهم برای برقراری ارتباط است، به ویژه هنگام کار با تیم های محتوا و نویسندگان متن که ممکن است بخواهند تحقیقات کلمات کلیدی خود را انجام دهند. برای آن ها مهم است که یاد بگیرند گسترش دامنه محتوای آن ها برای درک بهتر موضوعات مرتبط می تواند عملکرد جستجو را برای کلمه کلیدی اصلی بهبود بخشد و تصور غلط بسیاری از افراد غیر متخصص که باور دارند سئو به معنای ایجاد محتوا برای کلمات کلیدی است، اصلاح کند.

بازخورد و شخصی سازی کاربر

با گذشت زمان، افراد مشابه با سؤالات مشابه از کتابخانه بازدید می کنند. هر بار که کتابدار منابعی را به آن ها ارائه می دهد، از نحوه پاسخگویی به آن ها اطلاعات مهمی در مورد تأمین نیاز های مراجعین بدست می آورد. به عنوان مثال، ممکن است شخصی کتابی را که امیدوار کننده به نظر می رسد، باز کند و بلافاصله آن را پایین بگذارد. اگر این اتفاق مکرر رخ دهد، کتابدار می تواند انتخاب کند که دفعه بعد آن را خیلی توصیه نکند.

از طرف دیگر، اگر کاربران کتاب خاصی را انتخاب و بررسی می کنند حتی اگر جزو آخرین کتاب هایی باشد که به آن ها پیشنهاد شده است، شاید در آینده باید آن را جزو اولین کتاب ها برای پیشنهاد دادن به مراجعین قرار دهید. دانستن اینکه گوگل همان کار را انجام می دهد، معیار هایی مانند نرخ پرش و نرخ کلیک را انسانی می کند، که می تواند برای هر کسی که از تجزیه و تحلیل داده اطلاعات زیادی ندارد، آشنا و قابل فهم تر باشد. پس در مثالی که برای آموزش سئو به افراد غیر حرفه ای نیاز به شخصی سازی بیشتر در مثال کتابدار دارید.

سخن آخر

در تمام جلسات آموزشی و معرفی سئو که مدرسان مشهور ارائه داده اند، تشبیه کتابدار مؤثرترین ابزاری بوده است که تاکنون استفاده شده است. من بعضی مواقع آن را اقتباس کرده ام، به جزئیات مورد نیاز پرداخته ام. اما به طور مداوم به برقراری ارتباط بین آنچه باید درک شود کمک کرده است.

استفاده مؤثر از آن به سه ملاحظه اصلی نیاز دارد. ابتدا اطمینان حاصل کنید که مقایسه هایی که انجام داده اید در خدمت پیامی است که آموزش می دهید. در غیر این صورت، سعی کنید آن را متناسب با نیاز های خود بهتر تنظیم کنید. مثال های ارائه شده برای اهداف من خوب کار کرده است، اما مهم است که این کار برای شما مناسب باشد.

دوم، محدودیت های تشبیه را تشخیص دهید. بدانید چه زمانی باید بیرون از آن قدم بگذارید تا مستقیماً در مورد سئو و موتور های جستجو صحبت کنید. کشیدن بیش از حد تشبیه قدرت آن را کمرنگ کرده و مخاطب شما را گیج می کند. در آخر، با آن سرگرم شوید. آموزش با استفاده از تشبیه، موضوع را قابل دسترسی تر می کند، که مشارکت را تشویق می کند، درک آموزش را راحت تر و به یاد ماندنی تر می کند.

امیدواریم این پست برای شما مفید بوده باشد و به شما کمک کرده باشد که بتوانید بهتر سئو را به افراد غیر متخصص آموزش دهید.