منحنی یادگیری سرچ گوگل یک مورد عجیب است. شما هر روز از آن استفاده می کنید، اما هنوز تنها چیزی که می دانید نحوه جستجو ساده و کاملا ابتدایی است. اما موتور جستجوی گوگل ترفند های زیادی در آستین خود دارد. در اینجا آموزش برخی از مفید ترین ترفند های سرچ حرفه ای در گوگل – از نکات اساسی تا ویژگی های جدیدی که به تازگی منتشر شده است – وجود دارد.

گوگل 86 درصد از سرچ های اینترنتی جهان را تشکیل می دهد و به لطف گسترش تلفن های هوشمند، هر کسی می تواند هر چیزی را از هر جایی سرچ کند – تنها چیزی که نیاز دارید اتصال به اینترنت است. این بدان معناست که گوگل روزانه چندین میلیارد جستجو انجام می دهد.

آموزش سرچ حرفه ای گوگل

حتی اگر چندین بار در روز از گوگل استفاده می کنید، احتمالاً موارد خاصی در مورد موتور جستجو وجود ندارد. اگر تا به حال برای به دست آوردن نتایج دلخواه خود تلاش کرده اید یا فقط می خواهید چند ترفند داخلی را بدانید، نکات زیر مهارت های شما در سرچ حرفه ای گوگل را بهبود می بخشد. در این آموزش سرچ حرفه ای گوگل همراه ما باشید.

به راحتی می توان آنچه را که یک سرچ وب مدرن می تواند برای شما انجام دهد، مسلم دانست، اما واقعاً شگفت انگیز است که گوگل چگونه یکپارچه اینترنت را ایجاد کرده است. گوگل می تواند وضعیت آب و هوا را به شما بگوید، زبان ها را ترجمه کند، معنای کلمات را تعریف کند، به شما دستورالعمل بدهد و موارد دیگر را انجام دهد. آخرین باری که با دوستان بر سر موضوعی بحث کردید و جواب را در گوگل بررسی کردید کی بود؟

از اصلاح کنندگان سرچ گوگل استفاده کنید

از اصلاح کنندگان سرچ گوگل استفاده کنید

الگوریتم جستجوی گوگل در یافتن اطلاعات مورد نظر شما بسیار ماهر است، حتی زمانی که خودتان دقیقاً مطمئن نیستید. اما برای زمان هایی که به نظر می رسد گوگل دقیقاً آنچه را که نیاز دارید به شما نمی دهد، چند راه وجود دارد که می توانید نتایج جستجوی خود را اصلاح کنید.

حذف عبارات با علامت منها (-): آیا می خواهید عبارات خاصی را از نتایج جستجوی خود حذف کنید؟ از علامت منها برای حذف تمام عباراتی که نمی خواهید استفاده کنید، به عنوان مثال. بهترین برنامه ها -Android برای نتایجی که از جمع بندی برنامه های برتر Android حذف می شوند.

برای جستجوی ترتیب دقیق از نقل قول ها استفاده کنید: اگر پاتریک استوارت جوان را جستجو کنید، به نتایجی خواهید رسید که همه این کلمات را دارند، اما لزوماً به ترتیب جستجو نیست. با افزودن نقل قول ها و جستجوی عبارت “پاتریک استوارت جوان” تنها به نتایجی خواهید رسید که شامل همه آن کلمات به ترتیب باشد.

از “یا” استفاده کنید: اگر به دنبال نتایجی هستید که در مورد یک موضوع یا موضوعی دیگر هستند، اما هیچ چیز دیگری نیست، از اصلاح کننده OR برای به دست آوردن نتایج دقیق تر استفاده کنید. به عنوان مثال، جستجوی مایکروسافت اپل نتایج مربوط به هر دو عبارت را نشان می دهد، اما جستجوی “اپل یا مایکروسافت” لینک های جداگانه ای در مورد اپل و لینک هایی در مورد مایکروسافت به شما ارائه می دهد.

آموزش استفاده از عملگر های سرچ گوگل

با اپراتورهای جستجوی گوگل آشنا شوید

عملگر های سرچ مکان جستجوی گوگل را تغییر می دهند. به جای کرال گسترده در وب، نتایج وب سایت های خاص، سرفصل های وب و انواع فایل ها را خواهید یافت.

یک وب سایت واحد: اگر می خواهید از یک وب سایت خاص نتیجه بگیرید، از “Site” استفاده کنید: پس از آن مستقیماً URL سایت مورد نظر برای استفاده دنبال می شود. شما باید دامنه سایت را وارد کنید، به عنوان مثال سایت راهنمایی Google Photos: pcmag.com، و نه سایت راهنمایی Google Photos: pcmag.

فقط عناوین با عملگر “intitle”: برای سرچ حرفه ای کلمات در عنوان صفحه وب می توانید از این عملگر استفاده کنید. به عنوان مثال Microsoft Bing intitle: bad فقط نتایج مربوط به Microsoft Bing را که در عنوان “بد” هستند باز می گرداند. برعکس، allintitle: فقط لینک هایی را با چند کلمه در عنوان باز می گرداند، یعنی allintitle: گوگل سریع تر از بینگ است.

فقط متن جستجو کنید – “intext” یا “allintext”: این عملگر ها به شما امکان می دهد فقط در متن یک سایت جستجو کنید، برعکس عنوان و URL، که الگوریتم جستجو معمولاً در نظر می گیرد.

انواع فایل های سرچ: اگر به دنبال نوع خاصی از فایل در اینترنت هستید، از “filetype” استفاده کنید. این عملگر فقط فایل های بارگذاری شده را که با درخواست شما مطابقت دارند جستجو کنید. به عنوان مثال، برای یافتن یک PDF از filetype : pdf می توانید استفاده کنید.

جستجو در وب سایت های مرتبط: برای نشان دادن نتایج مرتبط تر، وب سایت های مشابه را با استفاده از related جستجو کنید: related: amazon.com نتایجی از جمله Walmart و Overstock را به ارمغان می آورد. related: google.com یاهو و بینگ را نشان می دهد.

محدودیت های زمانی نتایج سرچ حرفه ای گوگل را تنظیم کنید

محدودیت های زمانی نتایج سرچ حرفه ای گوگل را تنظیم کنید

آیا فقط به دنبال آخرین اخبار در مورد یک موضوع هستید یا سعی می کنید اطلاعات مربوط به یک بازه زمانی خاص را پیدا کنید؟ از ابزار های سرچ گوگل در رایانه و تلفن همراه برای فیلتر کردن نتایج جستجوی خود استفاده کنید. پس از انجام جستجو، روی Tools در بالا سمت راست کلیک کنید و هر زمانی که می خواهید را انتخاب کنید تا یک منوی کشویی باز شود تا نتایج به ساعت، هفته، ماه یا محدوده تاریخ سفارشی محدود شود.

آموزش سرچ حرفه ای گوگل با استفاده از Google Image

آموزش سرچ حرفه ای گوگل با استفاده از Google Image

می توانید از بسیاری از عملگر های ذکر شده در جستجوهای تصویری گوگل استفاده کنید. با این حال، می توانید با کلیک بر روی صفحه جستجوی پیشرفته تصویر گوگل، جستجو های عمیق تری را انجام دهید، که به شما امکان می دهد بر اساس اندازه تصویر، منطقه، نوع فایل و حتی رنگ های خاص جستجو کنید. همچینین برای اطلاعات بیشتر می توانید به راهنمای ما در مورد جستجو با تصویر در گوگل مراجعه کنید.

آموزش تعریف واژه ها را در سرچ گوگل

آموزش تعریف واژه ها را در سرچ گوگل

از جستجوی گوگل بخواهید کلمات نا آشنا (یا عبارات دو کلمه ای) را فقط با تایپ کلمه و “تعریف” نمایش دهد. این امر گوگل را مجبور می کند تا کارتی را با تعریف، تلفظ و در صورت موجود بودن ریشه شناسی دقیق به شما بازگرداند. گاهی اوقات قبل از اینکه شما Search را فشار دهید، کلمه را در کادر تکمیل خودکار تعریف می کند.

محتوای صریح را فیلتر کنید

محتوای صریح را فیلتر کنید

آیا کودکی از رایانه استفاده می کند؟ با ویژگی SafeSearch Google از آن ها در برابر محتوای صریح محافظت کنید. با باز کردن تنظیمات و انتخاب روشن کردن SafeSearch، می توانید لینک ها، تصاویر یا ویدیو های صریح را که ممکن است برای مخاطبان همه سنین نامناسب تلقی شود، فیلتر کنید. در حالی که گوگل اعتراف می کند که 100 درصد رفع نشده است، اما شروع خوبی است.


ترفند های جالب سرچ گوگل

برای جستجوی عبارت دقیق از نقل قول ها استفاده کنید

این یک ترفند ساده و شناخته شده است: با جستجوی عبارت در نقل قول ها فقط صفحاتی با کلمات مشابه به ترتیب آنچه در نقل قول ها وجود دارد به دست می آید. این یکی از مهمترین نکات جستجو است، مخصوصاً اگر می خواهید نتایج حاوی یک عبارت خاص را بیابید مفید است.

برای مشخص کردن کلمات ناشناخته یا متغیر از یک ستاره در نقل قول ها استفاده کنید

در اینجا یک ترفند کمتر شناخته شده وجود دارد: جستجوی عبارت در نقل قول ها با علامت جایگزین کلمه، همه تغییرات آن عبارت را جستجو می کند. اگر سعی می کنید آهنگی را از اشعار آن تعیین کنید، اما نمی توانید کل عبارت را مشخص کنید (به عنوان مثال “تصور کنید همه * امروز زندگی می کنید”)، یا اگر سعی می کنید همه اشکال یک آهنگ را پیدا کنید عبارت (به عنوان مثال “* سخت تر از آب است”).

جستجو در آرشیو اخبار که به اواسط دهه 1880 باز می گردد

Google News این امکان را دارد که بیش از 100 سال اخبار بایگانی شده از روزنامه های سراسر جهان را جستجو کند.

مقایسه غذا ها با استفاده از “vs”

نمی توانید بین برگر یا پیتزا برای شام تصمیم بگیرید؟ برای مثال عبارت “برنج در مقابل کینوا” را تایپ کنید و مقایسه های نمایش داده شده را در کنار یکدیگر دریافت کنید.

مقایسه غذا ها با استفاده از "vs"

نتایج جستجو برای دستور العمل ها را فیلتر کنید

اگر غذای مورد علاقه خود را جستجو کرده و سپس بر روی “Search Tools” درست در زیر نوار جستجو کلیک کنید، می توانید دستور العمل ها را بر اساس مواد اولیه، زمان پخت و کالری فیلتر کنید. اگر محدودیت غذایی خاصی دارید، این ابزار عالی است.

با جستجوی “tilt” صفحه خود را کج کنید

این یکی از افزودنی های سرگرم کننده است که توسط مهندسان گوگل ساخته شده است. خودتان آن را امتحان کنید (بدون نقل قول جستجو کنید).

با جستجوی Atari Breakout در Google Images بازی کنید

بازی افسانه ای آجر شکن برای دسترسی آسان در گوگل در دسترس است. فقط “Atari Breakout” (بدون نقل قول) را در Google Images جستجو کنید و لذت ببرید.

نماد میکروفون را در نوار جستجوی گوگل فشار دهید و بگویید “flip a coin” یا “head or tail”

این ویژگی که اخیراً منتشر شده است به گوگل اجازه می دهد تا در صورت نداشتن یک سکه برای شما بالا بیندازد.

نماد میکروفون را در نوار جستجوی گوگل فشار دهید و بگویید "flip a coin" یا "head or tail"

امیدواریم این مقاله سرچ حرفه ای در گوگل را به خوبی به شما آموزش داده باشد.

منبع: pcmag.com