ما سعی داریم برخی از مهم ترین روش های ممکن و ابزار های سئو را در بخش آموزش مقدماتی سئو برای شما توضیح بدهیم. سئو یا Search Engine Optimazation راهکار ساده ای است برای اقدام به کسب ترافیک موتور های جست و جو برای هریک از سایت هایی که دارید.

آموزش مقدماتی سئو

سایت شما دارایی شماست و سئو مکمل آن.

معمولا سایت شما دارایی شماست، اما ما در آموزش مقدماتی سئو در مورد یک مکمل با شما صحبت می کنیم که می توانید برای کسب رنک بالا در موتور های جست و جو از آن نیز استفاده کنید.

شرح سئو در چند بخش

ارتباط سند

تمامی کار هایی که ما در صفحات انجام می دهیم تا مطالب ما مفید و سودمند باشد و برای موتور های جست و جو مناسب تر باشیم. مثلا لینک های مرتبط به هم، دسته بندی های مرتبط، برچسب ها و … .

آموزش مقدماتی سئو

تمام کار هایی که ما در خارج از چشم کاربر انجام می دهیم تا موتور های جست و جو سایت ما را بشناسند.

افزایش قدرت

تمام کار هایی که ما در خارج از چشم کاربر انجام می دهیم تا موتور های جست و جو سایت ما را بشناسند و مطالب ما را به عنوان مطالب مفید و سودمند در اختیار کابران قرار بدهند.

آموزش مقدماتی سئو

آموزش مقدماتی سئو

بهینه سازی فنی

تمامی تکنیک هایی که با انجام آن ها یافتن وب سایت ما برای موتور های جست و جو راحت تر باشد. در مورد سئو تصورات غلط بسیاری وجود دارد برای همین سعی داریم کمی در مورد آنچه که لمس شدنی نیست صحبت کنیم تا درک آن برای شما آسان تر باشد. شما با انجام تکنیک های سئو لازم نیست برای خرید ترافیک یا رسیدن به جایگاه بالا در گوگل هزینه ای پرداخت کنید.

کاربردهای سئو

سئو به وبسایت شما کمک می کند تا در موتور های جستجو سریعتر نمایش داده شود.

سئو کلاهبرداری و دروغ نیست

در صورتی که فاکتور های سئو به صورت صحیح و درست انجام شود سایت شما به نتایج خوبی در گوگل خواهد رسید و همچنین رنک قابل قبولی به شما خواهد داد. بسیاری از شرکت ها به سئو وابسته اند و کارشان را با سئو پیش می برند به جای تبلیغات پرهزینه.

بسیاری از شرکت ها به سئو وابسته اند، سئو زمان بر است و نمی شود در مدت زمان کوتاهی سئو سایت بررسی شود بلکه باید زمان طبیعی اش طی شود. بسیاری از مردم اشتباه می کنند و انتظار دارند طی یکی دو روز نتایج سئو را ببینند ولی این امکان پذیر نیست و باید صبر بیشتری به خرج دهند زیرا سئو با تمامی جوانب سایت شما باید درگیر شود و زیرساخت سایتتان را درست کند تا موتور های جست و جوگر سایت شما را به عنوان یک سایت مفید به کاربران معرفی کند.

سئو تنها برای موتور جست و جو گوگل نیست بلکه پلتفرم های بسیاری وجود دارد که شما باید بهینه سازی موتور های جست و جو را برا اساس کسب و کار خود انجام دهید. و مهم تر از همه این که سئو سخت نیست، در واقع جنبه مورد علاقه من به موتور های جست و جو این است که هنگامی که شما آن را درک می کنید متوجه خواهید شد که این کار واقعا دشوار نیست، بلکه فقط زمان بیشتری می خواهد تا این تغییرات ساده را اعمال کنید.

آموزش مقدماتی سئو

بسیاری از مردم اشتباه می کنند و انتظار دارند طی یکی دو روز نتایج سئو را ببینند.

نحوه کار سئو

اگر می خواهید در حوزه سئو جست وجو کنید و یا کار کنید باید بدانید که شما در سه حوزه اساسی کار خواهید کرد:

مرتبط بودن سند

راه آسان برای درک رعایت سند نگاه کردن به دو طرف معادله ی سئو است. این کار موتور های جست و جو گر است که به کاربران دقیقا همان چیزی را بدهند که دنبال آن ها است.

پس سعی کنید محتوای صفحه تان تا حد امکان با عنوان مرتبط باشد. از سوی دیگر، جست و جو گر ها نیاز به درک آنچه کاربران ما در جست و جوی آن هستند دارند تا بتوانند محتوایی بسیار جذاب و مورد نظر کاربر را در اختیار کاربر قرار دهند. موتور های جست و جو سعی می کنند بهترین پاسخ را به کاربران خود ارائه دهند، پس باید سعی کنید بهترین محتوا شما باشید.

آموزش مقدماتی سئو

پس باید سعی کنید بهترین محتوا شما باشید.

هدف ما از این کار این است که بهترین مطلبی باشیم که موتور های جست و جو می خواهند به کاربران ارائه دهند.

افزایش قدرت

به معنای افزایش اقتدار برای محبوبیت است. این معمولا بستگی به پلتفرمی دارد که تصمیم گرفته اید برای بهینه سازی وب سایت تان از آن استفاده کنید. اما برای اکثر موتور های جست و جو، قدرت از طریق لینک ها، کلیک ها و یا انواع روش های دیگر اندازه گیری می شود.

این واقعا بستگی به پلتفرم تان دارد اما موتور های جست و جو به طور کلی باید بدانند کدام یک از اسنادی که در اختیار دارند از محبوب ترین سند ها در بین کاربران است و سپس آن سند را در بالای نتایج جست و جو نشان می دهد.

موتور جستجو

بهتر است قبل از اینکه برای موتور جستجو محتوا تولید کنید، برای کاربر این کار را انجام دهید. چون موتور جستجوها به سمت انتخاب های کاربران جذب می شوند.

بهینه سازی فنی

اخرین بخش این قسمت از مقاله آموزش مقدماتی سئو، بهینه سازی فنی است. بیش از یک میلیارد وب سایت وجود دارد با صد ها یا هزاران صفحه برای هر کدام که نمایه سازی و سازماندهی آن ها برای موتور جست و جوی گوگل و دیگر موتور های جست و جو دشوار خواهد شد.

بهینه سازی فنی شامل تمام مواردی است که جست و جو گر ها انجام می دهند تا پیدا کردن وب سایت برایشان آسان تر شود. افزونه yoast را در وردپرس خود اضافه کنید، این افزونه به شما کمک می کند سئو سایتتان را چک کنید.

آموزش مقدماتی سئو

بهینه سازی فنی شامل تمام مواردی است که جست و جو گر ها انجام می دهند.

مراحل سئو سایت

پیدا کردن کلیدواژه

کلیدواژه یا عبارت کلیدی شامل کلماتی می شود که کاربر در موتور های جست و جو سرچ می کند. پیدا کردن کلیدواژه یکی از مهم ترین مراحل انجام سئو سایت است. اما باید یک ایده روشن از کاری که دارید انجام می دهید و محتوای وب سایت که به آن ربط دارد پیدا کنید.

آموزش مقدماتی سئو

کلیدواژه

تعدادی از ابزار های گوگل کلیدواژه های مختلف را با هم مقایسه می کنند و یا میزان استفاده از آن کلیدواژه را نشان می دهد. سعی کنید کلیدواژه ای را انتخاب کنید که کمتر استفاده شده است زیرا رقابت برایتان آسان تر می شود.

لینک های داخلی

سعی کنید تا جایی که می توانید لینک ها را طوری انتخاب کنید که مرتبط به هم باشند زیرا گوگل لینک های غیر مرتبط را شناسایی می کند. لینک های مرتبط به هم می تواند برای شما مفید و سودمند باشد.

آموزش مقدماتی سئو

لینک

همچنین به این نکته دقت داشته باشید که اگر کلیدواژه های مربوط به هرصفحه را برای لینک دادن انتخاب کنید، برای شما بسیار مفید و سودمند خواهد بود.

لینک های خارجی

لینک ها برای رتبه بندی و ایجاد اعتماد بسیار مفید و سودمند هستند سعی کنید لینک ها به محتوای خوبی اشاره کنند و سایتی که به آن لینک می دهید معتبر باشد زیرا سایت هایی که معتبر نیستند برای شما امتیاز منفی به دنبال خواهند داشت و اگر به منبع معتبر و مفیدی لینک بدهید برای شما امتیاز مثبت لحاظ خواهد شد.

تگ Alt

تگ alt مشخص کننده محتوای عکس است یعنی یک توضیح یک یا دو کلمه ای در مورد عکسی که بارگزاری کرده اید تا در صورت عدم نمایش تصویر، کاربران با خواندن تگ alt متوجه منظور تصویر شوند.

آموزش مقدماتی سئو وب سایت

alt

همچنین مرورگر ها برای نابینایان و کم بینایان قابلیتی دارد که متن را برای آن ها می خواند و شما با نوشتن این تگ کمک شایانی به بروزر ها می کنید. گوگل برای این تگ ارزش بسیاری در نظر گرفته است زیرا با نوشتن تگ عکس قابل فهم تر می شود.

عنوان متا

کاربرد این عنوان هنگامی است که کاربر موضوعی را در گوگل سرچ می کند و هر وب سایتی که در موتور جست و جو دیده می شود عنوان آن به رنگ آبی دیده می شود.

آموزش مقدماتی سئو

توضیع و عنوان متا

توضیح متا

متا یک توضیح کوتاه  در مورد مطلب در قسمت پایین آدرس نوشته است، عنوان متا در این قسمت کاربرد دارد که اگر شما برای سایت خود تگ عنوان را ننویسید گوگل به طور هوشمند این کار را می کند اما برای جذب کاربر بهتر است این کار را خودتان انجام دهید و توضیحاتی مناسب بنویسید.

آموزش مقدماتی سئو

آموزش مقدماتی سئو

سئوی داخلی

گوگل هوشمندانه تر از آن چیزی که به نظر می رسد عمل می کند. شما برای این که در گوگل رتبه قابل قبول و خوبی داشته باشید باید علاوه بر کلید واژه مناسب، لینک های داخلی و خارجی مرتبط و عنوان متا به مواردی که در زیر اشاره شده است نیز بپردازید:

  1. محتوا مفید و جدید باشد.
  2. قالب موبایلی سایتتان نیز باید مرتب و کامل باشد.
  3. سایت شما باید از سرعت خوبی برخوردار باشد.
  4. ساختار سایت و URL شما بسیار مهم می باشد.
  5. تنها کلمات کلیدی را در نوشته و محتوای خود وارد نکنید بلکه سعی کنید توشته هایتان مفید و کاربردی باشد.
  6. سایت شما باید مرتبا آپدیت و بروز رسانی شود.

ما در این مقاله به بررسی آموزش مقدماتی سئو وب سایت پرداختیم، نکات و موارد حائز اهمیتی ذکر شد که پس از مطالعه آن حتما با دید دقیق تری این کار را انجام خواهید داد.