همه مرورگر های وب لیستی از صفحات وب را که بازدید کرده اید به خاطر می سپارند و ثبت می کنند. هر زمان که بخواهید می توانید این فهرست را پاک کنید. شما می توانید با پاک کردن تاریخچه جستجو یا History خود، مسیر های ذخیره شده در مرورگر رایانه، تلفن همراه یا تبلت خود را پاک کنید. هر مرورگر سابقه جستجو جداگانه خود را دارد، بنابراین اگر از بیش از یک مرورگر استفاده کرده اید، باید history را در چندین مکان پاک کنید.

لازم به ذکر است که جستجو کردن در گوگل قواعد و ترفند های خاص خودش را دارد و با مطالعه آموزش های سرچ در گوگل شما می توانید بسیار هوشمندانه تر سرچ کرده و سریع تر به پاسخ خود برسید.

مرورگر Google Chrome در دسکتاپ

برای پاک کردن تاریخچه جستجو یا همان History در مرورگر Chrome در Windows ، macOS یا Linux، روی منوی سه نقطه> More Tools و سپس Clear Browsing Data را کلیک کنید. همچنین می توانید Ctrl+Shift+Delete را فشار دهید تا این صفحه در Windows باز شود یا Command+Shift+Delete را در Mac فشار دهید.

برای حذف کل تاریخچه جستجو، از “آغاز استفاده شما از آن مرورگر” کادر بالای صفحه را انتخاب کرده و گزینه “Browsing history” را علامت بزنید. همچنین می توانید سایر داده های خصوصی از جمله تاریخچه دانلود، کوکی ها و حافظه کش مرورگر خود را از اینجا پاک کنید.

پاک کردن history در مرورگر کروم در دسکتاپ

پاک کردن history مرورگر Google Chrome در Android یا iOS

برای پاک کردن تاریخچه جستجو خود در مرورگر گوگل کروم در Android یا iOS، روی منو(menu)> تنظیمات(Settings)> حریم خصوصی(Privacy)> پاک کردن داده ها(Clear Browsing Data) ضربه بزنید.

در دستگاه Android، باید تعداد داده هایی را که می خواهید در بالای صفحه حذف کنید انتخاب کنید. برای پاک کردن همه چیز، از “آغاز زمان استفاده(beginning of time)” را انتخاب کنید. در iPhone یا iPad ، کروم همه داده های جستجو شما را به طور پیش فرض پاک می کند و به شما اجازه نمی دهد دوره های زمانی دیگری را در اینجا انتخاب کنید.

اطمینان حاصل کنید که گزینه “Browsing history” در اینجا علامت خورده است و روی دکمه “پاک کردن داده ها” یا “Clear Browsing Data” ضربه بزنید. همچنین می توانید انواع دیگر داده های شخصی از جمله کوکی ها و فایل های ذخیره شده را از اینجا پاک کنید.

پاک کردن history در مرورگر کروم در اندروید و ios

مرورگر Safari در iOS

برای پاک کردن History در مرورگر Safari در iPhone یا iPad، باید از برنامه تنظیمات دیدن کنید. به  Settings > Safari > Clear History and Website Data بروید. برای تأیید انتخاب خود، روی گزینه “Clear History and Data” ضربه بزنید.

این دکمه همه داده های حساس مرورگر، از جمله کوکی ها و حافظه کش شما را پاک می کند.

پاک کردن history در مرورگر سافاری در ios

مرورگر Safari در Mac

برای پاک کردن سابقه جستجو یا همان History در مرورگر Safari در Mac، روی History> Clear History in Safari کلیک کنید. دوره زمانی را که می خواهید تاریخچه جستجو را از آن پاک کنید انتخاب کنید و روی “پاک کردن تاریخچه” کلیک کنید. برای پاک کردن همه موارد “all history” را انتخاب کنید.

Safari سابقه جستجو شما و همچنین کوکی ها، فایل های ذخیره شده و سایر داده های مربوط به مرورگر را حذف می کند.

پاک کردن history در مرورگر سافاری در Mac

مرورگر Mozilla Firefox

برای پاک کردن تاریخچه جستجو History خود در مرورگر Firefox در دسکتاپ، روی Menu> History> Clear کلیک کنید. همچنین می توانید Ctrl+Shift+Delete را فشار دهید تا این ابزار در ویندوز باز شود یا Command+Shift+Delete را در Mac فشار دهید.

برای حذف کل سابقه جستجوی شما، “همه چیز(Everything)” را در بالای پنجره انتخاب کرده و “Browsing & Download History” را در لیست دقیق موارد پاک کنید. همچنین می توانید انواع دیگر داده های خصوصی را از جمله کوکی ها، حافظه کش مرورگر، داده های وب سایت آفلاین و ترجیحات خاص وب سایت را از اینجا پاک کنید.

پاک کردن history در مرورگر فایرفاکس

مرورگر Microsoft Edge

برای پاک کردن تاریخچه جستجو History خود در Microsoft Edge، روی منو> تنظیمات> انتخاب مواردی که باید پاک شود کلیک کنید. همچنین می توانید Ctrl+Shift+Delete را فشار دهید تا این گزینه ها باز شوند.

اطمینان حاصل کنید که باکس “Browsing history” علامت زده شده است و روی “Clear” کلیک کنید. همچنین می توانید انواع دیگر داده های خصوصی را از جمله سابقه دانلود، داده های ذخیره شده، کوکی ها و برگه هایی که کنار گذاشته اید را پاک کنید. فقط نوع داده ای را که می خواهید حذف کنید بررسی کنید و روی دکمه “پاک کردن” کلیک کنید.

پاک کردن history در مرورگر microsoft edge

مرورگر Internet Explorer

برای پاک کردن تارخچه جستجو خود در مرورگر Internet Explorer روی menu > Safety > Delete Browsing History کلیک کنید یا دکمه های Ctrl+Shift+Delete را فشار دهید. اطمینان حاصل کنید که گزینه “History” در اینجا علامت زده شده است و روی “Delete” کلیک کنید. همچنین می توانید انواع دیگر داده های خصوصی را از جمله فایل های موقت اینترنتی، سابقه دانلود و کوکی ها را از اینجا حذف کنید.

به طور پیش فرض Internet Explorer کوکی ها و فایل های موقت اینترنتی را برای وب سایت هایی که ذخیره کرده اید به عنوان موارد دلخواه نگه می دارد. در اینجا تیک “حفظ داده های وب سایت مورد علاقه” را بردارید تا مطمئن شوید Internet Explorer همه چیز را حذف می کند.

پاک کردن history در مرورگر Internet explorer

اگر از مرورگر دیگری استفاده می کنید، باید بتوانید به راحتی گزینه “clear browsing history” را در جایی در منو ها یا روی صفحه تنظیمات آن پیدا کنید. به عنوان مثال در Opera، این گزینه در منو> ابزار های بیشتر است.