گوگل ابزار های زیادی دارد که برای طراحان و صاحبان وب سایت بسیار کاربردی است. در بین این ابزار PageSpeed ​​Insights (PSI) گزارش عملکرد یک صفحه در دستگاه های تلفن همراه و دسکتاپ را ارائه می دهد و پیشنهادهایی در مورد نحوه بهبود آن صفحه ارائه می دهد. در این مقاله نحوه کار با PageSpeed Insights را توضیح می دهیم.

PSI داده های آزمایشگاهی و اصلی را در مورد یک صفحه ارائه می دهد. داده های آزمایشگاهی برای اشکال زدایی مشکلات مربوط به عملکرد مفید است، زیرا در یک محیط کنترل شده جمع آوری می شود. با این حال، ممکن است مشکلات اصلی را ثبت نکند. داده های اصلی برای ثبت واقعی تجربه کاربر مفید است، اما مجموعه معیارهای محدودتری را شامل می شود.

آموزش کار با PageSpeed Insights
PageSpeed

امتیاز عملکرد

در ابتدای گزارش، PSI نمره ای را ارائه می دهد که عملکرد صفحه را خلاصه می کند. این نمره با اجرای لایت هاوس برای جمع آوری و تحلیل داده های آزمایشگاه در مورد صفحه تعیین می شود. نمره سرعت 90 یا بالاتر سریع در نظر گرفته می شود و از 50 تا 90 متوسط ​​در نظر گرفته می شود و زیر 50 کند به نظر می رسد.

داده های اصلی

هنگامی که به PSI آدرس سایت داده می شود، آن را در مجموعه داده های گزارش کاربری کروم (CrUX) جستجو می کند. در صورت موجود بودن، PSI داده های مربوط به اولین پیکسلی که کاربر می بیند (FCP) و اولین اینترکشن کاربر با وب سایت (FID) را برای URL خاص صفحه گزارش می دهد.

طبقه بندی سریع، متوسط​​، کند

PSI همچنین داده های اصلی را به 3 دسته طبقه بندی می کند و تجربیات را با توصیف سریع، متوسط ​​یا کند بیان می کند. بر اساس تجزیه و تحلیل از مجموعه داده CrUX، آستانه هایی به شرح زیر توسط PSI مشخص شده اند:

FCP: برای رنج بین 0 تا 1000 میلی ثانیه سرعت سریع، برای رنج بین 1000 تا 3000 میلی ثانیه سرعت متوسط، برای رنج بالای 3000 میلی ثانیه سرعت کند

FID: برای رنج بین 0 تا 100 میلی ثانیه سرعت سریع، برای رنج بین 100 تا 300 میلی ثانیه سرعت متوسط، برای رنج بالای 300 میلی ثانیه سرعت کند

به طور کلی، صفحات سریع تقریباً در 10٪ بالا هستند، صفحات متوسط ​​در 40٪ بعدی و صفحات آهسته 50٪ پایین هستند. این آستانه ها هم برای موبایل و هم برای دسکتاپ اعمال می شوند و بر اساس توانایی های ادراکی انسان تنظیم شده اند.

توزیع و مقدار انتخابی FCP و FID

PSI توزیعی از این معیارها را ارائه می دهد تا توسعه دهندگان بتوانند دامنه مقادیر FCP و FID را برای آن صفحه یا مبدا درک کنند. این توزیع همچنین به سه دسته سریع، متوسط ​​و آهسته تقسیم می شود که با میله های سبز، نارنجی و قرمز مشخص شده است. به عنوان مثال، دیدن 14٪ در نوار نارنجی FCP نشان می دهد که 14٪ از کل FCP مشاهده شده بین 1000 تا 2500 میلی ثانیه است. این داده نمای کلی از تمام بارهای صفحه در طی 30 روز گذشته را نشان می دهد.

field data
field data

بیان خلاصه داده های اصلی

برچسب کلی که برای مقادیر داده های اصلی محاسبه می شود به صورت زیر تقسیم بندی می شود:

  • سریع: اگر FCP و FID هر دو در دسته سریع باشند.
  • کند: در صورتی که FCP یا FID کند وجود داشته باشد.
  • متوسط: تمام موارد دیگر را شامل می شود.

تفاوت بین داده های اصلی در PSI و CrUX

تفاوت بین داده های زمینه در PSI و گزارش تجربه کاربری Chrome در BigQuery، در این است که داده های PSI برای دوره 30 روزه، روزانه به روز می شوند. داده های تنظیم شده در BigQuery فقط ماهانه به روز می شوند.

داده های آزمایشگاهی

در ادامه کار با PageSpeed Insights باید گفت برای تجزیه و تحلیل URL داده شده از Lighthouse استفاده می کند. همچنین یک نمره عملکردی را ارزیابی می کند که عملکرد صفحه را در ابعاد مختلف تخمین می زند، از جمله: First Contentful Paint ، First Purful Paint ، Index Speed، First CPU Idle، Time to Interactive و Estimated Input Latency.

lab data
lab data
  • Index Speed ​​میانگین زمانی است که قسمت های قابل مشاهده صفحه نمایش داده می شود.
  • first cpu idle زمانی که صفحه بسیار کم اینتراکتیو یا تعاملی است اندازه گیری می شود.
  • Time to Interactive مقدار زمانی است که محتوا در صفحه شما آماده می شود تا کاربر پس از ثبت محتوا با شما ارتباط برقرار کند.

هر داده با یک نماد نمره گذاری و برچسب گذاری می شود:

  • سریع با علامت چک سبز نشان داده شده است
  • متوسط ​​با دایره اطلاعاتی نارنجی نشان داده شده است
  • آهسته با مثلث هشدار دهنده قرمز نشان داده شده است

بررسی ها

فرصت ها، پیشنهاداتی را برای بهبود معیارهای عملکرد صفحه ارائه می دهند. هر پیشنهادی در این بخش تخمین می زند که در صورت اجرای درست، صفحه چقدر سریعتر بارگیری می شود.

Opportunity
Opportunity

تشخیص، اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی قرار گیری یک صفحه به بهترین روش ها، برای توسعه وب ارائه می دهد.

Diagnostics
Diagnostics

رسیدگی های انجام شده، نشان دهنده بررسی هایی است که برای صفحه انجام شده است.

Passed audits
Passed audits

در این مقاله کار با PageSpeed Insights به طور کامل برای شما توضیح داده شد.

همانطور که دیدید این ابزار برای تست سرعت صفحات و بررسی کیفیت تجربه کاربری صفحه شما، ابزار مناسبی است. اما یک ابزار دیگر نیز برای بررسی سرعت صفحات وجود دارد که ما پیش تر درباره آن صحبت کرده بودیم. ابزار GTMetrix نیز جزو این دسته از ابزارهای سئو می باشد که برای آموزش کار با آن، پیشنهاد می شود با استفاده از لینک مشخص شده، به آن مقاله مراجعه نمایید.