ما در این مقاله قصد داریم 6 مورد مهم در رابطه با آنالیز رفتار کاربران را برای شما عزیزان توضیح دهیم که می تواند در آینده کسب و کار شما بسیار تاثیر گذار باشد. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

ما در نقش های خود به عنوان متخصصین سئو سخت کار می کنیم، با قرار گرفتن در نتایج جست وجوی گوگل توسط ابزار های گوگل یا سایر جنبه های بازاریابی دیجیتال و گسترده تلاش می کنیم تا افراد را به وب سایت های خود جذب کنیم.

وب سایتهای بزرگ برای پیام رسانی و جذب مخاطب، اقدامات اساسی خود را دارند که می توانیم از آن ها استفاده کنیم اما مهم ترین کاری که می توانیم برای پیشرفت انجام دهیم آنالیز رفتار کاربر‎ می باشد که کمتر کسی به آن توجه ویژه دارد.

آنالیز رفتار کاربر‎

برند های بزرگ و شرکت های بازاریابی غالباً شخصی و یا تیمی را دارند که وظیفه زیر نظر گرفتن و بهبود عملکرد وب سایت ها را بر عهده دارد. آن ها به محض ورود یک بازدید کننده به سایت و تبدیل شدن آن به مشتری نهایی، رفتار آن را به صورت کامل زیر نظر دارند تا بتوانند مواری را که باعث جذب این مشتری شده پیدا کرده و آن را تقویت کنند. این کاری است که اکثر ما انجام نمی دهیم!

این موضوع مهمی است که ما برای نظارت بر رفتار کاربران در سایت های خود باید به ابزارها و توانایی های خودمان متکی باشیم و هدف مان پیدا کردن راه هایی برای بهبود رفتار کاربران در حرکت از طریق قیف باشد تا در نهایت به اهداف مان برسیم. یا بدتر از همه این که، ما به این مسئله توجه خاصی نداریم زیرا در حال حاضر بیش از اندازه روی ورودی ارگانیک و حتی هدایت کاربر از سایر منابع به وب سایت خود تمرکز می کنیم تا فقط قسمت بالایی قیف پر شود.

چند مورد از مهم ترین موارد در آنالیز رفتار کاربران

1.تجربه کاربر

تجربه کاربر (UX) احتمالاً موثرترین عامل در نحوه رفتار کاربر است و می توان ادعا كرد كه تمام رفتارهای کاربر تحت تأثیر آن قرار دارد. این مورد نیز، در آنالیز رفتار کاربران بسیار مهم است.

ردیابی و اندازه گیری در میزان تاثیر گذاری تجربه کاربری معمولا دشوار است و اگر شما یا تیم شما نقشه خاصی برای آن در نظر نداشته باشید، معمولاً نیاز به همکاری با طراحان، توسعه دهندگان و بازاریابان دارید.

روند پیگیری

 1. کلیک در صفحه و حرکت ماوس
 2. حرکت عمیق
 3. الگوهای رفتار کاربر
 4. مشاهده بازدید کنندگان آنلاین
 5. رکوردها
 6. سرعت سایت

نحوه به دست آوردن داده ها

ابزارهای خوبی در بازار وجود دارد که اطلاعاتی عمیق و باکیفیتی را که حتی با آموزش پایه گوگل آنالیتیکس هم به آن ها نمیرسید، به ما می دهند.

آنالیز رفتار کاربر‎ در تجربه کاربر

ما می توانیم از طریق پیگیری بازدید از سایتهای خودمان و یا آنالیز رفتار کاربران با ابزاری مانند Lucky Orange ،Crazy Egg و Hotjar به طور مستقیم بازدید کنندگان را زیر نظر داشته باشیم.

ما همچنین این توانایی را داریم که داده های جمع آوری شده را تجسم کنیم و مشاهده کنیم که بازدید کنندگان عمیق در کدام مسیر حرکت می کنند؟ نشانگر ماوس روی صفحه نمایش کجا می رود؟ شخص چقدر زمان را در صفحات می گذراند؟ و موارد دیگر.

در این ابزارهای شخص ثالث چیزهای زیادی وجود دارد که فراتر از آنچه GA ارائه می دهد عمل می کنند و مهم است که برای به دست آوردن یک تصویر کامل از تجربه کاربر، به رفتار آن ها توجه کنید.

با داده چه باید کرد؟

با داده های تجربه کاربر در صفحه می توانید تصمیماتی بگیرید که:

 • به حفظ بازدید کنندگان در صفحات کمک می کند.
 • اطمینان حاصل کنید که مطالبی را که می خواهید، در دسترس باشند و برای آنها به راحتی قابل مشاهده باشد.
 • بیاموزید که چگونه جریان ناوبری را بهبود ببخشید تا کاربران را به صفحه بعد هدایت کنید یا اقدام به برقراری ارتباط با آن ها کنید.

درک چگونگی استفاده کاربران از سایت در مقابل برنامه ای که شما آن را برنامه ریزی کرده اید، جنبه ای مهم برای شناخت و تفسیر داده هایی است که می توانید در ابزارهای تجربه کاربر جمع آوری کنید.

با استفاده از این داده ها می توانیم صفحات محبوب تر را فیلتر کرده و ردیابی کنیم، اصطلاحات جستجو (اگر GA را برای دیدن داده های جستجوی سایت پیکربندی کرده ایم) جستجو می شوند، تعداد دفعات بازدید و تکرار و این که کدام محتوا بیشترین بانس ریت و خروج را دارند.

ما همچنین این توانایی را داریم که داده های جمع آوری شده را تجسم کنیم و تجسم کنیم که بازدیدکنندگان در کدام مسیر حرکت می کنند، نشانگر ماوس روی صفحه نمایش می رود، چقدر زمان را در صفحات می گذرانند و موارد دیگر.

در این ابزارهای شخص ثالث چیزهای زیادی وجود دارد که حتی فراتر از آنچه GA ارائه می دهد می باشد و مهم است که برای به دست آوردن یک تصویر کامل از تجربه کاربر، با دقت رفتار کاربر را مشاهده نمایید.

2. عملکرد محتوا

محتوا مانند سوخت برای بازاریابی عمل می کند. این مهم ترین دلیلی است که کاربران را به سایت ما می کشاند.

این همان چیزی است که کاربران سایت با آن درگیر هستند، خواه آن ها ساعت ها و ده ها بازدید از سایت ما داشته باشند یا اینکه به یک صفحه فرود وارد شده و به مشتری نهایی تبدیل شوند. این ها همگی مهم است.

رفتار درست برای پیگیری

 • محبوبیت
 • اشتراک گذاری
 • سرگرمی
 • بانس و خروج

نحوه به دست آوردن داده ها

Google Analytics یک منبع مستقیم و عالی از داده های عملکرد محتوا است.

عملکرد محتوا

با استفاده از آن می توانیم صفحات محبوب تر را فیلتر کرده و ردیابی کنیم، که با اصطلاحات جستجو (مثلا اگر GA را برای دیدن داده های جستجوی سایت پیکربندی کرده ایم) جستجو می شوند. تعداد دفعات بازدید و تکرار و این که کدام محتوا بیشترین بانس ریت و خروج را دارد، در این ابزار قابل مشاهده است.

به طور پیش فرض، بسیاری از این معیارها در GA ردیابی می شوند و ما باید تمام این معیارها را دنبال کرده و لایه لایه به آنالیز رفتار کاربران بپردازیم.

با داده چه باید کرد

این داده ها اطلاعاتی در اختیار ما قرار می دهند که بیشترین مشارکت را در سایت ایجاد می کنند. چگونه افراد به محتوا توجه می کنند؟ و هنگامی که از آن استفاده می کنند و به مرحله بعد حرکت می کنند چه کاری انجام می دهند؟ با پاسخ به این سوالات می توانیم استراتژی های محتوای خود را بیشتر شکل دهیم و اصلاح کنیم.

این، هم شامل محتوای وبلاگ می شود و هم شامل تغییرات مربوط به محتوای ایستا درباره محصولات یا خدمات نیز شود.

می توانیم داده های محتوا را با داده های UX که قبلاً ذکر شد، همگام کنیم. می توانیم تصویری از چگونگی شکل دهی مطالب خود به بخش ها، صفحات و زیر صفحات ایجاد کنیم و آن را تا حد امکان گسترش دهیم.

3. بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization)

این مورد یکی از موارد مهم در آنالیز رفتار کاربران هر وب سایتی‎ می باشد. تبدیل ها توسط ما تعریف می شود. این دقیقا کاری هست که ما می خواهیم بازدید کنندگان سایت ما انجام دهند. آیا این یک معامله تجارت الکترونیک است؟ آیا باید یک فرم پر شود؟ آیا باید کاربر با ما تماس بگیرد؟ همه این موارد می توانند هدف ما باشند.

بهینه سازی تعداد تبدیل ها به ازای هر تعداد بازدید، مهم است تا اطمینان حاصل شود که سایت عملکرد صحیحی دارد. علاوه بر این، مسیری که بلافاصله منتهی به تبدیل شود نیز مهم است.

 بهینه سازی نرخ تبدیل

رفتار مناسب برای پیگیری

 • قیف فروش
 • روند پرداخت
 • آزمایش متغیر
 • تست فرم

چگونه می توان اطلاعات را بدست آورد؟

ابزار های مناسب و ایده عالی برای کمک به CRO وجود دارد. این ابزار ها از Google Analytics گرفته تا ابزارهای UX (مثلاً Lucky Orange) تا ابزارهای آزمایش متغیر (مثلاً Optimizely) همگی در این زمینه می توانند به شما کمک کنند.

با استفاده از این ابزارها می توانیم درک کنیم که چگونه مردم از طریق قیف های تبدیل شده و تعریف شده ما به سمت اهداف ما حرکت می کنند.

ما همچنین می توانیم تست متغیر را انجام دهیم و ببینیم اشکال، محتوا و صفحات مختلف چگونه کار می کنند.

این باعث می شود که بتوانیم رفتار کاربران را پیگیری کینم. بدانیم که چه عامل سبب می شود آن ها از صفحه ما خارج می شوند و این که دلیل اصلی آن چیست.

با داده ها چه کار کنیم؟

ما این قدرت را داریم که داده CRO را بهبود ببخشیم و آن را آزمایش کنیم. این داده ها قدرتمند هستند زیرا می توانیم اطمینان حاصل کنیم که بازده سرمایه گذاری خود را در فعالیت های بازاریابی در ارسال ترافیک بیشتر به سایت با اطمینان از تبدیل هر چه بیشتر آن به سایت، افزایش دهیم. ما این قدرت را داریم که داده CRO را می توان بهبود داد و روی آن ها آزمایش کرد.

4. دسترسی

در مبحث آنالیز رفتار کاربران‎ این نکته بسیار مهم است. دسترسی به وب سایت در یک دهه گذشته به یک موضوع رو به رشد تبدیل شده است.

اگر سازمان شما تجربه کاربری بدی را برای کسانی که نیاز به دسترسی بیشتری دارند فراهم می کند، شما معمولا مشتریان خود را از دست خواهید داد و این باعث می شود درآمدتان کمتر شود. همچنین ممکن است از طریق دادخواستها و شکایت ها مبالغ بیشتری را نیز از دست بدهید.

رفتار مناسب برای پیگیری

 • تست و اعتبار سنجی
 • ابزار های سایت ساز

چگونه می توان اطلاعات را بدست آورد؟

در این باره توضیحات زیادی به شما نخواهم داد چون طیف گسترده ای از ابزارها و رویکردها برای دسترسی به وب سایت وجود دارد.

ابزارهای رایگان مانند ابزار حسابرسی لایت هاوس در ابزارهای برنامه نویسی Google Chrome برای استفاده از ابزارهای پرداخت شده (به عنوان مثال، BoIA) و خدمات برای تجزیه و تحلیل وب سایت ها و نحوه دیدار با آن ها و سایر استانداردها وجود دارد که می توانید با توجه به نیازتان از آن ها استفاده کنید.

با داده ها چه کار کنیم؟

یافتن دلایلی که سبب ایجاد شکایات و دعاوی احتمالی شده است، می تواند به شما در رفع آن ها کمک کند و با بهبود نتایج حاصل، کسب و کار شما را از این مشکل به سلامت عبور دهد. شما باید ساز و کار مناسبی را برای رفع اینگونه مشکلات احتمالی طرح ریزی کنید تا در صورت شکایت مشتری، سریعا مشکل مربوطه را بتوانید رفع نمایید.

5. اشتغال

هر بازدیدی منجر به تبدیل نمی شود، این نکته را حتما به خاطر داشته باشید. مشتری ممکن است قبل از اینکه به صفحه خرید وارد شود، به چندین بار بازدید وب سایت نیاز داشته باشد.

اشتغال

ما باید در هر مرحله بازدید کنندگان وب سایت خود را راهنمایی و کمک کنیم. با درگیر کردن آن ها و کمک به آن ها در طول مسیر می توانیم تجربه کاربری خوبی را برای آن ها رقم بزنیم.

رفتار برای پیگیری

 • چت زنده
 • Chatbots / AI

چگونه می توان اطلاعات را بدست آورد؟

با استفاده از چت زنده و ویژگی های خودکار می توان سطح جدیدی از داده های کاربر را بدست آورد.

نباید فقط به صفحات ارسال پیشنهادات یا انتقادات و یا صفحات سوالات متداول بسنده کرد! ما در واقع می توانیم با بازدید کنندگان سایت درگیر شویم و از آن ها نظر سنجی کنیم تا بتوانیم کاستی های وب سایتمان را راحت تر متوجه شویم.

بسیاری از سایت ها قبلاً از چت زنده یا چت روم ها به عنوان یک کمک اضافی برای افزایش بازدید کنندگان یا به عنوان یک ابزار فروش استفاده می کردند.

تجزیه و تحلیل های موجود در این ابزارها یا یادداشت ها را در CRM برای نقاط داده خاص در این زمینه مرور کنید:

 • سوالات پرسیده شده
 • موضوعات مکرر
 • چرا کاربران معمولاً با این ابزارها درگیر هستند.

با داده ها چه کار کنیم؟

با داده های مربوط به ابزار چت و هوش مصنوعی، می توانید سوالات متداول، پاتوق ها را پیدا کنید و تعیین کنید که آیا مشکلی در UX، محتوا، روند تبدیل و موارد دیگر وجود دارد یا خیر.

تعامل با کاربری که به صورت زنده در حال دیدن سایت شما است، می تواند به شما اطلاعاتی بسیار ارزنده تر از هر ابزار آنالیزی را بدهد.

با تیم خود که صاحب این تعامل ها و این داده ها است کار کنید تا ببینید آیا می توانید موارد بازاریابی را برای آن پیدا کنید و راه هایی برای بهبود کلی وب سایت خود داشته باشید یا خیر.

اگر بیش از یک نفر سؤال یکسانی داشته باشند، احتمالاً باید راهی برای پاسخ به آن پیدا کنید، این بسیار بهتر است که قبل از سوال پرسیدن کاربران، شما قبلا به این سوال پاسخ داده باشید.

6. داده های خارجی

اگر واقعاً می خواهید عمیق شوید و از آنچه در سایت اتفاق می افتد فراتر رفته و تمامی این موارد را درک کنید که کاربران چه می خواهند، می توانید یک نظرسنجی ایجاد کنید.

ابزارهای زیادی برای این کار وجود دارد (به عنوان مثال، SurveyMonkey) برای راه اندازی و استقرار رایگان، مقرون به صرفه است.

همچنین می توانید تحقیقات مربوط به شخص اول را با مشتریان، چشم اندازها و ذینفعان خود انجام دهید. هدف از به دست آوردن داده های خارجی، اهرم آن در پیشرفت های سایت است. می توانید مواردی مانند آنچه مردم درباره محتوا، مارک و ناوبری شما فکر می کنند، پیدا کنید یا این که چرا ممکن است شخصی در مقابل انجام معامله اینترنتی به راحتی تماس برقرار کند.

نتیجه گیری

تمامی مواردی که گفته شد در آنالیز رفتار کاربر‎ بسیار مهم و قابل توجه می باشد. داده های کاربر بسیار مهم است. مهم نیست که ما چطور ترافیک را به سایت هایمان منتقل می کنیم. هیچ چیز بدتر از این که دریابید که درآمد یا سود خود را در جدول گذاشته اید،مهم نیست. زیرا یک فرم بهینه نشده است یا بازدید کنندگان به روشنی به مرحله بعدی در روند خرید هدایت نمی شوند.

از طریق استفاده از ابزارهای خاص در گروه های تجربه کاربر، عملکرد محتوا، بهینه سازی نرخ تبدیل، قابلیت دسترسی، تعامل، تبدیل و داده های خارجی، می توانیم متدولوژی خود را توسعه دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که نبض نحوه عملکرد و نگهداری سایت هایمان را داریم.

ردیابی رفتار کاربر به ما کمک می کند تا حداکثر بازده سرمایه گذاری خود را در جستجو و بازاریابی کسب کنیم.

امیدوارم از مطالعه مقاله آنالیز رفتار کاربران نهایت استفاده را برده باشید.