مایکروسافت بینگ در ماه اکتبر از توسعه یک پروتکل خزنده جدید به نام IndexNow خبر داد که نوید بخش کارآمدتر کردن خزیدن و ایندکس سازی است. با این حال، گوگل در مورد اینکه آیا آزمایش این بخش را قبول می کند یا نه تا به حال سکوت کرده بود. اما سخنگوی گوگل با صدور بیانیه ای تایید کرد که گوگل پروتکل جدید IndexNow را آزمایش خواهد کرد.

پروتکل IndexNow

مایکروسافت بینگ و یاندکس یک پروتکل منبع باز جدید به نام IndexNow معرفی کردند که به ناشران اجازه می‌دهد در صورت به‌روزرسانی یک صفحه وب یا اضافه شدن صفحه جدید، موتور های جستجو را مطلع کنند.

پروتکل IndexNow نیاز موتور های جستجو برای خزیدن وب سایت‌ها را کاهش می‌دهد تا بررسی کنند که آیا به‌روزرسانی شده‌اند یا خیر، و باعث صرفه‌جویی در پهنای باند و منابع در سمت موتور جستجو و در سمت ناشر می‌شود.

حمایت از پروتکل Indexnow

سیستم های مدیریت محتوا، شبکه های تحویل محتوا و شرکت های سئو از این پروتکل جدید حمایت کرده اند. لیست شرکت هایی که پروتکل IndexNow را اتخاذ می کنند شامل موارد زیر است:

  • Wix
  • Duda
  • Cloudflare
  • Akamai
  • Botify
  • oncrawl
  • onely
  • Yext

گوگل در حال حاضر فعالیت های خزش را بر عهده دارد

استقبال گسترده از پروتکل IndexNow تا حدودی به کاری که گوگل انجام خواهد داد بستگی دارد و تا به امروز، گوگل در مورد پروتکل جدید اظهار نظر نکرده است. پایداری و کارایی از دغدغه های اصلی گوگل هستند، بنابراین به نظر می رسد IndexNow بسیار مناسب باشد.

مکانیسم خزیدن گوگل بسیار کارآمد است و همچنان در حال بهبود است. به عنوان مثال، سال گذشته اعلام کردیم که Googlebot از HTTP/2، نسل بعدی پروتکل انتقال داده بنیادی وب پشتیبانی می کند. HTTP/2 به طور قابل توجهی کارآمدتر از نسخه های قبلی خود است و منابع را برای گوگل و وب سایت ها ذخیره می کند. ما در بیش از نیمی از خزیدن ها از HTTP/2 استفاده می کنیم.

سخنگوی گوگل

گوگل اعلام کرد که پروتکل IndexNow را آزمایش خواهد کرد

در حال حاضر به نظر می رسد گوگل رویکردی سنجیده به پروتکل جدید IndexNow اتخاذ کرده است که منطقی است. خزیدن در وب مهره اصلی یک موتور جستجو است، بنابراین هرگونه تغییر در پروتکل باید با مزایایی همراه باشد.

ما در Google رویکردی جامع برای پایداری داریم، از جمله تلاش‌هایی برای توسعه کارآمد ترین و دقیق‌ترین ایندکس وب. کار ما برای کارآمدتر کردن خزیدن وب تشویق شده است و مزایای بالقوه این پروتکل را آزمایش خواهیم کرد.

سخنگوی گوگل

در انتظار تایید وردپرس

تأثیر گذار ترین نهاد بعدی، پس از گوگل، وردپرس است. وردپرس هنوز در مورد آن صحبت هایی می کند و به نظر می رسد که آن ها به جای عجله برای ادغام آن در هسته وردپرس، توسعه یک افزونه را برای این بخش تشویق می کنند. وردپرس همچنین به دنبال خرید صنعتی گسترده تر است، که البته بیشتر گوگل و همچنین سایر موتور های جستجو را شامل می شود.

من هنوز 100٪ متقاعد نشده ام که داشتن پینگ وردپرس به صورت جداگانه برای هر یک از موتورها ایده آل است یا نه، با این حال گزینه بدی نیست. من هنوز 100٪ متقاعد نشده ام که داشتن یک کلید API / پاسخ به تماس تأیید مجاز است. همه ارائه دهندگان پشتیبانی شده باید به صورت پیش فرض در هسته قرار گیرند تا هیچ موتور خاصی را ترجیح ندهند

من فکر می کنم این بخش باید ابتدا به عنوان یک افزونه توسعه داده شود و سپس به عنوان یک افزونه ویژگی به هسته وردپرس پیشنهاد شود تا امکان توسعه آن به طور جداگانه انجام شود و سپس پیشنهادی برای افزودن آن به هسته پس از تکمیل ویژگی ارائه شود. این امر همچنین به صاحبان سایت اجازه می دهد تا قبل از اجرای کامل وردپرس از آن استفاده کنند.

یکی از توسعه دهندگان پیشرو در وردپرس

در هر صورت پذیرش پروتکل IndexNow توسط گوگل یک معامله بزرگ برای کل صنعت خواهد بود، شاید به اندازه ای باشد که وردپرس را به سمت هسته خود و در غیر این صورت در یک افزونه قرار دهد. منطقی است که گوگل آن را آزمایش کند. هیچ سخنی مبنی بر اینکه این آزمایش چقدر طول خواهد کشید وجود ندارد.

منبع: searchenginejournal.com