درمورد آینده سئو چه فکری می کنید؟ منظور این نیست که گوگل در 10 سال آینده چه شکلی است … منظور این است که در آینده چگونه سئو سایت خود را رتبه بندی می کنید. چیزی وجود دارد که همانند یک راکت رتبه بندی شما را بالا می برد.

خب فکر می کنید آینده سئو به چه چیزی بستگی دارد؟

بهتان می گوییم … لینک سازی و سئو داخلی (on-page SEO) نیست.

قطعا این موارد کمک می کنند اما به سرعت شما را بالا نمی برند. وقتی که لینک می سازید، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا نتیجه دهند.

و همه در حال انجام سئو داخلی هستند و این چیز جدیدی نیست.

پس فکر می کنید که در آینده سئو چگونه است؟ بگذارید بهتان یک سرنخ بدهم.

هک تصادفی سئو

برای مثال پیج نیل پتل در سال 2016 به این مورد برخورد و ترافیک ماهانه اش از 185,980 بیننده در ماه به 195,596 در ماه رسید. فقط در طول 30 روز.

تصویر زیر ترافیک ماه فوریه 2016 است:

نمودار ترافیک سایت

بعد از راه اندازی تصادفی آزمایش مارکتینگ، ترافیکش توسط 9,616 بازدید کننده افزایش یافت.

نمودار ترافیک ساید

تعداد روزها در مارچ و فوریه بیشتر است. اما اکثر 9,616 بینندگان اضافی از طریق جستجو صفحه را پیدا کردند.

خب چه اتفاقی افتاد؟

همانطور که در بالا گفته شد، نیل پتل به طور اتفاقی با این موضوع برخورد کرد. اما زمانی که اثرات آن را در آزمایش مارکتینگ، فهمید که باعث افزایش ترافیک جستجو می شود این کار را دوباره تکرار کرد.

و این بار در مقیاس بزرگتری رخ داد.

نگاهی به ترافیک ماه جون 2016 بیاندازید.

نمودار ترافیک سایت در ماه جون

و حالا نگاهی به جولای 2016 بیاندازید.

نمودار ترافیک ساید در ماه جولای

و اکنون به آگوست 2016 نگاه کنید.

نمودار ترافیک ساید در ماه آگوست

این نرخ رشد مسخره است، ترافیک بازدید کنندگان از 454,382 در آگوست به 240,839 در ماه جون رسیده است.

در طول این زمان، تلاشی برای فهمیدن هک های سئو جالبی که باعث افزایش رنکینگ می شوند نشده است… بلکه به طور تصادفی این اتفاق افتاده است و به این دلیل اتفاق افتاده است که او در حال آزمایش یک بازاریابی بوده است که ربطی به سئو نداشته است، اما به اندازه کافی جالب بوده است، این اتفاق تاثیر زیادی بر روی سئو گذاشته است.

همانطور که در گراف بالا می بینید، در طول زمان رتبه بندی و ترافیک سایت بسیار بالا رفته است.

آیا می دانید دلیل آن چه بوده است؟

بگذارید کمک تان کنیم …

نحوه برخورد گوگل با حفره های اینترنتی

رئیس سابق سئو گوگل اریک اشمیت، درمورد اینکه اینترنت در حال تبدیل شدن به مکانی است که اطلاعات اشتباه در آن در حال گسترش هستند صحبت کرده است. خصوصا، اینترنت در حال تبدیل شدن به یک چاه است.

همچنین در مورد اینکه برند ها در حال تبدیل شدن به سیگنال های مهم هستند در حالی که نمی دانیم می شود به محتواهای شان اعتماد کرد یا نه.

همچنین گفت:

برندها راه حل هستند، نه مشکل. برندها چگونگی مرتب ساختن حفره ها را نشان می دهند.

اریک اشمیت

به عبارت دیگر، اگر می خواهید در طولانی مدت عملکرد خوبی داشته باشید و در آینده سئو سایت تان را ارتقا دهید، باید یک برند بسازید.

اگر به گوگل نگاه کنید می توانید ببینید توسط برندهای بزرگ تحت سلطه قرار گرفته است. از Huffington Post گرفته تا Wikipedia و CNN… و این لیست همچنان ادامه دارد.

قطعا همه این سایت ها دارای محتوا و بک لینک های بسیاری هستند، اما همچنین برندهای بزرگی دارند.

زمانی که بازدید های سایت نیل پتل از 185,980 بازدید کننده در ماه فوریه 2016 به 454,382 بازدید کننده در آگوست رسید، تنها یک چیز باعث موفقیتش شد، برند او در حال رشد کردن بود.

تنها نگاهی به کوئری های نامش در طول زمان براساس گوگل ترند بیاندازید:

صفحه گوگل ترند سایت نیل پتل

در طول زمان، برند او مشهور تر شده است و این رشد باعث افزایش ترافیکش شده است.

در 28 روز گذشته، 40,412 نفر سایت او را از طریق نامش در گوگل پیدا کرده اند.

کوئری های برند نیل پتل

این تعداد زیادی است.

اما چیزی که جالب است، این است که افزایش ترافیک از طریق گوگل کردن اسم “Neil Patel” به دست نیامده است. این افزایش عمدتا از طریق رتبه بندی اصطلاح برند نشده “online marketing” به دست آمده است.

آنقدر مؤثر است که اکنون هر ماه بیش از یک میلیون بازدید از Google ایجاد می کند:

آمار بازدید از سایت

برای روشن کردن این مسئله، روشی که گوگل به برند ها نگاه می کند این است که اگر یک وب سایت کوئری های برند زیادی نسبت به رقبایش گرفت (تعداد افرادی که در هر ماه نام وب سایت شما را جستجو می کنند )، این به گوگل می گوید که مردم این برند را به دیگر برند های دیگر ترجیح می دهند.

و هنگامی که گوگل تعیین می کند در کجا یک وب سایت را برای شرایطی که بهینه شده اند رتبه بندی کند، آن ها ترجیح می دهند که مواردی را انتخاب کنند که برند های محبوب تری هستند چون که آن ها سایت هایی هستند که مردم بیشتر ترجیح می دهند.

پس چرا گوگل تاکید بیشتری بر روی برند ها نسبت به دیگر سیگنال های جستجو دارد؟

چرا گوگل عاشق برند هاست؟

فقط به این فکر کنید، این سخت ترین کار در آینده برای بهبود دادن سئو است.

این روز ها با اندک تلاشی کد های داخلی تان را بهبود می بخشید.

اگر از وردپرس استفاده می کنید می توانید از افزونه Yoast Seo استفاده کنید و برای تان کلی کار انجام می دهد.

و زمانی که صحبت از لینک ها می شود بسیار سخت تر است، اما غیرممکن نیست. می توانید دسترسی به ایمیل، پست مهمان، خرید لینک، لینک سازی متقابل، بازاریابی محتوا و … داشته باشید.

البته نباید از همه این تکنیک های لینک سازی استفاده کنید به دلیل اینکه بعضی از آن ها مورد تایید گوگل نیست و کوتاه مدت هستند (همیشه بلند مدت فکر کنید)

این روز ها ساختن لینک سخت نیست اگر بدانید که در حال انجام چه کاری هستید.

اما تنها چیزی که ساختنش سخت است، مهم نیست که چقدر بازاریاب خوبی باشید، برند است.

اگر از روش سئو PR استفاده کنید که سبب می شود اکثر افراد برندتان را بشناسند و به دنبال برند شما در گوگل سرچ کنند (روشی است که گوگل اندازه گیری می کند)، در طولانی مدت کمک تان نخواهد کرد.

نیل پتل حتی برای اینکه اسمش توسط مردم جستجو شود، با افراد معروف در ارتباط بود تا اسم او را به دیگران نشان دهند و مردم برای اینکه بفهمند نیل پتل کیست سریع در گوگل نام او را سرچ می کردند. او حتی این کار را در کل دنیا به زبان های مختلف انجام داد.

تبلیغ از طریق سلبریتی ها
در آینده برای بهبود سئو می توانید اسم خود را از طریق سلبریتی ها تبلیغ کنید

مفهوم پشت این روش بازاریابی این بود که مهم نیست شما چه شرکتی هستید، همه سلبریتی ها را دنبال می کنند ( یا حداقل افراد شناخته شده را).

اگر بتوانید از سلبریتی ها بخواهید که درباره شما حرف بزنند، باعث می شود تا مانند یک زنگ عمل کرده و افراد جدیدی درمورد شما اطلاعات به دست بیاورند و به فالوور همیشگی تان تبدیل شوند و یا حداقل، دنبال شما در گوگل بگردند.

و اگر بتوانید از تعدادی سلبریتی ( یا اینفلوئنسر های شبکه های اجتماعی) بخواهید که در یک زمان درمورد شما حرف بزنند، باعث می شود تا زنگ بیشتری به صدا در بیاید و حتی خبر ها و وب سایت های خبری نیز درمورد شما حرف بزنند.

نیل پتل برای انجام این کار به دلیل اینکه پول زیادی برای پرداخت به سلبریتی های درجه یک نداشت، از سلبریتی های اینترنتی ( و بعضی از اسم های بزرگ در خارج از آمریکا) استفاده کرد و از آن ها خواست تا نامش را هم در اینستاگرام و هم فیس بوک شان به دیگران نشان دهند.

این کار باعث خبر رساندن به دیگران می شود و مردم اسم شما را بیشتر در گوگل سرچ می کنند. این اتفاق باعث می شود تا در طول زمان محبوبیت تان افزایش پیدا کند.

این روشی بود که نیل پتل از فوریه 2016 تا آگوست 2016 ترافیک سایتش را بالا برد.

هرچند این کار در کوتاه مدت ترافیک جستجوی تان را بالا می برد، اما اگر برندتان را مرتبا نسازید، دیگر اثری نخواهد داشت. گوگل نگاه می کند تا ببیند چند نفر برند شما را در روز سرچ می کنند و می خواهند افزایش این جستجو را ببینند.

به عبارت دیگر، اگر نمی توانید محبوبیت برند تان را حفظ کنید، ترافیک جستجوی تان با استفاده از استراتژی های کوتاه مدت خواهد مرد. برای همین است که وقتی به گوگل ترند نیل پتل نگاه می کنید می بینید که قله های زیادی در برندش وجود دارد.

نمودار گوگل ترند سایت نیل پتل

اما اگر برندتان به رشد کردن ادامه دهد، بنابراین در ادامه ترافیک جستجوی تان برای اصطلاحات غیر برندی خواهد بود.

برای مثال اگر نیل پتل در ابتدا 18,304 کوئری برند در ماه تولید می کرد، اکنون 40,412 کوئری ایجاد می کند.

چگونه یک برند می سازید؟

نیاز به افرادی دارید که برند شما را به طور مداوم جستجو می کنند.

تنها راه انجام این کار ایجاد ارزش کردن است.

برای مثال، ویدیو های آموزشی بسازید، پادکست تولید کنید و یا اینکه در کنفرانس ها شرکت کنید.

همه این ها باعث می شوند تا در طول سال ها برندتان رشد کند و این کار برای شرکت ها بهتر است. اگر سرویس یا محصولی خارق العاده می سازید، مردم عاشق برند شما خواهند شد و دوباره و دوباره باز خواهند گشت.

اما اگر بخواهیم به سوال چگونگی ساخت یک برند برگردیم باید گفت :

خب، استراتژی دقیقی برای انجام این کار وجود ندارد زیرا از هر تجارتی به تجارت دیگر کاملا متفاوت است. در اینجا چند استراتژی که می توانند تاثیر گذار باشند برای تان قرار داده ایم:

وبلاگ هفتگی

اگر به طور مرتب وبلاگ خودتان را به روز کنید کوئری های برند بیشتری می گیرید.

زمانی که مردم از شما توقع گذاشتن محتوا به طور خودکار را دارند، آن ها برند شما را گوگل می کنند تا به وبلاگ تان برگردند و مطالب قبلی تان را بخوانند.

برای مثال سایت هایی مانند CNN, Huffington Post, Business Insider و هر سایت خبری دیگر کوئری های برند زیادی تولید می کنند … به این خاطر که هر روز تعداد زیادی محتوا پست می کنند.

ساختن ویدیو

نیاز است تا تعدادی ویدیو مربوط به محصول، سرویس یا کارخانه تان بسازید. نه به خاطر گوگل یا یوتیوب، بلکه به خاطر شبکه های اجتماعی ای مانند فیس بوک و لینکدین که عاشق محتوا های ویدیویی هستند.

پس بهتر است ویدیو های موجود بر روی فیس بوک و لینکدین را بررسی کنید تا یوتیوب را.

اینگونه مردم بیشتری برندتان را می بینند و ارتباط بیشتری با شما یا شرکت تان برقرار می کنند.

نگاهی به اسکرین شات های زیر از نیل پتل بیاندازید، هرچه بیشتر ویدیو می سازد، کوئری های بیشتری دریافت می کند.

میزان کوئری های ویدیوهای نیل پتل
برای اینکه در آینده ای نزدیک تر روند سئو شما بهتر شود حتما از محتواهای ویدیویی در شبکه های اجتماعی استفاده کنید.

اسکرین شات نشان می دهد که چه تعداد بازدید در یوتیوب در طول 28 روز از طریق جستجوی افراد با نام نیل پتل داشته است. به طور دقیق 3,806 بازدید.

هرچند کوئری های بیشتر در یوتیوب به معنی کوئری در گوگل نیست.

اما مشکلی نیست که ویدیو های زیادی در YouTube, Facebook و LinkedIn داشته باشید. باعث می شود که بیشتر دیده شوید و افراد بیشتری برند تان را در گوگل سرچ کنند.

دلیلی که بر روی LinkedIn و Facebook تاکید می کنیم این است که ایجاد بازدید در آن ها برای محتوا های ویدیویی آسان تر است. درست است که هر کدام بازدید ها را متفاوت می شمارند، اما تفاوت زیادی وجود دارد (حتی اگر هم نداشت باعث بازدید های بیشتر می شود).

متاسفانه فیس بوک و لینکداین آمار یکسانی مانند یوتیوب به اشتراک نمی گذارند، اما تنها می توان به این نتیجه رسید که همه شان به یک روش در حال کمک کردن هستند.

به همین دلیل است که باید برروی تمام شبکه های اجتماعی موجود ویدیو بسازید تا برند یا شرکت تان دیده شود. می توانید یک محتوا در چند شبکه اجتماعی مختلف آپلود کنید.

صحبت در کنفرانس

شرکت در کنفرانس ها و صحبت کردن نیز می تواند باعث افزایش کوئری ها و جستجو درمورد برند شما شود، مهم نیست چه تعدادی در کنفرانس شرکت کرده اند، می توانید ببینید که در طول 24 تا 48 ساعت جستجوی برندتان افزایش پیدا کرده است.

جدا از شرکت کنندگان خبرنگاران نیز در کنفرانس ها شرکت دارند و می توانند درمورد شما در سایت های شان بنویسند که باعث ایجاد خبر بیشتر در رابطه با شما و شرکت تان می شود و به کوئری های تجاری کمک می کند.

حتی اگر صحبت های شما در کنفرانس بر روی YouTube آپلود شود و یا به صورت زنده در Facebook نشان داده شود، می توانید کوئری های برند بیشتری را ببینید.

هرچه تعداد مخاطبین بیشتر باشند، جستجو های بیشتری نیز صورت می گیرد.

اگر نمی توانید مسافرت کنید، می توانید در رویداد های مجازی شرکت کنید. اثر یکسانی ندارند اما بهتر از هیچ است.

محصول یا سرویسی خارق العاده بسازید

اگر مردم آنچه را که می سازید دوست داشته باشند، کوئری های برند تان به صورت خارق العاده ای افزایش می یابند و بسیار تاثیر گذار است.

صفحه گوگل ترند اوبرسجست

همانطور که می توانید ببینید هرچه محصولی بهتر بسازید، کوئری های برند بیشتری دریافت می کنید.

این استراتژی به راحتی قابل گسترش است و نتیجه اش را سریع می بینید تا زمانی رقابت تان در حال اجرا شدن است و آن را به طور رایگان در اختیار دیگران قرار می دهید.

به چارت بالا نگاه کنید: نشان دهنده یک صعود زیاد در طول 1 ماه است. دقیقا در زمانی که بسیاری از ویژگی ها به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار گرفته است. کوئری های برند نیز افزایش پیدا کرده اند.

خبرگذاری مبتنی بر عملکرد

کمپانی هایی مانند PRserve وجود دارند که برای خبرگذاری مبتنی بر عملکرد کار می کنند. اگر آن ها خبری از شما منتشر کنند باید به آن ها پول پرداخت کنید. اگر این کار را نکنند، پس پولی هم پرداخت نمی کنید. شاید در ابتدا بر روی کوئری های برند شما تاثیری نگذارند اما در طول زمان کمک خواهند کرد.

می توانید سایت هایی مانند Help a Reporter Out را چک کنید، در آنجا خبرنگاران سوال هایی می پرسند و مردم به آن ها کمک می کنند.

هر وقت سوال هایی مربوط به تجربیات یا شرکت خود پیدا کردید، باید جواب دهید و در مقابل خبر رایگان دریافت می کنید.

نتیجه نهایی

در آینده سئو برند سازی شاید حرام کردن پول به نظر برسد، اما اینگونه نیست.

شاید تصور بر این بود که شرکت هایی مانند نایک با تبلیغات تلویزیونی در حال حرام کردن پولشان هستند در حالی که می توانستند بر روی کانال های بازگشت سرمایه ROI مانند Google Ads تمرکز کنند.

اما چیزی که جالب است، زمانی که به کفش فکر می کنید به طور طبیعی کفش های نایک به ذهنتان می آید. نیازی نیست که آن ها را در گوگل جستجو کنید به این دلیل است که این برند را می شناسید و این شناخت به دلیل بزرگی آن هاست.

این لیست ادامه دارد… از مک دونالد تا کوکاکولا… تنها چیزی که از این کمپانی های بزرگ یاد می گیرید این است که باید یک برند خارق العاده بسازید. این کار نه تنها جستجو های برند را بیشتر می کند، بلکه در طولانی مدت باعث درآمد بیشتر می شود.

بیشتر کمپانی های معروف درآمدشان از طریق سرچ گوگل نیست … درآمدشان را از طریق برند بزرگی که دارند و مردم به آن ها اعتماد کرده اند به دست می آورند. کوئری های برندی که آن ها در گوگل به دست می آورند یک مزیت بیشتر است.

برای مثال یک شرکت هواپیمایی هم دارای تبلیغات تلویزیونی است و هم تبلیغات گوگلی و فیس بوکی. زمانی که تبلیغات تلویزیون پخش می شود، تنها 20% آن را در گوگل جستجو می کنند و بر رویش کلیک می کنند اما وقتی تبلیغات تلویزیونی قطع می شود نرخ کلیک بر روی تبلیغات مجازی بیشتر می شود.

هرچه بیشتر برای برندینگ هزینه کنید، هزینه ها برای جستجوی برند کمتر می شود اما با تبلیغات تلویزیونی این هزینه ها افزایش می یابد.

شاید ایده برند سازی را دوست نداشته باشید اما این تنها یک مثال نیست و کار بر روی آن سخت است. اما ساختن یک برند قوی، رتبه بندی غیر برندی شما را در آینده برای سئو افزایش می دهد.