آیکون ها بخش اساسی بسیاری از رابط های کاربری هستند که به صورت بصری، اقدامات و ایده ها را بیان می کنند. اگر به درستی استفاده شوند، ایده اصلی و هدف یک محصول را بیان می کنند و باعث افزایش جذابیت و زیبایی شده و مزایای خوبی برای رابط های کاربری به ارمغان می آورند.

هنگام مشاهده یک وب سایت، بیشتر کاربران ابتدا صفحه را از جنبه بصری بررسی می کنند و بعد از اینکه چیزی نظر آن ها را جلب کرد شروع به خواندن چیزی می کنند. آیکن ها راهی ساده و موثر برای جلب کاربران به محتوای وب سایت شما هستند.

در این مقاله، ما به مزایای استفاده از آیکون ها و همچنین روش های مختلف استفاده از آیکون در وب سایت شما خواهیم پرداخت.

آیکون چیست؟

آیکون ها برای اولین بار در دهه 1970 توسط زیراکس آلتو به عنوان ابزاری برای سهولت استفاده از کامپیوتر برای مبتدیان ساخته شد.

آیکن ها نماد های گرافیکی هستند که در قالب یک عکس کوچک برای راهنمایی به کاربران برای دسترسی به یک نرم افزار یا فایل به کار می روند و برای انتقال معنی به ساده ترین و کاربر پسندترین روش استفاده می شود.
آیکون در یک وب سایت، یک تصویر گرافیکی است که یک موضوع یا اطلاعات را نشان می دهد.

آیکون چیست؟

آیکون ها چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

 • قابل تشخیص
 • واضح و با معنی
 • ساده باشند
 • جذاب باشند
 • مطابقت و سازگاری لازم را داشته باشند
 • انعطاف پذیر باشند

مزایای استفاده از آیکون ها

تعدادی از موارد استفاده از آیکون در طراحی وب وجود دارد:

آیکون ها ابزار بصری قدرتمندی هستند

آیکن ها یا نمادها جذابیت بصری و زیبایی در صفحه وب شما را افزایش می دهند. آیکون ها نسبتاً کوچک هستند، بنابراین به اندازه کافی جذابیت بصری برای جلب توجه به صفحه وب شما بدون توجه از پیام اصلی / شما ایجاد می کنند.

سهولت شناسایی و درک بدون هیچ مانع زبانی

به دلیل آشنایی، جهانی بودن و کاربرد متداول، نمادها به آسانی قابل شناسایی و درک هستند و به کاربر اجازه می دهند تا به سرعت یک صفحه وب را مرور کرده و ایده بهتری از مطالب دریافت کند، حتی اگر به زبان دیگری باشد.

به عنوان مثال، برخی از نماد ها را که می توانید به راحتی تشخیص دهید عبارت اند از:

 • یک سبد برای خرید آنلاین
 • ذره بین برای “جستجو”
 • و یک پاکت برای “ایمیل” یا “تماس”

نگاهی به این مثال بیندازید. فقط با دیدن آیکون ها می توانید حدس بزنید محتوای متن چیست؟

سهولت شناسایی و درک بدون هیچ مانع زبانی آیکون ها

حالا نگاهی به این مثال بیندازید:

شناسایی آیکون ها با وجود زبان های دیگر

تا زمانی که نتوانید روسی بخوانید، نمی توانید متن موجود در این منو را درک کنید. اما، از آن جا که برخی از آیکون ها به طور استاندارد استفاده می شوند، شما ممکن است بتوانید حدس هایی بزنید. به عنوان مثال، شما می توانید به راحتی نماد های اخبار، پیام ها و تقویم را تشخیص دهید.

شناخت قوی بعضی از برند ها

آیا توجه کرده اید که نماد فتوشاپ، ایلوستریتور، فلش، دریم ویور و لایت روم سبک های آیکن بسیار مشابهی دارند؟ همه آن ها جزو مجموعه Adobe هستند.

شناخت قوی بعضی از برندها

با استفاده از این نوع آیکون، کاربران می توانند به راحتی همه این نمادها را به عنوان یک مجموعه شناسایی کنند. این نمادها علاوه بر ایجاد ظاهری یکپارچه، به ایجاد یک شناخت قوی از برند نیز کمک می کنند.

برای انتخاب آیکون برای وب سایت خود به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 1. مطمئن شوید که همه آیکون ها با هم مطابقت دارند. وجود آیکون های ناسازگار باعث می شود وب سایت شما غیرحرفه ای به نظر برسد.
  نمادهای Adobe را که به آن ها اشاره کردیم به یاد آورید، وقتی نمادها از یک سبک یکسان برخوردارند، نمای واحدی ایجاد می کنند و به ایجاد یک شناخت قوی از برند کمک می کنند.
 2. نمادها باید از نظر بصری جذاب باشند.
 3. نمادها باید جهانی باشند. نمادهایی را انتخاب کنید که توسط افراد به راحتی قابل درک یا فورا قابل تشخیص باشند. از آیکون های گیج کننده یا مبهم استفاده نکنید.

سایت های دانلود رایگان آیکون


منبع: websitebuilderpress