طبق تحقیقات موسسه بازاریابی محتوا، یک عامل کلیدی که بازاریابان محتوای موفق را، از بازاریابان کمتر موفق متمایز می کند، مهارت در فناوری محتوا است. تسلط شما بر ابزار های بازاریابی محتوا، تعیین کننده میزان موفقیت شما به عنوان یک بازاریاب محتوا است. اما نگاه کردن به هزاران ابزار بازاریابی محتوای موجود می تواند منجر به اضافه بار اطلاعات شود.

چرا بازاریابی محتوا اهمیت دارد؟

طبق تحقیقات، نرخ رشد ترکیبی سالانه بازاریابی محتوا، از سال 2016 تا 2021 به میزان 217.3 میلیارد دلار افزایش یافته است. اما چرا برند ها پول زیادی را برای بازاریابی محتوا خرج می کنند؟
پاسخ به این سوال ساده است: بازاریابی محتوا ارزش بسیار زیادی را ارائه می دهد که برند ها نمی توانند از دیگر انواع بازاریابی سنتی، به دست آورند. برای شروع، بازاریابی محتوا 62 درصد کمتر از بازاریابی سنتی هزینه دارد و سه برابر بیشتر، موفقیت ایجاد می کند.

به همین دلیل است که ما چند مورد از بهترین ابزار های بازاریابی محتوا را در اینجا جمع آوری کرده ایم تا نیاز های مختلف یک بازاریاب محتوا را، برآورده کنند.

تحقیق محتوا

در نوشتن محتوا، چالش اصلی، قبل از اینکه کلمه اول را تایپ کنید شروع می شود. زمانی که نوبت به تولید ایده‌ های محتوا، بررسی محدوده رقابت و شناسایی کلمات کلیدی می‌ رسد، اغلب یک فرآیند تحقیقاتی طولانی شروع می شود.

خوشبختانه، ده‌ها ابزار تحقیق محتوا وجود دارد که می‌ تواند به شما در ساده‌ سازی فرآیند و ارائه ایده‌ های محتوای منحصر به‌ فرد، کمک کند.

1- BuzzSumo

BuzzSumo، ابزار بازاریابی محتوا
BuzzSumo

ابزار بازاریابی BuzzSumo، کل فرآیند تحقیق محتوا را ساده و مختصر می کند. سپس می توان نتایج را بر اساس دسترسی آن ها در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و پینترست مرتب کرد.

همچنین می توانید از فیلتر های سفارشی برای اصلاح بیشتر جستجوی خود استفاده کنید. برای مثال، می‌ توانید به‌طور خاص به دنبال پست‌های «how-to» بگردید، جستجوی خود را به یک کشور خاص محدود کنید، دامنه خاصی را حذف کنید، و موارد دیگر.

2- Ubersuggest

Ubersuggest، ابزار بازاریابی محتوا
Ubersuggest

در حالی که Ubersuggest به عنوان ابزاری برای تحقیق کلمات کلیدی در نظر گرفته شده است، می تواند به شما کمک کند تا ایده هایی را برای تولید محتوا پیدا کنید که توجه مخاطبان را به خود جلب کند.
در برخی موارد، نتایج Ubersuggest شامل ایده‌ های کلیدواژه‌ ای است که می‌ توان از آن ها به عنوان “عنوان محتوا” استفاده کرد. این ها معمولاً “کلمات کلیدی(long-tail)” طولانی هستند که شامل سه یا چند عبارت هستند.

با بازاریابی محتوا Ubersuggest، منبع تقریباً بی پایانی از ایده های محتوای ارزشمند در اختیار دارید.

3- LeadFWD

LeadFWD، ابزار بازاریابی محتوا
LeadFWD

Leadfwd وب سایتی است که در آن می توانید یک بازدید کننده ناشناس را به یک مشتری، تبدیل کنید. این بدان معناست که اگر یک بازدیدکننده به ظاهر ناشناس وارد سایت شما شود، ممکن است بتوانید اطلاعات او را به دست آورید، پیگیری کنید و آن ها را به یک مشتری پولی تبدیل کنید. این ابزار بازاریابی بسیار ارزشمند است، به ویژه برای بازاریابان محتوا.

شاید با خود فکر کنید که این وب سایت، ارتباطی با بازاریابی و تولید محتوا ندارد. در واقع، از آنجایی که به شما می گوید که بازدید کننده چگونه وقت خود را در وب سایت شما سپری می کند و نمودار جلسه را نشان می دهد، شما می توانید از این بینش برای تغییر محتوای خود استفاده کنید و مردم را وادار کنید زمان بیشتری را در وب سایت شما صرف کنند.

به عبارتی دیگر، این ابزار با استفاده از هوش مصنوعی (AI)، می‌تواند وب‌ سایت شما را اسکن کند، تا بسیاری راه حل ارائه دهد که به ایجاد محتوا کمک می‌ کند.

4- Awario

Awario، ابزار بازاریابی محتوا
Awario

Awario یک ابزار منحصر به فرد برای بازاریابی محتوا است که به شما امکان می دهد مکالمات افراد در رسانه های اجتماعی را نظارت کرده و به آن ها گوش دهید.
این ابزار به شما امکان می دهد نظرسنجی ها و ربات های پیام رسان را دور بزنید و در عوض مستقیماً از منبع، راهنمایی کسب کنید. می توانید از این اطلاعات برای ایجاد تجربه بهتر برای کاربران در وب سایت خود استفاده کنید

با در دست داشتن این بازخورد، بهتر می توانید اشتباهاتی را که در مورد محتوای خود مرتکب می شوید، شناسایی و تصحیح کنید. چه راهی بهتر از دریافت بازخورد مستقیم از کاربران برای بهبود محتوای خود؟

5- Quora

Quora، ابزار بازاریابی محتوا
Quora

استفاده از وب‌ سایت‌ های پرسش و پاسخ مانند Quora، راهی عالی برای حفظ ارتباط با آنچه مخاطبِ هدفِ شما می‌ پرسد، است. به سادگی از ویژگی جستجوی داخلی استفاده کنید و تعدادی پیشنهاد مفید ظاهر می شود. می‌توانید نتایج Quora را، برای ایده‌ های پست وبلاگ، سؤالات مربوط به صفحات سؤالات متداول و موارد دیگر، بررسی کنید.

حتی می‌ توانید از Quora برای تبلیغ محتوای خود، استفاده کنید. این ابزار بازاریابی محتوا، می تواند به محتوای شما کمک کند تا افراد مناسب و بک لینک های بالقوه را جذب کند و برای کسب و کار شما ایده ایجاد کند.

6- Reddit

Reddit، ابزار بازاریابی محتوا
Reddit

Reddit یکی دیگر از انجمن‌ های آنلاین است که مملو از ایده‌ های محتوایی است که توسط پایگاه عظیم کاربران آن، ارائه شده است.
این سایت به عنوان یک ابزار بحث و گفتگو عمل می کند که دارای جوامع فرعی یا “subreddits” خاصی است تا همه چیز را از بازاریابی محتوا گرفته تا لوله کشی پوشش دهد.

می‌ توانید با درخواست بازخورد و اطلاعاتی که می‌ تواند به شما در بهبود محتوایتان کمک کند، از Reddit استفاده کنید. در برخی موارد نیز، Reddit به شما کمک می کند تا فرصت های مشارکت با دیگر بازاریابان محتوا را پیدا کنید و بک لینک ها را به وب سایت خود جذب کنید.

مشارکت و همکاری

بازاریابان محتوا، اغلب به عنوان یک تیم بهترین عملکرد را دارند. این به این دلیل است که هر چه تعداد افراد در پروژه‌ بیشتر باشد، ایده‌ های محتوایی بیشتری در اختیار دارید و نیروی انسانی بیشتری برای ایجاد محتوای شگفت‌ انگیز، دارید.

در یک تیم ایده آل، معمولاً موارد زیر وجود دارد:

  • کسی که تحقیق محتوا انجام می دهد.
  • تیمی از نویسندگان ماهر.
  • ویراستارانی که کیفیت را حفظ می کنند.
  • بازاریاب هایی که توزیع محتوا را مدیریت می کنند.

حتی ممکن است یک طراح گرافیک برای ایجاد تصاویر جذاب یا اینفوگرافیک، اضافه کنید. برای انجام چنین تنظیماتی، به پلتفرمی نیاز دارید که همکاری، به اشتراک گذاری فایل و ردیابی پروژه را ساده کند. در ادامه، برخی از گزینه های برتر شما آورده شده است:

7- Google Docs

Google Docs، ابزار بازاریابی محتوا
Google Docs

امروزه بسیاری از تیم‌ های بازاریابی محتوا از Google Docs استفاده می‌ کنند، زیرا Google Docs در دسترس‌ ترین ابزار برای به اشتراک‌ گذاری محتوا در نوع خود است. این پلتفرم ویرایش اسناد مبتنی بر ابر، به چندین کاربر اجازه می دهد تا به طور یکپارچه در یک سند کار کنند.

Google Docs، به شما اجازه می‌دهد تا از طریق دکمه «Share» که به‌ راحتی در گوشه سمت راست بالای صفحه قرار دارد، به‌سرعت یک فایل را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

8- Asana

Asana، ابزار بازاریابی محتوا
Asana

Asana، یک ابزار مدیریت پروژه و مناسب برای بازاریابی محتوا است که به تیم ها اجازه می دهد در پروژه ها همکاری کنند، جزئیات را به اشتراک بگذارند و موارد دیگر.

با کمک ابزار Asana، می توانید نظرات خود را اضافه کنید، وضعیت پروژه را بررسی کنید و اسناد را با سایر اعضای تیم به اشتراک بگذارید.

9- Slack

Slack، ابزار بازاریابی محتوا
Slack

Slack شاید محبوب ترین ابزار همکاری برای مشاغل، بازاریابان و تیم های بازاریابی محتوا، باشد. این ابزار، به کاربران امکان می دهد تصاویر، اسناد، میم ها، ویدیو ها و موارد دیگر را به اشتراک بگذارند. Slack برای جایگزینی ارتباطات سنتی ایمیل، طراحی شده است.

سئو

بازاریابان محتوا، علاوه بر چگونگی تولید محتوای جذاب، باید بدانند چگونه محتوا را برای جستجو بهینه کنند. کیفیت نوشتار یک عامل مهم است، اما جزئیات دیگری نیز وجود دارد؛ استفاده مناسب از عنوان‌ های فرعی، بهینه‌سازی کلمات کلیدی و…

در ادامه، برخی ابزار هایی را به شما معرفی می کنیم که می توانند به شما در بهینه سازی محتوا کمک کنند.

10- SEMrush

SEMrush، ابزار بازاریابی محتوا
SEMrush

SEMrush به دلیل انبوهی از داده ها و راه حل هایی که ارائه می دهد، نه تنها در مورد سئو، بلکه تحقیقات رقبا، ایجاد محتوا و ایجاد لینک، مورد علاقه متخصصان سئو است.

SEMrush یک ابزار سئو مناسب برای بازاریابی محتوا (با نسخه رایگان محدود) است؛ که به کاربران امکان می دهد کلمات کلیدی هدف را تحقیق کنند، از استراتژی محتوای رقیب خود جاسوسی کنند، فرصت های بک لینک را شناسایی کنند و استراتژی تبلیغات پولی خود را اطلاع دهند.

11- Yoast SEO

Yoast SEO، ابزار بازاریابی محتوا
Yoast SEO

به عنوان یک بازاریاب محتوا، احتمالاً نام وردپرس را شنیده اید. وردپرس، سیستم مدیریت محتوایی است که بیشترین استفاده را برای اهداف ایجاد وب سایت، دارد. اگر در حال حاضر از وردپرس در پروژه های خود استفاده می کنید، قطعا افزونه Yoast SEO یکی از ضروریات است.

چرا خوانایی متن اهمیت دارد؟ هر مخاطبی در مورد موضوعی که در مورد آن می نویسید، سطح مشخصی از درک را دارد. به عنوان مثال، نوشتن در مورد SEO، احتمالاً شامل اصطلاحات و توضیحات پیچیده تری است که اگر برای مخاطبان تازه کار می نویسید.

خوانایی

با ابزار های زیر، می توانید خوانایی محتوای خود را بهبود ببخشید تا نه تنها ترافیک را افزایش دهید، بلکه کاربران را تشویق کنید تا محتوای شما را از ابتدا تا انتها بخوانند.

چرا خوانایی متن اهمیت دارد؟ هر مخاطبی در مورد موضوعی که در مورد آن می نویسید، سطح مشخصی از درک را دارد. به عنوان مثال، نوشتن در مورد SEO، احتمالاً شامل اصطلاحات و توضیحات پیچیده تری است، درک این مطالب می تواند کمی برای مخاطبان تازه کار، سخت باشد.

12- Grammarly

Grammarly، ابزار بازاریابی محتوا
Grammarly

Grammarly، یک افزونه رایگان Google Chrome ارائه می دهد که محتوای شما را از نظر مسائل گرامری و خوانایی، تجزیه و تحلیل می کند. می توان از آن در Google Docs، در رسانه های اجتماعی و در انواع پلتفرم های محتوا استفاده کرد.

13- Hemingway App

hemingway، ابزار بازاریابی محتوا
hemingway

همانند Grammarly، برنامه Hemingway نیز می تواند یک ابزار مناسب برای بازاریابی محتوا باشد. Hemingway، به عنوان یک دستیار نویسنده آنلاین رایگان عمل می کند.

سپس این ابزار محتوای شما را از نظر خوانایی، صدای غیر فعال و هر گونه مشکل املایی و گرامری که ممکن است محتوای شما داشته باشد، تجزیه و تحلیل می کند.

تجزیه و تحلیل

14- Inspectlet

Inspectlet، ابزار بازاریابی محتوا
Inspectlet

اگر می‌ پرسید بازدیدکنندگان چه چیز هایی را در وب‌ سایت شما دیده و خوانده‌ اند و چگونه می‌ توانید این بازدیدکنندگان را به مشریان همیشگی تبدیل کنید، در اینجا راه حلی برای آن وجود دارد.
Inspectlet ویدیویی از رفتار کاربر ضبط می کند تا بتوانید بدانید که آن ها چه مدت در وب سایت شما بوده اند، چگونه با محتوای شما درگیر شده اند و کدام عناصر توجه آن ها را جلب کرده است.

این یکی از مزیت های اصلی Inspectlet، نسبت به سایر ابزار های تحلیلی موجود در بازار و مناسب برای بازاریابی محتوا، است. بر اساس این تحلیل ها، می توانید محتوای خود را ایجاد کنید و آن را برای خوانندگان خود جذاب تر کنید.

15- Google Analytics

Google Analytics، ابزار بازاریابی محتوا
Google Analytics

اگر در مورد برترین ابزار های تجزیه و تحلیل صحبت می کنیم، غیرممکن است که Google Analytics را کنار بگذاریم. گوگل آنالیتیکس یک پلتفرم رایگان است که می تواند به شما در بهبود محتوای خود، بهینه سازی وب سایت و بررسی منبع(های) ترافیک شما کمک کند.

با گوگل آنالیتیکس، می توانید به راحتی، معیار های تعامل مهم مانند بازدید از صفحه، نرخ پرش و… را اندازه گیری کنید. این قابلیت، به شما امکان می دهد انواع خاصی از محتوایی را که برای مخاطبان فعلی شما جذاب است، شناسایی کنید.

16- Raven Tools

Raven Tools، ابزار بازاریابی محتوا
Raven Tools

Raven Tools مجموعه کاملی از ابزار های SEO و تجزیه و تحلیل را برای کمک به افزایش ترافیک وب و بهینه سازی محتوا، ارائه می دهد.

Raven Tools که مورد اعتماد هزاران آژانس است، یک گزینه برتر برای کسانی است که به دنبال تولید گزارش های تجزیه و تحلیل دقیق و کسب آگاهی در مورد چگونگی ایجاد محتوای بهتر برای کاربران هستند. Raven Tools، همچنین ابزار هایی برای تحقیق کلمات کلیدی، تجزیه و تحلیل رقبا و تجزیه و تحلیل بک لینک، فراهم می کند تا بتوانید یک استراتژی سئو جامع را پیاده سازی کنید.

سخن پایانی

در چشم انداز بازاریابی مدرن، بازاریابان محتوا اغلب ملزم به استفاده از ابزار های زیادی برای پیشرفت کار هایشان، هستند. در بازاریابی محتوا، رمز موفقیت فقط به این نیست که چه کسی اسلحه بزرگ تر دارد، اما یک چیز قطعی است، اینکه ابزار ها قطعاً می توانند تفاوت بزرگی در این بازار رقابتی، ایجاد کنند.

منبع: searchenginejournal