گوگل Lighthouse 8.0 را آپدیت کرد و یکی از تغییرات مهم آن تغییر وزن در معیار های مختلف سرعت صفحه است. تخمین زده می شود که این تغییرات، دستیابی به امتیازات بالا تر سرعت صفحه برای اکثر سایت ها را آسان تر می کند. در حالیکه سایر معیار های رتبه بندی گوگل سختگیرانه تر می شوند، نمرات (CLS) Cumulative Layout Shift روند بالا تری خواهند داشت.

Google Lighthouse 8.0

Lighthouse ابزاری است که به ناشران، توسعه دهندگان و سئو کاران کمک می کند تا سرعت صفحه و سایر معیار های مربوط به قابلیت دسترسی و جستجوگر ها را اندازه گیری کنند. Lighthouse از ابزار آنلاین PageSpeed Insights استفاده می کند و به عنوان یک ابزار توسعه دهنده در Chrome شناخته می شود.

نسخه جدید Lighthouse 8.0 با کروم 93 عرضه می شود اما همین حالا در PageSpeed Insights در دسترس است.

تغییرات ابزار Lighthouse گوگل

  • امتیاز عملکرد مجدداً وزن دهی شده است.
  • امتیاز دهی به زمان مسدود کردن کل (TBT) سخت تر شده است.
  • امتیاز دهی اولین محتوای رنگ آمیزی (FCP) سخت تر شده است.
  • امتیاز بندی تغییر لی اوت تجمعی (CLS) آسان تر شده است.

امتیازات چگونه تغییر کرده است؟

طبق سوالات متداول گوگل، حدود 20٪ از سایت ها تا پنج امتیاز افت خواهند داشت، در حالی که 20٪ از سایت ها ممکن است تغییر زیادی نداشته باشند. گوگل تخمین می زند که تقریباً 60٪ سایت ها از متوسط به 5 امتیاز یا بالا تر تغییر مثبتی خواهند داشت.TBT اندازه گیری مدت زمانی است که یک صفحه وب به پیمایش یا شیر صفحه کلید پاسخ می دهد. هدف این است که نمره TBT پایین داشته باشید که مربوط به صفحه ای باشد که تقریباً بلافاصله تعاملی است.

تخمین زده می شود که برندگان بیشتری با Lighthouse 8.0 شناخته شوند که امتیاز بالا تری نسبت به سایت هایی دارند که امتیاز کمتری دارند. در ادامه تخمین های گوگل درباره تغییرات و توضیحات پیش بینی شده آورده شده است.

تقریبا 20٪ سایت ها ممکن است تا 5 امتیاز افت داشته باشند، هرچند احتمالاً کمتر است. حدود 20٪ سایت ها تغییرات قابل مشاهده کمی خواهند داشت. تقریبا 30٪ سایت ها باید شاهد بهبود متوسط چند نقطه باشند. حدود 30٪ از سایت ها می توانند 5 امتیاز یا بیشتر دریافت کنند و پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

بیشترین افت امتیازات به دلیل سخت گیری امتیاز TBT و کمی بالا تر بودن وزن معیار ها است. بیشترین پیشرفت در نمرات نیز به دلیل تغییرات TBT در محتوا های طولانی و بهبود CLS و وزن بالا تر هر دو معیار است.

گوگل

سخت گیری در امیتاز دهی زمان مسدود کردن کل (TBT)

TBT اندازه گیری مدت زمانی است که یک صفحه وب به پیمایش یا کلید های صفحه کلید پاسخ می دهد. هدف این است که نمره TBT پایینی داشته باشید که صفحه شما بعد از لود شدن بلافاصله تعاملی شود. در بروزرسانی جدید گوگل، امتیازبندی TBT به طور کلی سخت تر توصیف شده است.

طبق اسناد و مدارک، گرفتن امتیاز این بخش می توانست سخت تر باشد. اما مهندسان تصمیم گرفتند آن را دوباره بررسی کنند تا خیلی “ناموزون” نباشد.

اما ما فکر می کنیم که این موارد به عنوان نقاط کنترل ما، در حال حاضر بیش از حد ناخوشایند و تهاجمی هستند. هنوز هم جای پیشرفت وجود دارد، بنابراین ما در حال انجام تغییرات کوچکی در زمینه TBT هستیم که دقیق تر امتیاز بندی شود.

صفحه گیت هاب TBT

قبل و بعد از نمره Lighthouse

گوگل یک محاسبه گر نمره Lighthouse را منتشر کرد که نشان می دهد تفاوت بین نمره ها در نسخه های 8.0 ، 6 و 7 و نسخه 5 چگونه است. در زیر تصاویری از مقایسه دقیق نمرات Lighthouse بین نسخه های مختلف (6/7 و 8.0) می بینید.

در مثال زیر نشان می دهد که نسخه 8.0 امتیاز کمتری را در بر دارد. در زیر مقایسه ای از همان نمره های Lighthouse بین نسخه هایی وجود دارد که افت چهار امتیاز را بین نسخه های 8.0 و 6/7 نشان می دهد.

نمرات قبل از بروزرسانی Lighthouse

نمرات معیار های گوگل قبل بروزرسانی Lighthouse

نمرات بعد از بروزرسانی Lighthouse

نمرات معیار های گوگل بعد بروزرسانی Lighthouse

بروزرسانی API Lighthouse

گوگل یادداشتی را درباره تغییرات API منتشر کرد: “تعریف جدید تغییر لی اوت تجمعی اکنون متریک پیش فرض است که به صورت cumulative_layout_shift تجمع یافته است، متریک قبلی تغییر لی اوت تجمعی CLS برای مدت زمان محدودی در دسترس خواهد بود زیرا بعنوان experimental_uncapped_cumulative_layout_shift تغییر یافته است.

بزرگ ترین محتوای رنگ آمیزی LCP در نسخه های اخیر Chrome مورد تعدیل قرار گرفته و به طور مشابه در CrUX به روز شده است. اولین آستانه سه لایه LCP به روز شده است: [0-1.8s]، (1.8s-3s)، [3s-∞].”

امتیازات جدید اکنون در ابزار PageSpeed Insights در دسترس هستند. Lighthouse 8.0 در Chrome 93 در دسترس خواهد بود که در حال حاضر قرار است در 31 آگوست 2021 منتشر شود.

منبع: searchenginejournal.com