آیا می خواهید در نتایج جستجوی گوگل عملکرد سایت خود را ببینید؟ Google Search Console به شما امکان می دهد حضور سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل مشاهده کنید. با لینک دادن حساب Google Analytics خود به گوگل سرچ کنسول می توانید رتبه بندی سئوی خود را در کنار سایر داده های آنالیتیکس تجزیه و تحلیل کنید. پس همراه ما باشید با آموزش اتصال سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس در ممتاز سئو.

برای داده های سرچ کنسول افزونه ای اضافه کنید

آیا به دنبال راهی آسان تر برای مشاهده داده های Search Console هنگام کار در سایت وردپرس خود هستید؟ افزونه ای مانند MonsterInsights را نصب کنید. اگر گزینه Plus Tier را انتخاب کنید، یکپارچه سازی Search Console را در پنل گزارش شما ارائه می دهد.

نمای کلی Google Search Console

اگر تا به حال نام “Google Webmaster Tools”را شنیده باشید، ممکن است از قبل بدانید که Google Search Console چیست. از آنجا که Google Webmaster Tools (GWT) به ابزاری ضروری برای افراد مختلف علاوه بر وب مسترها تبدیل شد، متخصصین بازاریابی، سئوکاران، توسعه دهندگان برنامه ها، صاحبان مشاغل و طراحان نیز به افرادی تبدیل شدند که از این ابزار استفاده می کنند. پس Google نام آن را تغییر داد تا به افراد متنوع تری تعمیم یابد. اگر در مورد GWT یا Google Search Console چیزی نشنیده اید، بیایید به ابتدا برگردیم.

Google Search Console یک سرویس “بدون هزینه” است که به شما امکان می دهد اطلاعات زیادی درباره وب سایت خود و مخاطبانی که از آن بازدید می کنند دریافت کنید. با استفاده از این ابزار می توانید تعداد افرادی که از سایت شما بازدید می کنند، چگونگی پیدا کردن آن، تعداد افرادی که از طریق دستگاه تلفن همراه یا PC از سایت شما بازدید می کنند و صفحاتی از سایت شما که بیشترین بازدید را دارند را مشاده کنید. همچنین گوگل سرچ کنسول می تواند در یافتن و رفع خطا های وب سایت، اضافه کردن سایت مپ و ایجاد و بررسی فایل robots.txt به شما کمک کند.

نمای کلی گوگل آنالیتیکس

آیا توسط Google Analytics گیج شده اید؟ خبر خوب این است که شما تنها نیستید. گوگل آنالیتیکس بسیار پیچیده است. گوگل آنالیتیکس بینشی عمیق در مورد عملکرد وب سایت و یا برنامه های شما می دهد. با تمام محصولات بازاریابی گوگل (از جمله Google Ads ،Data Studio و Search Console) ارتباط دارد، و این گزینه را برای هر کسی که از چندین ابزار گوگل استفاده می کند، یک انتخاب مد روز می کند.

اگر اطلاعات زیادی می خواهید و وقت و مهارت لازم برای تجزیه و تحلیل و استفاده از آن ها را دارید گوگل آنالیتیکس مناسب است. GA بدون شک یک تعهد زمانی است. شما باید عملکرد های آن را درک کنید، کمپین ها را حفظ کنید و برای استفاده از داده های آن به زمان و تجربه نیاز دارید.

نحوه اتصال سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس

Google Analytics و Google Search Console به نظر می رسد اطلاعات یکسانی را ارائه می دهند. با این وجود، تفاوت های اساسی بین این دو سرویس Google وجود دارد.

گوگل آنالیتیکس اطلاعات بیشتری در مورد افرادی که از سایت شما بازدید می کنند، تعداد بازدید کنندگانی که می خواهید، نحوه ورود آن ها به وب سایت شما، مدت زمانی که در سایت شما می گذرانند و این که بازدید کنندگان شما از کدام منطقه (به لحاظ جغرافیایی) می آیند، بیشتر می دهد. اما کار گوگل سرچ کنسول ارائه اطلاعات عمیق تر است. چه کسی در حال لینک دادن به سایت شما است، اگر بد افزار یا خطا های دیگری در وب سایت شما وجود داشته باشد آن ها را به شما اعلام می کند و این که سایت شما در نتایج جستجو برای کدام کلمات کلیدی ظاهر شود.

Google Analytics و Search Console به اطلاعات به روش یکسانی پاسخ نمی دهند. اگر فکر می کنید به یک گزارش نگاه می کنید، ممکن است جزئیات یکسانی را در هر دو دریافت نکنید، برای استفاده بیشتر از اطلاعات ارائه شده توسط سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس، می توانید حساب های هر یک را به هم اتصال دهید. لینک دادن این دو ابزار، داده های هر دو منبع را با هم ترکیب می کند تا گزارش های اضافی به شما ارائه دهد که فقط در صورت انجام این کار، قادر خواهید بود از آن ها استفاده کنید.

بنابراین، بیایید شروع کنیم:

مرحله 1: وب سایت خود را به Google Search Console ارسال کنید

اگر از قبل حساب کاربری دارید، می توانید به بخش بعدی بروید: اجازه دادن به اطلاعات سرچ کنسول تا در گوگل آنالیتیکس وارد شود. اگر در حال ایجاد یک حساب کاربری Search Console هستید، باید به Search Console بروید و روی “Add Property” کلیک کنید. سپس دامنه سایت خود یا پیشوند URL آن را اضافه کنید. در مرحله بعدی، شما باید ثابت کنید که شما مالکیت سایت را دارید.

افزودن سایت در سرچ کنسول

در سرچ کنسول، تأیید مالک بودن وب سایت ضروری است. این را می توانید به روش های مختلف تکمیل کنید:

 • آپلود فایل HTML
 • برچسب HTML
 • ارائه دهنده نام دامنه
 • گوگل آنالیتیکس

Google Analytics: کد رهگیری Google Analytics شما باید در مکان صحیحی باشد و برای کار با این کار به مجوزهای “ویرایش” نیاز دارید. اگر همه این ها در جای خود باشد، فقط می توانید روی تأیید کلیک کنید و حساب های Google Analytics و Search Console شما ادغام می شوند.

شما می توانید برای مطالعه بیشتر در این مورد به مطلب آموزش ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول مراجعه کنید.

مرحله 2: کد گوگل آنالیتیکس را به وب سایت خود اضافه کنید

وارد حساب Google Analytics خود شوید و روی “Admin” در سمت چپ پایین ستون کلیک کنید.

ورود به بخش مدیریت گوگل آنالیتیکس

حساب و Property درست را انتخاب کنید، سپس روی “Tracking Info” در ستون وسط نوشته شده به عنوان “Property” کلیک کنید.

تنظیمات گوگل آنالیتیکس برای اضافه کردن کرد به وبسایت

برای دریافت کد رهگیری وب سایت، روی “Tracking Code” در زیر “Tracking Info” کلیک کنید. سپس باید آن را به وب سایت خود اضافه کنید.

برداشتن کد پیگیری

در این صفحه باکسی با چندین خط کد مشاهده خواهید کرد. اطمینان حاصل کنید که تمام کد رهگیری را با قسمت <script> و تا تگ پایانی آن کپی کنید.

کپی کردن کد

توجه: برخی از CMS ها دارای تم ثابت هستند که شامل یک پلاگین داخلی Google Analytics است. برای تکمیل تنظیمات آنالیتیکس فقط به این افزونه ها نیاز دارید تا وارد شناسه رهگیری گوگل آنالیتیکس خود شوید. اگر این گونه باشد، فقط باید شناسه رهگیری را با کد “UA-” واقع در بالای صفحه کپی کنید. به هر ویژگی گوگل آنالیتیکس که در حساب شما ایجاد می شود، یک شناسه رهگیری منحصر به فرد اختصاص می یابد. اطمینان حاصل کنید که از شناسه یا کد رهگیری صحیح برای هر دامنه استفاده کنید.

با کد رهگیری صحیح، آماده نصب هستید!

وارد سیستم CMS خود شوید و کد HTML سایت خود را دریافت کنید. اسکریپت معمولاً در بالای صفحه وب سایت شما درست قبل از برچسب <head/> قرار دارد که در هر صفحه ای که می خواهید ردیابی کنید، نشان داده می شود. مطمئن شوید که برای تأیید نصب صحیح به CMS خود هدایت شده اید.

مرحله 3: برای ایجاد اتصال گوگل سرچ کنسول خود را به گوگل آنالیتیکس لینک دهید

لینک دادن سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس درک ارتباط نحوه رتبه بندی و کلمات کلیدی خاص را بر عملکرد ارگانیک و رفتار کاربر در سایت شما ساده تر می کند. در اینجا نحوه ایجاد اتصال گوگل سرچ کنسول با گوگل آنالیتیکس وجود دارد.

زمان مورد نیاز: 5 دقیقه.

نحوه ایجاد اتصال گوگل سرچ کنسول با گوگل آنالیتیکس

 1. مرحله اول

  وارد حساب گوگل آنالیتیکس خود شوید و در گوشه پایین سمت چپ، روی Admin کلیک کنید.ورود به تنظیمات گوگل آنالیتیکس

 2. مرحله دوم

  آن را به یک Property هدایت کنید که می خواهید داده های Search Console را تسهیل کنید و سپس روی تنظیمات ویژگی در ستون Propertie کلیک کنید.Property مناسب

 3. مرحله سوم

  به پایین به قسمت Search Console Settings بروید و به بر روی Adjust Search Console کلیک کنید. اگر قبلاً سایت خود را در Search Console اضافه کرده اید، همان آدرس ایمیلی که تأیید کرده اید، باید به صورت خودکار نمایش داده شود.افزودن ایمیل برای اتصال گوگل آنالیتیکس به سرچ کنسول

 4. مرحله چهارم

  نمای گزارش را در جایی که می خواهید داده های Search Console را مشاهده کنید انتخاب کنید و بر روی Save کلیک کنید.انتخاب نمای نمایش اطلاعات سرچ کنسول

 5. مرحله پنجم

  حالا چگونه داده های سرچ کنسول را در گوگل آنالیتیکس پیدا کنیم. پس از اتمام مراحل بالا، شما می توانید به گزارش های مختلف سرچ کنسول در گزارش های گوگل آنالیتیکس دسترسی پیدا کنید. برای یافتن این گزارش ها، روی Acquisition> Search Console در سمت چپ گوگل آنالیتیکس کلیک کنید.
  گزارش گیری در گوگل آنالیتیکس

اکنون می توانید گزارش های زیر را مشاهده کنید:

لندینگ پیج ها

این گزارش به شما می گوید وقتی افراد از طریق جستجوی گوگل به سایت شما می آیند، چه صفحاتی را مشاهده می کنند. شما باید بر روی یک URL صفحه خاص کلیک کنید و شما می توانید ببینید که چه کوئری هایی این افراد را به آن صفحه هدایت می کند.

کشور ها

این گزارش موقعیت ترافیکی را که سایت شما دریافت می کند نشان می دهد. روی کشوری کلیک کنید و خواهید دید که این افراد به چه صفحاتی می آیند. بر روی صفحه فرود حاصل کلیک کنید و یک بار دیگر آماده پرش به کوئری های جستجو خواهید شد.

دستگاه ها

گزارش “دستگاه ها” به شما نشان می دهد که چه تعداد از کاربران در تبلت، PC و تلفن های همراه خود از وب سایت شما بازدید می کنند.

کوئری ها

گزارش “کوئری ها” در مورد انواع مختلف کلمات کلیدی که گوگل وب سایت شما را در نتایج جستجو نشان می دهد، به شما می گوید. همچنین، می توانید جزئیات “میانگین موقعیت” را مشاهده کنید، که نشان می دهد میانگین رتبه شما در نتایج جستجو برای یک اصطلاح خاص چیست.

سخن آخر

اکنون که همه موارد تنظیم و تأیید شده است، می توانید تمام داده هایی را که گوگل سرچ کنسول از طریق گوگل آنالیتیکس برای شما در نظر گرفته است، شروع کنید. امیدواریم این مطلب به شما در اتصال دادن حساب سرچ کنسول خود به حساب گوگل آنالیتیکس کمک کرده باشد. اگر فکر می کنید نیاز به کمی کمک بیشتر در زمینه سئوی وبسایت خود دارید، همین حالا نگاهی به پلن های سئوی ممتاز سئو بیندازید با متخصصان ما ارتباط برقرار کنبد.