روش های درست و روش های نادرستی برای انجام اتوماسیون شبکه های اجتماعی وجود دارد. در اینجا مواردی که باید انجام شود، چه کاری که نباید انجام شود و ابزارهایی برای کمک به شما در این راه وجود داردند معرفی شده اند.

اگر زمان بیشتری را صرف سرگرم کردن با هشتگ ها یا پاسخ دادن به DM ها می کنید تا ایده پردازی با محتوای جدید یا برنامه ریزی استراتژی طولانی مدت خود در شبکه های اجتماعی، احتمالاً می توانید از یک میانبر استفاده کنید. وقت آن است که اتوماسیون شبکه های اجتماعی را در نظر بگیریم.

نکته ای که در مورد اتوماسیون شبکه های اجتماعی در سطح جهانی وجود دارد این است که – هنگامی که به درستی انجام شود – می تواند تا حدود زیادی برای چشم خارجی قابل رویت باشد. این مسئله دشوار است که بفهمد چه مزایایی در پشت صحنه وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شیوه ها و ابزاری که کارشناسان شبکه های اجتماعی برای صرفه جویی در وقت و کسب نتیجه استفاده می کنند، ادامه مطلب را بخوانید.

اتوماسیون شبکه های اجتماعی چیست؟

اتوماسیون رسانه های اجتماعی با استفاده از ابزارهای نرم افزاری برخی از کارهای وقت گیر را که در حفظ حضور حرفه ای رسانه های اجتماعی انجام می شود، انجام می دهد. به عنوان مثال، زمانبندی پیش از موعد پست ها، بررسی محتوای بازنشر، سه بعدی سازی درخواست های مشتری و تولید گزارش های تحلیلی، همگی نمونه هایی از اتوماسیون شبکه های اجتماعی هستند.

وقتی این کار به درستی انجام شود، خودکار کردن کارهای خسته کننده یا وقت گیر باعث از صرفه جویی در وقت شما می شود، بنابراین می توانید روی کاری خلاقانه و استراتژیک بسیار مهم، که شما را به سمت اهداف واقعی تان سوق می دهد، تمرکز کنید. زمان کمتری برای جستجو، زمان بیشتری برای فروش خواهید داشت.

با این حال، همه وظایف شبکه های اجتماعی نمی توانند خودکار شوند. اغلب انواع شناخته شده اتوماسیون مواردی است که به نظر تنبل، هرزنامه یا جعلی می رسند هستند.

به عنوان مثال، ربات های پولی اینستاگرام که لایک می کنند، فالوو می کنند و نظر می دهند، برای کاربران باهوش اینستاگرام کاملاً دردناک هستند. استفاده از آن ها برای برندهای معتبر بسیار بد است.

بیایید نگاهی به انواع اتوماسیون کارساز و انواع دیگری که باید در گوشه و کنار دنیای بازاریابی دیجیتال باقی بمانند، بیاندازیم.

بایدها و نبایدهای اتوماسیون بازاریابی در شبکه های اجتماعی

ادغام اتوماسیون شبکه های اجتماعی در گردش کار شما می تواند نیاز به کمی کار اولیه داشته باشد، خصوصاً اگر عادت دارید همه کارها را خودتان انجام دهید. اگر بخشی از یک قسمت بزرگتر و پیچیده تر باشید و نیاز به خرید از تیم خود داشته باشید، همین کار را می کنید.

خوب، در اینجا چند نکته برای متمرکز نگه داشتن تلاش های خود در مسیر درست آورده شده است:

پیامی مشابه را به تمامی شبکه های اجتماعی خود ارسال نکنید

ارسال متنی یکسان در تمام حساب های اجتماعی شما ممکن است چند دقیقه وقت صرفه جویی کند، اما هزینه اعتبار بالاست. اگر ابزاری (از جمله خود پلتفرم اجتماعی) این گزینه را به شما پیشنهاد می دهد که به طور خودکار با سایر سیستم عامل ها پست ارسال کنید، مطمئناً آن را رد کنید.

مخاطبان در سیستم عامل های مختلف انتظارات، جمعیت و واژگان متفاوتی دارند. در عوض، وقت خود را به تنظیم پیام برای مخاطبان هر سیستم عامل اختصاص دهید. حداقل لازم است:

 • دسته های کاربران را بررسی و تنظیم کنید.
 • مشخصات تصویر (نوع پرونده، اندازه، برش و غیره) را بررسی و تنظیم کنید.
 • هشتگ ها را بررسی و تنظیم کنید (تعداد و کاربرد).
 • واژگان خود را بررسی کرده و تنظیم کنید (به عنوان مثال، بازتوییت در مقابل ریگرام در مقایسه با اشتراک)

ارسال با توجه به برنامه مخاطبان

ما به عنوان بازاریاب، هر کاری که انجام می دهیم متناسب با مخاطبان مان است و این شامل ارسال پست در صورت آنلاین بودن است.

برای بهینه سازی و خودکار کردن برنامه ارسال خود، دو مرحله وجود دارد که باید انجام دهید:

 1. پیش از موعد، از یک ابزار زمان بندی برای ایجاد پست های خود استفاده کنید.
 2. تجزیه و تحلیل خود را ارزیابی کنید و پست های خود را برای زمانی که مخاطبان شما در سیستم عامل هستند برنامه ریزی کنید.

برنامه پست شما در شبکه های اجتماعی تحت تأثیر بسترهایی قرار می گیرد که تمرکز می کنید و عادات خاص مخاطبان شما. شما می توانید از بهترین زمان استاندارد برای ارسال به سیستم عامل های رسانه های اجتماعی استفاده کنید و می توانید برای مخاطبان خود به طور خاص با استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل ارزیابی کنید.

تنظیم نکنید و بعد فراموش کنید

حتی با اتوماسیون قانونی شبکه های اجتماعی، به یاد داشته باشید که ابزارهای شما قضاوت خوبی ندارند. در واقع، آن ها هیچ قضاوتی ندارند. اگر یک پست همیشه سبز تنظیم کنید که هر جمعه ساعت 11 صبح برای همیشه توییت شود، این کار را بدون شرم و پشیمانی انجام خواهد داد. (و هیچ محتوایی همیشه سبز نیست.)

خواه یک شرکت انحصاری باشید و یا بخشی از یک تیم بزرگ شرکتی، از ابزاری با فرایندهای تأیید داخلی و قابل تنظیم استفاده کنید تا مطمئن شوید پست های شما از برند تجاری ساخته می شوند و هیچ اشتباه شرم آوری در آن ها وجود ندارند.

توئیت مک دونالد

خطر دیگر استفاده از اتوماسیون در ابزار برنامه ریزی رسانه اجتماعی این است که بحران های تغییر جهان همیشه در شبکه های اجتماعی اتفاق می افتد و یک پست با زمان ضعیف می تواند نام تجاری شما را خراب کند.

نکته حرفه ای: پست های خود را دسته بندی کنید، اما بدانید چه اتفاقاتی در داخل و خارج از دنیا می افتد. فقط به این دلیل که اتومبیل شما کروز کنترل دارد به این معنی نیست که می توانید چشم خود را از جاده بردارید.

رفتار یا نظرات خود را اتومات نکنید

استفاده از ربات ها برای دنبال کردن / دنبال نکردن افراد، مانند پست ها ، یا – از همه بدتر – ارسال نظرات پیش ساخته، می تواند اعتبار شما را به خطر بیندازد. برداشت های اولیه بسیار مهم هستند و شما نمی خواهید که تعاملات تان با مشتریان بالقوه از دست برود و بر روی آن ها تاثیر بدی بگذارد.

و فقط برای اینکه روشن شود، احتمالاً ایده خوبی نیست که یک دسته ربات برای تبلیغات تجاری در مورد برند خود بسازید.

نظرات رباتی تکراری


زمانی را که صرف حفظ روابط اصیل و انسانی خود می کنید، در تجزیه و تحلیل و بازگشت سرمایه (ROI) به شبکه های اجتماعی شما نتیجه می دهد.

نکته حرفه ای: وقتی صحبت از مکالمه می شود، شکل قانونی تر اتوماسیون ابزاری است که می تواند DM ها، نظرات، برچسب ها را در یک مکان، به طور مداوم و در مقیاس کنترل کند. به عنوان مثال، ویژگی پاسخ های ذخیره شده نیمه خودکار Hootsuite Inbox به شما امکان می دهد متن مناسب و مکالمه را بر اساس مکالمه و نیازهای مشتری خود مرور کنید.

ارائه پشتیبانی 24/7

وقتی نوبت به پشتیبانی مشتری می رسد، 64٪ از مردم ترجیح می دهند از طریق تماس تلفنی به یک برند اجتماعی پیام دهند. و 76٪ پیام هایی که مشاغل در شبکه های اجتماعی دریافت می کنند مربوط به خدمات مشتری است.

شما سه گزینه برای پاسخگویی به سوالات خدمات مشتری دارید:

 1. پرداخت هزینه برای داشتن نمایندگی های خدمات مشتری به صورت شبانه روزی
 2. از ربات های خودکار برای مدیریت انتظارات و سوالات مستقیم استفاده کنید
 3. مشتریان خود را در حالت خواندن بگذارید (آن ها را نادیده بگیرید)
پشتیبانی

این روزها انتظارات از خدمات مشتری در شبکه های اجتماعی کمی متفاوت از مکالمه های عمومی است. به طور کلی یک چت بات یا پاسخ خودکار برای رسیدگی به سوالات ساده و هدایت مناسب درخواست های خدمات مشتری کاملاً مناسب است – و حتی انتظار می رود.

چت بات برای پاسخ به مشتری

نکته حرفه ای: به ربات های مسنجر فیسبوک نگاه کنید، یا به دنبال ابزارهای توصیه شده برای پشتیبانی خودکار مشتری باشید.

به صحبت ها گوش کنید

بدون شک در زندگی شما افرادی هستند (امیدوارم مدیر شما نباشند، بلکه احتمالاً والدین شما هستند) که فکر می کنند شغل شما به عنوان مدیر شبکه های اجتماعی این است که تمام روز کنار تماشای TikTok بنشینید. ما نمی توانیم در مورد مادرتان به شما کمک کنیم (مال من به دوستانش می گوید که کار من “نوشتن نامه های اسپم” است) اما می خواهم به شما اطمینان دهم که من واقعاً احترام می گذارم که سعی می کنید TikTok را به طور موثر تماشا کنید.

ابزار گوش دادن گفتگوها، موضوعات و موارد ذکر شده را پرچم گذاری می کند تا بتوانید بدون دور زدن الگوریتم، از آنچه در شبکه های اجتماعی اتفاق می افتد مطلع شوید. گوش دادن به رسانه های اجتماعی کارآمدترین راه برای:

 • پیگیری احساسات مخاطب
 • محتوای تولید شده توسط کاربر را جمع آوری و منبع کنید
 • محتوای خطرناک یا مخرب و حساب های جعلی مخاطبان خود را هدف بگیرید

به طور کلی، با داشتن ابزارهای مناسب، گوش دادن به اجتماعی یکی از بهترین راه ها برای تقویت تعامل است. ابزارهای مورد علاقه ما را در انتهای لیست بررسی کنید.

از تبلیغات خود نگهداری کنید

تبلیغات هزینه دارد و تبلیغات بهینه سازی نشده هزینه بیشتری دارند. فشار اضافی بودجه در حال کاهش، می تواند سخت باشد که خود را از تبلیغات جدا کنید. اما به جای اینکه روز خود را به خیره شدن به هر کلیک و سر و کله زدن با معیارهای تبلیغ خود اختصاص دهید، مراحل اصلی تبلیغات خود را در شبکه های اجتماعی خودکار کنید.

معاملات اجتماعی و ارگانیک معمولاً استراتژی های متفاوتی را طلب می کنند، اما نکته ای که در مورد تبلیغات وجود دارد این است که آن ها چنان داده محور هستند که در اینجا اتوماسیون بهترین راهکار است.

یکی از ساده ترین میانبرها ابزاری است (مانند Hootsuite Boost) که می تواند به طور خودکار محتوای ارگانیک با عملکرد بالا را ارتقا دهد. اگر یک پست خانگی دارید، می خواهید مقداری پول برای آن خرج کنید تا مطمئن شوید بیشترین شانس را دارید. به عنوان مثال، پستی که 2 برابر میانگین تعداد اشتراک شما را بدست می آورد، موضوعی است که احتمالاً می خواهید به مخاطبان بیشتری نشان دهید. Hootsuite Boost این محرک را به طور خودکار انجام می دهد بنابراین چه در میز کار خود باشید و چه به آن خیره شده اید، اتفاق می افتد.

7 ابزار اتوماسیون شبکه های اجتماعی

اکنون که ما بهترین روش ها را برای خودکارسازی حضور در شبکه های اجتماعی برای صرفه جویی در وقت استفاده تان بیان کردیم، بیایید بهترین ابزارهایی را که می توانید برای تحقق آن استفاده کنید را بررسی کنیم.

Hootsuite scheduler

Hootsuite scheduler

به دلایل واضحی، این ابزار مورد علاقه ما برای برنامه ریزی شبکه های اجتماعی است. یک عملکرد زمانبندی خودکار است که بهترین زمان را برای مخاطبان شما انتخاب می کند و به شما امکان می دهد در مدت زمان کمتری محتوای بیشتر و با کیفیت بالا ارسال کنید.

Zerofox

Zerofox

Zerofox برنامه ای است که شما را از محتوای تهدیدآمیز یا توهین آمیز در فیدها و نظرات تان آگاه می کند. با کمترین اعتماد به کسب و کارها، می خواهید از مخاطب و اعتبار خود در برابر کلاهبرداری، حساب های جعل کننده، فیشینگ و هرزنامه محافظت کنید.

Hootsuite Inbox

Hootsuite Inbox

مکالمات را در همه سیستم عامل های خود از یک داشبورد مدیریت کنید. برای رفع سریع و مداوم تعاملات رایج از ویژگی Saved Replies استفاده کنید.

همچنین می توانید بستر CRM مورد علاقه خود را (مانند Salesforce یا Microsoft Dynamics 365) ادغام کنید تا منجر به دریافت سود برای تیم فروش خود شود.

Chatfuel

Chatfuel

ساخت یک چت بات سفارشی می تواند به بهبود پشتیبانی مشتری مانند زمان پاسخگویی و رضایت مشتری کمک کند.

تیم فروش شما همچنین می تواند از ربات های Chatfuel برای تقسیم نوع مشتری یا پیاده سازی کمپین های قطره ای و همچنین پذیرش پرداخت در برنامه پیام رسان فیسبوک استفاده کند.

AdEspresso’s social advertising tool

AdEspresso’s social advertising tool

با استفاده از این ابزار بهینه سازی تبلیغات، در هزینه و وقت خود صرفه جویی کنید. این اثربخشی تبلیغات شما را قبل از این که پول خود را صرف کنید آزمایش می کند و همچنین اطمینان حاصل می کند که مخاطبان مناسب را با معیارهای مناسب برای حداکثر بازگشت سرمایه هدف قرار می دهید.

Hootsuite Analytics

Hootsuite Analytics

گزارش های خودکار و رسانه های اجتماعی سفارشی عملکرد محتوای شما را هر چند بار که دوست دارید اندازه گیری می کنند تا بتوانید به روزرسانی های بی درنگ و همچنین نمای کلی سطح بالایی را برای بازبینی سه ماهه یا سالانه دریافت کنید.

نکته مثبت: داشتن اطلاعات جامع در دسترس می تواند خلاقیت شما را آزاد کند. وقتی در مورد آنچه برای برند شما مفید است اثبات کنید ترس از شکست کمی ترسناک تر می شود.

Hootsuite Insights

Hootsuite Insights

گوش دادن و نظارت اجتماعی می تواند زمان زیادی را بدون ابزار مناسب هدر دهد. برای شناسایی روندها، خطرات و تصمیم گیری بهتر در مورد بازاریابی، آنچه مخاطب و صنعت شما از آن صحبت می کنند را تجزیه و تحلیل کنید.

منبع: hootsuite.com