اجرای یک کمپین بازاریابی موفق در بازار امروز نیاز به داشتن برنامه مناسب است.

شعار معروف نایک، “فقط انجامش بده”، نباید در یک کمپین بازاریابی در تجارتی کوچک شما استفاده شود. بسیاری از شرکت های کوچک یک تبلیغ در اینجا و یک آگهی در آنجا قرار می دهند، یک وب سایت یا یک صفحه فیسبوک ایجاد می کنند و آن را انجام شده می دانند. متأسفانه، این روش مانند ماهیگیری در زمین های خشک است.

یک ابتکار بازاریابی سودآور نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد. در اینجا 9 مرحله برای اجرای یک کمپین بازاریابی موفق آورده شده است.

تشخیص مناسب بودن کمپین بازاریابی

در حالت ایده آل، قبل از اینکه یک کمپین بازاریابی را برنامه ریزی کنید، باید یک برنامه بازاریابی برای تجارت خود داشته باشید. این طرح اهداف و استراتژی های کلی بازاریابی را برای جلب بازار هدف شما به سمت محصولات و خدمات بیان می کند. از طرف دیگر، یک کمپین بازاریابی تنها یک بخش کوچک از برنامه بازاریابی شماست – یک اقدام بازاریابی که برای دستیابی به یک هدف خاص طراحی شده است.

وقتی می دانید کمپین بازاریابی شما چگونه در برنامه کلی تان قرار می گیرد، می توانید بازار هدف خود را شناسایی کنید و بهترین راه رسیدن به آن را بدانید.

هدف و پارامترهای کمپین خود را تنظیم کنید

ایجاد کمپین بازاریابی موفق

می خواهید کمپین شما به چه نتیجه ای برسد؟ هدف این کمپین باید تا حد ممکن مشخص باشد. به عنوان مثال، “فروش بیشتر” بسیار گسترده است. معیار مشخصی لازم است – مقدار مشخصی فروش برای یک محصول یا خدمات خاص در مدت زمان مشخص. چرا؟ به طوری که پارامترهای کمپین شما متمرکز شده است و می توانید اثربخشی کمپین را در مرحله پیش اندازه بگیرید.

یک فرمول هدف اصلی اجرای کمپین بازاریابی موفق این است: چه چیزی حاصل خواهد شد به علاوه مدت زمان انجام بازاریابی.

به عنوان مثال “فروش ماسک های زیبایی صورت طی سه ماه 50٪ افزایش می یابد.” یا “فروش خدمات مسافرتی طی هشت هفته آینده 15٪ افزایش می یابد.”

تعیین کنید که چگونه موفقیت را اندازه گیری می کنید

برای ایجاد یک کمپین تبلیغاتی موفق قرار است از چه معیارهایی استفاده کنید؟ اعداد به شما می گویند که آیا کمپین بازاریابی تان در حال موفقیت است. در غیر این صورت، معیارها به شما امکان می دهند ارزیابی کنید که آیا ادامه کار ارزش دارد.

اطمینان حاصل کنید که ابزار مناسبی را برای ردیابی معیارهای خود در دسترس دارید. اگر هدف بازاریابی تان افزایش آگاهی از نام تجاری یا بهبود رتبه بندی صفحه موتور جستجوگر وب سایت شماست، می توانید از Google Analytics استفاده کنید.

نکته: قبل از شروع سنجش میزان پیشرفت خود، باید برای هر معیاری که انتخاب کرده اید، یک خط پایه ایجاد کنید.

بودجه کمپین بازاریابی خود را تنظیم کنید

اینکه چقدر باید برای کارزار خود هزینه کنید، بر استراتژی های بازاریابی که انتخاب می کنید بسیار تأثیر خواهد گذاشت.

برای تجارت کوچک خود به تبلیغات و استراتژی های تبلیغاتی رایگان وابسته نباشید. به این معنی نیست که تمام استراتژی های بازاریابی رایگان بد هستند، اما بازاریابی همیشه هزینه دارد، حتی اگر فقط زمان و وقت شما باشد. موثرترین راه برای رسیدن به مشتریان ممکن است ارزان نباشد، بنابراین هنگام تنظیم بودجه واقع بین باشید.

کانال های ارتباطی خود را انتخاب کنید

قرار است از کدام کانال های ارتباطی استفاده کنید؟ پست الکترونیک؟ ایمیل مستقیم؟ پرداخت آنلاین به ازای هر کلیک؟ برخی از کانال های ارتباطی برای بازار هدف شما مناسب ترند. اگر بازار هدف شما به طور منظم به رادیو گوش نمی دهد، تبلیغات رادیویی انتخاب غلطی است. در نظر بگیرید که مخاطبان شما در کجا وقت می گذرانند. به احتمال زیاد آن ها اطلاعات مربوط به محصولات یا خدمات شما را در کجا می بینند یا می شنوند – و به آن ها توجه می کنند؟ در یک مجله؟ سوار اتوبوس؟ روی تلفن های هوشمند؟

یک جدول زمانی و برنامه اقدام ایجاد کنید

دقیقاً آنچه را که قرار است انجام دهید و در چه زمانی را ثبت کنید. این امر شانس پیگیری شما را تا حد زیادی افزایش می دهد و به شما رکوردی برای ارزیابی موفقیت کمپین بازاریابی می دهد.

به عنوان مثال، فرض کنید در حال فروش صندلی های دوچرخه هستید که برای راحتی بیشتر طراحی شده اند. در اینجا یک طرح تبلیغاتی احتمالی آورده شده است:

  • مسابقه دوچرخه سواری محلی را حمایت مالی کنید.
  • هنگامی که برای اولین بار اسپانسر می شوید، یک اطلاعیه مطبوعاتی ارسال کنید.
  • اواخر ماه قبل از مسابقه یک بیانیه مطبوعاتی ارسال کنید.
  • اطلاعات حامی را در کسب و کار خود ارسال کنید.

اکنون این کار به همین سادگی که می توانید انجام دهید یک کمپین بازاریابی است و اگر نتیجه بگیرد خوب است. همچنین یک کمپین بازاریابی است که می تواند به راحتی افزایش یابد.

همچنین می توانید با تبلیغات در مکان های دیگر، چه با خرید تبلیغات بنر در وب سایت های مربوط به دوچرخه سواری و یا قرار دادن تبلیغات در مجلات دوچرخه سواری، از مزایای تبلیغات بیشتری بهره مند شوید.

اجرا

نسخه تبلیغاتی خود را بنویسید. تاریخ را ثبت کنید. تبلیغات خود را قرار دهید. کسی را جستجو کرده و به او نزدیک شوید تا چهره کمپین بازاریابی آنلاین شما باشد. کمپین انتخاباتی شما شامل چه اعمالی است، آن ها را اجرا کنید.

به جدول زمانی برنامه اقدام خود برگردید و موارد پایانی را بررسی کنید و در تاریخ اتمام بنویسید. این کار شما را سازمان یافته و با انگیزه نگه می دارد.

اندازه گیری نتایج

وقتی کمپین به پایان رسید، وقت آن است که موفقیت آن را بسنجید. چند صندلی دوچرخه در هفته یا ماه قبل از تبلیغات فروخته اید؟ چند مورد را پس از کمپین می فروشید؟ اگر هدف بازاریابی شما افزایش فروش صندلی های دوچرخه 25٪ طی چهار ماه بود، ارقام فروش آن ماه ها را مقایسه کنید.

مهم: یک لیست جامع از نرم افزارهای کمپین بازاریابی وجود دارند که می توانند در برنامه ریزی و اندازه گیری تلاش های تان به شما کمک کنند. ActiveCampaign ، SharpSpring و Hatchbuck از محبوب ترین ها هستند.

برای دفعه بعد برنامه ریزی کنید

چرا معیارها اینقدر مهم هستند؟ هنگامی که از نتایج کمپین بازاریابی خود مطلع شدید، می توانید استراتژی های بازاریابی خود را بهبود ببخشید. فرض کنید کمپین بازاریابی صندلی دوچرخه فروشی میزان فروش صندلی دوچرخه را 41٪ افزایش داده است. احتمالاً سال آینده کمپین خود را تکرار می کنید.

اما همچنین ممکن است روش هایی را که می خواهید کمپین های بعدی را تغییر دهید را نیز کشف کنید. اگر داده ها نشان می داد که تنها 2٪ از فروش بیشتر از طریق استراتژی های توییتر و فیسبوک حاصل شده است، ممکن است تصمیم بگیرید سال آینده آن ها را از کمپین انتخاباتی خود حذف کنید.

برخی ممکن است استدلال کنند که هر نوع کمپین بازاریابی از هیچ بهتر است. گرچه باعث ضربه بیشتری به بودجه شما می شوند، استفاده از برنامه ریزی و استفاده از معیارها بهترین راهکارها هستند.

منبع: thebalancesmb