اخطار DMCA به یک شرکت، هاست وب، موتور جستجو یا ارائه دهنده خدمات اینترنت اطلاع میدهد که در حال هاست کردن یا لینک کردن به محتوایی هستند که موجب نقض قانون کپی رایت شده است.

طرف دریافت کننده اخطار باید در اسرع وقت مطالب مورد بحث را بردارد. در صورت عدم توجه به این اخطار توسط مالک سایت، ISP می تواند محتوا را به زور حذف کند.

می توانید یک اخطار DMCA ارسال کنید، نه فقط برای نقض محتوا، بلکه همچنین برای هر شاخص، منبع یا اشاره گری که منجر به نقض قانون کپی رایت می شود.

DMCA مخفف Digital Millennium Copyright Act است. اخطار DMCA به عنوان اعلامیه حذف DMCA یا درخواست DMCA نیز شناخته می شود. DMCA شامل هرگونه محتوایی که دارای حق کپی رایت که می تواند در اینترنت نقض شود می باشد، از جمله:

 • کلمات نوشتاری، مانند مقاله، کتاب، شعر و …
 • فیلم ها
 • فایل های صوتی، از جمله موسیقی
 • آثار هنری، از جمله عکس ها و تصاویر دیگر
 • تصاویری که در سایت های رسانه های اجتماعی کسب و کار خود پست کرده اید
 • نرم افزارها

اخطار های DMCA زمانی کارساز نیستند که شرکتی که میزبان مطالب کپی شده است در کشوری مستقر نباشد که به این اخطارها احترام بگذارد.

تاریخچه DMCA

کنگره، DMCA را در سال 1998 تصویب کرد و رئیس جمهور بیل کلینتون آن را امضا کرد. این اقدام در پاسخ به مشکل فزاینده وب سایت های اشتراک فایل های یکسان ایجاد شد که دسترسی غیرقانونی فیلم ها، موسیقی و سایر موارد با کپی رایت را برای افراد آسان می کرد. قانون گذاران و شرکت های رسانه ای برای ایجاد اخطار DMCA همکاری کردند.

لوگو کپی رایت

DMCA علاوه بر محافظت از دارندگان کپی رایت، از ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) که گاهی اوقات ارائه دهندگان خدمات آنلاین (OSP) نیز نامیده می شوند، محافظت می کند.

ISP یا OSP، هر شرکتی است که خدمات آنلاین یا دسترسی به شبکه را ارائه می دهد. تا زمانی که این ISP ها با اخطار های DMCA مطابقت داشته و تلاش معقولانه ای برای جلوگیری از نقض حق کپی رایت انجام دهند، از دعاوی مربوط به تخلف محافظت می شوند. سرویس دهنده ای معتبر است در صورتی که شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی از مشارکت آگاهانه در تخلف استفاده نکرده باشند و از این طریق منافع مالی کسب نکرده باشند.

مزیت دیگر ISP ها این است که اگر مشخص شود مطالب مورد بحث حق کپی رایت را نقض نکرده است، مشتری ISP – شخصی که مطالب مورد نظر را ارسال کرده است – نمی تواند علیه ISP برای حذف محتوا اقدامات قانونی انجام دهد.

از زمان شروع به کار، DMCA با چند مشکل روبرو شده است. به عنوان مثال، میزبان وب و موتورهای جستجو باید نماینده DMCA داشته باشند و این عامل باید در اداره کپی رایت آمریکا ثبت شود. با این حال، این ثبت نام با هزینه ای همراه است که بسیاری از شرکت ها نمی خواهند آن را پرداخت کنند. بنابراین، اگرچه یافتن اطلاعات نمایندگی DMCA معمولاً به صورت آنلاین امکان پذیر است، اما لیست های مربوط به اداره کپی رایت به ندرت به روز هستند. تلاش هایی مداوم برای کاهش هزینه ها وجود دارد تا لیست های دفتر کپی رایت بتوانند همگام شوند.

سوالات متداول

پس از ثبت یک اخطار DMCA، چه مدت طول می کشد تا اثر نقض کپی رایت حذف شود؟

این بستگی به شرکتی دارد که اخطار را دریافت کرده است. برای حذف محتوا موتورهای جستجو، از جمله Google، ممکن است 10 روز طول بکشد. برای میزبان وب ممکن است یک روز یا کمتر طول بکشد.

آیا سایت های اشتراک فایل به اخطار های DMCA احترام می گذارند؟

در بیشتر موارد، بله. حتی سایت های اشتراک فایلی که در ایالات متحده مستقر نیستند ممکن است به اخطار حذف شما احترام بگذارند.

اگر نتوانید بفهمید که اعلان DMCA را به کجا ارسال کنید چه می کنید؟

اگر نمی توانید اطلاعات تماس میزبان وب یا موتور جستجو را بصورت آنلاین پیدا کنید، می توانید از طریق نامه اخطار را ارسال کنید. با این حال، معمولاً می توانید یک آدرس ایمیل پیدا کنید. اگر نمی توانید بفهمید چه شرکتی میزبان یک سایت است، جستجوی WHOIS یا جستجوی DNS را امتحان کنید. گزینه دیگر این است که سعی کنید اطلاعات مربوط به نماینده DMCA شرکت را در ثبت نمایندگان دفتر کپی رایت پیدا کنید.

آیا می توانید از شخصی که حق شما را نقض کرده است، هزینه دریافت کنید؟

وقتی یک مالک سایت یا میزبان وب از اخطار DMCA شما پیروی می کند، این به این معنی نیست که بازپرداختی دریافت می کنید. اگر می خواهید خسارتی پرداخت شود، باید با یک وکیل تماس بگیرید و گزینه های خود را مطرح کنید. بخاطر داشته باشید که اگرچه مطالب شما برای استفاده از DMCA نیازی به ثبت در اداره کپی رایت ندارد، اما ثبت نام این احتمال را می دهد که در صورت بروز خسارت برای تخلف، خسارت دریافت کنید.

چگونه می توان یک اخطار DMCA ارسال کرد؟

می توانید خودتان اخطار DMCA را ارسال کنید، یا می توانید یک نماینده DMCA استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهد. اگر تصمیم دارید خودتان این کار را انجام دهید، باید مراقب باشید که مراحل صحیح را دنبال کنید. عدم انجام این کار می تواند درخواست شما را بی اعتبار کند.

توجه کنید که …

برای شما لازم نیست کپی رایت اثر خود را ثبت کنید تا بتواند از DMCA محافظت کند. با این حال، اگر در یک درگیری قانونی قرار بگیرید، ثبت کپی رایت می تواند کار را برای شما آسان کند.

باید بدانید که استفاده منصفانه به چه معناست و مطمئن شوید که مقاله یا اثر هنری شما به عنوان ماده استفاده منصفانه در نظر گرفته نشده است. استفاده منصفانه بخشی از قانون کپی رایت است که به دیگران اجازه می دهد بدون درخواست مجوز، از مطالب دارای حق کپی رایت استفاده کنند. آن ها ممکن است از آن برای اهداف “دگرگون کننده” استفاده کنند، به این معنی که آن ها می توانند از گزیده هایی برای انتقاد، اظهار نظر، یا تقلید از کارهای شما استفاده کنند. همچنین، اگر تحت حفاظت از آزادی بیان باشد، نمی توانید شکایت کنید که کار شما نقض شده است.

قبل از صدور اخطار حذف DMCA، ممکن است ابتدا سعی کنید با مالک سایت با مواد دارای کپی رایت به روشی دوستانه تماس بگیرید. ممکن است مالک ندانسته باشد که شما مالک آن محتوا هستید. آن ها ممکن است این مطالب را در سایت دیگری پیدا کرده باشند که شما نمی دانید محتوای شما در آنجا پست شده است و اطلاع از این امر می تواند شما را به طرف اصلی مجرم سوق دهد. اگر کار شما در چندین وب سایت نقض شده است، باید برای هر مورد نقض اخطار DMCA صادر کنید.

نوشتن و فرستادن اخطار DMCA

مطمئن شوید که اخطار را برای طرف صحیح ارسال کرده اید. اکثر میزبانان وب و موتورهای جستجو دارای صفحه ای با کلیه اطلاعات تماس مورد نیاز شما هستند. اخطار را به بخش سواستفاده یا نماینده DMCA شرکت ارسال کنید.

اگرچه فرم اطلاع رسانی رسمی ای برای استفاده از DMCA وجود ندارد، اما لازم است از دستورالعمل های خاصی پیروی کنید. باید:

 • به مطالب متخلف اشاره کرده، URL را در جایی که قرار دارد و سایر اطلاعات مهم مانند عنوان محتوا را بنویسید.
 • مکان محتوای اصلی را بیان کنید. URL و عنوان را وارد کنید.
 • اطلاعات تماس خود را وارد کنید.
 • بگویید که اخطار با حسن نیت است. این بدان معنی است که شما دلیل خوبی دارید که فکر می کنید کپی رایت در حال نقض است و صاحب محتوا – شما – اجازه ارسال محتوا توسط شخص دیگری را نداده اید.
 • به زبان صریح تأیید کنید که تمام اطلاعات موجود در اطلاعیه صحیح است.
 • بگویید تحت مجازات شهادت دروغ، شخصی که اخطار را ارسال کرده است – خواه این شخص شما باشید یا نماینده شما – حق دارد از طرف دارنده حق کپی رایت اقدام کند. شهادت دروغ جرمی است که شامل عمدی گفتن نادرست در شرایط قانونی است.
 • حاوی امضای خود یا امضای نماینده خود، چه فیزیکی و چه الکترونیکی باشید.

به نظر می رسد که یادآوری همه این موارد زیاد باشد، اما بسیاری از شرکت ها فرم های DMCA خود را ارائه می دهند که می توانید آن ها را پر کنید تا مطمئن شوید که هیچ اطلاعات مهمی را کنار نگذاشته اید. اگر فرم آنلاین در دسترس نیست، حتماً اطلاعیه خود را به شکلی که نماینده DMCA بخواهد آن را دریافت کند، ارسال کنید. این ممکن است از طریق نمابر (فکس)، نامه سفارشی یا وسیله دیگری باشد.

کپی رایت

استخدام نماینده برای صدور اطلاعیه

نوشتن و ارسال اخطار DMCA بدون کمک شخص ثالث خیلی دشوار نیست. با این حال، اگر محتوای زیادی دارید، به احتمال زیاد متوجه خواهید شد که کپی رایت شما اغلب نقض می شود. این باعث می شود وقت خود را صرف استخدام سرویس اعلان DMCA کنید.

نگرانی های بین المللی

همه وب سایت های میزبانی شده در ایالات متحده باید با مقررات DMCA همکاری کنند. بنابراین، حتی اگر شما به عنوان صاحب کپی رایت در خارج از ایالات متحده باشید، باز هم می توانید یک اعلان DMCA صادر کنید و از شرکتی که آن را دریافت کرده انتظار دارد که درخواست شما را برای گرفتن مطالب مطابقت دهد. با این حال، هنوز باید قوانین کپی رایت را در محل زندگی خود بررسی کنید.

حتی اگر این سایت در آمریکا میزبانی نشود، ممکن است همچنان با درخواست رسمی شما برای پایین آوردن مطالب مطابقت داشته باشد. این امر به ویژه اگر سایت در یکی از کشورهای WIPO میزبانی شود. WIPO مخفف کلمات سازمان جهانی مالکیت فکری است. معاهدات WIPO از مواد دارای کپی رایت در حدود 200 کشور محافظت می کند.

اگر جنبه بین المللی اخطار های DMCA شما را عصبی می کند، ممکن است بخواهید یک سرویس DMCA استخدام کنید که تجربه برخورد با این موضوع را داشته باشد. استخدام سرویس همچنین می تواند روند برداشتن مواد متخلف را تسریع کند. اگر سایتی، خواه در ایالات متحده باشد، یک کشور WIPO یا یک کشور غیر WIPO، از انطباق با اخطار DMCA شما امتناع ورزد، باید یک وکیل استخدام کنید تا در مورد مراحل بعدی خود اطلاعات کسب کند.

نمونه اخطار DMCA

متن اطلاعیه DMCA به اندازه محتوای آن مهم نیست، اما در اینجا یک نمونه اخطار برای کمک به شما در نوشتن اعلامیه آورده شده است. عبارات پرانتزی نباید در نامه شما گنجانده شود. آن ها صرفاً یادداشت هایی هستند که باید هنگام نوشتن در نظر بگیرید.

نام من ——— است و من فهمیده ام، وب سایتی که شرکت شما در آن میزبانی می کند یکی از کپی رایت های شرکت من را نقض کرده است. (همچنین ممکن است نام شرکت و عنوان شغلی خود را در مقدمه ذکر کنید.)

مقاله ای (یا عکس ، فیلم یا سایر مطالب دارای حق چاپ) بدون اجازه در سرورهای شما ارسال شده است. مقاله اصلی در (درج URL وب سایت) و مطالب متخلف در (درج URL وب سایت) است.

من این اعلان را تحت بخش 512 © DMCA ارسال می کنم. لطفاً این اخطار را به متخلف اطلاع دهید و به او بگویید که فوراً مواد تخلف را حذف کند. به آن ها بگویید ارسال مطالب متخلف را متوقف کنند. طبق قانون همچنین لازم است شما به عنوان ISP (یا موتور جستجو) هنگام دریافت این اخطار دسترسی به محتوای متخلف را حذف یا غیرفعال کنید. (همچنین ممکن است یادآوری کنید که ISP ها از محافظت در برابر پرونده های تخلف تحت DMCA برخوردار هستند، اما اگر ISP با اخطار حذف مطابقت نداشته باشد، این حفاظت به خطر می افتد.)

من این اخطار را با حسن نیت ارسال می کنم و دلیل خوبی دارم که معتقدم حق کپی رایت شرکت من نقض می شود. مجازات دروغ گفتن را به درستی می دانم. این اختیار را دارم که به نمایندگی از شخصی که دارای حق کپی رایت مورد نظر است اقدام کنم.

در اینجا اطلاعات تماس من وجود دارد:

(نام شما)

(شامل آدرس فیزیکی ، شماره تلفن و آدرس ایمیل)

اگر شما اخطار DMCA را دریافت کنید باید چکار کنید؟

اگر میزبان وب سایت ها هستید و اخطار DMCA دریافت می کنید، یا وب سایتی را مدیریت می کنید و ISP شما اعلانی را به شما ارسال می کند، اولین کاری که باید انجام دهید این است که با خود صادق باشید در مورد اینکه آیا مواد دارای حق چاپ دیگری را سرقت کرده اید یا خیر. اگر چنین کردید، مواد متخلف را در سریع ترین زمان ممکن بردارید.

با این وجود بعید به نظر می رسد که شما عمداً مطالب را سرقت کرده باشید. اگر میزبان چندین وب سایت هستید که افراد محتوا را در آن به اشتراک می گذارند، غیرممکن است که تمام محتوای موجود در آن ها را مشاهده کرده و موارد نقض حق کپی رایت را بررسی کنید. احتمالا، شاید شما مطالب را بدون درک کاملی از نحوه عملکرد کپی رایت ارسال کرده باشید. شاید شما از شخصی که محتوای آن را در اختیار نداشتید اجازه ارسال مطلب را دارید. اخطار DMCA را به عنوان اخطار بپذیرید و مواد متخلف را فوراً بردارید.

اگر آگاهانه از مطالب دارای حق چاپ استفاده می کنید، اما این کار را در محدوده استفاده عادلانه انجام می دهید، ممکن است هنوز اخطار DMCA دریافت کنید. ممکن است بتوانید با تماس با شخصی که اخطار را صادر کرده و جزئیات بیشتر در مورد نحوه استفاده از محتوا را به او اطلاع دهید، این موضوع را مرتب کنید. محتوای استفاده منصفانه را حذف کنید تا زمانی که با مالک کپی رایت به توافق برسید.

همچنین بعضاً اتفاق می افتد که کسی که مالک یا نماینده مالک یک محتوا نیست، اخطار DMCA صادر کند. بله، این باعث می شود که اخطار فاقد اعتبار باشد، اما تا زمانی که مطمئن نشدید مالک آن محتوا هستید، آن را از سایت خود حذف کنید.

از آنجا که اعلامیه های DMCA دارای اطلاعات تماس با صاحب حق چاپ و اطلاعات مربوط به محتوای سرقت شده است، بررسی ادعاهای اعلامیه ساده است. عدم دقت در مورد محتوای اصلی یا محتوای به سرقت رفته می تواند به معنای عدم صداقت فردی باشد که اخطار را ارسال کرده است. اگر فکر می کنید این اعلان نتیجه یک سو تفاهم است، با شخصی که اخطار را ارسال کرده تماس بگیرید و سعی کنید همه چیز را مرتب کنید.

دفاعیه در برابر اخطارها

اگر تلاش شما برای رفع اخطار DMCA به نتیجه نرسیده است، ممکن است مجبور شوید یک اخطار مقابله ای صادر کنید. این سند نوشته شده و امضا شده باید جزئیاتی درباره محتوای حذف شده از سایت ارائه دهد که با مجازات شهادت دروغ بیان خواهد کرد که مطالب مورد نظر هیچ حق کپی رایتی را نقض نمی کند و در نتیجه یک اشتباه از وب سایت حذف شده است.

مانند اخطار حذف DMCA، پیش اعلامیه باید حاوی بیانیه حسن نیت و اطلاعات تماس شما باشد. همچنین باید بگویید که شما قصد همکاری با دادگاه منطقه ای فدرال برای منطقه قضایی محل سکونت خود را دارید. آخرین قسمت ضروری اعلامیه مقابله ای رضایت شما برای “پذیرش سرویس روند” از طرف شخصی است که اخطار حذف را ارسال کرده است. این بدان معناست که شما می دانید ممکن است یک دادخواست ناشی از اعلامیه متقابل شما باشد. پس از ارسال دفاعیه در برابر اخطار، ISP برای سایت شما 14 روز فرصت دارد تا محتوای حذف شده را جایگزین کند.

هنگامی که، شخصی که اخطار حذف را صادر کرده است – شاکی – اخطار مقابله را دریافت می کند، ممکن است اخطار حذف را لغو کند یا شکایت کند. از زمان ارسال دفاعیه در برابر اخطار، آن ها 14 روز مهلت دارند تا طرح دعوی کنند. اگر در نهایت با یک پرونده قضایی روبرو شدید، مطمئن باشید که از کمک حقوقی واجد شرایط برخوردار هستید.

برای دیدن حق کپی رایت یا تکثیر در ایران به این لینک مراجعه کنید.

اخطار DMCA

به اشتراک گذاری پرونده و اخطار های DMCA

در اواخر سال 2015، یک مشترک Comcast طی 48 ساعت 112 اعلامیه DMCA دریافت کرد زیرا یک تورنت را به اشتراک گذاشته بود. یک سیاست مشترک وجود دارد که هر کسی که شش یا بیشتر اعلان دریافت کند، مشمول نوعی اقدام توسط ISP خود می شود. این ممکن است شامل پهنای باند یا اقدامات مشابه باشد.

112 اعلامیه ای که این یک کاربر دریافت کرده بیش از حد به نظر می رسد زیرا در حالی که در دادخواست گفته شده است که کاربر Comcast اعلان ها را نادیده گرفته است، اما ممکن است اینطور نبوده است. ممکن است Comcast اعلان های DMCA را فوراً به مشترک خود نداده باشد. حتی اگر چنین شود، اعلان ها از 15 ژوئن شروع به انتشار می کنند و آخرین اخطار قبل از ظهر 16 ژوئن ارسال شده است. ممکن است کاربر Comcast ظرف 24 ساعت به اولین اخطار پاسخ داده باشد.

شاکی در این پرونده می خواست Comcast هویت شخصی را که تورنت را به اشتراک گذاشته است فاش کند تا آن ها بتوانند برای جبران خسارت پول بپردازند.

این مورد نشان می دهد، نه تنها خطر استفاده غیرقانونی از تورنت ها بلکه همچنین ضروری بودن شکایت کنندگان هنگام صدور اطلاعیه های DMCA نیز منطقی است.

اعلامیه های DMCA و شما

اعلامیه های DMCA ابزاری ارزشمند برای نویسندگان، عکاسان ، فیلمبرداران و هر کس دیگری است که ممکن است در اینترنت مطالب شما را نقض کند. می توانید خودتان اعلامیه DMCA ارسال کنید یا نماینده ای را استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهد.

منبع: upcounsel