واقعیت این است که چگونگی برقراری ارتباط با ایده های ساده و پیچیده دشوار است. این موضوع در اوایل کار کاملاً برای من آشکار شد. ارائه گزارش و داده های سئو، یا به عبارتی زیبا تر، قصه گویی داده ها هم یک هنر است و هم یک مهارت قابل توجه که هر متخصص سئو به آن نیاز دارد. در حالی که این مقاله بر بهینه سازی ارتباطات مربوط به گزارش های سئو و اقدامات سئو به مشتریان متمرکز است، اصول در همه انواع ارتباطات اعمال می شود. در اینجا 10 اشتباه رایج در ارائه گزارش سئو وجود دارد که باید هنگام برقراری ارتباط بین عملکرد، بینش و استراتژی در یک محیط کسب و کار از آن ها جلوگیری کنید.

همچنین پیشنهاد هایی را برای شما قرار داده ایم که کیفیت ارائه گزارش سئو را به مشتریان و ذینفعان داخلی افزایش می دهد. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع گزارش های سئو می توانید به پست ما در این وبلاگ مراجعه کنید.

عدم استفاده از نشانه های بصری در گزارش سئو

هر گزارش مناسب و معقول سئو عناصری بصری دارد. به هر حال، ما موجوداتی بصری هستیم. یک گزارش خوب سئو، از نظر بصری آنچه مهم است را نمایش می دهد. به عنوان مثال:

شکل های ساده و تمیز که جای تفسیر کمی دارند

شکل های ساده و تمیز در گزارش سئو

همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است، هدف این است که گزارش مربوط به تعامل را با استفاده از معیار های بین آگاهی و طرح های محبوب عمومی ارائه دهید. این کاری منطقی و تمیز است که نیاز به تفسیر کمی دارد.

استفاده از قالب بندی برای تأکید بر موارد کلیدی در ارائه گزارش سئو

استفاده از قالب بندی در گزارش سئو

برجسته کردن داده های کلیدی در ارائه گزارش سئو

برجسته کردن داده های کلیدی در جدول KPI های اصلی

یک جدول داده با مقدار زیادی آمار ایده آل نیست زیرا خواننده نیاز دارد که میزان درخواست را تفسیر کند. با این حال، زمان و مکانی برای آن وجود دارد. در آن شرایط، توجه خود را به ردیف ها / ستون ها / سلول های مهم نشان دهید.

ارائه گزارش سئو بدون گزارشات گذشته

به عنوان بخشی از فرآیند پردازش مشتری جدید، من اغلب گزارشات گذشته داده ای را دریافت می کنم. در بیشتر مواقع، گزارش قبلی مورد دلخواه قرار می گرفت. اغلب، “چرا” (گذشته) از دست رفته است. با این حال، گنجاندن گذشته در ارائه گزارش سئو یکی از ساده ترین راه ها برای مؤثرتر کردن گزارش دهی به مشتری است.

مشتریان برای جبران مجدد آمار، به شما / آژانس شما پرداخت نمی کنند. آن ها برای توانایی شما در کنترل نتایج و ارائه بینش هزینه می کنند. اگر تغییر معناداری در عملکرد ایجاد شود، باید علاوه بر آمار، زمینه نیز بدهید. یک قدم جلوتر بروید، آمار گذشته ای که ارائه می دهید باید بسته به شرایط متفاوت باشد.

من یک قانون کلی را دنبال می کنم: هنگامی که نتایج خوب هستند با آمار آینده همراه شوید و وقتی نتایج کمرنگ هستند با آمار گذشته همراه شوید. اگر یک هفته خاموش بود، پیشرو بودن با زمینه به شما کمک می کند تا “چرا” را قبل از اینکه خواننده واکنش منفی اولیه را نشان دهد، توضیح دهید. به عنوان مثال، به جای:

حجم سرب هر هفته 70٪ کاهش یافت. این به این دلیل بود که ما A را از چرخش خارج کردیم.

این را امتحان کن:

خارج کردن چرخش A منجر به کاهش 70 درصدی حجم سرب در هر هفته شد.

این یک تفاوت ظریف، اما تأثیرگذار است. در صورت ارائه نتایج منفی و غیر چشم گیر، شروع با داده های گذشته یا زمینه به کاهش احساسات منفی کمک می کند. حتی اگر عملکرد به دلیل چیزی خارج از کنترل شما نزدیک است، باید از ادراک آگاه باشید و گزارش های خود را تهیه کنید تا احساسات مختلف را کاهش دهید.

نکته حرفه ای: گزارش باید میزان اطلاعات ارائه شده را متعادل کند. افزودن لینک های مرتبط با زمینه به ایجاد تعادل کمک می کند. ارائه اسکرین شات های صفحه، فیلم های اشتراک صفحه، تصاویر داده ها و مقالات پشتیبانی به ارائه اطلاعات اضافی بدون سر و صدایی که افزودن محتوای درون آن ایجاد می کند، کمک می کند.

ابزاری که من برای این کار استفاده می کنم Snagit است که با آن می توانید عکس های صفحه (یا اشتراک صفحه + صدا) را علامت گذاری کرده و در یک URL قابل دسترسی مانند Google Drive بارگذاری کنید.

ارائه گزارش سئو به صورت پرسشی عدم اعتماد به نفس را نشان می دهد

هر زمان که با مشتری ارتباط برقرار می کنید، باید تخصص خود را تقویت کنید. دانش عمیق شما باید درخشان شود. به عنوان مثال، گزینه زیر چگونه با گزینه دوم در ذهن شما مقایسه می شود؟ چه احساساتی برانگیخته می شوند؟

“گوگل توصیه می کند که یک افزونه تماس به تبلیغات جستجوی خود اضافه کنیم. با این کار کاربران می توانند برای تماس با یک شماره تلفن تعیین شده کلیک کنند. آیا این چیزی است که می خواهیم اضافه کنیم؟”

در مقایسه با:

“ما طرفدار استفاده از افزونه های تماس گوگل برای تبلیغات خود هستیم. این روش همچنین امتیاز نمره دهی کیفیت را به کاربران می دهد. در گذشته، ما مرکز تماس برای برقراری چنین تماس هایی نداشته ایم، اما می خواستم در صورت تغییر، این موارد را بررسی کنم. “

هر مثال توصیه مشابهی دارد. با این حال، مثال دوم:

 • کمی جزئیات بیشتری می دهد.
 • اعتبار می گیرد.
 • توصیه را بیان کنید.

کمی طولانی تر است. متوقف نمی شود و به صورت غیر مستقیم سؤال می کند. در عوض، این اطمینان را به خواننده القا می کند که شما دیدگاه قوی ای دارید و از به اشتراک گذاشتن آن نمی ترسید. مثالی دیگر:

“کمپین های جستجوی “widget a and b “هنوز هم در هزینه ها مؤثر هستند، اما ما در حال کار بر روی افزایش پیشنهادات خود با استفاده از شبیه ساز کمپین گوگل هستیم.”

در آن مثال، بیشتر از اینکه بر روی مقداری که توسط مدیریت فعال شما روی میز آورده می شود، بر ارزش ابزار، شبیه ساز کمپین گوگل تأکید می شود. مقایسه کنید با این:

“ما در تلاش هستیم تا با استفاده از ابزار هایی مانند شبیه ساز کمپین گوگل، همچنین با نظارت و ایجاد تنظیمات بر اساس معیار هایی مانند Search Impressions Share، کلیک بر روی اشتراک گذاری و بالای صفحه Impression Share میزان جستجوی” widget a and b “را به حداکثر برسانیم.”

در اینجا، تمرکز به سمت اقداماتی است که فرد با استفاده از ابزاری انجام می دهد. همچنین این بیانیه گسترش می یابد و تخصص و اقتدار نویسنده را به نمایش می گذارد.

تنظیم و ارائه دیرهنگام گزارش سئو

اولین جمله ای که می زنید فوق العاده قدرتمند است. لحن آینده را تعیین می کند. با فکر کردن از طریق چه پیام و احساسی کلیدی می خواهید مردم را با زبانی که از آن هدف پشتیبانی می کند، ترک کنید و شانس نتیجه مطلوب خود را به حداکثر برسانید. اگر در حال انجام یک گزارش هفتگی هستید و عملکرد آن دوره گزارش قوی بود، آن را رها نکنید. اگر گزارشی دارید که هم با اخبار خوب و هم با اخبار بد مخلوط شده است، همراه داشتن با خبر های خوب را در نظر بگیرید. مثال:

هفته گذشته که ما تمرکز خود را به سمت ارزش های پایین تر و نقاط تبدیل هزینه کمتر تغییر دادیم، حجم سرب 25٪ کاهش یافت. این امر منجر به بهبود 20 درصدی CPL شد.

مثال (اصلاح شده):

CPL هفته گذشته 20٪ بهبود یافت زیرا ما تمرکز خود را به سمت نقاط تبدیل با کارایی بالاتر و پایین تر سوق دادیم. همانطور که انتظار می رفت، این منجر به کاهش 25 درصدی حجم سرب شد

در مثال دوم، ما با خبر خوب شروع می کنیم و روشن می کنیم که از نتایج احتمالی آگاه بوده ایم. پس باید به نوع بیان جملات خود در گزارش سئو توجه زیادی داشته باشید.

فرض کردن

من بار ها و بار ها در طول کارم آموخته ام که فرض هایی درباره آنچه مردم می دانند بسیار نادرست است. آنچه برای شما واضح است ممکن است برای همه یکسان نباشد. این امر در گزارشگری نیز صادق است. در مثال شماره 5، عبارت “همانطور که انتظار می رفت” چیزی را روشن می کند که من اغلب می بینم مردم فقط تصور می کنند مشتری از آن مطلع است. سعی کنید از آن جلوگیری کنید.

بدون هدف صحبت کردن

کلمات مهم هستند، کلمات قدرتمند هستند. در حالی که بسیاری از کلمات تعاریف مشابهی دارند، اما هدف این کلمات اغلب دارای وزن های مختلفی است. یک کلمه می تواند احساسات برانگیخته شده توسط خواننده را تغییر دهد. به عنوان مثال، کدام یک از گزاره های زیر هنگام برقراری ارتباط از طریق ارائه گزارش سئو و داده ها، بیشترین احساسات مثبت را برای شما ایجاد می کند؟

 • گزینه 1: عملکرد هفته به هفته راکد بود.
 • گزینه 2: عملکرد یک هفته به هفته مسطح بود.
 • گزینه 3: عملکرد هفته به هفته ثابت است.

گزینه سوم با استفاده از “ثابت” به عنوان توصیف کننده، مثبت ترین احساسات را برای شما ایجاد می کند. “ثابت” در مقایسه با “راکد” و “مسطح” که اغلب به طور منفی فقدان رشد یا حرکت را نشان می دهند، دارای معنای مثبتی با پیامد های ایمنی، تعادل و ثبات است. مثبت بودن در صورت امکان، تا زمانی که صادقانه باشد پیش فرض است.

نشناختن مخاطب

گزارشی که برای یک مدیر بازاریابی در نظر گرفته شده است با گزارشی که برای رهبری اجرایی در نظر گرفته شده تفاوت قابل ملاحظه ای خواهد داشت. ارائه گزارش سئو برای کارشناسان باید با افراد غیر متخصص متفاوت باشد. گزارش خود را بر اساس آنچه برای مخاطبان شما قابل توجه است، تهیه و تنظیم کنید. برای مدیران، امور را در سطح بالا نگه دارید و از روند های تصویر بزرگ استفاده کنید. همچنین بیشتر به تاکتیک ها بپردازید.

نکته حرفه ای: آماده شدن برای تماس های مهم گزارشگری اجرایی مانند بازبینی های سه ماهه کسب و کار می تواند دلهره آور باشد. یافتن بهترین عکس های سطح بالا و جزئیات می تواند یک چالش باشد. برای دور زدن این مورد در اسلاید های خود، یک قسمت ضمیمه اضافه کنید که اگر محاوره محوری باشد، می توانید به سرعت به آن مراجعه کنید.

خجالتی بودن در مورد برد های خود

تواضع داشتن یک ویژگی خارق العاده است. با این حال، در تجارت و با مشتری، باید تواضعی بین فروتنی و ابراز وجود داشته باشد. از مالکیت بردن خود نترسید.

مثلا:

“تبدیل [کلمه کلیدی] در جستجوی گوگل 184٪ با افزایش CPL با 36٪ کاهش ماهانه، افزایش یافته است. این به لطف وجود شرایط طولانی مدت در استراتژی مناقصه tCPA و همچنین بودجه بیشتر به سمت دارایی ها و کلمات کلیدی است.”

در مقایسه با:

“علاوه بر افزودن دارایی های بیشتر و افزایش بودجه، ما کلمات کلیدی طولانی مدت را به چند گروه تقسیم کردیم تا بتوانیم tCPA را برای بهترین عملکرد خود فعال کنیم، که منجر به تبدیل ویجت در جستجوی گوگل با 184٪ افزایش ماهانه با CPL 36٪ کاهش می یابد.”

همیشه هنگامی که محوری تأثیر مثبتی بر عملکرد دارد، اعتبار را در نظر بگیرید. در کسب اعتبار نباید خجالتی باشید چرا که این مورد نیز بر کیفیت ارائه گزارش سئو تأثیرگذار خواهد بود.

روند ارائه گزارش سئو را آهسته و پیوسته کنید

بازاریابی دیجیتال پیچیده تر نمی شود و قصه گویی داده ها نیز مشکلی ندارند. میزان داده هایی که یک بازاریاب به طور متوسط در اختیار دارد، در دهه گذشته بسیار افزایش یافته است. مسئولیت اصلی یک مدیر بازاریابی داخلی یا آژانس، تقطیر اطلاعات پیچیده و جستجوی طلا است. بازاریابان قدرتمند مجموعه داده های عظیم را تجزیه و تحلیل می کنند و در گزارش های خود از جزئیات رونمایی می کنند. یکی از ساده ترین راه ها برای کاهش شلوغی گزارش و مختصر و مرتب کردن آن، استفاده از لیست ها است.

نتیجه

حال اشتباهات رایج در ارائه گزارش سئو را می دانید و احتمالاً قصد دارید خود را در آن تقویت کنید. با اجتناب از این اشتباهات اساسی و اجرای اصولی که به اشتراک گذاشته ایم، شما می توانید به صورت خلاصه موارد زیر را انجام دهید.

 • اطلاعات منتقل شده را ساده کنید.
 • درک و گزارش را بهبود ببخشید.
 • اطمینان حاصل کنید که اعتبار کار شما درست است.
 • اقتدار و اعتبار بسازید.
 • ثابت کنید که شما فرد مورد نظر برای کار هستید.