یادگیری همه تفاوت های مفاهیم سئو خسته کننده است و قبل از اینکه بتوانید به راحتی بودجه تبلیغاتی شرکت خود را در بازاریابی دیجیتال سرمایه گذاری کنید، چیزهای زیادی باید یاد بگیرید. اما حتی باتجربه ترین بازاریابان دیجیتال نیز گاهی اوقات اصطلاحات موجود در این زمینه را اشتباه می گیرند. یکی از رایج ترین مسائل تفاوت و ارتباط بین کلیدواژه و کوئری های جستجو است. این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما معانی و نقش های کاملاً متفاوتی در استراتژی بازاریابی شما دارند.

دانستن تفاوت بین این دو (و زمان استفاده از هر یک) برای ایجاد و مدیریت هر کمپین آنلاین مهم است. در این مقاله سعی کرده ایم تا تفاوت این دو و نقش هایی که آن ها در سئو و کمپین های PPC ایفا می کنند را توضیح دهیم.

کلیدواژه چیست؟

کلیدواژه ها عبارت هایی هستند که شما با استراتژی خود مورد هدف قرار می دهید. آن ها بر اساس محصولات و خدمات شما شکل می گیرند و کار موتور های جستجو را در رتبه بندی نتایج صفحات شما سهولت می بخشند.

بنابراین برای مثال اگر فروشگاه لوازم آشپزی تجارت الکترونیکی را اداره می کنید، ممکن است کلیدواژه های “ماهیتابه نچسب” یا “ظرف پخت شیشه ای” را هدف قرار دهید. شما این کلمات کلیدی را از طریق روش های پیدا کردن کلیدواژه می یابید و از داده های جستجو و ترند ها برای پیدا کردن بهترین کلمات برای استراتژی خود استفاده می کنید.

کوئری (Query) جستجو چیست؟

کوئری جستجو عبارت است از آنچه کاربران در موتور های جستجو مانند Google برای یافتن اطلاعات وارد می کنند. کاربران جستجو های خود را به روش های منحصر به فرد بیان می کنند، بنابراین 10 کاربر که در جستجوی یک محصول دقیق هستند می توانند 10 کوئری جستجوی کاملاً متفاوت ایجاد کنند. بعضی اوقات، کوئری ها شامل غلط املایی هستند اما به طور کلی با سرچ کردن صحیح در گوگل به نتایج خوبی می رسید.

کوئری های جستجو کاربران

تفاوت و ارتباط بین کلیدواژه ها و کوئری های جستجو

بزرگ ترین تفاوت بین کلمات کلیدی و کوئری های جستجو این است که چه کسی از آن ها استفاده می کند. دیجیتال مارکتر ها از کلمات کلیدی برای ایجاد کمپین های SEO و PPC استفاده می کنند، در حالی که کاربران برای یافتن اطلاعات آنلاین، کوئری های جستجو را در Google تایپ می کنند.

میانگین مصرف کننده ها از هیچ یک از این اصطلاحات آگاه نیستند و اکثر آن ها به شرکت هایی که سعی می کنند برای کوئری هایی که در موتور های جستجو تایپ می شوند، رتبه بندی کنند، فکر نمی کنند. آن ها فقط آنچه را که به دنبال آن هستند تایپ می کنند و امیدوارند موتور جستجو اطلاعات مورد نیاز را در اختیار آن ها قرار دهد و به ارتباط بین کلیدواژه ها و کوئری های جستجو کاری ندارند.

ما به عنوان بازاریاب سعی می کنیم این کوئری های جستجو را معنا کرده و از آن ها برای تعیین کلمات کلیدی که باید با استراتژی های بازاریابی دیجیتال خود مورد هدف قرار دهیم، استفاده کنیم. این به ما کمک می کند تا به افرادی که به محصولات، خدمات یا اطلاعات نیاز دارند کمک کنیم.

به عنوان مثال با رعایت مثال آشپزی در بالا، بسیاری از کوئری های جستجوی مختلفی وجود دارد که می تواند دارای ارتباط نزدیکی با کلیدواژه های “ماهیتابه نچسب” و “ظرف پخت شیشه ای” باشد. غیرممکن است که هر عبارت جستجویی که کاربران در موتور های جستجو تایپ می کنند را هدف قرار دهیم و کاربران هر روز تغییرات جدیدی از آن عبارت را تایپ می کنند.

هدف این است که کلمات کلیدی را در کوئری های جستجوی مخاطبان خود انتخاب کرده و سایت خود را برای رتبه بندی مناسب برای آن جستجو ها بهینه سازی کنید.

نحوه انتخاب کلیدواژه (Keyword) بر اساس کوئری (Query)های جستجو

از آنجا که می خواهید به مشتریان بالقوه دسترسی داشته باشید (نه تنها باید برای کلمات کلیدی مربوط به کسب و کار خود رتبه خوبی کسب کنید)، کوئری های جستجو باید در کلمات کلیدی انتخاب شده شما نقش داشته باشند.

در ادامه نحوه شناسایی کوئری های جستجوی مخاطبان برای پیدا کردن سایت شما، چگونگی هدف قرار دادن کلمات کلیدی جدید بر اساس آن عبارت ها و نحوه وارد کردن این اطلاعات در استراتژی بازاریابی دیجیتال شما آورده شده است:

1. کوئری های جستجویی که کاربران را به سایت شما می آورد شناسایی کنید

شما می توانید کوئری های جستجو را که با داده های Google Search Console (قبلاً Webmaster Tools) به سایت شما مراجعه می کنند، مشاهده کنید. پس از ورود به سیستم، به Search Traffic > Search Analytics بروید و لیستی از همه کوئری هایی را که در یک ماه گذشته بازدیدکنندگان را به سایت شما آورده اند، مشاهده خواهید کرد.

کوئری های جستجو در سرچ کنسول

این بخش کلمات و عبارات خاصی را که مشتریان شما برای توصیف محصولات یا خدمات شما استفاده می کنند به شما نشان می دهد. این لیست به تنهایی ممکن است ایده های جدیدی را برای کلمات کلیدی در استراتژی شما به شما ارائه دهد.

برای پیش بردن کار خودتان می توانید نتایج جستجو برای هر یک از این کوئری ها را مشاهده کرده و ببینید که سایت شما در چه رتبه ای قرار دارد. اگر متوجه شدید که قبلاً از جستجویی که عمداً آن را هدف قرار نداده اید، ترافیک جذب می کنید، می توانید محتوایی را ایجاد کنید که برای آن کلمه کلیدی بهینه شده است تا نتایج را دو برابر کند.

سپس هنگامی که رتبه بندی خود را برای کوئری های مربوط به آن کلمه کلیدی بهبود می بخشید، می توانید بازدیدکنندگان بیشتری را در جستجوی کوئری جذب کنید.

2. کوئری های جستجوی جدید را بر اساس کلمات کلیدی فعلی خود بیابید

فراتر از ارتباط کوئری های جستجو که قبلاً بازدیدکنندگان سایت شما را جذب کرده اند با کلیدواژه هایی که در حال حاضر دارید، می توانید با ابزار هایی مانند KeywordsFX، کوئری های اضافی مربوط به کلمات کلیدی مورد نظر خود را بیابید.

یک کلمه کلیدی را در نوار جستجو وارد کنید و لیستی از کوئری های جستجو را مشاهده می کنید که کاربران آن ها را برای یافتن سایت شما جستجو می کند. این فهرست ها بر اساس حروف الفبا بر اساس کلمه کلیدی اصلی شما مرتب شده اند.

به عنوان مثال در اینجا یک نمونه از نتایج را مشاهده می کنید که در صورت وارد کردن کلمه کلیدی “ماهیتابه نچسب”:

استفاده از ابزار keywordsfx برای پیدا کردن کوئری ها

همه کوئری های موجود در این لیست ها به محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید مربوط نمی شود. اما می توانید کوئری های مربوط به استفاده در کمپین های SEO یا PPC خود را پیگیری کنید. Google Autosuggest راه دیگری برای یافتن کوئری های جستجوی جدید با ارتباط نزدیک به کلیدواژه شما است.

احتمالاً متوجه شده اید که هر بار که تایپی را در نوار جستجوی Google شروع می کنید، گوگل شرایط مشابهی را توصیه می کند. گاهی اوقات ممکن است توصیه های گوگل کمی تصادفی به نظر برسند، اما در موارد دیگر، دقیقاً همان چیزی خواهند بود که شما به دنبال آن هستید.

به عنوان مثال اگر “ماهیتابه نچسب” را تایپ کنید، Google سعی می کند این جستجو را به چند روش مختلف تکمیل کند:

توصیه های گوگل برای کمک به کوئری ها

این پیشنهادات همه بر اساس کوئری های جستجویی است که سایر کاربران Google تایپ کرده اند. به عنوان یک کاربر ، این می تواند روند جستجو را تسریع کند – اما به عنوان یک بازاریاب، بینش ارزشمندی را در مورد آنچه مخاطبان شما جستجو می کنند به شما ارائه می دهد. مانند کوئری های ایجاد شده توسط KeywordsFX، می توانید از این اطلاعات برای گسترش لیست کلمات کلیدی مورد نظر خود در سایت خود استفاده کنید.

اما اگر وارد حساب گوگل خود شده اید، گوگل بر اساس جستجویی که در گذشته انجام داده اید پیش بینی می کند. شما احتمالاً در گذشته کلمات کلیدی مربوط به کسب و کار خود را جستجو کرده اید، بنابراین این احتمال وجود دارد که اطلاعاتی که در Autosuggest مشاهده می کنید تحت تأثیر این جستجو ها قرار بگیرند. با خروج از حساب Google خود یا خاموش کردن فعالیت وب و برنامه خود می توانید از این مشکل اجتناب کنید.

3. از این اطلاعات برای بهبود استراتژی کلمات کلیدی خود استفاده کنید

پس از گذراندن مدتی در بین لیست های کوئری جستجو، می توانید کلمات کلیدی مورد نظر خود را در استراتژی های SEO و PPC خود اضافه کنید. به عنوان مثال اگر کوئری های جستجو با کلمات کلیدی مورد نظر خود پیدا کردید، می توانید محتوایی در ارتباط با آن کلیدواژه ها ایجاد کنید تا ترافیک بیشتری را جذب کنید.

از سوی دیگر اگر کوئری های نامرتبطی پیدا کردید که کلمات کلیدی شما را شامل می شود، می توانید آن ها را به عنوان کلمات کلیدی منفی در کمپین PPC خود اضافه کنید تا پول خود را برای ترافیک نامناسب هدر ندهید.

فرض کنید شما کلمه کلیدی “ظرف غذا مستطیلی” را هدف گرفته اید، اما بازدیدکنندگان شما در واقع “ظرف غذا مستطیلی سرامیکی” را می خواهند. اگر ظروف سرامیکی می فروشید، این خبر خوبی است، اما اگر فقط محصولات شیشه ای می فروشید، وقت و هزینه خود را برای مخاطبی که هرگز از شما خرید نمی کنند، هدر می دهید.

همچنین می توانید این کلمات کلیدی را به لیست کلمات کلیدی منفی را اضافه کنید. تعیین مخاطب هدف بسیار مهم است، اما تعیین اینکه آن ها چه کسانی هستند به همان اندازه مهم است. با در نظر گرفتن این نکته، توصیه می کنیم کلمات کلیدی منفی را در اسرع وقت از همه کمپین های PPC خود حذف کنید.

منبع: webfx.com