بسیاری به اشتباه فکر می کنند که استراتژی برند تجاری محدود به طراحی یک لوگو خوب یا ایجاد یک برچسب جذاب است. این نمی تواند دور از حقیقت باشد!

در واقع، مارک تجاری شما شامل تمام مواردی است که باعث می شود از رقبا متفاوت باشید. همه چیز، از هویت بصری گرفته تا پیام رسانی تا تجربه مشتری. نیازی به ذکر نحوه درک افراد از تجارت شما نیست، از جمله تمام افکار و احساساتی که با نام تجاری شما مرتبط می شوند.

استراتژی برند تجاری موثر

از آنجا که برند تجاری بسیار گسترده است، توسعه استراتژی مناسب هم زمان می برد و هم برنامه ریزی دقیق. برای کمک به برنامه ریزی، برخی از رهنمودها را برای ایجاد یک استراتژی موثر تجاری برای کسب و کار خود در نظر بگیرید.

چگونگی توسعه استراتژی برند تجاری

تهیه یک برنامه بلند مدت برای ساخت نام تجاری شما کاری طاقت فرسا به نظر می رسد. از کجا شروع می کنید؟ 10 مرحله وجود دارد که می تواند پایه محکمی برای ساخت و ساز ایجاد کند.

1.موقعیت خود را مشخص کنید

تهیه یک بازار خاص ممکن است شامل ارائه خدمات تخصصی، ارائه خدمات به مخاطبان خاص یا محدود کردن تمرکز شما به برخی محصولات خاص باشد که به بهترین وجه نیازهای مشتریان شما را تأمین می کند. چرا “نیکینگ” یا “تعیین موقعیت” یک حرکت استراتژیک هوشمندانه است؟

مزایای آن عبارتند از:

 • وقت و انرژی بیشتری برای ایجاد بهترین محصولات، خدمات و تجربیات ممکن برای مشتریان خود می گذارید.
 • کاهش اتلاف منابع (از جمله پول).
 • توانایی اخذ هزینه برای تخصص تان.
 • تمایز از رقبایی که مخاطبان مختلف یا بیشتر را به خود جلب می کنند (شاید با پیشنهادات متفاوت یا بیشتر).

به جای اینکه منابع خود را به ندرت گسترش دهید و سعی کنید همه چیز را برای همه داشته باشید، می توانید آن ها را در جایی که بیشترین سود را دارند، متمرکز کنید.

این بدان معنا نیست که شما باید بر روی یک مخاطب، خدمات یا محصول محدود تمرکز کنید. مشاغل می توانند موفقیت چندین مکان مختلف را برآورد کنند.

برای پایه گذاری استراتژی برند تجاری خود، مشخص کنید که تمرکز شما در کجا بیشتر از همه خواهد بود. در نظر گرفتن آنچه بیشتر از آن لذت می برید و در آن برتری دارید، شروع خوبی به شما می دهد و شما را در مسیر رسیدن به یک تصویر با نام تجاری برجسته که از استراتژی بازاریابی شما پشتیبانی می کند، قرار می دهد.

تعیین موقعیت
زرد: رضایت شخصی و حرفه ای
سبز: پتانسیل سود بالا
آبی: رفع نیاز عملی
سایان: نیاز قوی بازار
قرمز: رقابت کم

2.اهداف تجاری و بازاریابی خود را مشخص کنید

تمام هدف یک استراتژی رسیدن به یک هدف (یا اهداف) است. بنابراین، در توسعه استراتژی برند خود، فراموش نمی کنید که اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را در نظر بگیرید.

به این فکر کنید که ماه آینده ، سال آینده و چند سال دیگر می خواهید تجارت شما در کجا باشد. آیا دوست دارید مشتری خود را با درصد مشخصی افزایش دهید؟ آیا ایجاد یک برنامه وفاداری مشتری در کارت ها برای شما مناسب است؟ آیا در نهایت می خواهید مکان دیگری را باز کنید؟

در هر صورت، اهداف اصلی خود را در جلو و مرکز خود نگه دارید زیرا تصمیم می گیرید چه استراتژی تجاری با تلاش های بازاریابی شما هماهنگ باشد و شما را به هدف خود برساند.

3. انجام تحقیقات تجاری

ایجاد یک استراتژی برند در یک حباب ایده بدی است. مهم است که بدانید رقبا و سایر مشاغل که مخاطبان شما با آن ها درگیر هستند چگونه برند خودشان را می سازند.

البته، شما نباید کپی برداری کنید. با این حال، می توانید از کارهایی که برای آن ها مفید است، چگونگی واکنش مخاطبان به برخی از تاکتیک ها و حتی آنچه رقبا در برند تجاری شان انجام نمی دهند را بگیرید. نگاهی به برندهای موجود می تواند الهام بخش خلاقیت و بینش استراتژیکی باشد تا به شما کمک کند خود را از جمع جدا کنید.

4. چه چیزی شما را از بقیه متفاوت می کند

استارباکس استراتژی مارک موثر dd

به عنوان مثال، قهوه های زنجیره ای تجاری Starbucks و Dunkin ’Donuts را در نظر بگیرید. هر دو محصولات مشابه می فروشند، اما استراتژی های نام تجاری آن ها پیام های مختلفی را به مخاطبان منتقل می کنند. هر دو برند موفق هستند. در مورد شما نیز همین امر می تواند صادق باشد.

می توانید استراتژی نام تجاری خود را سفارشی کنید و تجارت خود را از این طریق متمایز کنید:

 • مأموریت و چشم اندازی که برای شما شخصی است
 • ارزش های اصلی که در قلب کاری شما هستند و توسط مشتریان شما به اشتراک گذاشته می شوند
 • شرح شفاف روش منحصر به فرد برای حل یک مشکل مشترک
 • شرح شفاف روش حل یک مسئله غیر معمول اما قابل توجه
 • تمرکز بر ویژگی غیر معمول یا منحصر به فرد مخاطبان هدف
 • تجربه مشتری بی نظیری که برای مشتریان خود ایجاد می کنید

بگذارید بگوییم شما صاحب یک پیتزا فروشی هستید. بله، تعداد زیادی پیتزا فروشی دیگر وجود دارد. با این حال، شما از این نظر منحصر به فرد هستید که می خواهید به مشتریان پیتزای اصیل ایتالیایی بدهید. هدف شما فقط تهیه پیتزاهای خوشمزه نیست. ایجاد یک تجربه اصیل ایتالیایی است که مردم نمی توانند در سایر نقاط منطقه پیدا کنند.

پیتزا

اکنون نوع کسب و کار واقعی خود را جایگزین پیتزا فروشی کنید. سوال اصلی به همان شکل باقی مانده است. چه چیزی می توانید به مشتریان پیشنهاد دهید که نتوانند از رقبای شما دریافت کنند؟

5. به کار خود به عنوان یک شخص فکر کنید

هر شخصی شخصیت منحصر به فردی دارد. هر شغلی نیز همینطور است. اگرچه در هر دو حالت، هر شخصیتی به یاد ماندنی نیست. برای جلوگیری از داشتن نام تجاری قابل فراموشی، می تواند به پیش بینی تجارت شما به عنوان یک فرد (واقعی یا فرضی) کمک کند.

از خود بپرسید: اگر شغل من آدم بود، چه شخصیتی داشت؟ چه خصوصیات و ویژگی هایی آن را جذاب، تأثیرگذار یا به یادماندنی می کند؟ دیگران چگونه صدا، لحن و سبک خود را توصیف می کنند؟

این تمرین می تواند به شما کمک کند ویژگی های کسب و کار خود را که می خواهید در استراتژی برند تان برجسته کنید و بهترین راه برای انجام آن را تجسم کنید.

6. یک تجربه مشتری استثنایی بسازید

مطمئناً، یک رقیب ممکن است همان محصولات یا خدمات را با قیمت ارزان تری ارائه دهد، اما اگر با مشتریان خود رفتاری ضعیف داشته باشند یا نتوانند جزئیات کوچک اما قابل توجهی را بیان کنند، مهم نیست. مردم حاضرند کمی بیشتر پول یا زمان برای یک تجربه بهتر صرف کنند.

به علاوه، مشتریان راضی می توانند به مینی بازاریاب تجارت شما تبدیل شوند و در مورد تجربه مثبت خود صحبت کنند، نظرات مشتریان را بنویسند و شما را به دیگران مانند آن ها توصیه کنند.

تجربه مشتری استراتژی باند موثر

بنابراین فراتر از این فکر کنید که چگونه می توانید یک تجربه مناسب یا حتی فقط کمی بهتر از رقبا را تجربه کنید. تجربه ایده آل را برای مشتریان خود ارائه دهید.

چه مبانی دیگری را می توانید بپوشانید تا به مشتریان خود نشان دهید كه واقعاً در مقابل آنچه می گویید انجام می دهید ایستاده اید؟ چه جنبه هایی از برند خود را می توانید در هنگام برقراری ارتباط با مشتریان خود، ارائه خدمات و حمایت از آن ها عملی کنید؟ بعلاوه، چگونه می توانید راه را برای مشتریان خود در به اشتراک گذاشتن تجربیات مثبت، خصوصاً به صورت آنلاین، آسان کنیم؟

7. با جامعه خود درگیر شوید

در آغوش گرفتن جامعه محلی خود می تواند معجزه هایی برای تجارت شما ایجاد کند. مردم دوست دارند از مشاغل محلی حمایت کنند و اغلب آگاهانه تصمیم می گیرند که آن ها را از طریق زنجیره های بزرگ تکرار کنند. بعلاوه، برخلاف شرکت های بزرگتر، شما این امکان را برای مردم فراهم می کنید که با نام تجاری شما چهره ای جلوه دهند و جذابیت و انسانیت بیشتری داشته باشند.

ارتباط شخصی با مشتری یک مزیت دوگانه دارد. یکی، این یک روش عالی برای ایجاد روابط، ایجاد شهرت عالی و تبدیل مشتریان وفادار به طرفداران برند است که مایل هستند تجربیات مثبت خود را با تجارت شما به اشتراک بگذارند. دو، هرچه بیشتر با مشتریان خود درگیر شوید، نیازهای آن ها را بهتر درک خواهید کرد. بینش هایی که جمع می کنید به شما امکان می دهد راه حل های متناسب تری ارائه دهید، این بدان معنی است که مشتریان خوشحال تر هستند!

Effective brand strategy community

چند روش وجود دارد که می توانید در جامعه خود درگیر شوید؟ می توانید با دیگر صاحبان مشاغل کوچک ارتباط برقرار کنید، در رویدادهای محلی شرکت کنید، بهترین مشتریان خود را در صفحات رسانه های اجتماعی خود نشان دهید یا حتی از تیم های ورزشی کودکان از مدارس اطراف حمایت مالی کنید. تمام این استراتژی ها ضمن ایجاد انگیزه برای حمایت از شغل تان، شما را به مشتریان نزدیکتر می کنند.

8. یک وبلاگ با کیفیت بالا درست کنید

یک وبلاگ تجاری می تواند مزایای زیادی از جمله افزایش دید آنلاین و افزایش فروش را به همراه داشته باشد. با این حال، این نیز می تواند راهی مطمئن برای توسعه نام تجاری شما باشد.

همانطور که گفته شد، برند تجاری این است که تجارت شما در بین جمعیت به راحتی قابل شناسایی باشد و وبلاگ نویسی یک روش عالی برای برقراری ارتباط با شخصیت و قصد منحصر به فرد شرکت شما است.

فقط مطمئن شوید که موضوعاتی را انتخاب کنید که مربوط به مخاطبان تان باشد و خواندن پست های تان را آسان کند و تصاویر را برای جلب توجه و بهبود تجربه کاربر اضافه می کند و نترسید که شخصیتی را به اطلاعاتی که ارائه می دهید اضافه کنید. به این فکر کنید که چگونه شخصاً در مورد مشاغل خود یا توصیه خاصی با مشتری صحبت می کنید و سعی کنید هنگام نوشتن پست های خود این سبک مکالمه را حفظ کنید.

9. هویت بصری خود را به صورت استراتژیک توسعه دهید

استراتژی برای تصمیم گیری در مورد برند تجاری بصری همانقدر مهم است که هنگام ساخت پیام رسان خود باید توجه کنید. به عنوان مثال، انتخاب رنگ برند صرفاً در اولویت شخصی نیست. روانشناسی رنگ باید یک عامل راهنما باشد. به هر حال، تحقیقات نشان داده است که بین 62٪ تا 90٪ قضاوت های سریع توسط مشتریان براساس رنگ انجام می شود. چرا؟

رنگ های مختلف احساسات و پاسخ های مختلفی را به وجود می آورند که می توانید از آن ها برای تأثیرگذاری در نحوه مشاهده و تعامل افراد با نام تجاری شما استفاده کنید.

استراتژی نام تجاری موثر هویت بصری

به عنوان مثال ، “انرژی” های مرتبط با برخی از رنگ ها را در نظر بگیرید:

 • رنگ آبی می تواند قابلیت اطمینان و اعتماد را در بین موارد دیگر منتقل کند و آن را محبوب ترین و معنی دارترین رنگ کند.
 • بنفش مورد علاقه دیگری است و با سلطنت، خلاقیت و خوش بینی همراه است.
 • رنگ قرمز اشتیاق، هیجان و جسارت را به همراه چندین نقطه مقابل از جمله خطر به ذهن متبادر می کند (بنابراین مراقب این مورد باشید!)
 • رنگ سبز اغلب مفاهیمی مانند رشد، سلامتی و ایمنی را نشان می دهد.
 • رنگ زرد با گرما، روشنایی و خوش بینی همراه است.
 • از سیاه و سفید می توان برای انتقال کلاس، اعتماد به نفس و سادگی استفاده کرد.

و این فقط مقداری از مفاهیم مثبت و نه چندان مثبت است که با رنگ ها و سایه های مختلف مرتبط هستند. بسیاری از تفاوت های ظریف را باید به خاطر بسپارید، بنابراین، از آرم خود تا طراحی وب سایت و موارد دیگر، مطمئن شوید که رنگ مارک خود را هوشمندانه انتخاب کنید. فقط در صورت انجام این کار، برند تجاری بصری از استراتژی بزرگتر برند شما پشتیبانی کرده و تجارت بیشتری برای شما به ارمغان می آورد.

10.حساب های شبکه های اجتماعی خود را یکی کنید

استراتژی موثر نام تجاری رسانه های اجتماعی

خواه از توییتر، فیسبوک، اینستاگرام یا سایر سیستم عامل ها استفاده کنید، یک صدا و تصویر منسجم را حفظ کنید. با این کار اطمینان حاصل خواهید کرد که پیروان و مشتریان بالقوه شما با همان سازگاری و پایایی مطابقت دارند که اگر بخواهند با شما تجارت کنند، انتظار می رود.

چرا باید بر روی استراتژی برند تجاری خود کار کنیم؟پ

نام تجاری تان با شما شروع می شود اما در نهایت، با برداشتی که مردم از تجارت تان دارند و عملکردهایی که در نتیجه انجام می دهید یا انجام نمی دهید، پایان می یابد. با شکل دادن هدفمند به هر جنبه از برند خود، می توانید تأثیر مثبتی در درک و واکنش مخاطب خود داشته باشید.

چه کسب و کار شما بزرگ باشد یا کوچک، قدیمی یا جدید، اولویت بندی استراتژی برند تان به روش های دیگری نتیجه خواهد داد. آیا می خواهید روابط قوی تری با مخاطبان خود، شهرت بهتر، مواجهه بیشتر و افزایش درآمد داشته باشید؟ اگر چنین است، کار را در این قسمت ارزشمند از برنامه کسب و کار کوچک خود قرار دهید.

منبع: wordstream