در گذشته، ارجاعات یا تبلیغات شفاهی به کسب و کار ها برای رشد و جذب مشتری های وفادار کمک می کردند. در دنیای آنلاین امروزی، استراتژی بازاریابی این چنینی هنوز وجود دارد، اما با نام Affiliate Marketing یا همکاری در فروش به حیات خود ادامه می دهد. بازاریابی وابسته راهی آسان و مقرون به صرفه برای افزایش فروش و رشد برند شماست.

برای ایجاد استراتژی در حوزه Affiliate Marketing یا همکاری در فروش برای کسب و کار خود، ابتدا باید بدانید که بازاریابی وابسته چیست و چگونه کار می کند؟ و روش های خلاقانه نزدیک شدن به این بازاریابی برای تقویت کسب و کار و پیگیری نتایج را بیاموزید.

Affiliate Marketing یا همکاری در فروش چیست؟

همکاری در فروش روشی از تبلیغات است که از ارجاعات برای فروش محصولات یا خدمات استفاده می کند و معمولاً سه طرف در یک فرآیند اAffiliate Marketing حضور دارند.

 • کاربر: در این روش کاربر یک مشتری بالقوه است که پیوند تبلیغاتی وابسته را در یک وب سایت، وبلاگ یا پروفایل شبکه های اجتماعی مشاهده می کند و از طریق این پیوند به سمت شما هدایت می شود.
 • Affiliate یا همکار: وبلاگ یا نمایه رسانه اجتماعی است که میزبان پیوند تبلیغاتی است و هنگامی که کاربر با استفاده از پیوند وابسته از سایت شما خریدی انجام می دهد، هزینه دریافت می کند.
 • صاحب کسب و کار: صاحب کسب و کار، خدمات یا محصولی را که آن پیوند وابسته به آن اشاره می کند، ارائه می کند و هنگام فروش، به شرکت همکار در فروش هزینه پرداخت می کند.

معمولاً وقتی یک شرکت برای کس و کار خود تبلیغ انجام می دهد، برای یک محتوا یا تبلیغ، پولی را از قبل پرداخت می کند و این تبلیغ به گونه ای طراحی می‌شود که مردم را به سمت آن کسب و کار بکشاند.

با استراتژی های همکاری در فروش، شما در حقیقت به ازای عملکرد تبلیغ پول پرداخت می کنید. یعنی شما تنها زمانی به شرکت Affiliate پول پرداخت می کنید، که پیوند وابسته آن ها کار کند. به طور کلی می توان گفت، شما به ازای هر فروشی که از این تبلیغ دارید پول پرداخت می کنید. البته گاهی نیز ممکن است لازم باشد بر اساس هدایت ها یا کلیک ها هزینه پرداخت کنید.

استراتژی های همکاری در فروش خود را با برنامه های یکپارچه ساده کنید

Affiliate Marketing

Affiliate Marketing با استفاده از اعتماد موجود بین شرکت Affiliate و کاربر کار می کند. فرقی نمی کند چه خدمات B2B ارائه دهید و چه محصول به مشتریان بفروشید، ارجاعات مورد اعتماد همچنان ارزشمند ترین شکل ارجاعات بازاریابی هستند.

با همکاری در فروش می توانید با یک پیوند وابسته ساده به تعداد زیادی مشتریان بالقوه دسترسی پیدا کنید. این ها اغلب مشتریانی هستند که قبلاً هرگز مستقیماً نام تجاری شما را نشنیده اند، اما اکنون می دانند که شما چه کسی هستید و چه چیزی ارائه می دهید.

اما نکته مهم این است، که کاربران تمایل دارند به حساب هایی که دنبال می کنند اعتماد کنند. بنابراین هنگامی که یک شرکت Affiliate لینک شما را تبلیغ می کند، کسب و کار شما قابل اعتماد شده و توسط آن شرکت تایید می شود.

کاربر به احتمال زیاد نام تجاری شما را به عنوان یک نام تجاری unaffiliated می شناسد، زیرا در این تبلیغات شما با یک سفیر یا اینفلوئنسر که از قبل شهرت دارد، شریک هستید.

هنگامی که کاربران روی پیوند وابسته کلیک می کنند، به صفحه محصول در وب سایت شرکت شما هدایت می شوند. از آن جا، کاربر می تواند محصول را خریداری کند، موارد یا خدمات اضافی را مرور کند، در خبرنامه یا لیست پستی شرکت شما ثبت نام کند یا زمانی را صرف خواندن محتوایی که ارائه می کنید بگذراند.

Affiliate Marketing یک ابزار عالی است زیرا منجر به فروش مستقیم کالا در پیوند های وابسته می شود و مشتریان را مستقیماً به سایت شما می کشاند. بنابراین شرکت های Affiliate معمولاً همه چیز هایی که شما ارائه می دهید را بررسی می کنند، تا از کیفیت کار قبل از معرفی مطمئن شوند.

ایجاد یک استراتژی همکاری در فروش

وجود یک استراتژی همکاری در فروش موثر برای بهره گیری از مزایای این روش بسیار ضروری است. برای ایجاد یک استراتژی عالی، بسیار مهم است که با وضعیت فعلی Affiliate Marketing یا همکاری در فروش و اصول آن آشنا شوید.

این کار مانند این است که بخواهید بدانید با چه کسی می خواهید شریک شوید، هدف شما جذب چه سرنخ هایی است و چگونگی تاثیر طرح مشارکت خود را آزمایش کنید. هنگام تشکیل و طراحی استراتژی همکاری در فروش، می توانید از نکات مفید زیر استفاده کنید:

شرکت های Affiliate Marketing را با دقت انتخاب کنید

شرکت های Affiliate شما حیاتی ترین عنصر برای موفقیت برنامه شما هستند، بنابراین انتخاب عاقلانه آن ها ضروری است. یک شرکت Affiliate خوب قابل اعتماد و معتبر است. شما باید شرکت Affiliate ای را انتخاب کنید که با کار شما مرتبط بوده و مخاطبان آن به محصول شما علاقه مند باشند. همچنین آن ها باید دنبال کنندگان قابل توجه و وفاداری داشته باشند، فرقی نمی کند چه مشترکین در یوتیوب، چه فالوورهای اینستاگرام یا بازدیدکنندگان وبلاگ آن ها باشد.

جذب مشتریان وافزایش فروش با کوپن ها، تبلیغات و معاملات

لینک های وابسته به وب سایت شما عالی هستند. اما پیوند های متصل به کوپن ها، تبلیغات و معاملات برای مشتریان جدید بهتر هم هستند. برای این کار بهتر است هنگام کار با اینفلوئنسر ها یا وبلاگ ها کد های تخفیفی خاصی را هم برای پیوند های آن ها ایجاد کنید و استراتژی همکاری در فروش خود را تقویت کنید.

مثلاً اگر مشتریان از اینفلوئنسر مورد علاقه خود در اینستاگرام بشنوند که می توانند 15 درصد تخفیف روی محصولات شما را با کد تخفیف تبلیغاتی دریافت کنند، احتمال آن که به پیج شما برای بررسی محصولاتتان هدایت شوند بیشتر می شود.

اینفلوئنسر های متمرکز را استخدام کنید

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر های خاص وابسته به صنعت خود را کشف و آن ها را برای استراتژی های همکاری در فروش استخدام کنید. یک اینفلوئنسر موفق فعال در حوزه کاری شما دارای اقتدار و قدرت خاصی است و این به این معنی است که تأثیر قابل توجهی بر مخاطبان شما دارد. ابزار های اینفلوئنسری مانند Tapfiliate و Captive می توانند به شما کمک کنند تا به راحتی اینفلوئنسر ها را در جایگاه یا حوزه مورد علاقه خود کشف کنید.

اگر محصول شما کاملاً با نیاز های مخاطبان مطابقت دارد، کار با یک اینفلوئنسر می تواند کسب و کار شما را به مرجع خدمات یا محصولاتی ارائه می دهید، تبدیل کند. تقریباً برای هر موضوعی که بتوان آن را تصور کرد، یک اینفلوئنسر خاص وجود دارد. به این ترتیب بهتر است به دنبال برترین اینفلوئنسر ها در حوزه کاری خود بگردید.

یک شبکه وابسته بسازید

یک شبکه Affiliate متنوع با استفاده از کانال های مختلف برای جذب مشتری و فروش بسازید. برای این کار با وبلاگ نویسانی کار کنید که سایت هایشان ترافیک خوبی دارد و دنبال کننده خوبی دارند. با انواع مختلف وبلاگ نویسان و اینفلوئنسر ها و کسانی که محصولات را برای محتوا بررسی می کنند، نیز کار کنید. حتی می توانید کار با پادکست هایی را در نظر بگیرید که تعداد شنوندگان بالایی دارند.

با افرادی که میزبان وبینار ها، سازنده پادکست ها و کتاب های الکترونیکی و تولید دوره های دیگر هستند، شریک شوید، زیرا در این تولیدات وقتی که میزبان برند شما را توصیه می کند شنوندگان به برند شما اعتماد کنند. شبکه Affiliate خود را با همکار های معتبر و واقعی بسازید که به برند شما ایمان دارند.

موفقیت شرکت Affiliate یا همکار با خود را آزمایش کنید

 شرکت همکار در فروش

هنگامی که استراتژی های همکاری در فروش خود را شروع کردید، باید موفقیت شرکت همکار، پیوند ها و اشکال رسانه ای که استفاده می کند را آزمایش کنید. این کار را با یک نرم افزار ردیابی وابسته کاربر پسند انجام دهید که به شما امکان می دهد بفهمید کدام عناصر در استراتژی های همکاری در فروش شما موفق تر هستند و کدام بخش ها را باید تنظیم کنید.

شما باید بتوانید نرخ تبدیل، میزان فروش، نرخ کلیک و سایر داده هایی را ردیابی کنید که به شما نشان می دهند کدام شرکت های Affiliate در مقابل دیگران، سودآور تر هستند. این کار امکاناتی را نیز در اختیار شما قرار می دهد، که عبارت اند از:

 • کلمات کلیدی پیوند خود را اصلاح کنید.
 • با شرکت همکار خود در مورد راه هایی برای ارتقاء پیوند های Affiliate کار کنید.
 • شرایط برنامه خود را تنظیم کنید.
 • نرخ کمیسیونی را که ارائه می دهید افزایش دهید.
 • هر تعداد تنظیمات دیگری را انجام دهید که به شما کمک می کند ROI (بازده سرمایه گذاری) خود را در برنامه بازاریابی وابسته به حداکثر برسانید.

وب سایت و صفحات محصول خود را بهینه کنید

اگرچه میزبانی یک وب سایت بهینه شده مستقیماً به بازاریابی وابسته نیست، اما بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند بازاریابی است. یکی از دلایل اصلی ترک وب سایت توسط کاربران طراحی ضعیف، محتوای ضعیف و رابط کاربری ضعیف است.

اگر کاربر با هیجان روی پیوند وابسته شما کلیک کند اما در یک صفحه وب با طراحی ضعیف قرار بگیرد، ممکن است حتی بدون نگاه کردن به آنچه ارائه می دهید به عقب بازگردد. داشتن وب سایتی که خرید محصول یا خدمات از شما را ساده می کند و مشتریان جدید می توانند محصولات و محتوای شما را بدون سردرگمی مرور کنند، حیاتی است.

چگونه موفقیت استراتژی خود را اندازه گیری کنید

ارزیابی استراتژی

موفقیت استراتژی های بازاریابی وابسته خود را اندازه گیری کنید تا بسنجید چه چیزی درست کار می کند و چه چیزی مفید نیست. به سه KPI برتر بازاریابی عملکرد توجه کنید :

 • eEPC (درآمد موثر در هر کلیک).
 • کل درآمد بر اساس استراتژی های همکاری در فروش
 • AOV (متوسط ​​مقدار سفارش).

eEPC

eEPC به شما نشان می دهد که هر یک از شرکت های همکار در فروش شما در هر 100 کلیک چگونه عمل می کنند. برای محاسبه این عدد، مقدار درآمد خالص بدست آمده از همکاری در فروش خود را تقسیم بر کل کلیک ها در نظر بگیرید و آن عدد را در 100 ضرب کنید.

یک آستانه eEPC ایجاد کنید که منعکس کننده اهداف و اعداد درآمد مورد نظر شما باشد و کار با شرکت های وابسته را که این معیار را برآورده نمی کنند متوقف کنید.

محاسبه کل درآمد از استراتژی های همکاری در فروش

این کار یک نمای کلی بلند مدت از اثر بخشی برنامه بازاریابی شما را بزرگنمایی می کند. درآمد کسب شده توسط هر یک از شرکای Affiliate را در یک فایل اکسل ذخیره کنید و مطمئن شوید که اطلاعات به روز هستند. ایجاد یک نمودار بصری از این اعداد هم برای درک بیشتر و مشخص کردن سریع مناطق مشکل مفید است.

AOV

AOV به شما کمک می کند رفتار مشتری و کارایی شرکت های وابسته خود را ارزیابی کنید. اگر محصولات مختلفی را در محدوده قیمت های مختلف در استراتژی همکاری در فروش خود بفروشید این همکاری سودمند است.البته این عدد نسبی است اما به شما می گوید چقدر همکاری شما خوب عمل کرده است.

برای شروع برنامه وابسته خود آماده هستید؟

چند فاکتور اضافی و موارد دیگر وجود دارد که باید در هنگام ایجاد استراتژی Affiliate Marketing خود در نظر بگیرید. این ها به تنظیم سیاست و ایجاد انگیزه در برنامه بازاریابی، پایبندی به عناصر قانونی بازاریابی Affiliate و تصمیم گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از شرکت های SaaS مربوط می شود.

سیاست و انگیزه همکاری در فروش

قبل از اجرای یک برنامه بازاریابی وابسته، خط مشی هایی را تدوین کنید که برنامه شما را هدایت می کنند و تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید به شرکت های همکار انگیزه تبلیغات دهید. خط مشی برنامه شما اساساً قراردادی است که انتظارات و الزامات بین شما و طرف همکارتان را تعیین می کند.

خط مشی شامل اطلاعاتی مانند آستانه تبدیل ها، فروش ها و نرخ کلیکی که انتظار دارید شرکت وابسته به دست آورد، بازه زمانی که باید در آن تبلیغ با موفقیت انجام شود و قوانین خاصی که شامل نحوه بازاریابی پیوند های وابسته شما می شود.

ایجاد مشوق برای شرکت های همکار در فروش نیز جزئیات مهمی است که قبل از راه اندازی یک برنامه باید در نظر گرفته شود. برخی از اینفلوئنسر ها در ازای خدمات یا کالا ها تبلیغ می کنند. با این حال، اکثر شرکت های وابسته انتظار کمیسیون عملکرد را دارند.

برای اطمینان از پرداخت مناسب و سود بنشینید و ROI (بازده سرمایه گذاری) را برای برنامه همکاری در فروش خود محاسبه کنید. همچنین مشخص کنید که پیوند های شما چقدر به نسبت پرداختی هایتان به یک شرکت همکار سودمند خواهد بود و تصمیم بگیرید که چه چیزی برای وضعیت کسب و کار شما بهترین است.

شرکت های SaaS

شرکت های SaaS

بسیاری از بازرگانان از شرکت های SaaS یا “Software as a service” برای پیگیری داده های Affiliate Marketing استفاده می کنند. شرکت های SaaS که در داده های بازاریابی وابسته تخصص دارند، مجهز به ردیابی eEPC، درآمد کل، AOV و سایر داده ها مهم مرتبط با ردیابی موفقیت همکاری در فروش شما هستند.

به عنوان مثال، اگر فروشگاه تجارت الکترونیک شما در Shopify میزبانی می شود، پیدا کردن و نصب یک برنامه بازاریابی وابسته از فروشگاه برنامه Shopify آسان است. شما مجبور نیستید محاسبات را به صورت دستی انجام دهید، بلکه می توانید با کلیک یک دکمه به داده های بازاریابی Shopify خود دسترسی پیدا کنید.

شما حتی می توانید با اتصال Shopify به گوگل آنالیتیکس داده های مربوط به استراتژی های Affiliate Marketing خود را به راحتی پیدا کنید همانطور که با استراتژی های مناسب تجارت و شبکه همکاری در فروش خود را توسعه می دهید، ابزار های SaaS نیز بخشی جدایی ناپذیر از یک استراتژی بازاریابی وابسته سودآور هستند.

جنبه های حقوقی بازاریابی وابسته

شرکت های Affiliate Marketing همکار با شما باید به قوانین ارائه شده توسط کمیسیون تجارت الکترونیکی برای داشتن یک برنامه بازاریابی وابسته موفق پایبند باشند. پایبند بودن به آن ها چالش برانگیز نیست، اما همه شرکت های Affiliate Marketing باید از دستورالعمل های کمیسیون آگاه باشند و از آن ها پیروی کنند.

مثلاً یکی از این قوانین این است که، شرکت های Affiliate Marketing باید عنوان کنند که برای محصولاتی که می فروشند و پیوند هایی که ارائه می کنند، هزینه دریافت می کنند. گنجاندن این افشای اجباری در ابتدا یا انتهای یک وبلاگ یا پست رسانه های اجتماعی آسان است.

این کار مانع از این می شود که مخاطبان تصور کنند که شرکت های Affiliate Marketing به‌صورت آزادانه و خود خواسته محصولی را هنگام پرداخت پول توصیه می کنند. با این حال، بسیاری از افراد و شرکت های Affiliate انتخاب می کنند، از محصولاتی که تأیید می کنند و در ویدیو ها و پست های خود بیان می کنند استفاده کنند.

برنامه همکاری در فروش خود را شروع کنید

راه اندازی یک برنامه همکاری در فروش راهی عالی برای افزایش فروش، رشد آگاهی از برند و ایجاد پیوند برای کسب و کارتان است. با پلتفرم های نرم افزاری کار کنید تا استراتژی Affiliate Marketing خود را توسعه دهید و برنامه همکاری در فروش خود را شروع کنید. بهتر است با یک اپلیکیشن کاربر پسند، در کمترین زمان ممکن پیوند ایجاد کرده و فروش خود را افزایش دهید.

اطمینان حاصل کنید که پلتفرم بازاریابی Affiliate به شما امکان می دهد که داده های وابسته را ردیابی و مدیریت کنید. همچنین شبکه ارجاع خود را با برنامه ها و پلاگین هایی با کاربری آسان توسعه دهید، این کار به شما امکان می دهد فروش خود را ردیابی کرده و هزینه های پرداختی خود را کنترل کنید.

منبع:

searchenginejournal.com