شناخته شدن برند شما برابر با ارزش است. به همین دلیل شرکت ها میلیون ها دلار برای تبلیغات هزینه می کنند تا آگاهی از برند خود در میان مخاطبان را افزایش دهند. مهم نیست که شما چه نوع شرکتی دارید، شما می خواهید برند تجاری شما همان چیزی باشد که مردم به یاد می آورند. شما ممکن است یک برند منحصر به فرد و یک آرم عالی داشته باشید، اما برای ماندگار کردن برندتان به چیزی نیاز دارید. شما باید یک اسلوگان و یک تگ لاین داشته باشید و مهم تر از آن، باید تفاوت آن ها را بدانید.

نام برند، تگ لاین، اسلوگان و شعار شما همه با هم کار می کنند تا یک پیام منسجم ارائه دهند که ارزش شرکت شما را بیان کند. اگرچه تگ لاین ها و اسلوگان ها بسیار شبیه به هم هستند، اما تفاوت هایی وجود دارد که آن ها را از یکدیگر متمایز می کند. اما یک چیز برای هر دو درست است. هنگامی که یک تگ لاین یا اسلوگان به هدف برخورد می کند، می تواند نام تجاری شما را فراموش نشدنی کند.

تگ لاین و اسلوگان

وقتی به تعاریف Merriam-Webster برای تگ لاین و اسلوگان نگاه می کنید، متوجه می شوید که تفاوت بسیار کمی بین این دو وجود دارد. در واقع، اسلوگان حتی در تعریف برای تگ لاین ذکر شده است.

تعریف تگ لاین

 • یک عبارت تکرار شده که با یک فرد، گروه یا محصول مشخص شده است.
 • خط آخر و نهایی (مثل نمایش یا شوخی)

خصوصاً: موردی که برای بولد کردن یک نکته یا ایجاد یک تأثیر چشمگیر عمل می کند.

تعریف اسلوگان

 • کلمه یا عبارتی که برای بیان موقعیت یا موضع مشخصه یا هدفی که باید به آن دست یابد استفاده می شود.
 • عبارتی مختصر برای جلب توجه که در تبلیغات یا برندینگ استفاده می شود.

اگرچه تگ لاین ها و اسلوگان ها هر دو کوتاه هستند و برای شناسایی برند شما استفاده می شوند، اما متفاوت هستند. تگ لاین ها ماندگار تر هستند و با انتقال لحن و احساسی که شما برای محصولات و خدمات خود می خواهید برند شما را تقویت می کنند. موفق ترین اسلوگان ها با نام های تجاری و آرم مترادف می شوند.

به طور معمول در پایان تبلیغات یا مطالب بازاریابی منتشر شده، از تگ لاین استفاده می شود.

از طرف دیگر، یک اسلوگان غالباً موقتی و خاص است و یک تلاش بازاریابی خاص است. کلمه اسلوگان از یک کلمه اسکاتلندی به معنی “فریاد جنگ” آمده است. در این مورد اسلوگان های مختلفی برای مبارزات تبلیغاتی مختلف استفاده می شود. در حالی که از یک تگ لاین به طور مداوم استفاده می شود و فقط برای یک برند بزرگ در شرکت بزرگ تغییر می یابد، می توان یک اسلوگان را مرتباً تغییر داد تا جنبه خاصی از یک محصول را برجسته کند. برای دستیابی به یک هدف معمولاً خاص تر است. با وجود این تفاوت ها، بسیاری از افراد این اصطلاحات را به جای یکدیگر به کار می برند.

تعریف شعار

شعارها در دو نوع وجود دارند که به سختی چیزی در این بین وجود دارد. تعداد نسبتاً کمی از آن ها وجود دارند که مخاطبان می توانند به راحتی آن ها را به خاطر بیاورند، گاهی اوقات مدت ها پس از دریافت هر گونه هزینه تبلیغاتی می توانید بدون زحمت و با انتساب صحیح به این جایگاه برسید.

نوع دیگر آن نیز بسیار زیاد تر است: شعار هایی که یک دقیقه بعد از دیدن آن ها نمی توانید آن را به خاطر بیاورید و حتی اگر مدت ها آن را ببینید فایده ای ندارد!

اما یکی از دلایلی که باعث می شود اکثر شعار ها از نوع دوم باشند چیست؟ در واقع یک شعار از تعدادی اسلوگان تشکیل شده است و کمی طولانی تر است.

به طور خلاصه اسلوگان ها فقط مدتی دوام می آورند، اما یک شعار برای همیشه ماندگار است.

مثال

تگ لاین ها و اسلوگان ها کوتاه هستند، بنابراین ساخت آن ها یک کار ساده به نظر می رسد. اما ایجاد یک تگ لاین یا اسلوگان که به یادماندنی باشد، راهبرد خاصی را می طلبد. هیچ راه درستی برای ایجاد یک تگ لاین یا اسلوگان وجود ندارد، اما چند روش وجود دارد که برند های موفق برای راه اندازی مبارزات افسانه ای و ایجاد شناخت جهانی از آن ها استفاده کرده اند. ما این برند ها را با یک نگاه به آرم آن ها می شناسیم و می توانیم نام آن ها را به خاطر بیاوریم. در ادامه به بررسی این برند ها و استراتژی هایی که استفاده می کنند می پردازیم.

نایکی: فقط انجامش بده!

تگ لاین و اسلوگان نایکی: فقط انجامش بده!

اسلوگان ها و تگ لاین ها باید ساده باشد. دلیل اصلی ساده بودن عنوان شرکت شما این است که می خواهید مشتریان آن را به خاطر بسپارند. بالاخره این هدف یک تگ لاین است. دیگر این که سطح سواد زیادی در جهان وجود دارد و شما نمی خواهید گروهی از افراد را با استفاده از لحن و کلمات پیچیده کنار بگذارید. به یاد داشته باشید، عنوان شما نیازی به توضیح محصولات یا خدمات شرکت شما ندارد، فقط باید پیام شما را به طور مؤثر و کارآمد منتقل کند.

بهترین مثال از یک تگ لاین ساده که از نظر نمایی موفقیت آمیز است، عنوان “فقط انجامش بده!” نایکی است. Nike برند اصلی خود را در سال 1988 رونمایی کرد. “Just Do It” فقط در سه کلمه و هشت کاراکتر شجاعت، انگیزه و قدرت را به شما انتقال می دهد. این ها همه ویژگی های مهم یک ورزشکار است، اما همچنین می تواند ویژگی های یک فرد عادی باشد که برای یک سبک زندگی پیشگیرانه تلاش می کند.

Just Do It حدود 30 سال است که شعار اصلی نایکی است، اما آن ها اسلوگان های بسیاری از جمله “Crazy Dream” و “Find Your Greatness” و همچنین “I Believe” ایجاد کرده اند. همه عبارات کوتاه هستند و از کلمات قدرتمندی استفاده می کنند که تأثیر می گذارند، اما هیچ یک از برند های شناخته شده شعار “Just Do It” را ندارند.

کیت کت: استراحت کنید، کیت کت بخورید

تگ لاین و اسلوگان کیت کت: استراحت کنید، کیت کت بخورید

نویسنده جونا برگر در کتاب خود، مسری، توضیح می دهد که چرا برخی چیز ها وایرال می شوند در حالی که برخی دیگر نه. او استدلال می کند که یکی از راه های آشنا کردن افراد با برند به چیزی، ایجاد ارتباط با عادت مکرر است. یک نمونه معروف از این مورد عنوان کیت کت است، “استراحت کنید، کیت کت بخورید” این عنوان برای افزایش فروش ایجاد شده است. کیت کت در تلاش بود راهی پیدا کند تا مردم را متقاعد کند که ویفر شکلاتی شکل دارش را ازبین صد ها گزینه شکلات دیگر در بازار انتخاب کنند. تگ لاین آن ها مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفت زیرا همه در روز کمی استراحت می کنند.

با شنیدن تگ لاین در تبلیغات تجاری و دیدن آن در چاپ، ناخودآگاه انجمنی ایجاد می شود. به جای گرفتن برند های دیگر شکلات در طول استراحت، افراد به طور خودکار کیت کت را می خرند بدون اینکه حتی بدانند که این شعار چگونه در تصمیم آن ها تأثیرگذار است. اگرچه “استراحت کنید، کیت کت بخورید” در طول سال ها باقی مانده است، اما اسلوگان های مشهور این شرکت شامل “Break time, anytime” و “Breaks are good, have one” از میان تمام عبارات کلیدی آن ها، “استراحت کنید، کیت کت بخورید” تنها عبارتی است که در سراسر جهان شناخته شده است.

Covergirl: من آن چیزی هستم که می سازم

تگ لاین و اسلوگان Covergirl: من آن چیزی هستم که می سازم

یک کلمه می تواند بر احساس فرد در مورد برند شما تأثیر بگذارد. به همین دلیل انتخاب کلمه بسیار مهم است. ارسطو، فیلسوف یونان باستان، سه اصطلاح اصلی بلاغت را شناسایی کرد که امروزه نیز شناخته شده اند:

 • آرم/ لوگو، که منطق را جذب می کند.
 • اخلاق، که به اخلاقیات متوسل می شود.
 • ترحم / همدردی، که به احساسات متوسل می شود.

گرچه ممکن است هر سه اصطلاح برای اسلوگان یا تگ لاین شما مفید باشد اما مهمترین آن ها همدردی است. بسیاری از شرکت های موفق با ایجاد تگ لاین ها اسلوگان هایی که باعث ایجاد احساس خوب مردم می شوند از جذابیت های احساسی بهره مند می شوند.

در سال 2017، Covergirl تصمیم به ریبرندینگ گرفت. آن ها اسلوگان “Easy, Breezy, Beautiful” را به “من آن چیزی هستم که می سازم” تغییر دادند. اسلوگان جدید با استقبال خوبی روبرو شده است زیرا باعث می شود مشتریانشان احساس قدرت کنند. عنوان جدید نشان می دهد که زیبایی متنوع، پویا و اصیل است. اگرچه آن ها اسلوگان خود را تغییر دادند، Covergirl به وظیفه خود وفادار مانده و خود را به روی مشتریان جدید باز کرده است. اسلوگان هایی که Covergirl برای برجسته کردن محصولات خاص در گذشته راه اندازی کرده است، شامل “Born to Shine” یا “Demand Attention” و “Made in the Mirror” است.

نتیجه

اسلوگان ها و تگ لاین ها مشابه هستند، اما تفاوت های جزئی آن ها را از هم جدا می کند. تگ لاین ها نمایندگی دائمی تری از برند شما هستند، در حالی که اسلوگان ها می توانند به طور مکرر تغییر کنند و غالباً مربوط به کمپین های خاص هستند. اسلوگان ها و تگ لاین ها باید مختصر و نماینده برند شما باشند. هدف ایجاد یک تگ لاین یا اسلوگان قابل یادآوری است. در نهایت شعار چیزی بود که شامل چندین اسلوگان به یاد ماندنی بود.

برای ایجاد یک برچسب یا شعار به یاد ماندنی موارد زیر را به یاد داشته باشید:

 • ساده فکر کنید
 • از کلمات قدرتمندی استفاده کنید که وجه مشترک با مخاطب شما دارد
 • برای افراد یک انجمن عادت مکرر ایجاد کنید
 • احساسات مشتریان خود را بر انگیزید