بیشترین اشتباهات رایج در صفحه فرود

صفحه فرود شما همانند “سلام” کردن به جهانیان است. این صفحه اولین چیزی است که مشتریان، بازدیدکنندگان و مشتریان بالقوه خواهند دید.

زمانی که در کمپین های google ad سرمایه گذاری کردید و مردم را به سمت سایت خود کشاندید، قطعا دلتان نمی خواهد به خاطر داشتن یک صفحه فرود ضعیف به سرعت آن ها را از دست بدهید.

مطالعه بیشتر: اشتباهات رایج در Google Ads که نباید انجام داد

خوب است بدانید که صفحه فرود یا لندینگ پیج شما همانند دیگر صفحات سایت تان با اهمیت است. اگر در وب سایت تان میزان نرخ تبدیل پایین است و یا اینکه نرخ پرش (bounce rate) تان بسیار بالاست قطعا در حال انجام اشباهات رایج در صفحه فرود خود هستید.

1. لید جنریشن (Lead Generation) ضعیف

لید جنریشن به معنی جذب مخاطب و وادار کردن آن به ارتباط گرفتن و یا خرید کردن است.

اغلب، عاملی که باعث ایجاد لید جنریشن می شود داشتن یک سرتیتر درشت (Bold)، اسنیپت جذاب و کال تو اکشن در میان چیزهای دیگر است که باعث متفاوت به نظر رسیدن سایت شما می شود.

یکی از اشتباهات رایج صفحه فرود، به یکباره نمایش دادن گزینه های متفاوت در یک صفحه است که این کار باعث گیج شدن مخاطب می شود.

به علاوه، وجود عناصر زیاد در سایت باعث کند شدن و سنگین شدن سایت می شود که صبر مخاطب را از بین می برد.

زمان گذاشتن برای Lead Generation مارکتینگ ارزش زیادی دارد، مخصوصا زمانی که می بینید مخاطبین تبدیل به مشتری می شوند. اما اگر محتویات موجود در صفحه فرودتان به خوبی با هم کار نکنند، رسیدن به این هدف سخت است.

2. بهینه نشدن برای موبایل

از آنجایی که اکثر افراد با استفاده از موبایل جستجوهای خود را انجام می دهند، بسیار مهم است که سایت خود را برای موبایل بهینه کنید.

توجه نکردن به این موضوع نرخ تبدیل شما را به میزان زیادی پایین می آورد.

سازگار کردن لندینگ پیج با صفحه موبایل باید اولویت نخست شما باشد. اگر یک مشتری بالقوه سایت شما را در جایی پیدا کند و تصمیم بگیرد وارد آن شود اما در نهایت با صفحه ای عجیب و نامتناسب روبرو شود قطعا سایت شما را ترک خواهد کرد.

برای رتبه بندی گوگل نیز همین گونه است، وب سایت هایی که برای موبایل سازگار شده اند رتبه بهتری نسبت به وب سایت های ناسازگار خواهند گرفت. از سال 2016 این اتفاق به یک عادت تبدیل شد، زمانی که گوگل اعلام کرد ایندکس کردن صفحات موبایلی برای رتبه بندی شدن در اولویت قرار دارند.

به عبارت دیگر، قبل از 2016، تنها براساس نسخه دسکتاپ وب سایت ها را رتبه بندی می کرد اما از زمانی که موبایل ها رشد کردند و محبوبیت بیشتری در میان مردم پیدا کردند، شیوه رتبه بندی کردن وب سایت ها توسط گوگل نیز تغییر پیدا کرد.

ماهیت مهم بهینه سازی وب سایت برای تلفن همراه، توسط گوگل به صراحت توضیح داده شده است، که اگر شما یک نسخه دسکتاپ و موبایل از وب سایت خود داشته باشید، آن ها فقط نسخه تلفن همراه کرال می کنند. بنابراین، اساساً، اگر داده های مهم شما در تلفن همراه در دسترس نباشند، رتبه بندی Google شما به شدت کاهش می یابد.

در طول دو سال، درصد صفحات موبایلی ای که اول ایندکس می شوند 20% افزایش یافته است. 70% صفحاتی که در جستجوی گوگل ظاهر می شوند به دلیل موبایل ایندکسینگ است. با دیدن این ارقام، مشخصا پیاده سازی بهینه سازی موبایل ارزش دارد.

3. رابط کاربری نامرتب

هویت، پیام و پیشنهادات شما باید در صفحه فرود قابل مشاهده و واضح باشد. اگر بازدید کنندگان نتوانند آنچه شما ارائه می دهید درک کنند مانند بازدید از یک لوگو و تصاویر با کیفیت، معنی چندانی نخواهد داشت.

یک تخته سفید که پر از ایده برای طراحی صفحه فرود
یکی از اشتباهات صفحه فرود داشتن ظاهر به هم ریخته است

بین شلوغی (نه تنها در صفحه نمایش ها بلکه در زندگی واقعی) و محدودیتی که توانایی تمرکز و سازماندهی اطلاعات ما دارد، رابطه ای وجود دارد.

به جای تلاش برای قرار دادن همه چیز در یک صفحه، خود را در ذهن بازدید کننده قرار دهید. موتورهای جستجو رتبه خود را بر اساس رفتار افراد قرار می دهند.

اگر تعامل کاربر در وب سایت شما ضعیف باشد، موتور جستجو این نشانه را به عنوان عدم ارتباط وب سایت شما با آن کلمه کلیدی در نظر می گیرد. در نتیجه رتبه شما پایین تر خواهد بود.

4. تصاویر دلخواه نامتناسب

یکی دیگر از اشتباهات رایج صفحه فرود استفاده از عکس های اینترنتی راهی عالی برای تولید محتوا به صورت مداوم است. اما زمانی که صحبت از صفحه فرود می شود، پنجره شما رو به دنیا، بهتر است که از تصاویر خودتان استفاده کنید، عکس هایی حرفه ای.

مشتریان می توانند تنها محتوای عمومی را مشاهده کنند. قبل از اینکه اعتبار خود را نزد آن ها پیش از خواندن مطالب از بین ببرید، اعتبار حرفه ای خود را به آن ها نشان دهید.

وقتی تصاویر موجود در یک وب سایت به طور معتبر و حرفه ای گرفته می شوند، حسی تخصصی ایجاد می کنند و محصول یا خدمات را به گونه ای نمایش می دهند که بازدیدکنندگان بتوانند خود را در حال استفاده از آن ببینند.

عکس های اینترنتی می توانند برای صفحات دیگر یا حتی پست های وبلاگ عالی باشند، اما برای صفحه ای که تجارت شما را به جهانیان معرفی می کند، استفاده از تصاویری که منحصر به برند شما هستند عاقلانه تر است.

5. کال تو اکشن (فراخوانی برای اقدام) نامفهوم

در نهایت، شما می خواهید که صفحه فرودتان، بازدید کننده را متقاعد کند که قدم بعدی را برای تبدیل شدن به یک مشتری پرداخت کننده بردارد. این اتفاق احتمالاً با کمک دکمه فراخوانی (CTA) رخ می دهد.

یک دکمه مبهم CTA اگر باعث احساس گیجی یا گم شدن مشتری شود، می تواند برای تبدیل احتمالی مضر باشد. علاوه بر این، آن ها همچنین می توانند در مورد اینکه در واقع با کلیک کردن بر روی آن و اینکه چه چیزی بدست خواهند آورد، احساس عدم اطمینان کنند.

اگر دکمه های CTA زیادی در صفحه فرود خود دارید، می تواند باعث مشکل شود. زیرا باعث گیج شدن بازدید کننده می شود.

همانطور که ممکن است مشتریان برای حرکت به مرحله بعدی نیاز به فشار داشته باشند، عاقلانه است که گاهی آن ها را رها کنید تا خود تصمیم گیرند. از ظاهر شدن بیش از حد خودداری کنید.

همچنین مراقب باشید تا دستورالعمل های واضحی را در صفحه خود قرار دهید، زیرا به هدایت کاربر بسیار کمک می کند.


تمرکز خود را از دست ندهید

تمرکز روی یک صفحه فرود موثر همیشه باید در راس ذهن شما باشد. اینکه چگونه می خواهید در جهان ظاهر شوید و چه پیامی ارسال کنید، سوالاتی هستند که باید مداوم از خود بپرسید.

اگر می توانید از این اشتباهات رایج در صفحه فرود جلوگیری کنید و از پتانسیل لندینگ پیج خود، کاملاً طراحی شده و اندیشیده شده استفاده کنید، به احتمال زیاد در کمترین زمان به موفقیت خواهید رسید!