بر خلاف باور عموم، SEO و PPC مخالف یکدیگر نیستند. راه های زیادی وجود دارند که این دو شیوه جستجو می توانند برای کسب مزایای بیشتر با یکدیگر کار کنند، خصوصا زمانی که صحبت از بهینه سازی Google Ads می شود. در این قسمت از وایت بورد فرایدی، “دینا دیتوماسو” توضیح می دهد که چگونه می توانید از قدرت SEO و PPC برای داشتن یک تجربه بهتر در Google استفاده کنید و از انجام اشتباهات رایجی که معمولا در google ads انجام می شود، خودداری کرد.

متن ویدئو

سلام به طرفدران ماز. اسم من دینا دیتوماسو است و رئیس و شریک Kick Point هستم. ما یک آژانس دیجیتال مارکتینگ در ادمونتو، آلبرتا هستیم. امروز می خواهم که درمورد PPC صحبت کنم و می دانم که دارید فکر می کنید، “این که یک وبلاگ SEO است. اینجا درمورد PPC چه می گویید؟

یکی از تصمیمات من برای سال 2019 ترکیب SEO و PPC است، چون که SEO می تواند چیزهای زیادی از PPC یاد بگیرد، و بله، PPC، هم می تواند چیزهای زیادی از SEO یاد بگیرد. می دانم که افراد PPC اینگونه اند، “ما فقط پول میدیم. خیلی عالیه.” اما به من اعتماد کنید، هر دو آن ها می توانند با هم کار کنند. در آژانس ما، هم SEO و هم PPC را انجام می دهیم، و ما با شرکت های بسیاری کار می کنیم که تنها یک نیرو دارند و یا دوتا و آن ها هر کاری انجام می دهند.

نکاتی درباره اشتباهات رایج در google ads

یکی از کارهایی که ما برای آن ها انجام می دهیم، کمک به اجرای بهتر کمپین های تبلیغاتی است. در اینجا برای چیزهایی که همیشه می بینیم ایده ای دارم، وقتی که شروع به کار کردن با یک حساب تبلیغاتی جدید می کنید، ما در نهایت برای تان حلش می کنیم، و خوشبختانه من این را به شما منتقل می کنم تا خودتان بتوانید آن را حل کنید قبل از اینکه مجبور شوید به یک آژانس زنگ بزنید و آن ها این کار را برای شما بکنند. این موضوع بسیار طولانی تر از آن چیزی است که بتوانم روی این تخته بهتان نشان دهم.

در ادامه تعدادی از مهم ترین اشتباهات رایج در پلتفرم Google Ads (گوگل ادز) برای شما آورده شده است که با یکدیگر بررسی می کنیم.

1.کلمات کلیدی زیاد

اولین مورد از اشتباهات رایجی که در Google Ads انجام می شود، استفاده از کلمات کلیدی زیاد است. در گوگل زیاد می بینم که مردم می گویند کلمات کلیدی را با یک مضمون در کنار هم قرار بده.

تم شما می تواند خاص باشد، یا اینکه به نوعی مبهم باشد. این یک مثال است، یک مثال واقعی، جایی که کلیدواژه ها همه با مضمون وکالت هستند، “وکیل مدافع”، “وکیل جنایی”، “وکیل جرائم رانندگی”، “وکیل تجاوزات”، “وکیل تجاوزات جنسی”. از نظر تکنیکی، همه آن ها یک تم و مضمون درمورد وکیل دارند، اما خیلی بی معنی است که همه آن ها در یک گروه تبلیغاتی قرار بگیرند، به این دلیل که چه جور تبلیغی می خواهید نشان دهید؟

“ما وکیل هستیم. با ما تماس بگیرید.” به اندازه کافی خاص نیست. به عنوان مثال “وکیل جرائم رانندگی” تا جایی که می دانم موقعیت بسیار رقابتی ای است، پس کاری که می توانید انجام دهید [وکیل جرائم رانندگی]، [وکیل جرائم رانندگی سیاتل] و “وکیل جرائم رانندگی” و وکیل+جرائم+رانندگی+سیاتل کمی متفاوت تر بیان شده اند. درمورد این موضوع بعدا صحبت می کنم. با در نظر گرفتن این مورد و تجزیه آن در یک گروه تبلیغاتی خاص تر، کنترل بیشتری می توانید بر روی آن داشته باشید.

بررسی کلمات کلیدی مختلف

این یک موضوع ثابت در همه نکاتی است که من درموردشان صحبت می کنم است، کنترل بر جایی که پول خود را در آن جا خرج می کنید، چه کلیدواژه ای را استفاده می کنید، تبلیغات شما چه هستند، داشتن یک صفحه فرود بهتر برای تطابق با تبلیغات، که همه این ها بسیار اهمیت دارند. توجه به این نکات زندگی تبلیغاتی شما را آسان تر می کند، زمانی که آن ها را از همه گروه های تبلیغاتی تان دریافت کنید. می دانم ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد. مانند، “خب حالا من 3 گروه تبلیغاتی دارم. اگر نکته های تو را دنبال کنم، باید 40 تا داشته باشم.”

اما به طور همزمان، مدیریت کردن 40 گروه سازماندهی شده آسان تر از مدیریت 3 گروهی است که به طرز بدی سازماندهی شده اند. این را به خاطر داشته باشید.

2. انتخاب درست ترین جفت یا تطابق

گزینه بعدی در اشتباهات Google Ads ، انتخاب بهترین جفت است. در اینجا می توانید این موارد براکت، عبارات و علائم اضافه را ببینید. در واقع چهار نوع جفت یا تطابق وجود دارد.

تطبیق گسترده

نوعی تطبیق گسترده وجود دارد که بسیار وحشتناک است و هیچ وقت نباید از آن استفاده کنید. تطبیق گسترده فقط نوشتن کلمه کلیدی است و گوگل آن را تنها در جایی نمایش می دهد که احساس کند مرتبط با عنوان جستجو شده خاصی است. برای نمونه، مثال هایی اینطوری دیده ایم، جایی مانند شرکت کترینگ و آن ها از “کترینگ” به عنوان کلمه کلیدی استفاده می کنند و همه مطالب آن ها برای عبارت کترینگ نمایش داده می شود حتی اگر هدف جستجو پذیرایی نباشد. یا با سرچ محلی به دنبال پذیرایی داخل خانه هستید. یا بعضی افراد پول به پذیرایی کنفرانس یا چیزهای بی ربط می دهند. در هر صورت از تطبیق گسترده استفاده نکنید.

اصلاح کننده تطابق گسترده (BMM)

حالت ارتقا یافته آن اصلاح کننده تطبیق گسترده (BMM) نامیده می شود و اینجا جایی است که این علائم اضافه وارد می شوند. این کلمات (dui) جرائم رانندگی، وکیل و سیاتل به هر ترتیبی که هستند باید حتما وجود داشته باشند و دیگر چیزها در پیرامون آن ها قرار گیرد. می تواند این طور باشد: “من به یک وکیل جرائم رانندگی نیاز دارم”، “من در سیاتل زندگی می کنم. به یک وکیل جرائم رانندگی نیاز دارم”. این کار برای کلمه کلیدی خاص هم مورد استفاده است.

تطبیق عبارت

نوع دیگر عبارت است و در نقل قول ها وجود دارد. “وکیل جرائم رانندگی (dui lawyer)” در اینجا به عنوان نمونه وجود دارد، می توانید هر چیزی را قبل و بعد از آن داشته باشید اما نمی توانید چیزی در وسطش قرار دهید. برای مثال نمی تواند “جرائم رانندگی، کسی که وکیل خوبی است” باشد. مثال ضعیفی است اما مفهوم حرف را فهمیدید. نمی توانید هر چیزی را بین عبارت تطبیق یافته بگذارید.

تطابق دقیق

تطابق دقیق در براکت اینجاست و این فقط همان کلمات است و نه چیز دیگری. اگر من [وکیل جرائم رانندگی] را داشته باشم و اگر این کلیدواژه [وکیل جرائم رانندگی سیاتل] را نداشته باشم، و کسی عبارت [وکیل جرائم رانندگی سیاتل] را سرچ کند من را پیدا نخواهد کرد.این عبارت بسیار خاص است. قطعا برای عبارات کلیدی رقابتی تان از آن استفاده خواهید کرد.

این ها واقعا چیزهای گران قیمتی هستند و قطعا نمی خواهید حتی یک پنی هم خرج چیزی کنید که ربطی به آن جستجوی خاص ندارد. هر کلیک می تواند واقعا برای تان گران تمام شود. من باید مطمئن باشم از آن کلیک ها بیشترین پول را دریافت می کنم. آن جا جایی است که واقعا می خواهید از تطبیق دقیق استفاده کنید.

3.تنها یک تبلیغ برای هر گروه

ننکته بعدی در اشتباهات رایج Google Ads استفاده از یک نوع تبلیغ برای گروه های متفاوت است. افراد زیادی را می بینم که تنها یک تبلیغ برای هر گروه دارند.

داشتن حداقل 3 تبلیغ برای هر گروه

این یک نکته نیست. این یک انتقاد است. مسئله این است شاید دوباره شما فکر کنید که مدیریت آن آسان است، اما واقعاً دشوار است که ببینید چه چیزی کار خواهد کرد ، اگر همیشه آزمایش نکنید، چگونه می دانید چگونه می دانید که می توانید بهتر عمل کنید؟ پس حداقل سه تبلیغ در هر گروه داشته باشید.

از محرک های احساسی در تبلیغ خود استفاده کنید

به یک کپی از تبلغ خود نگاه کنید. موادر کلی وجود دارند “ما بهترین وکیل ها هستیم. با ما تماس بگیرید.” درواقع چیزی وجود ندارد که من را مجبور کند با این آدم ها تماس بگیرم. فکر کنید که چگونه می توانید محرک های احساسی به تبلیغ خود اضافه کنید. با مشتری یا تیم خود صحبت کنید، اگر در خانه کار می کنید، سعی کنید بفهمید مردم چه چیزهایی می گویند وقتی با شما تماس می گیرند. چیزهایی که آن ها می گویند “واو، با این کار خیلی به من کمک کردی” یا “من اینطوری حس می کردم و تو اومدی و من حالا احساس بهتری دارم”.

این به شما کمک می کند تا پیاز داغ تبلیغات خود را بیشتر کنید. نمی خوایم که خیلی تجملی به نظر برسیم اما می خوایم چیزی درست کنیم که متفاوت از بقیه باشیم. پس محرک های احساسی را در تبلیغات خود قرار دهید و از این نمونه از اشتباهات رایج در Google Ads دوری کنید.

داشتن کال تو اکشن

نکته بعدی داشتن گزینه کال تو اکشن است، شاید ابتدایی به نظر برسد چون فکر می کنید که این تنها یک تبلیغ است. اگر بر روی آن کلیک کنید، کال تو اکشن به حساب می آید. اما گاهی اوقات مردم در اینترنت، لزوما فکر نمی کنند. شما فقط می خواهید بگویید “می دونی چیه؟ فقط به من زنگ بزن یا ایمیل بده یا اینکه مال 24 ساعته باز هستیم.”

دقیقا مشخص کنید وقتی کسی که تبلیغ شما را می بیند می خواهید که چکار کند. برای شان توضیح دهید. شاید احمقانه به نظر برسد. به آن ها بگویید. به آنها بگویید که چه می خواهید انجام دهند. این همه کاری است که شما باید انجام دهید.

استفاده از پیوست ها

مطمئن شوید که همه پیوست ها را اضافه کرده اید. در گوگل ادز اگر با این پلتفورم به خوبی آشنا نیستید، بخشی به نام پیوست ها (Extensions) در آن قرار دارد. به عنوان مثال این ها چیزهایی هستند که در زمان نشان دادن آدرس در زیر تبلیغ یا لینک های کوچکی که نمایش داده می شوند یا اینکه مثلا در تبلیغ می گویید ما 24 ساعته باز هستیم کاربرد دارند. انوع مختلفی از پیوست ها هستند که می توانید استفاده کنید. تمام پیوست های لازم برای هر گروه تبلیغاتی را داخل آن قرار دهید.

شاید همه شان در یک زمان کاربرد نداشته باشند اما حداقل در آنجا قرار دارند و ممکن است زمانی به کار آیند. اگر این طوری هستند، این به تبلیغ شما در مقایسه با رقابت تان واقعیت بیشتری می بخشد، که بر روی موبایل بسیار عالی است به این دلیل که تبلیغات فضای زیادی را در بالای جستجوی موبایل می گیرند. شما می خواهید تا جای ممکن رقابت را برای آن جستجو پایین بیاورید و تا آنجا که می توانید همه چیز را برای خودتان بکنید. یک کار اشتباهی که می بینم مردم با پیوست ها انجام می دهند این است که، پیوست ها را در سطح کمپین تنظیم می کنند اما شما کمپین های تبلیغاتی متفاوتی دارید که مضمون های متفاوتی دارند.

برگردیم به مثال اینجا، با انواع مختلف وکیل ها، بگذارید بگوییم که شما یک پیوست اختصاصی برای وکیل جرائم رانندگی دارید که درمورد قوانین آزار و اذیت جنسی صحبت می کند. قطعا نمی خواهید که چنین اتفاقی بیافتد. اطمینان حاصل کنید که کنترل دقیقی بر روی پیوست های مختلف تان دارید تا بتوانید پیوست درست را نشان دهید با کلیدواژه درست در تبلیغ درست. چیز دیگری که زیاد می بینیم، پیوست لوکیشن (Location) است و مردم از تمام پیوست های لوکیشن در جایی استفاده می کنند که نباید همه شان نشان داده شوند.

شما یک گروه تبلیغاتی مثلا برای سیاتل دارید و دارید درمورد مکان جدید تان حرف می زنید و به خاطر اینکه تمام پیوست های لوکیشن تان را بارگذاری کرده اید، ناگهان پیوست مربوط به سن فراسیسکو نمایش داده می شود. به این دلیل است که به خوبی آن را فیلتر نکرده اید. دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که پیوست های مربوط به لوکیشن تان را به درستی فیلتر و دسته بندی کرده اید و پیوست موقعیت درست را برای تبلیغ درست نشان می دهید.

می دانم که گوگل می گوید، “ما نزدیک ترین مکان به مشتری را انتخاب می کنیم.” اما شما نمی دانید که آن فرد دقیقا از کجا در حال جستجو است. در آن لحظه می توانند در سن فراسیسکو باشند و به دنبال خانه ای جدید در سیاتل بگردند، به دلیل اینکه آن ها درمورد رفتن از سن فراسیسکو به سیاتل فکر می کنند. شما نمی خواهید که آن ها چیزهای مربوط به آنجا (سن فراسیسکو) را ببینند. می خواهید چیزهایی را ببینند که مربوط به مکانی است که می خواهند به آنجا بروند. مطمئن شوید که آن را کنترل می کنید.

4. نمایشگر (Display) و جستجو (search) را جدا از یکدیگر نگه دهید

آخرین موضوع اما با اهمیت ترین آن ها در بخش اشتباهات رایج Google Ads ، این است که باید تبلیغات نمایشی و تبلیغات جستجو را جدا از یکدیگر قرار دهید.

به طور پیش فرض، گوگل به صورت کمکی می گوید، ” ما تبلیغ شما را همه جا نشان می دهیم. این کار جالب است. این چیزی است که می خواهیم همه انجام دهند.” اینکار را نکن. این راهی که باعث میشه گوگل پول در بیاورد. اما شما پولی نمی گیرید. به این دلیل که، شبکه نمایشگر، جایی است که شما به درون یک وب سایت می روید و تبلیغی را می بینید و شبکه جستجو زمانی است که چیزی را تایپ می کنید و تبلیغی را می بینید، این ها دو چیز کاملا متفاوت هستند.

برای کنترل بیشتر کمپین از نشان دادن تبلیغات متنی در شبکه نمایشگر خودداری کنید

این یک تجربه کاملا متفاوت است. صادقانه بگویم، اگر کمپین های جستجوی خود را که تبلیغات متنی هستند و آن ها را در یک وب سایت نشان می دهید، باید گفت که در حال نشان دادن یک تبلیغ متنی خسته کننده در سایت هستید که دارای 50 چیز چشمک زن است که می گوید بیا کلیک کن. مردم ما را نمی بینند و ممکن است حتی یک بلاک کننده تبلیغات نصب کرده باشند. اما اگر چنین باشد، مطمئنا تبلیغ متنی شما به نوعی خسته کننده و مناسب برای آن رسانه نمی باشد و متفاوت از بقیه به نظر نمی رسد.

واقعا در حال حروم کردن پول خود هستید، چون که تبلیغ شما دارای ربط کم تر و کلیک کمتری خواهد بود و گوگل فکر می کند که گروه شما خوب نیست. سپس در پایان هزینه بیشتری پرداخت می کنید چون فکر می کنید که از نظر گوگل گروه شما بد است. گفتن این جمله به شما کنترل بیشتری می دهد “این یک کمپین جستجو است. و تنها در قسمت سرچ است. این یک کمپین نمایشگر است. تنها برروی صفحه نمایش نشان داده می شود.” این دو را کاملا جدا از یکدیگر نگه دارید. سپس کنترل بیشتری بر روی تبلیغات سرچی و نمایشگر خواهید داشت.

این دو را با هم قاطی نکنید. مطمئن شوید که به طور پیش فرض علامت آن را برداشته اید. قطعا نکات بیشتری را در وبلاگ ما پیدا خوهید کرد. اما امیدوارم که برای شروع به شما کمک کرده باشد. به عنوان SEO کار اگر تا به حال یک کمپین PPC در زندگی تان نداشته اید، پیشنهاد می کنم که یکی راه بیاندازید. مقداری پول برای آن کنار بگذارید. امتحانش کنید، چون که فکر می کنم آنچه که بیشتر از همه کمک تان خواهد کرد، داشتن درک بیشتر از چگونگی جستجو کردن افراد است، به این دلیل که هرچه کمتر اطلاعاتی مربوط به کلیدواژه از ابزارهای مختلف به دست می آوریم تا بفهمیم مردم دنبال گوگل کردن چه چیزی هستند زمانی که سعی می کنند تا تجارت ما را پیدا کنند، تبلیغات این اطلاعات را به شما می دهند.

اینجا جایی است که تبلیغات بهترین راه برای داشتن یک SEO بهتر هستند. این بود تعدادی از مهم ترین اشتباهات رایج در پلتفرم Google Ads و امیدوارم که لذت برده باشید. ممنون از همراهی تان.