با توجه به اقلیت کاربرانی که از موبایل برای جستجو در موتور های جستجو، به خصوص گوگل استفاده می کنند، سئو موبایل بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. پس بهتر است برخی از اشتباه های مضر در استراتژی راهنمای سئو موبایل خود را، اصلاح کرده و برخی نکات مهم را نیز رعایت کنید.

از سال 2015 تاکنون، گوگل برای رتبه بندی سایت ها، توجه خود را بیشتر بر روی معیار “سئو موبایل” متمرکز کرده است. به این معنی که گوگل برای تعیین رتبه سایت شما، بیشتر به نمایه سازی سایت شما بر روی موبایل توجه می کند. حتی اگر سایت دسکتاپ شما بهترین باشد، اگر تجربه عالی برای موبایل ارائه ندهد، گوگل برای شما رتبه ای قائل نخواهد شد.
در ادامه، 10 اشتباه مضر در سئو موبایل را با هم مرور خواهیم کرد و نکاتی را برای رفع و یا اجتناب از این مشکلات را، به شما ارائه خوهیم داد.

بهینه سازی موتور های جستجو از زمان توسعه اولین صفحه نتیجه، تا حد زیادی تکامل یافته است. با گذشت سال ها، کنترل همه تغییرات و رویه های مختلف الگوریتم، اغلب دشوار است. با این حال، تعداد انگشت شماری از اشتباهات رایج و مضر سئو وجود دارد که حتی بهترین های ما نیز مرتکب می شوند.

به طور متوسط، مردم بیشتر از دستگاه های تلفن همراه در اینترنت استفاده می کنند. به دلیل ماهیت پشت گوشی‌ های هوشمند و تبلت‌ ها، سایت ها باید بهینه‌ سازی شوند. اگرچه پلتفرم‌ های میزبانی وب، می‌ توانند بسیاری از مشکلات عملکرد را در مورد سئو حل کنند، بخش عمده توسعه، همچنان به توسعه‌ دهنده متکی است.

1. عدم استفاده از طراحی واکنشگرا برای سایت

عدم استفاده از طراحی واکنشگرا برای سایت، یک اشتباه مضر در سئو موبایل.

از زمان توسعه گوشی‌ های هوشمند، بسیاری برای توسعه وب‌ سایت‌ های واکنش‌ گرا تلاش کرده‌ اند. زمانی که پلتفرم تشخیص می دهد که بازدید کننده از یک صفحه نمایش کوچک با قابلیت کمتر نسبت به مانیتور دسکتاپ یا لپ تاپ سنتی استفاده می کند.

با این حال، بهینه سازی واکنشگرا هنوز برای بسیاری از توسعه دهندگان اولویت نیست.

تقریباً یک سوم افراد با دستگاه های تلفن همراه، جستجو در موتور های جستجو را انجام می دهند. این بدان معنی است که ایجاد ظاهری زیبا که در همه نوع دستگاه ها به خوبی کار می کند، نقش بسیار مهمی برای موفقیت آنلاین، ایفا می کند.

هرگز ارزشِ داشتن یک وب سایت سازگار با موبایل را در بازار امروز دست کم نگیرید. با این حال، همه طرح‌ های «واکنشگرا» روی موبایل های هوشمند و تبلت‌ ها به خوبی کار نمی‌ کنند. همه چیز، از طرح‌ بندی سایت گرفته تا تعداد تصاویر استفاده شده، می‌ تواند تأثیر منفی بر یک وب‌ سایت عالی بگذارد.

حتی چیدمان سرصفحه ها و لینک ها، تاثیر ضعیفی بر بهینه سازی موتور جستجو خواهد داشت.

ناوبری، پاپ آپ های بینابینی، بنر های تبلیغاتی و حتی توسعه نادرست پاورقی، می توانند تجربه ضعیفی را ایجاد کنند. به دلیل استفاده بیش از حد از فناوری موبایل در اینترنت، وب سایت شما باید در یک صفحه نمایش کوچک تر، بهتر از صفحه نمایش عریض 24 اینچی به نظر برسد.

2. عدم تمرکز بر سرعت سایت

عدم تمرکز بر سرعت سایت، یک اشتباه مضر در سئو موبایل.

سرعت، در هنگام توسعه یک سایت اهمیت حیاتی دارد. متأسفانه، اکثر افراد عناصری را که بر فناوری تلفن همراه تأثیر می‌ گذارند بیشتر از سیستم‌ های رایانه‌ ای سنتی در نظر نمی‌ گیرند. ابتدا سرعت سایت خود را تست کنید، می توانید از ابزار Page Speed Insights برای تست سرعت سایت در موبایل و دسکتاپ، استفاده کنید. سپس مواردی را که باعث کند شدن سرعت سایت می شوند، برطرف کنید. این موارد، اغلب منجر به عملکرد ضعیف یک دستگاه دستی(موبایل، تبلت و…) می شوند.

برخی از این موارد عبارتند از:

  • عدم استفاده از شیوه های تصویر بهینه شده.
  • پر کردن سایت با تماس های شخص ثالث بسیار زیاد مانند شبکه های اشتراک گذاری تبلیغات و بازاریابی وابسته.
  • اشباع بیش از حد کد نویسی جاوا اسکریپت و CSS.
  • استفاده از عناصر مبتنی بر فلش.

پاسخ های سریع و تعامل فوری، همان چیزی است که اکثر بازدیدکنندگان در یک سایت به دنبال آن هستند. شما باید راه های مختلفی را برای افزایش سرعت سایت جستجو کنید، صرف نظر از اینکه روی کاربران موبایل یا دسکتاپ تمرکز می کنید.

از منظر موتور جستجو، عدم تمرکز بر سرعت، در واقع بر رتبه بندی در صفحات نتیجه تأثیر می گذارد. همه این ها بخشی از ارائه یک تجربه “با کیفیت” به کاربران موتور های جستجو است، که سرعت پایین واجد شرایط نیست.

3. تحقیق کلمات کلیدی موبایل

چگونه می توانم یک چک لیست سئو بدون افزودن نوعی تحقیق کلمات کلیدی ایجاد کنم؟ فناوری موبایل اغلب نحوه استفاده از کلمات کلیدی را در پویایی وب سایت، تغییر می دهد. در واقع، می تواند یکی از اشتباه های مضر سئو برای فناوری موبایل باشد.

در طول جستجوی محتوای خاص در رایانه رومیزی، افراد اغلب به صفحه کلید های با اندازه کامل، دسترسی دارند. این می تواند مستقیماً بر نحوه جستجوی افراد برای اطلاعات خاص تأثیر بگذارد.

با این حال، تقریباً 60٪ از جستجو ها به طور متوسط از دستگاه های تلفن همراه انجام می شود. بنابراین، این چگونه بر سئو تاثیر می گذارد؟ به دلیل دو روش متمایز جستجو: 1. تایپ با انگشت شست و 2. تشخیص صدا.

تایپ دو انگشتی

هنگام تایپ کردن در یک موبایل، دو چیز ممکن است اتفاق بیفتد. مردم اغلب یک کلمه را اینجا و آنجا اشتباه می نویسند یا اغلب از اصطلاحات کوتاه تری استفاده می کنند. هنگام ایجاد یک استراتژی کلمه کلیدی، سعی کنید تصور کنید که چگونه یک نفر با استفاده از یک گوشی هوشمند، به دنبال محتوا می گردد.

تشخیص صدا

بسیاری از افراد ترجیح می دهند از تشخیص صدا مانند سیری، کورتانا و گوگل استفاده کنند. به دلیل سهولت استفاده، ورودی صوتی می تواند بسیار طولانی تر از یک عبارت جستجوی متوسط باشد. سعی کنید تصور کنید کسی که صحبت می کند، چگونه وب سایت شما را پیدا می کند.

4. طراحی دکمه های قابل لمس و قابل شناسایی

مشکل بزرگی که بسیاری از توسعه دهندگان دارند این است که دکمه ها و تعاملات تلفن همراه را برای کاربران عادی موبایل هوشمند، بسیار کوچک طراحی می کنند. دکمه ها و لینک های کوچک تر ممکن است در یک کامپیوتر رومیزی خوب به نظر برسند، اما ممکن است در یک نمایشگر کوچک تر، وحشتناک به نظر برسند.

در حالی که فناوری کوچک کردن با “زوم(Zoom)” برای دریافت نمای نزدیک از وب سایت مفید است، این یک مرحله اضافی است که می تواند بازدید کنندگان را آزار دهد. دکمه ها باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا کاربر به راحتی ضربه بزند و به هدف برسد.

هنگام طراحی دکمه، آزمایش کنید تا ببینید هنگام استفاده از یک صفحه نمایش 4 اینچی گوشی هوشمند چگونه به نظر می رسد.

چند اشتباه مضر دیگر در سئو موبایل که باید از آن ها اجتناب کنید، شامل استفاده نکردن از برچسب های ALT در دکمه ها و تصاویر است. این اطلاعات اساساً به موتور جستجو می گوید که گرافیک چه چیزی را نشان می دهد. این یک نشانگر شناسایی است که برای ربات ها درست مانند یک دکمه بزرگتر برای انسان کار می کند.

5. عدم جدا سازی عناصر قابل لمس

دکمه های کوچک، تنها بخشی از مشکل در تعامل با یک وب سایت هستند. نزدیک به هم بودن عناصر نیز می تواند مشکلاتی را برای کاربران ایجاد کند. به یاد داشته باشید، کاربران موبایل دقت نشانگر ماوس را ندارند.

اگرچه برخی از قالب ها و مرورگر ها، عناصر مرتبط نزدیک را به پنجره بزرگتری باز می کنند تا کاربران بتوانند روی پنجره سمت راست کلیک کنند، این یک مرحله اضافی است.

علاوه بر این، فراوانی بیش از حد پیوند ها اغلب از دیدگاه یک بازدید کننده، ضعیف عمل می کند. به یاد داشته باشید، موتور های جستجو مانند گوگل هنگام تعیین رتبه صفحه، به دنبال ارتباط با موضوع هستند.

در واقع، برخی از کارشناسان بر این باورند که تعداد زیادی از این لینک‌ های خروجی می‌ توانند حواس‌ شما را پرت کنند و کاوش محتوا را دشوار تر کنند.

اگرچه ایجاد نکردن لینک‌ های خروجی یک اشتباه مضر برای سئو موبایل است که باید از آن اجتناب کرد، اما تعداد زیاد آن می‌ تواند ناوبری را در صفحه‌ های کوچک‌ تر دشوار تر کند.

6. اهمیت فونت

عدم توجه به اهمیت فونت، یک اشتباه مضر در سئو موبایل.

یکی از موارد اشتباه برای سئو موبایل که در هنگام مرور از دستگاه های مختلف زیاد مشاهده می شود، استفاده از فونت است. رنگ ها و اندازه های فونت، همیشه به خوبی از یک واحد به واحد دیگر منتقل نمی شوند. در واقع، تغییرات گسترده ای در نحوه نمایش برخی از هدر ها بر روی یک گوشی هوشمند در مقایسه با مانیتور کامپیوتر، ایجاد می شود.

به عنوان مثال، اگر هِدِر بیش از حد طولانی باشد، فاصله بین خطوط اغلب فشرده می شود.

حتی رنگ‌ ها نیز تفاوت عمیقی در مورد فناوری موبایل ایجاد می‌ کنند. مقابله با این موضوع سخت است، زیرا همه تولیدکنندگان، کیفیت صفحه نمایش یکسانی تولید نمی کنند. با این حال، زمانی که می خواهید از اشتباهات کاربران تلفن همراه جلوگیری کنید، باید به آن توجه کنید.

اگرچه نمایش بصری فونت ها واقعاً بر SEO تأثیر نمی گذارد، اما استفاده از هدر ها در محتوا تأثیر می گذارد.
به عنوان مثال، اگر می‌ خواهید چیزی را توسعه دهید که به یک قطعه Google Featured تبدیل شود، می‌ خواهید از هدر ها به درستی استفاده کنید؛ که کاربران قادر به خواندن متن باشد.

7. عدم استفاده از موارد بهینه سازی منو

در زمان های قدیم، دیدن منو های پیمایش برتر و نوار های کناری بارگذاری شده با پیوند های مختلف، امری عادی بود.به طور مثال، منو های بالا سه ردیف از نمایش بصری را پر می کردند. متأسفانه، این دیگر عمل خوبی برای سئو موبایل نیست.

عناصر بیشتر در نوار منوی بالا، به معنای اشغال فضای بیشتری در نمایشگر کوچک تر است. باعث حواس پرتی کاربر می شود و تجربه کابری خوبی را ارائه نمی دهد.

همچنین این احتمال را افزایش می دهد که شخصی که انگشت شستش لغزنده است، هنگام تلاش برای پیمایش به پایین برای خواندن محتوا، به طور تصادفی روی یک پیوند کلیک کند.

داشتن لینک های منو، سئو آن صفحات را بهبود می بخشد، اما آن ها باید بهینه شوند. قالب ها و اضافات سازگار با موبایل، اساساً پیوند های منو را در یک دکمه منو کوچک که در صفحه موبایل ظاهر می شود، بسته بندی می کنند. با یک ضربه انگشت، افراد می توانند آنچه را که به دنبال آن هستند بیابند بدون اینکه در محتوا تداخل داشته باشد.

8. نمایش تبلیغات بسیار زیاد

یکی اشتباه مضر دیگر در سئو موبایل که باید از آن اجتناب کرد، نمایش تبلیغات زیاد در محتوای شماست. افراد زیادی هستند که تنها با هدف کسب درآمد از تبلیغات، وبلاگ می سازند.

متأسفانه، تلاش برای جمع کردن بیش از حد در یک صفحه نمایش کوچک دو کار بسیار مضر انجام می دهد: تجربه محتوا را از بین می برد و سایت را کُند می کند.

پیش تر، اشاره کردیم که چگونه داده های شخص ثالث بر سرعت سایت تأثیر می گذارد. این به این دلیل است که اطلاعات از سرور های خارجی، برای نمایش در وب سایت شما استخراج می شود. اگر این سرور ها دور تر یا در پلتفرم‌ های میزبانی پایین‌ تر از همتراز باشند، رتبه صفحه شما تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

اینطور نیست که باید از چیز هایی مانند Adsense یا Infolinks، به هر قیمتی اجتناب کرد. با این حال، باید بررسی کنید که چگونه از آن ها استفاده می کنید.
هیچ چیز بیشتر از کلیک تصادفی روی یک تبلیغ هنگام تلاش برای پیمایش در محتوا، بازدید کننده را عصبانی نمی کند.

9. عدم نظارت بر گزارش های خطای 404

عدم نظارت بر گزارش های خطای 404، یک اشتباه مضر در سئو موبایل.

دیگر موارد اشتباه و مضر در سئو سایت های موبایل، اغلب شامل صفحه مخوف “404 Not Found” است. این خطا، اغلب زمانی اتفاق می‌ افتد که توسعه‌ دهندگان نسخه‌ های مخصوص موبایل از وب‌ سایت خود را ایجاد می‌ کنند. زمانی که پیوندی به یک منبع یا صفحه در سایت تلفن همراه آشکار نباشد، اگرچه در نسخه دسکتاپ موجود است.

متأسفانه، بسیاری از توسعه دهندگان فراموش می کنند که برای یافتن این نوع مشکلات، گزارش خطای 404 را بررسی کنند. در واقع، قرار نیست همه به شما اطلاع دهند که یک لینک خراب است. چند راه برای جلوگیری از این نوع مشکل وجود دارد.

  • از یک جستجوگر لینک شکسته استفاده کنید. چک‌ کننده‌ های پیوند شکسته خوب هستند، زیرا در سایت کرال می کنند و زمانی که پیوند اساساً به جایی نمی‌ رسد به شما اطلاع می‌ دهند.
  • مراقب ابزار “Google Webmaster” باشید. با توجه به Google crawler، ابزار های وب مستر زمانی نمایش داده می شوند که در سایت شما خطایی وجود داشته باشد
  • تغییر به طراحی واکنشگرا. خطای 404 تنها یک مشکل است که با تغییر از طراحی “فقط برای موبایل” به طراحی “واکنش گرا” حل می شود. با این حال، بسته به توسعه وب سایت شما، ممکن است کار زیادی طول بکشد.

یکی از بدترین اشتباهات سئو موبایل، این است که مراقب خطا ها و لاگ ها نباشید. این ها می توانند به رتبه شما در موتور های جستجو لطمه بزنند و محبوبیت سایت شما را به سرعت کاهش دهند.

10. دسترسی ضعیف به محتوا

دسترسی به محتوا، اغلب برای کاربران دستگاه های تلفن همراه مشکل است. چیز هایی مانند ویدیو های مبتنی بر فلش و سایر عناصری که قدرت پردازش زیادی را می‌ گیرند، به سادگی نمی‌ توانند به خوبی در محیط صفحه موبایل ارائه شوند.

و Adobe دیگر پس از سال 2020 از Flash پشتیبانی نخواهد کرد، که نشان می دهد این پلتفرم محبوب، اکنون چقدر غیر ضروری شده است.

به همین دلیل، سایت به راحتی می تواند عملکرد ضعیفی داشته باشد. به عنوان مثال، ویدیو های YouTube پس از انتقال از Flash به HTML5 بسیار مؤثر تر هستند.

از بین تمام موارد اشتباه و مضر در سئو محتوا برای موبایل، ویدئو شاید پرکارترین آن ها باشد. یعنی به اشتراک گذاری اسنادی که توسط گوشی های هوشمند و تبلت ها پشتیبانی نمی شوند، کنار بگذارید.

11. آزمایش نکردن پلتفرم ها

شاید بدترین اشتباه مضر در سئو موبایل که هر کسی می تواند در مورد آزمایش محیط مرتکب شود. در سال 2001، توسعه یک وب سایت و آزمایش عملکرد اولیه آن در تعداد معدودی از مرورگر ها و دستگاه های عامل، آسان بود. امروزه، این فرآیند می تواند کاملاً پیچیده باشد. اما این کاری است که باید انجام شود.

همه از یک فناوری یا وضوح صفحه نمایش یکسان استفاده نمی کنند. با آزمایش نکردن کامل وب سایت، احتمالاً بازدیدکنندگان بسیار زیادی را از خود دور می کنید.

منظور فقط انجام تست های سرعت مانند استفاده از ابزار های Pingdom، نیست. یک راه آسان و ارزان برای آزمایش نحوه نمایش سایت در دستگاه های تلفن همراه، کوچک کردن اندازه مرورگر وب رایانه شما است.

اگرچه این یک آزمایش کاملاً دقیق برای فناوری تلفن همراه نیست، اما نشان می‌ دهد که صفحه نمایش در یک طراحی واکنش‌گرا چگونه به نظر می‌رسد.

آزمایشات را به طور منظم انجام دهید. این به میزان زیادی شانس شما را برای عملکرد خوب در موتور های جستجو و همچنین جذب مخاطب را افزایش می دهد.

بهترین تجربه ممکن را ارائه دهید

حتی بهترین بازاریابان هم هر چند وقت یک بار مرتکب اشتباهات سئو می شوند. همانطور که اشاره کردیم، زمانی که فناوری‌ ها به سرعت در حال تغییر هستند، جلو افتادن از بازی دشوار است. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از مرتکب شدن برخی از چند مورد اشتباه رایج و مضر در سئو موبایل، اجتناب کنید و به سایت خود فرصتی برای موفقیت بدهید. گاهی اوقات حتی کوچک ترین تغییرات می تواند تفاوت های عمیقی ایجاد کند.

منبع: greengeeks