همانطور که می دانید اینستاگرام یکی از شبکه های اجتماعی محبوب در بین کاربران است. این روزها اینستاگرام توانسته است با 20 میلیون دنبال کننده محبوبیت زیادی را در بین کاربران کسب کند. هر شبکه اجتماعی معمولا داری اصطلاحات و کلیدواژه هایی است که ما در اینجا قصد داریم تعدادی از اصطلاحات اینستاگرام را به شما معرفی کنیم. اگر معنا و مفهوم اصطلاحات رایج اینستاگرامی برای شما گنگ و غیر قابل فهم است پیشنهاد می کنم این راهنما را مطالعه کنید.

و حالا… معرفی تمام اصطلاحات اینستاگرام که باید بدانید!

تمام اصطلاحاتی که در این بخش داریم، اصطلاحات پایه و کاربردی اینستاگرام است و لازم است تا همه کاربران از آن اطلاع داشته باشند.

1. پست (post) 

پست شامل تصویرها و ویدئوهایی که شما در اینستاگرام منتشر می کنید. در حقیقت به آپلود تصاویر و ویدئو ها پست گذاری می گویند. این پست ها برای افراد دنبال کننده شما یا فالوور هایتان قابل نمایش است.

2. فالوور (follower) 

در لغت فالوور به معنی فردی است که شما را تعقیب یا دنبال می کند. زمانی که شما به فردی درخواست می دهید و آن فرد درخواست شما را قبول می کند فالوور آن پیج محسوب می شوید. ضمنا کسانی که پیج شما را نیز دنبال می کنند فالوور شما محسوب می شوند.

به طور خلاصه : به تعداد دنبال کنندگان یک صفحه، فالوور می گویند.

برای مطالعه بیشتر: چگونه در اینستاگرام تعداد فالورهای خود را افزایش دهیم؟

اصطلاحات اینستاگرام

3. فالووینگ (following)

فالووینگ به معنای تعداد افرادی است که شخص آن ها را دنبال می کند و از لحاظ معنایی درست مقابل فالوور قرار می گیرید. در حقیقت فالووینگ های هر پیج تعداد کسانی اند که توسط آن پیج فالو شده‌اند.

4. فالو (Follow)

در واقع فالو کردن به معنی دنبال کردن پیج های متفاوت است. شما برای این که به پست های فردی دسترسی داشته باشید باید آن صفحه را فالو کنید.

5. کا (k)

به منظور ساده کردن تعداد فالوور های هر پیج حرف “کا” در نظر گرفته شده است. در حقیقت حرف کا به منظور کوچک کردن و ساده کردن تعداد فالوورهاست؛ البته در صورتی که تعداد فالوور ها به حد نصاب برسد. هر کا فالوور معادل 1000 نفر است. زمانی که تعداد افراد دنبال کننده شما به 10000 نفر برسد، به صورت خودکار مقدار 10k در قسمت فالوور ها نمایش داده می شود.

6. ام (M)

ام نیز همانند کا معادل تعداد فالور است. M نماد میلیون است و زمانی که تعداد افراد دنبال کننده شما به حد نصاب میلیون برسند حرف M در کنار تعداد فالوور ها قرار می گیرد.

7. فید (Feed) 

زمانی که شما وارد صفحه اصلی اینستاگرام می شوید به اولین صفحه فید (Feed) یا صفحه خانه گفته می شود. در این صفحه شما آخرین پست هایتان را می توانید مشاهده کنید.

8. استوری (story)

همانطور که می دانید استوری در لغت به معنی داستان است. در سال 2017 این قابلیت به اینستاگرام اضافه شد. استوری ها تنها 24 ساعت ماندگاری دارند و مانند پست ها به صورت دائم ثبت نمی شوند. محدودیت زمانی استوری ها 15 ثانیه است. البته طی سال های اخیر قابلیت ثبت دائم استوری ها نیز به اینستاگرام اضافه شد. شما می توانید آن را به بخش highlight اضافه کنید. یکی از قابلیت های مثبت استوری ها در اینستاگرام این است که شما می توانید کامنت ها را فقط خودتان مشاهده کنید.

اصطلاحات اینستاگرام

شما می‌توانید ببینید که چه کسانی استوری شما را مشاهده کرده اند و کامنت‌ هایتان را بخوانید. قابلیت های استوری هر ماه بروزرسانی می شود و شما می توانید با امکانات جدید تصاویر خودتان را ادیت کنید.

9. لایو (live) 

لایو (live) به معنای پخش زنده یا آنلاین است. این تعریف در اینستاگرام به کار برده می شود. زمانی که شما قصد دارید به طور زنده با فالوورهایتان در ارتباط باشید شروع به لایو گرفتن یا ضبط فیلم می کنید و این فیلم به صورت زنده برای فالوور هایتان پخش می شود. بعد از اتمام لایو شما می توانید این فیلم را در استوری ذخیره کنید، بعد از 24 ساعت لایو شما همانند استوری حذف می شود. نکته حائز اهمیت در لایو این است که هیچ گونه محدودیت زمانی ندارد.

10. هایلایت کردن (Highlight)

این قابلیت به استوری این امکان را می دهد تا در صورت نیاز استوری هایتان را به صورت دائم بعد از گذشت 24 ساعت هایلایت کند و به نوعی باقی بماند.

11. نوتیفیکیشن (Notification)

تمامی کار هایی که افراد معمولا با پست ها و استوری ها و … شما انجام می دهند به صورت نوتیفیکیشن به شما گزارش داده می شود. مثلا اگر کسی به شما درخواست بدهد یا کامنت بگذارد در غالب نوتیفیکیشن پیامی به شما ارسال می شود.

12. هشتگ (Hashtags)

به منظور دسته بندی و اشتراک گذاری پست ها از هشتگ ها استفاده می شود. شما به راحتی می توانید با هشتگ همه موضوعاتی که به هم مرتبط هستند را در یک جا پیدا کنید. ضمنا هشتگ فقط در اینستاگرام استفاده نمی شود در توییتر، فیس بوک و… نیز استفاده می شود. شما می توانید هر موضوعی را در قسمت سرچ اینستاگرام به عنوان مثال #کامپیوتر سرچ کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله دیگر ما با عنوان “محبوب ترین هشتگ های اینستاگرام در سال 2019″ مراجعه کنید.

13. اکسپلور (Explore) 

در بخش اکسپلور اینستاگرام تمامی پست های سراسر دنیا نمایش داده می شود، البته چه افرادی که فالوو کرده اید و چه افرادی که آن ها را فالوو نکرده باشید. البته این پست ها وابسته به الگوریتم خاصی هستند که هنوز به طور کامل کشف نشده است. اما طبق گفته صاحب نظران این زمینه با توجه به فعالیت شما در اینستاگرام پست هایی از سراسر جهان برای شما به نمایش در آورده می شود. ضمنا این الگوریتم فقط به عملکرد شما وابسته نیست، بلکه فعالیت سایر افراد یا دوستان شما نیز ارتباط دارد.

14. منشن (Mention)

همانطور که می دانید منشن در لغت به معنای اشاره کردن یا ذکر کردن است. به عنوان مثال شما پستی را در اینستاگرام آپلود می کنید و در این پست فردی که این تصویر را گرفته است می خواهید آگاه کنید. به این ترتیب او را در زیر پست تان منشن می کنید. منشن کردن افراد این گونه است: ابتدا علامت “@” را قبل از آیدی فرد قرار می دهید.

15. تگ (Tag) 

تگ کردن به معنی علامت گذاری و برچسب گذاری است. به عنوان مثال عکسی دسته جمعی را در اینستاگرام پست می کنید و قصد دارید تمامی اشخاصی که در آن عکس قرار دارند را علامت گذاری یا تگ کنید یا به عبارتی به سایر دوستانتان معرفی کنید. تگ کردن افراد نیز درست همانند منشن کردن است: ابتدا علامت “@” را قبل از آیدی فرد قرار می دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله دیگر ما با عنوان “نحوه تگ کردن و برچسب گذاری در اینستاگرام !” مراجعه کنید.

اصطلاحات اینستاگرام

16. دایرکت (Direct) 

در اینستاگرام به منظور ارسال پیام به صورت خصوصی بخش مستقلی در نظر گرفته شده است که نام آن دایرکت است. البته یکی از امکانات ویژه این بخش ساخت گروه است که شما می توانید به صورت گروهی و دسته جمعی چت کنید.

17. لایک (Like)

یکی از اصطلاحات اینستاگرام Like است. Like در لغت به معنی علاقه مند بودن است. اما در اینستاگرام لایک به معنی این است که شما از چیزی خوشتان آمده است و از لایک کردن استفاده می کنید.

18. آرشیو (Archive)

Archive در لغت به معنای آرشیو کردن است. شما می توانید تمامی پست ها و استوری هایتان را در این قسمت آرشیو کنید.

اصطلاحات اینستاگرام

از جمله قابلیت هایی که اینستاگرام را به طور شگفت انگیزی هوشمند و قدرتمند کرده است سرچ است. سرچ اینستاگرام بخش های متفاوتی دارد از جمله:

  1. Search top: در این بخش بیشترین صفحات سرچ شده شما نمایش داده می شود.
  2. Search people: این قسمت مختص به افرادی است که به دنبال شخص خاص یا کسب و کار ویژه ای اند.
  3. Search tags: شما می توانید با استفاده از این بخش تگ ها یا هشتگ های مورد نظر را سرچ کنید.
  4. Search places: این بخش به جستجو مکانی مرتبط می شود. شما می توانید با روشن کردن جی پی اس تمامی عکس هایی که در اون محدوده مکانی قرار دارند را بیابید.

20. Saves

بخش ویژه ای که اینستاگرام برای کاربران در نظر گرفته است قسمت Saves است. شما می توانید پست هایی که به آن علاقه دارید، را در این بخش سیو کنید و به آن دسترسی داشته باشید.

21. Collections

شما با استفاده از این بخش این قابلیت را دارید که تمامی پست هایی که Saves کرده اید را دسته بندی کنید و از همین طریق Collections مورد علاقه خودتان را ایجاد کنید.

22. کامنت (Comment) 

کامنت در لغت به معنای اظهار نظر است. شما می توانید با استفاده از این بخش نظرتان را به دوستانتان اعلام کنید. ضمنا شما می توانید به کامنت های افراد پاسخ بدهید و نکته حائز اهمیت در این بخش این است که کامنت ها برای همه افراد و دنبال کننده ها قابل رویت هستند.

اصطلاحات اینستاگرام

23. Turn off commenting

زمانی که شما می خواهید پستی را در اینستاگرام نشر بدهید با بخشی به نام Turn off commenting روبه رو خواهید شد که می توانید بخش نظرات را ببندید. با غیر فعال کردن این بخش دیگر کسی نمی تواند برای شما کامنت بگذارد.

24. کپشن (caption) 

یکی دیگر از اصطلاحات اینستاگرام کپشن است. به نوشته هایی که توسط صاحبان پیج زیر پست ها قرار می گیرد کپشن می گویند.

25. بیزینس پروفایل (Business Profile) 

همان طور که از عنوان این بخش پیداست باید متوجه شده باشید که بیزینس پروفایل مرتبط به تجاری سازی اکانت اینستاگرام شماست. با این کار شما پیج خود را به پیج تجاری تبدیل می کنید و این به منظور این است که شما به دنبال کسب درآمد از اینستاگرام هستید.

26. آی‌جی تی وی (IGTV)

گاهی اوقات ممکن است شما بخواهید ویدئوهایی طولانی و بیش از 1 دقیقه را ذخیره کنید. در این صورت شما می توانید ویدئوهایی که طولانی اند را در بخش IGTV آپلود کنید و سپس آن را سیو کنید.

27. بیو (Bio)

بایو یا بیو به بخشی گفته می شود که افراد برای معرفی خود به دیگران اطلاعاتی از خود را در قالب چند کلمه می نویسند و در زیرعکس پروفایل قرار می گیرد. البته این بخش فقط مرتبط به اطلاعات اشخاص نیست و شما می توانید آیدی پیج دوم یا اطلاعات وب سایت و … را در این قسمت وارد کنید.

اصطلاحات اینستاگرام

28. ریکوئست (Request) 

Request در لغت به معنای در خواست است. شما برای اینکه صفحه ای را دنبال کنید باید به آن درخواست بدهید برای در خواست دادن نیز باید آن فرد را فالوو کنید تا به دکمه Request تغییر حالت پیدا کند. بعد از درخواست دادن شما می توانید در صورت پذیرش فرد مقابل آن را دنبال کنید و شما به عنوان دنبال کننده به پیج آن اضافه می شوید.

29. کانفریم (Confirm)

در صورتی که پیج شما پرایویت باشد. افرادی به شما درخواست می دهند تا پیج شما را دنبال کنند، اگر شما نیز تمایل داشته باشید که پیج آن ها را به صورت متقابل دنبال کنید باید گزینه confirm تایید کنید. در صورتی که قصد ندارید ان ها را دنبال کنید گزینه delete را انتخاب کنید.

30. ریپورت (Report)

زمانی که در محیط اینستاگرام فردی برای شما مزاحمت ایجاد می کند می توانید خیلی راحت آن را ریپورت کنید. اینستاگرام با دریافت گزارش، صفحه مورد نظر را بررسی می کند و در صورتی که از این صفحه گزارش های متعددی دریافت کرده باشد می تواند نسبت به بستن آن پیج اقدام کند.

31. بلاک (Block)

اگر دوست ندارید شخصی به صفحه ی اینستاگرام شما دسترسی داشته باشد می توانید پیج آن را بلاک کنید. با بلاک کردن پیج دیگران، حتی زمانی که شما را در قسمت سرچ جستجو کنند، پیج شما نمایش داده نمی شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله دیگر ما با عنوان “بلاک کردن کاربران اینستاگرام” مراجعه کنید.

32. آیدی (Username)

از پر کابردترین اصطلاحات اینستاگرام آیدی یا Username بوده است. شما به وسیله آیدی می توانید یکدیگر را در شبکه اجتماعی اینستاگرام پیدا می کنید. آیدی هر کاربر با دیگری متفاوت است.

33. تماس تصویری (Video Call)

در قابلیت های جدید اینستاگرام امکان تماس تصویری یا Video Call اضافه شده است و با استفاده از آن افراد به راحتی می توانید با هم مکالمه تصویری داشته باشند. ضمنا تماس تصویری گروهی نیز اضافه شده است.

اصطلاحات اینستاگرام

34. هاید استوری (Hide Story)

شما می توانید با استفاده از این قابلیت برخی از استوری هایتان را برای یک سری از افراد یا اکانت های خاص مخفی کنید. این ویژگی توسط گزینه …Hide Story From در منوی تنظیمات اینستاگرام در دسترس است.

35. میوت کردن (Mute)

شما می توانید با انتخاب این گزینه از پست ها و استوری های افرادی که دوست ندارید بی خبر بمانید و آن را نبینید.

36. اضافه شدن به لایو (Join to Live)

افرادی که لایو شما را مشاهده می کنند، می توانند با ارسال درخواست به لایو شما وارد شوند و با هم لایو دو یا چند نفره داشته باشید.

37. صفحه پرایوت (Private) و پابلیک (Public)

اکانت هایی که شما نمی توانید پست آن ها را مشاهده کنید و باید برای مشاهده آن ها ابتدا به پیج شخص مورد نظر ریکوئست بدهید، صفحات پرایویت و یا خصوصی گفته می شوند. اما صفحاتی که برای مشاهده نیاز به ریکوئست ندارند را صفحات پابلیک یا عمومی می گویند.

38. شر کردن (Share)

یکی از اصطلاحات اینستاگرام Share کردن است. به منظور اشتراک گذاری پست‌، صفحه پروفایل و استوری با افراد دیگر می توانید Share کنید.

امیدوارم که از این مقاله ممتاز سئو نیز به اندازه کافی لذت برده باشید. مقاله زیر نیز ممکن است برای شما مفید باشد:

چگونه تیک آبی اینستاگرام را بگیریم؟