اولین فاکتور مهم برای موفقیت در اینستاگرام، محتوا سازی است. در حقیقت کیفیت محتوای شما در شبکه های اجتماعی است که باعث پیروزی و موفقیت شما می شود. به جرات می توان گفت که کیفیت تولید محتوا در هیچ شبکه اجتماعی به اندازه اینستاگرام مهم نیست. ما در این مقاله قصد داریم در مورد اصول تولید محتوا در اینستاگرام با شما صحبت کنیم با ما همراه باشید.

یکی از مسائلی که همواره مخاطبان به آن توجه زیادی دارند محتوای پست های شماست؛ در واقع کاربران با دیدن و خواندن این محتوا شما را دنبال می کنند و یا از شما خرید می کنند. در نتیجه اگر شما محتوای مناسبی نداشته باشید به موفقیت دست پیدا نمی کنید. ما در این مطلب به طور کامل در مورد اصول تولید محتوا در اینستاگرام با شما صحبت می کنیم و با ارائه ایده هایی به شما کاربران عزیز، چگونگی امر تولید محتوای با کیفیت را به شما آموزش می دهیم.

تولید محتوا اینستاگرام

اهمیت بازاریابی محتوا و تولید محتوا در شبکه های اجتماعی

قبل از شروع باید ذهن شما را برای درک این موضوع آماده کنیم. بنابراین در ابتدا باید در مورد ماهیت شبکه های اجتماعی صحبت کنیم. آیا تاکنون به موضوع های زیر فکر کرده اید:

  • شبکه های اجتماعی به چه منظور پدید آمده اند؟
  • شبکه های اجتماعی چه ماهیتی دارند ؟

در حقیقت شبکه های اجتماعی به منظور برقراری ارتباط بین کاربران ایجاد شدند. در واقع این شبکه های اجتماعی بودند که با به وجود آمدنشان باعث شدند کاربران راحت تر به یکدیگر دسترسی داشته باشند. در ابتدا شبکه اجتماعی فضایی برای برقراری ارتباط بود نه کسب و کار، اما امروزه شاهد این موضوع هستیم که شبکه های اجتماعی به محیطی برای کسب و کار نیز تبدیل شده اند. اما سوالی که در باب این موضوع پیش می آید این است که چه چیزی باعث شده تا شبکه های اجتماعی به محیطی برای کسب و کار تبدیل شوند؟

بله پاسخ شما درست است : محتوا!

کاربران با عضو شدن در شبکه های اجتماعی قصد دارند با سایر دوستان و آشنایان خود روابط نزدیک تری داشته باشند، اما اینکه به سمت کسب و کار می روند چه دلیلی می تواند داشته باشد؟؟؟

بله باز هم پاسخ شما درست است؛ محتوا باعث می شود تا کسب و کار ها در شبکه های اجتماعی رونق پیدا کنند. در واقع محتوای با کیفیت به کاربر ارزش می دهد تا علاقه خود را نسبت به هر کسب و کاری نشان دهد و از همین طریق کاربر انتخاب می کند تا چه کسب و کاری را دنبال کند.

نتیجه کلی: محتوا فاکتور اساسی است که باعث می شود مخاطبان یا کاربران به شما جذب شوند.

تولید محتوا در شبکه های اجتماعی

تولید محتوا در شبکه اجتماعی به گونه متفاوتی است؛ زیرا هر شبکه اجتماعی ماهیت منحصر به فرد خودش را دارد. ضمن اینکه محتوا سازی در هر شبکه اجتماعی باید متناسب با نوع شبکه اجتماعی باشد.

برای درک بهتر این موضوع به این مثال توجه کنید: امر تولید محتوا در شبکه اجتماعی اینستاگرام به نسبت شبکه اجتماعی لینکدین کاملا متفاوت و راحت تر است؛ زیرا لینکدین یک شبکه اجتماعی حرفه ای و مخصوص افراد حرفه ای است، به همین علت تولید محتوای آن یکسان نیست. ضمنا اگر شما برای شبکه اجتماعی لینکدین از اصول تولید محتوای اینستاگرام پیروی کنید، ضربه جبران نشدنی به برند خودتان می زنید.

اما چرا؟؟ به چه دلیل؟

همانطور که گفتیم هویت شبکه اجتماعی لینکدین، ارتباط تخصصی بین افراد متخصص است اما اینستاگرام دارای هویت سرگرمی و تفریح است. از همین جهت تولید محتوای یکسانی ندارند.

با توجه به صحبت هایی که با شما داشتیم باید تا به الان متوجه شده باشید که تولید محتوا در شبکه های اجتماعی بسته به نوع شبکه اجتماعی متفاوت است. هر کدام از شبکه های اجتماعی تولید محتوای متفاوتی دارند. مثلا: لینکدین تولید محتوای تخصصی و با هدف کسب و کار، در اینستاگرام تولید محتوا به صورت فان و سرگرمی و با هدف تفریح و لذت بردن است در حالی که تولید محتوا در توییتر به صورت انتقادی و هدف آن انتشار و نشر پیدا کردن است.

اصول تولید محتوا در شبکه اجتماعی اینستاگرام

همان طور که گفتیم تولید محتوا در شبکه اجتماعی اینستاگرام باید به صورت فان و سرگرم کننده برای مخاطبان باشد. از جمله مسائلی که کاربران در هنگام تولید محتوای اینستاگرام دارند، این است که هیچ ایده ای برای انجام این کار ندارند و نمی دانند چه محتوایی سبب جذب کاربر می شود. ما در بخش بعدی به شما اصول تولید محتوا در شبکه اجتماعی اینستاگرام را آموزش می دهیم.

کیفیت

همانطور که گفتیم کیفیت محتواست که به محتوا ارزش می بخشد، بنابراین باید محتوای ما با کیفیت باشد. هر مطلبی که منتشر می کنید چه از عکس، ویدئو، عکس نوشته و … باید به با کیفیت ترین حالت ممکن انتشار پیدا کند. با کیفیت بودن خاصیت شبکه های اجتماعی است. بهتر است کیفیت عکس هایی که در اینستاگرام منتشر می کنید، در سایز 1*1 بوده و با کیفیت حداقل 1080p انتشار پیدا کنند. ویدئو ها نیز به همین صورت.

تولید محتوا اینستاگرام

رعایت جنبه بصری در محتوا

تفاوت اساسی که اینستاگرام با سایر شبکه های اجتماعی دارد در نوع محتوایی است که در اینستاگرام منتشر می شود. اهمیت جنبه های بصری در اینستاگرام به محتوای ما اهمیت دو چندان می دهد. پایه اصلی اینستاگرام تصویر است و به همین خاطر است که باید محتوای ما جنبه بصری داشته باشد. رعایت این اصل (جنبه بصری) کلید موفقیت ما در این کار است.

تولید محتوا با توجه به جامعه آماری افراد دنبال کننده

نوع مخاطبان هر صفحه ی اینستاگرام با صفحه ی دیگر کاملا متفاوت است. به عنوان مثال اگر در زمینه مد و لباس فعالیت دارید مطمئنا افرادی شما را دنبال خواهند کرد که به دنبال مد و لباس هستند و با دنبال کننده های پیج فروش کتاب جامعه آماری کاملا متفاوتی دارند. در نتیجه شما باید در راستای شخصیت مخاطبان و دنبال کننده هایتان محتوا تولید کنید. برای بررسی شخصیت جامعه آماری افراد دنبال کننده بهتر است به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • میانگین سنی مخاطبان من چند سال است؟
  • مخاطبان من زن هستند یا مرد؟
  • مخاطبان من از کدام شهر / کشور هستند؟
  • مخاطبان من به چه چیزی علاقه دارند و به دنبال چه چیزی هستند؟

امیدوارم از این مقاله نیز به اندازه کافی لذت برده باشید.