اعتبار دامنه یا Domain Authority یک رتبه بندی موتور جستجو است که توسط www.moz.com ساخته شده است و پیش بینی می کند که وب سایت چگونه در صفحات نتیجه موتور جستجو (SERPs) قرار می گیرد. امتیاز دامنه از یک تا 100 متغیر است، که نمرات بالاتر مربوط به توانایی بیشتری برای رتبه بندی است.

اعتبار دامنه با ارزیابی چندین فاکتور، از جمله پیوند دادن دامنه های ریشه و تعداد کل پیوندها محاسبه می شود. از این نمره می توان هنگام مقایسه وب سایت ها یا ردیابی “قدرت رتبه بندی” وب سایت در طول زمان استفاده کرد.

website rank

اعتبار دامنه معیاری که گوگل در تعیین رتبه های جستجو مورد استفاده قرار می دهد نیست و هیچ تاثیری بر SERP ها ندارد.

می توانید DA وب سایت را با استفاده از MozBar ،Link Explorer، بخش تجزیه و تحلیل SERP از کلید واژه Explorer و ده ها ابزار دیگر جستجوگرها در اینترنت مشاهده کنید.

اعتبار دامنه چگونه به ثمر می رسد؟

ما اعتبار دامنه را در مقیاس لگاریتمی 100 امتیازی نمره می دهیم. بنابراین، رشد نمرات خود از 20 به 30 از رشد 70 تا 80 بسیار آسان تر است.

دامنه خوب چیست؟

به طور کلی، سایت های با تعداد بسیار زیاد پیوندهای خارجی با کیفیت بالا (مانند ویکی پدیا یا Google.com) در صدر مقیاس اعتبار دامنه قرار دارند، در حالی که مشاغل کوچک و وب سایت های با لینک ورودی کمتر ممکن است DA بسیار پایین تری داشته باشند. نمره ی وب سایت های تجاری جدید همیشه با امتیاز اعتبار دامنه یک شروع می شوند.

اهمیت اعتبار دامنه

از آنجا که اعتبار دامنه پیش بینی کننده توانایی رتبه بندی سایت است، داشتن نمره بسیار بالا DA نباید تنها هدف شما باشد. به نمرات DA نگاه کنید به سایت هایی که مستقیماً در SERP ها با آنها رقابت می کنید و هدف خود را برای کسب نمره بالاتر از رقبای خود قرار دهید.

بهتر است هنگام انجام تحقیقات در نتایج جستجو و تعیین اینکه کدام سایت ها دارای پروفایل پیوندی قدرتمندتر و مهمتر از سایرین هستند، به عنوان یک معیار مقایسه ای (به جای نمره مطلق و مشخص) مورد استفاده قرار گیرد. از آنجا که این یک ابزار مقایسه ای است، لزوماً امتیاز دامنه خوب یا بد وجود ندارد.

اعتبار دامنه و اعتبار صفحه

اعتبار دامنه و اعتبار صفحه

در حالی که اعتبار دامنه قدرت رتبه بندی کل دامنه ها یا زیر دامنه ها را اندازه گیری می کند، اعتبار صفحه قدرت صفحات فردی را اندازه گیری می کند.

از کجا می توانید Doamin Authority را بیابید؟

معیارهای اعتبار دامنه در ده ها ابزار سئو و سیستم عامل بازاریابی آنلاین در اینترنت گنجانیده شده است. در اکوسیستم Moz، می توانید اعتبار دامنه را با استفاده از Link Explorer ،MozBar (نوار ابزار SEO رایگان Moz) یا در بخش تجزیه و تحلیل SERP از کلید واژه Explorer بسنجید. معیارهای اعتبار نیز در کلیه فعالیت های Moz Pro و همچنین API ما درج شده است.

تعریف فنی از اعتبار دامنه

اعتبار دامنه براساس داده های مربوط به فهرست وب Link Explorer است و در محاسبات آن از ده ها عامل استفاده می شود. محاسبه واقعی دامنه خود به خودی خود از یک مدل یادگیری ماشین برای پیدا کردن یک الگوریتم “بهترین جا” استفاده می کند که از نزدیک ارتباط داده های پیوند ما با رتبه بندی در هزاران نتیجه جستجوی واقعی را که ما از آن ها به عنوان استاندارد استفاده می کنیم، در بر می گیرد.

از آنجا که اعتبار مبتنی بر محاسبات یادگیری ماشینی است، نمره سایت شما اغلب به عنوان تعداد کمتری تغییر می کند، یا تعداد داده های مختلفی در محاسبه استفاده می شود.

برای مثال ، اگر فیس بوک یک میلیارد پیوند جدید را بدست آورد، PA و DA همه نسبت به هم کاهش می یابد. به همین دلیل، بخاطر داشته باشید که همیشه باید از اعتبار دامنه به عنوان یک معیار نسبی استفاده کنید تا در برابر پروفایل پیوند سایر سایت ها، در مقایسه با پروفایل مطلق که نمره کارایی تلاش های داخلی SEO خود را مقایسه می کند، استفاده کنید.

چگونه می توان بر روی اعتبار دامنه تاثیر گذاشت؟

تأثیر مستقیم بر حوزه دامنه دشوار است. این مجموعه از معیارها و داده های پیوندی ساخته شده است که تأثیر خود را در امتیاز اعتبار می گذارند. این اندازه گیری برای تخمین این که یک سایت معین در نتایج جستجوی گوگل چقدر رقابتی است، تخمین زده می شود. از آنجا که گوگل فاکتورهای زیادی را در نظر می گیرد، یک اندازه گیری که سعی در محاسبه آن دارد باید عوامل زیادی را نیز در بر بگیرد.

Domain Authority

بهترین راه برای تأثیرگذاری بر اندازه گیری اعتبار دامنه، بهبود سئو کلی شما است. به طور خاص، شما باید با گرفتن پیوندهای بیشتر از سایر صفحات دارای ارتباط مناسب، روی پروفایل پیوند خود تمرکز کنید.

چرا اعتبار دامنه تغییر می کند؟

از آنجا که اعتبار دامنه از معیارها و محاسبات متعدد تشکیل شده است، بیان دقیق علت تغییر می تواند یک چالش باشد. اگر نمره شما بالا یا پایین رفته است، بسیاری از عوامل تأثیرگذار احتمالی از جمله مواردی مانند:

  • رشد پروفایل پیوند شما هنوز در فهرست وب moz ثبت نشده است.
  • سایت های عالی رتبه، رشد پیوند قابل توجهی را تجربه کرده اند و روند مقیاس بندی را کاهش می دهند.
  • شما پیوندهایی را از مکان هایی کسب کردید که به رتبه بندی Google کمک نمی کنند.
  • ما کمتر و کمتر از دامنه های پیوند شما در مقایسه با موارد قبلی خزیدیم (و در فهرست خود قرار گرفتیم).
  • دامنه شما در انتهای پایین طیف امتیاز دهی قرار دارد و از این رو بیشتر تحت تأثیر نوسان مقیاس قرار می گیرد.
change DA

کلید فهم نوسانات صفحه و دامنه این است که این معیارها در خلاء وجود ندارند – آنها به عوامل مثبت و منفی زیادی بستگی دارند به طوری که حتی اگر یک سایت خاص سئو خود را بهبود بخشد، ممکن است امتیاز اعتبار آن همیشه منعکس نشود. برای درک بهتر این قضیه به مثال زیر توجه فرمایید:

اگر سنگاپور بهترین کیفیت هوا را در سال 2015 داشته باشد و حتی آن را در سال 2016 نیز بهبود بخشد، آیا تضمین می شود که در شماره 1 باقی بماند؟ اگر دانمارک نیز کیفیت هوا را بهبود بخشد، یا اینکه نیوزیلند(که مثلاً در سال 2015 از رده بندی خارج شده بود) به سیستم رتبه بندی بپیوندد؟

شاید کشورها 2 تا 10 همه به طرز چشمگیری بهبود یافته و سنگاپور اکنون به شماره 11 سقوط کرده است، حتی اگر از نظر فنی بهتر شده اند، نه بدتر. از آنجا که عوامل بسیار دیگری در این بازی وجود دارد، رتبه بندی سنگاپور علیرغم هرگونه اقدام (یا عدم تحرک) از طرف آن ها می تواند تغییر کند.

اعتبار دامنه (و اعتبار صفحه) با روشی مشابه کار می کنند. از آنجا که آنها در یک سیستم 100 نقطه ای قرار دارند، پس از هر به روزرسانی، محاسبه مجدد صورت می گیرد. بدان معنی است که امتیاز یک صفحه یا سایت خاص حتی اگر این صفحه یا سایت کیفیت آن ها را بهبود ببخشد، کاهش می یابد. این ماهیت یک سیستم نسبی و مقیاس پذیر است. به همین ترتیب نمرات اعتبار بهتر به عنوان معیارهای مقایسه ای و نه معیارهای مطلق تلقی می شوند.