اعتبار صفحه (Page Authority-PA) نمره ای است که توسط Moz ایجاد شده است و پیش بینی می کند که چگونه صفحه خاصی در صفحات نتیجه موتور جستجو (SERP) رتبه بندی می شود. نمره اعتبار صفحه از یک تا 100، با توجه به توانایی صفحه متغیر است. اعتبار صفحه مبتنی بر داده هایی از فهرست وب است و ده ها عامل را در نظر می گیرد.
این تکنیک همانند Domain Authority (اعتبار دامنه)، از یک مدل یادگیری ماشین برای شناسایی الگوریتمی که به بهترین وجه رتبه بندی هزاران SERP پیش بینی می کند، استفاده می کند و سپس با استفاده از محاسبات خاص، نمره PA را تولید می کند.

اعتبار صفحه
PA یک ابزار مقایسه است، بنابراین وقتی پرسیده می شود، “اعتبار صفحه صحیح چیست؟” باید دید که صفحه شما در برابر رقبا در چه سطحی قرار گرفته است.

دلیل اهمیت اعتبار در معیارهای SEO

وقتی درخواست خاصی دارید، در کجا جستجو می کنید؟ چه مواردی را در مراحل اولیه تحقیق در نظر می گیرید؟ به عبارت دیگر، در جستجوها معمولا به دنبال یک منبع معتبر هستیم و هنگامی که آن را پیدا کردید، در مراحل بعد نیز مرتب به سراغ آن خواهید رفت. اعتبار از فاکتورهای مهم جهت جلب اعتماد به شمار می رود. در دنیای بازاریابی، هنگامی که مخاطبان به شما اعتماد داشته باشند، شما به مرور زمان به عنوان دارنده منابع محسوب می گردید و رابطه محکمی با آن ها ایجاد خواهید کرد. ایجاد اعتماد در این صنعت آشکارا نتایج بسیار جالبی به همراه می آورد و موجب ایجاد ترافیک بیشتر در آینده خواهد شد.

فاکتور های رتبه بندی (اعتبار صفحه و ...)
الگوریتم های موتور جستجو هنگام تعیین میزان قدرت یک صفحه در دنیای دیجیتال عوامل زیادی را وزن می کنند. دو مورد از بزرگترین عواملی که باید روی آن ها تمرکز کرد محتوا و لینک ها هستند.

نحوه نمره دهی اعتبار صفحه

رتبه بندی اعتبار صفحه در مقیاس لگاریتمی 100 امتیاز محاسبه می شود. بنابراین، بهبود نمره از 20 به 30 از رشد 70 به 80 آسان تر می باشد. شایان ذکر است الگوریتم مورد استفاده برای محاسبه PA به طور مداوم به روز می شود، بنابراین گاهی امکان نوسان نمره مشاهده می شود.

PA “خوب”

به دلیل نحوه محاسبه PA ، بهتر است به عنوان یک معیار مقایسه ای (به جای یک نمره مطلق و مشخص) در هنگام انجام تحقیقات در نتایج جستجو و تعیین اینکه کدام صفحات قدرتمندتر هستند، استفاده شود.
از آنجا که یک ابزار مقایسه ای است، لزوماً امتیاز “خوب” یا “بد” اعتبار صفحه وجود ندارد.

اعتبار صفحه در مقابل اعتبار دامنه

PA تنها قدرت پیش بینی رتبه بندی یک صفحه را اندازه گیری می کند، با این حال DA قدرت کل دامنه ها یا زیر دامنه ها را اندازه گیری می کند.

رتبه اعتبار صفحه و دامنه
این مشخصه، همانند پیج رنک گوگل، برای صفحه نخست یک سایت، دارای مقدار است و عددی بین صفر تا صد است که هر چه بالاتر باشد بهتر است و نشان دهنده اعتبار و قدرت بیشتر در موتورهای جستجو از جمله گوگل است.

توجه به این نکته ضروری است که معیارها در هر دو روش با استفاده از روش یکسان محاسبه می شوند – بنابراین از بسیاری جهات، متفاوت از یکدیگر هستند.

اعتبار صفحه (PA) و اعتبار دامنه (DA)
هر سایتی که به صفحه شما ارجاع می دهد، آن را به بخشی خاص از اعتبار لینک منتقل می کند که می تواند به عنوان نوعی رأی برای کیفیت صفحه و کل وب سایت در نظر گرفته شود.

چگونه می توان اعتبار یک صفحه را پیدا کرد؟

معیارهای PA در ده ها پلت فرم SEO و سیستم عامل بازاریابی آنلاین در سراسر وب گنجانده شده است. در اکوسیستم Moz، می توان DA را با استفاده از Link Explorer ، MozBar، نوار ابزار SEO رایگان Moz یا در بخش SERP Analysis از Keyword Explorer اندازه گیری کرد.
معیارهای اعتبار نیز در کلیه فعالیت های Moz Pro و همچنین API درج شده است.

تعریف فنی از اعتبار صفحه

PA به همان روش Domain Authority، اما در سطح صفحه شخصی محاسبه می شود. PA بر اساس داده های شاخص وب Mozzcape است و شامل تعداد لینک ها و ده ها عامل دیگر (در کل بیش از 40) می باشد.
نکته مهم این است که عناصر خاص در صفحه مانند استفاده از کلمات کلیدی یا بهینه سازی محتوا را در نظر نمی گیرد.
همانند اعتبار دامنه، اعتبار صفحه هم با استفاده از یک الگوریتم یادگیری ماشین محاسبه می شود، در نتیجه با تغییر داده های الگوریتم، نوسان می یابد. به همین دلیل ، بهتر است از PA به عنوان یک معیار نسبی استفاده کرد تا با سایر صفحات بر خلاف ارزش مطلق “امتیاز دهی” رتبه بندی هر صفحه ، مقایسه شود.

اعتبار صفحه در مقابل اعتبار دامنه
می توان با ایجاد پروفایل لینک و کسب لینک برای صفحه خاصی که اندازه گیری می کنید، اعتبار صفحه خود را بهبود بخشید.

چگونه می توان بر روی اعتبار صفحه تأثیر گذاشت؟

همانند اعتبار دامنه، اعتبار صفحه یک نمره کل است و تأثیرگذاری بر آن به صورت مستقیم دشوار است. این مجموعه از معیارهایی ساخته شده است که هر کدام در نمره تأثیر دارند. این وابستگی چند عاملی عمدی است: از آنجا که گوگل هنگام رتبه بندی یک صفحه فاکتورهای زیادی را در نظر می گیرد، معیاری که سعی در محاسبه آن دارد، باید عوامل زیادی را نیز در بر بگیرد.
بهترین روش برای تأثیرگذاری بر PA، بهبود مشخصات لینک آن است. این امر می تواند با دریافت لینک های خارجی از دیگر صفحات دارای اعتبار بالا انجام شود، که به نوبه خود به عنوان “رأی اعتماد” برای PA عمل می کند.

چرا اعتبار صفحه تغییر می کند؟

PA به عوامل زیادی بستگی دارد، بنابراین به دلایل زیادی رتبه می تواند نوسان داشته باشد.