ماموریت Google همیشه رسیدن به سطح محتوای باکیفیت بوده است. در طی چند سال گذشته نیز این شرکت سخت تلاش کرده است تا اطمینان حاصل کند که نتایج جستجوی آن نیز به طور مداوم دقیق، معتبر و قابل اعتماد است. در این مقاله بر اساس نظر سنجی، اعتماد کاربران به گوگل را بررسی شده است.

کاهش اطلاعات نادرست و گمراه کننده از اولویت های اصلی گوگل از زمان نگرانی های مربوط به اطلاعات غلط در انتخابات ریاست جمهوری 2016 ایالات متحده است. غول جستجو در حال سرمایه گذاری مبالغ عظیمی از پول و توان مغزی برای سازماندهی مقادیر روزافزون مطالب در وب، به روشی است که دقت و اعتبار را در اولویت قرار داده است.

در یک نشریه 30 صفحه ای که سال گذشته منتشر شد، گوگل دقیقاً نحوه مبارزه با اطلاعات غلط را در جستجوی Google، اخبار، یوتیوب، تبلیغات و سایر محصولات Google مشخص می کند.

در این لیست، گوگل توضیح می دهد که چگونه پانل های دانش، بخشی از ابتکار عمل برای نشان دادن زمینه و تنوع دیدگاه ها برای شکل دادن به دیدگاه های خود است.

با نتایج Panel Knowledge، گوگل پاسخ به سؤالات دارای محتوای نمایش داده شده را به طور مستقیم در نتایج جستجوی ارگانیک خود ارائه می دهد (اغلب بدون ایجاد پیوند به یک نتیجه ارگانیک مربوطه)، به طور بالقوه نیاز کاربران را از طریق وب سایت جستجو می کند تا پاسخی برای یافتن پیدا کند. در حالی که این ویژگی بر پایه پاسخ دادن سریعتر به سوالات کاربران باشد، این امکان را فراهم می کند که پاسخ های سریع را ارائه دهد که گمراه کننده یا نادرست باشد.

یکی دیگر از این ویژگی ها Feature Snippets است، جایی که Google محتوای وب سایت را مستقیماً به نتایج جستجو می کشاند. Google خط مشی های ویژه ای برای فیچر اسنیپت ها دارد.

ممنوعیت نمایش محتوای صریح، جنسی، نفرت انگیز، خشونت آمیز، خطرناک در مورد موضوعات مدنی، پزشکی، علمی یا تاریخی را ممنوع می کند. با این حال، این بدان معنا نیست که محتوای موجود در Snippets ویژه همیشه کاملاً دقیق باشد.

با توجه به داده های ترسیم شده توسط دکتر پیت مایرز، بر اساس مجموعه ای از 10،000 کلمه کلیدی، گوگل فرکانس نمایش قطعات ویژه را به عنوان بخشی از نتایج جستجو افزایش داده است . در آغاز سال 2018، گوگل تقریبا در 12٪ از نتایج جستجو، Snippets های ویژه را به نمایش گذاشته است. در اوایل سال 2020، این تعداد در حدود 16 درصد است.

 نتایج جستجو Snippets
نتایج جستجو Snippets

گوگل همچنین طی دو سال گذشته چندین به روزرسانی اصلی الگوریتم را با استفاده از اهداف خود اعلام کرده است: آنچه این به روزرسانی ها، الگوریتم اخیر را بسیار جالب می کند این است که به نظر می رسد E-A-T چقدر در عملکرد وب سایت نقش دارد، خصوصاً برای وب سایت های YMYL.

در نتیجه مبارزه گوگل با اطلاعات نادرست و اخبار جعلی، می توانیم به طور منطقی انتظار داشته باشیم که توانایی گوگل برای رسیدن به سطح محتوای معتبر و قابل اعتماد بهبود یافته است. در Path Interactive، یک نظرسنجی انجام شد تا متوجه شوند که کاربران نسبت به اطلاعاتی که در نتایج ارگانیک Google با آن ها روبرو می شوند چه احساسی دارند.

نقشه راه و روش تحقیق

از بین 1100 پاسخ دهنده، 70٪ از آن ها در ایالات متحده زندگی می كنند، 21٪ در هند و 5٪ در اروپا.

63٪ از پاسخ دهندگان بین 18 تا 35 سال و 17٪ بالای 46 سال هستند.

تمام داده های پاسخ دهنده ها توسط خودشان گزارش می شوند.

بازه سنی کاربران
بازه سنی کاربران

برای همه سؤالات مربوط به نتایج جستجوی خاص یا انواع ویژگی های SERP، به پاسخ دهندگان تصاویر این ویژگی ها ارائه شد. برای سؤالات مربوط به سطح اعتماد به نفس یا میزان توافق پاسخ دهنده با جملات، به پاسخ دهندگان مقیاسی بین 1 تا 5 داده شد.

یافته ها

قابلیت اطمینان در مسائل پزشکی، سیاسی، مالی و حقوقی مربوط به اعتماد کاربران به گوگل

با توجه به میزان نوسانات ما در دسته YMYL Google با بروزرسانی های اخیر الگوریتم، آن ها فکر کردند جالب است که از پاسخ دهندگان بپرسند که به اطلاعات پزشکی، سیاسی، مالی و حقوقی که در گوگل پیدا می کنند چقدر اعتماد دارند.

قابلیت اطمینان در مسائل مختلف
قابلیت اطمینان در مسائل مختلف

آن ها با پرسیدن درمورد میزان تصمیم گیری های مهم مالی، قانونی یا پزشکی بر اساس اطلاعاتی که در جستجوی ارگانیک گرفته اند، شروع کردند. اکثریت (51٪) از پاسخ دهندگان اظهار داشتند که ‘خیلی اوقات’ یا ‘اغلب’ تصمیمات مهم زندگی را بر اساس اطلاعات Google اتخاذ می کنند، در حالی که 39٪ تصمیمات حقوقی مهمی را اتخاذ می کنند و 46٪ تصمیم های مهم پزشکی را اتخاذ می کنند. فقط 10-13 درصد از پاسخ دهندگان اظهار داشتند که آنها هرگز بر اساس اطلاعاتی که در Google یافته اند، این نوع تصمیمات مهم زندگی را اتخاذ نمی کنند.

جستجوهای پزشکی

تا جایی که مربوط به جستجوهای پزشکی است، 72٪ از کاربران موافق یا کاملاً موافقند که Google در نشان دادن نتایج دقیق پزشکی با گذشت زمان بهبود یافته است.

اعتماد کاربران به گوگل در جستجوهای پزشکی
جستجوهای پزشکی

با کاهش سن این پاسخ ها، چند الگوی جالب پدیدار می شوند:

 جستجوهای پزشکی
جستجوهای پزشکی
  • جوان ترین جستجوگرها (سنین 18-25 سال) 94٪ بیشتر از قدیمی ترین جستجوگرها (65+) اعتقاد دارند که نتایج پزشکی گوگل با گذشت زمان بهبود یافته است.
  • 75٪ از جوانترین جستجوگرها (سنین 18-25 ساله) موافق یا کاملاً موافق هستند که گوگل در نشان دادن جستجوهای پزشکی دقیق با گذشت زمان بهبود یافته است، در حالی که تنها 54٪ از قدیمی ترین جستجوگرها (65+) به همان روش احساس می کنند.
  • جستجوگرهای بازه سنی 46-64 ساله احتمالاً مخالف نتایج پزشکی گوگل با گذشت زمان نیستند.

اکثریت (66٪) از پاسخ دهندگان موافق هستند که برای آن ها بسیار مهم است که Google محتوای وب سایت های پزشکی بسیار قابل اعتماد را پوشش دهد. با این حال، 14٪ اعلام كردند كه ترجیح می دهند این نتایج را نبینند و 14٪ دیگر اظهار داشتند كه ترجیح می دهند نتایج متنوع تری از قبیل مطالب وب سایت های طب طبیعی را ببینند. این اعداد نشان می دهد که بیش از یک چهارم پاسخ دهندگان ممکن است از ابتکارات پزشکی فعلی گوگل رضایت نداشته باشند.

آنها از پاسخ دهندگان نظرسنجی در مورد Symptom Cards پرسیدند، که در آن اطلاعات مربوط به علائم پزشکی یا شرایط خاص پزشکی مستقیماً در نتایج جستجو مشاهده می شود. هدف این بود كه تعیین کنند چقدر جستجو كنندگان به محتوا در Symptom Cards اعتماد كردند.

اعتماد کاربران به گوگل در نظرسنجی Symptom Cards
نظرسنجی Symptom Cards

اکثریت قریب به اتفاق (76٪) از پاسخ دهندگان اظهار داشتند که به محتوای درون Symptom Cards اعتماد دارند.

اخبار و جستجوهای سیاسی

اکثر پاسخ دهندگان (61٪) موافق یا کاملاً موافق هستند که Google با نمایش اخبار با کیفیت بالا، قابل اعتماد و سیاسی به مرور زمان بهبود یافته است. فقط 13٪ مخالف این گفته هستند.

اعتماد کاربران به گوگل در جستجوهای سیاسی
جستجوهای سیاسی

اطلاعات غلط

با توجه به تأکید گوگل بر مبارزه با اطلاعات نادرست در نتایج جستجوی خود، آنها همچنین می خواستند از پاسخ دهندگان بپرسند که تا چه حد احساس می کنند هنوز هم با اطلاعات خطرناک یا غیرقابل اعتماد در Google روبرو هستند.

اعتماد کاربران به گوگل در نمایش نتایج غلط
اطلاعات غلط

جالب اینجاست که اکثریت قریب به اتفاق پاسخ دهندگان (70٪) احساس می کنند حداقل در بعضی مواقع با اطلاعات غلط در Google روبرو شده اند، اگرچه 29٪ نشان می دهند که به ندرت یا هرگز اطلاعات غلط در نتایج مشاهده نمی کنند.

تقسیم بندی پاسخ ها توسط گروه های سنی الگوی روشنی را نشان می دهد که هرچه جستجوگر بزرگتر باشد، احتمال بروز اطلاعات غلط در نتایج جستجوی Google بیشتر است. در حقیقت، قدیمی ترین جستجوگرها (65+) 138٪ بیشتر از جوان ترین جستجوگرها (18-25 ساله) احتمال دادند که با اطلاعات نادرست در Google یا غالباً یا خیلی زیاد مواجه شده اند.

در طول پاسخ به همه سؤالات مربوط به مباحث YMYL مانند بهداشت، سیاست و اخبار، الگویی پایدار پدید آمد که به نظر می رسد جوان ترین جستجوگر اعتماد بیشتری به محتوا گوگل برای این نمایش داده ها نشان می دهند و جستجوگرهای قدیمی تر شک و تردید دارند.

این با یافته های نظرسنجی مشابهی که ما در سال گذشته انجام شد، مطابقت دارد و نشان داد که جستجوگرهای جوان برای یافتن پاسخ به سؤالات خود احتمالاً بیشتر از مطالب نمایش داده شده در SERP کمک می گیرند، در حالی که جستجوگران قدیمی تر به احتمال زیاد به جستجوی عمیق تر در نتایج ارگانیک می پردازند.

این اطلاعات نگران کننده است، به ویژه با توجه به سؤالی دیگر که مطرح شده است که جستجوگرها تا چه حد از اطلاعاتی را که در Google پیدا می کنند تأثیر می گیرند و بر عقاید و دیدگاه های سیاسی آن ها در جهان تأثیر می گذارد.

این سوال برخی از روندهای جالب مربوط به قدیمی ترین جستجوگرها را نشان داد: طبق نتایج، پیرترین جستجوگرها (65+) 450٪ بیشتر از جوانترین جستجوگرها احتمالاً مخالفند که اطلاعاتی که در گوگل پیدا می کنند بر جهان بینی آن ها تأثیر می گذارد.

Featured Snippet ها و نمودار دانش

ما همچنین می خواستیم درک کنیم که مخاطبان محتوای موجود در قطعات ویژه را تا چه اندازه قابل اعتماد می دانند. مانند سایر سؤالات مبتنی بر مقیاس، از پاسخ دهندگان خواسته شد كه در مقیاس 1-5 (مقیاس لیكرت) به این ویژگی ها امتیاز دهند.

 Featured Snippet ها
Featured Snippet ها

براساس نتایج بدست آمده، جوانترین جستجوگرها (سنین 18 تا 25 سال) 100٪ بیشتر از قدیمی ترین جستجوگرها (سن 65+ سال) احتمال دارد که محتویات موجود در Snippets ویژه را بسیار معتبر بدانند. این با کشف مشابهی که در سال گذشته در نظرسنجی بدست آمد مطابقت دارد: جوانترین جستجوگر (18-18) 220 درصد بیشتر از قدیمی ترین جستجوگرها (70-100) احتمال دارد که جواب سؤال خود را بدون کلیک کردن بر روی Snippet ها پیدا کنند.

نمودار دانش
نمودار دانش

برای نتایج نمودار دانش، نتایجی که بر اساس سن تقسیم می شوند، کمتر قطعی هستند. 95٪ از پاسخ دهندگان در تمام گروه های سنی، نتایج پانل دانش را حداقل ‘قابل اعتماد’ می دانند.

نتیجه گیری: کاربران جوان بیشتر از کاربران قدیمی به نتایج جستجو اعتماد دارند

به طور کلی در مورد اعتماد کاربران به گوگل می توان گفت، اکثر پاسخ دهندگان نظرسنجی به اطلاعاتی که در گوگل می یابند اعتماد دارند، هم از نظر خود نتایج و هم به مطالبی که در ویژگی های SERP پیدا می کنند؛ مانند پنل دانش و Snippets ویژه.

با این حال، به نظر می رسد هنوز یک زیر مجموعه کوچک جستجوگرانی وجود دارند که از نتایج Google ناراضی هستند. این زیر مجموعه متشکل از جستجوگرهای قدیمی تر است که به نظر می رسد نسبت به گرفتن اطلاعات گوگل، به خصوص برای نمایش داده های YMYL، تردید بیشتری دارند.

تقریباً در تمام سؤالات نظرسنجی، الگوی روشنی وجود دارد که نشان می دهد جوان ترین جستجوگر نسبت به پاسخ دهندگان مسن بیشتر به اطلاعاتی که در Google پیدا می کنند اعتماد دارند. این با نظرسنجی مشابهی که سال گذشته انجام شد مطابقت دارد. همچنین نشان داد که جستجوگرهای جوان احتمالاً بدون نیاز به کلیک روی نتایج اضافی در Google، محتوا را در Snippets ویژه و پانل های دانش پیدا کرده و قبول می کنند.

مشخص نیست که آیا جستجوگرهای جوان به اطلاعات به دلیل اینکه از گوگل بدست آمده اعتماد می کنند، زیرا خود این اطلاعات بهبود یافته است، یا به این دلیل که به اطلاعاتی که بصورت آنلاین پیدا می کنند اعتماد بیشتری دارند. این نتایج همچنین ممکن است ناشی از این باشد که جستجوگرهای مسن تر توانایی تکیه بر موتورهای جستجوگر اینترنتی برای پاسخ به سوالات خود را نداشته باشند.

تمام اطلاعات جدید در رابطه با اعتماد کاربران به گوگل در این مقاله تفسیر شد. امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

برگرفته از وبلاگ Moz.com

https://moz.com/blog/2020-google-search-survey