مشتریان برای خرید آنلاین محصولات از وب سایت ها، قبل از خرید تحقیقات لازم را انجام می دهند. در حال حاضر 60 تا 80 درصد از مشتریان به صورت غیر حضوری و از طریق خرید های اینترنتی به رفع نیاز های خود اقدام می کنند، بنابراین استفاده از روش های سنتی نمی تواند به شما در ایجاد وفاداری به برند کمک کند.

در عین حال تعداد مشتری های کمتر و کمتری نسبت به یک برند خاص وفادار مانده اند.

مشتریان وفادار مشتریان سود آور هستند: تکرار خرید مشتریان دائمی باعث فروش بیشتر و به همراه آن سود بیشتر نیز می شود. با این حال تنها 27٪ از مشتریان اولیه به مشتریان دائمی تبدیل می شوند.

شرکت ها باید روی ایجاد وفاداری در بین مشتریان خود سرمایه گذاری کنند. به طور ناخود آگاه مصرف کنندگان حتی اگر نام تجاری یا تبلیغات را به خاطر نیاورند، احساس ارتباط با یک برند را به خاطر می آورند.

بنابراین برند سازی و بازاریابی می تواند در تلاش برای ایجاد یک گروه مشتری وفادار کمک کند. اما روند آن باید درست انجام شود.

برای اطمینان از اینکه مشتری گاه به گاه شما یک هوادار وفاداربوده و نام تجاری، لوگو و آنچه را که ارائه می دهید به خاطر دارد، لازم است این 7 نکته را دنبال کنید.

1. با مشتریان خود درگیر شوید!

ارتباط با کاربران به شما کمک می کند تا احساس تعلق و اجتماع ایجاد کنید.

تحولات جدید و هیجان انگیز نام تجاری خود یا اخبار و نظرات خود را در فضای مجازی خود به اشتراک بگذارید تا کاربران خود را مشتاق و درگیر کنید.

شما می توانید برای اطلاع رسانی به مشتریان از روند های جدید، فروش های ویژه و تخفیفات و سایر مراحل برای شرکت خود از رسانه های اجتماعی استفاده کنید.

هرچه مکالمه بیشتر باشد، تاثیر گذاری آن بهتر خواهد بود.

اگر کاربران خود را تشویق کنید تا از طرفداران برند شما شوند و باعث شوید که با شرکت شما درگیر شوند، احتمالاً کمپین های مثبتی خواهید داشت و مشتریان درگیر راضی و وفادار هستند.

وفاداری به برند

وفاداری مشتریان در نهایت در مورد دستیابی، پرورش و حفظ مشتریانی است که واقعاً با تجارت شما درگیر شده اند.

طبق اصل پارتو 80٪ نتایج، حاصل از 20٪ تلاش ها است.

برای بسیاری از مشاغل اختلاف بین بهترین مشتریان و بقیه آشکار است: 5٪ از مشتریان برتر شما به اندازه 1800٪ از میانگین شاخص طول عمر مشتری (CLV) ارزش دارند.

بنابراین افزودن فقط چند مشتری فوق العاده ممکن است هوشمندانه ترین و مقرون به صرفه ترین کاری باشد که می توانید برای رشد و توسعه کسب و کار خود انجام دهید.

این کار با این مسئله آغاز می شود که بفهمید چرا سایر مشتریان درگیر نشده اند و چرا تنها تعداد کمی از مشتریان به اعضای وفادار برند شما تبدیل شده اند؟

در اکثر موارد این امر به دلیل ضعف خدمات مشتری است. شما باید مطمئن باشید که خدمات مشتری شما به خصوص در کانال های اجتماعی بی عیب و نقص است.

اگر کار خود را به درستی انجام دهید، این می تواند یک برد آسان برای برند شما باشد.

واضح است که مشتریان انتظار پاسخ سریع در شبکه های اجتماعی را دارند:

حدود 14٪ از مشتریان در ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی انتظار دارند تا پاسخ فوری دریافت کنند و 65٪ نیز انتظار دارند که نهایتاً طی 2 ساعت پاسخ خود را دریافت کنند.

با این حال اغلب ​​برند ها در این زمینه چگونه فعالیت می کند؟

⚠ در بیشتر موارد اظهار داشته اند هنگامی که حدود 70٪ از افرادی که به شبکه های اجتماعی این برند ها دست می یابند به هیچ وجه پاسخی دریافت نمی کنند!

روابط اجتماعی خود را با مشتریانتان محکم کنید و در اسرع وقت آماده ی پاسخگویی باشید.

یک تجربه مثبت به مشتری بدهید، تجربیات خود را مدیریت کنید و مشتریان را تشویق کنید که دائماً با برند شما درگیر باشند تا احساس واقعی وفاداری را ایجاد کنند.

راه دیگر برای راضی نگه داشتن مشتریان دائمی، شناختن نیاز های آن ها قبل از این است که حتی خود آن ها متوجه شوند که چه می خواهند.

از داده های رفتار مشتری خود برای پیش بینی آنچه مشتری های شما احتمالاً می خواهند، استفاده کنید و سپس آن را به آن ها ارائه دهید.

سرانجام یک نکته قدیمی که هنوز هم کار می کند:

یک یادداشت ساده برای تشکر، تبریک مناسبت های مهم و یا آرزوی تعطیلات خوب نیز بازده خوبی خواهد داشت.

به یاد داشته باشید که مشتریان در هر صنعتی می خواهند احساس کنند که شما در خارج از معاملات تجاری خود به آن ها اهمیت می دهید.

2. درک آنچه باعث می شود مشتریان شما از چرخه تعامل خارج شوند

از هر ده استارتاپ 9 مورد شکست می خورند. عامل مهم؟ سرعت رشد بالا بدون توجه به آنچه که مشتریان شما نیاز دارند موجب رخ دادن این اتفاق نا خوشایند می شود.

لینکلن مورفی خاطر نشان می کند که مشاغلی با سرعت بالایی رشد می کنند به همان میزان هم نرخ پرش دارند، در واقع این جریان سریع، بیزنس آن ها را می کشد.

این امر تا حدودی مربوط به عدم تعامل است. اما گاهی اوقات بین آنچه مشتری شما می خواهد و آنچه ارائه می دهید فاصله ی زیادی است که این امر نشان دهنده ی ضعف در عملکرد شما است.

42٪ از استارتاپ های شکست خورده، به گفته بنیانگذارانشان تنها به این دلیل سقوط کردند که بازاری برای آنچه ارائه می دادند وجود نداشت.

با مشتریان خود تعامل بیشتری برقرار کنید، این امر موجب انتقال احساس آن ها درباره نحوه عملکرد شما می شود که موثر ترین راه است.

برخی از بیزنس های موفق حتی به صورت حضوری مشتریان خود را ملاقات می کنند و در مورد محصولات و خدمات خود گفتگو های عمیقی انجام می دهند.

3. اطمینان حاصل کنید که نام تجاری شما پایدار است!

پایداری و ثبات یک عامل اساسی در ایجاد وفاداری است. مادامی که قصد دارید با مشتریان خود در تعامل باشید باید نام تجاری شما یکسان باشد.

GrowSocialBiz ‘Sue Cockburn می گوید: مشتریان می خواهند اطمینان داشته باشند که ما در هر زمان که بخواهند وعده های خود را تحقق می دهیم، نه فقط وقتی که مناسب باشد.‘

در واقع اگر ما به طور مداوم محصولات و خدمات خوبی را از شرکت خود ارائه می دهیم، اگر آنچه را که وعده داده ایم با همان کیفیت ارائه دهیم و اگر در زمان وعده داده شده محصولات و خدمات خود را به مشتریان تحویل دهیم، پتانسیل سازمان ما نه تنها رشد می کند بلکه به پیشرفت خارق العاده ای می رسد.

این امر موفقیت را تضمین نمی کند، اما پایه و اساس را برای ما فراهم می کند تا به اهداف بیشتری برسیم و معمولاً ما را از رقبا جدا می کند.

بنابراین ثبات یک تجربه مهم است.

مک دونالدز یکی از موفق ترین برند های جهان است و یکی از ویژگی های بارز این رستوران زنجیره ای از زمانی که ری کراک (بنیان گذار مک دونالدز) فعالیت خود را آغاز کرده است این است که یک مک دونالدز در نیویورک همان مک دونالدز در هند است.

واقعیت این است که مک دونالدز یکی از شناخته شده ترین برند های جهان است.

نام تجاری شما سزاوار استحکام بصری است. لوگو ها و عناصر طراحی باید در همه دستگاه ها و همه مرورگر ها یکسان به نظر برسند.

4. در طراحی لوگوی چشم نواز سرمایه گذاری کنید!

رنگ ها نشانگر شخصیت برند شما هستند و احساس یا نقشی را که برند شما سعی در برانگیختگی دارد، به صورت بصری بیان می کند. با توجه به این نکته حتماً پالت رنگ خود را به خوبی انتخاب کنید.

به عنوان مثال رنگ قرمز که در لوگو یوتیوب استفاده می شود، باعث می شود کاربران نسبت به این برند فعال، عاطفی و پرشور باشند …

وفاداری به برند

در حالی که رنگ آبی استفاده شده در لوگو سامسونگ به معنای اعتماد، آرامش خیال و اطمینان است.

وفاداری به برند

بنابراین به آنچه می خواهید انتقال دهید فکر کنید!

ایجاد یک پالت رنگی مشترک با محتوائی که درج کرده اید باعث ایجاد هماهنگی شده و هنگامی که به طور مداوم تبلیغ می کنید، شناخت از برند را ایجاد می کند.

طراحی لوگوی یک برند برای تجارت هایی که می خواهند با کاربران خود ارتباط برقرار کنند از اهمیت زیادی برخوردار است.

شرکت های برتر مانند پپسی مبلغی معادل 1 میلیون دلار را روی لوگوی جدید خود هزینه کرده اند در حالی که بی بی سی 1.8 میلیون دلار برای لوگو جدید خود صرف کرده است.

به عنوان مثال اپل برای با انتخاب رنگ سفید در لوگوی خود، خواستار نمایش پاکیزگی، سادگی و ظرافت بود.

وفاداری به برند

آیا محصولاتشان صرفاً به لطف انتخاب رنگشان به نمادی از محصولات لوکس و فناوری پیشرفته تبدیل شده اند؟

نه اما این واقعیت دارد که برند آن ها به تمام محصولاتشان ارزش داده است، بنابراین قطعاً کمک می کند.

اگر تا کنون لوگویی نداشته اید، اکنون اقدام کنید و می توانید برای شروع از یک لوگو سفارشی ارزان استفاده کنید.

این پلتفرم حتی در مدت زمان چند دقیقه می تواند یک مجموعه کامل از دارایی های گرافیکی را برای تجارت شما ایجاد کند.

5. روی آنچه که برند شما به بهترین وجه انجام می دهد متمرکز شوید.

مشتریان به دنبال شناسایی ارزش های اصلی برند شما هستند. در حقیقت مشتریان شما در جستجوی این هستند که شما چه کسی هستید! چگونه می توانید به آن ها کمک کنید تا سریع و به راحتی برند شما را شناسایی کنند؟

“قاطع باشید”. ‘هرچه خاص تر باشید می توانید مشتریان خود را درک کنید که چه چیزی را می توانید به آن ها پیشنهاد کنید.‘

جیم جوزف

این موضوع ممکن است شما را وادار کند تا موردی را که در آن بهترین هستید انتخاب کنید.

آیا مطمئناً ارائه محصولات و خدمات بیشتر و البته هویت، برند شما را در میان افراد بیشتری محبوب می کند؟

در حقیقت هرچه شخصیت شما بیشتر شناسایی شود، در میان افراد محبوبیت بیشتری کسب می کنید. سعی کنید همه مشتریان خود را راضی نگه دارید و مطمئن باشید که به نتیجه مطلوبی می رسید که به هیچ وجه تصور نمی کردید.

شما باید اطمینان حاصل کنید که مشتریان خود را درک می کنید. این بدان معناست که شما باید واقعاً فقط باید بر روی یک شاخه تمرکز کرده و آن را بزرگنمایی کنید تا این که محبوبیت و طرفداران بیشتری به دست آورید.

به عنوان مثال مانند نایک که بر روی لباس های ورزشی و تجهیزات ورزشی تمرکز کرده است.

6. مشتریان خود را برگردانید

به احتمال زیاد کاربران به سایت هایی که قبلاً از آن ها استفاده کرده بودند و تعامل موفقی با آن ها داشتند، باز می گردند.

در واقع حتی اگر آنچه را که از سایت شما می خواستند دریافت کنند و حتی اگر آن را نشانه گذاری کرده اند و قصد بازگشت داشته اند، با این حال غالباً کاربران توجه زیادی به آن نخواهند کرد زیرا اغلب آن را به یاد نمی آورند.

هر روز 2.9 میلیارد جستجو در گوگل انجام می شود، بنابراین بهترین فرصت برای دیده شدن است.

یکی از گزینه های ایجاد انگیزه برای مشتریان شما برای بازگشت به سایت شما با ایجاد برنامه هایی (مانند تخفیف یا کوپن) است که به وفاداری به برند شما کمک می کند.

هرچه جوایز بیشتر باشد، بازده بیشتری نیز می توانید انتظار داشته باشید.

رویکرد های دیگر شامل بازاریابی رسانه های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی است. این ها بیشترین کاربرد را در کنار هم دارند.

لیست محصولات و خدمات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و با ارسال ایمیلی به مخاطبین خود، مشتریان خود را هدف قرار دهید.

7. برای تبلیغ برند خود به مؤسسات تبلیغاتی مراجعه کنید

یکی از راه هایی که صاحبان تجارت ها می توانند وفاداری به برند را ایجاد کنند، این است که افراد مشهور بتوانند محصول یا خدمات آن ها را تبلیغ کنند (فکر کنید تاییدیه محصولات کیم کارداشیان در اینستاگرام).

با این حال وقتی نوبت به تعامل بیشتر با مشتریان و ایجاد وفاداری به برند شما می رسد، روی آوردن به تأثیر گذاران در رسانه های اجتماعی ممکن است شرط ایمن تری باشد.

به همین دلیل است که باید از کمک های مختلف تأثیر گذاران آنلاین استفاده کنید که مشتریان شما قبلاً حس ارتباط با آن ها را دارند.

بسترهای نرم افزاری مانند HYPR به برند ها اجازه می دهد تا تأثیر گذارانی را که با جمعیت زیادی از مخاطبانشان در تماس هستند شناسایی و به آن ها دسترسی پیدا کنید.

گزینه دیگر ترکیب تأثیر گذار و کاربران واقعی شما است. با به اشتراک گذاشتن پستی که برای آن ها نوشته شده و با استفاده از شهرت خود می تواند کاربران را به سمت شما سوق دهد.

نتیجه

بخش عمده ای از ایجاد وفاداری به برند شما بستگی به این دارد که شما بتوانید مشتریان خود را تضمین کنید که می خواهند به سایت شما بازگردند.

مشتریان وفادار تمایل بیشتری دارند که در تعامل بیشتری باشند و احتمالاً طرفداران قدرتمندی برای برند شما در کانال های اجتماعی خواهند شد.

با سرمایه گذاری در طراحی لوگو، درگیر شدن با آن ها و تبلیغ در رسانه های اجتماعی شما قادر به ایجاد یک حس آشنایی با کاربران خود خواهید بود.

در دنیای مجازی مردم دائما در جستجوی حس تعامل و احساسات انسانی هستند.

اطمینان حاصل کنید که به روش تخصصی و صحیح با کاربران خود تعامل برقرار کرده اید، با وعده های واقعی خود اعتماد آن ها را جلب می کنید و می توانید شاهد وفاداری مشتریان به برند خود باشید.