ما در این مقاله با نام ” معرفی افزونه یواست (Yoast) و ویژگی های آن برای سئو در وردپرس‎ ” به دنبال معرفی و بررسی ویژگی های افزونه Yoast هستیم. رعایت نکات مربوط به این افزونه به شما برای بهینه سازی سایتتان برای موتورهای جستجو کمک می کند.

افزونه یواست یکی از افزونه های کاربردی برای سئو سایت های وردپرسی است که همانند همه افزونه های معتبر وردپرس، می توان آن را از طریق مخزن افزونه های وردپرس، در سایت خود نصب کنید. اگر نحوه نصب افزونه ها در وردپرس را نمی دانید، می توانید به مبحث لینک شده، مراجعه داشته باشید.

افزونه Yoast را نصب و تنظیم کنید. برای نصب این افزونه هم می توانید از طریق پنل افزونه ها در مخزن وردپرس و هم می توانید از طریق وب سایت رسمی Yoast.com اقدام کنید.

پس از نصب افزونه، به منوی سمت چپ در داشبورد مدیر سایت خود بروید و “All Posts” یا “All Pages” را انتخاب کنید تا لیستی از تمام صفحات / پست های خود را ببینید. در ستون سمت راست صفحه باید ستونی با عنوان “SEO” را ببینید.

افزونه Yoast

این ستون نقطه ای را نشان می دهد که چگونه Yoast SEO آن صفحه را رتبه بندی کرده است. Yoast SEO از یک سیستم بسیار ساده برای رتبه بندی SEO صفحه استفاده می کند.

  • یک نقطه خاکستری به معنای این است که Yoast SEO هیچ اطلاعاتی برای آن صفحه در دسترس ندارد.
  • یک نقطه سبز به این معنی است که صفحه خوب است.
  • نقطه قرمز به این معنی است که مشکلات قابل توجهی وجود دارد.
  • و یک نقطه زرد / نارنجی به معنای فضای بهبود است.
  • اگر در حال گذر از تمام صفحات یا پست های سایت خود و بهینه سازی آنها هستید ، این ستون می تواند بسیار مفید باشد زیرا می توانید صفحات را بر اساس آن ستون مرتب کنید و تشخیص این که کدام صفحات به توجه بیشتری نیاز دارند، بسیار آسان است.

برای باز کردن صفحه / ویرایشگر پست خود روی یک صفحه کلیک کنید و جعبه ابزار Yoast SEO را در زیر محلی که محتوای صفحه خود را وارد می کنید، ببینید. جعبه ابزار Yoast SEO دارای چندین زبانه متفاوت است که اولین مورد ” General ” است.

General

بررسی افزونه Yoast

برگه ” General ” جایی است که می توانید عنوان و توضیحات متا در آن صفحه را بنویسید و مشخص کنید کدام کلمه کلیدی را هدف قرار می دهید. وقتی بر روی کلمه کلیدی تمرکز می کنید، این افزونه به محتوای صفحه، عنوان، URL، توضیحات متا و عنوان صفحه نگاهی می اندازد و به شما اطلاع می دهد که چند بار کلمه کلیدی شما به صورت هدفمند در متن استفاده می شود. به این ترتیب، می دانید که از کلیدواژه هدفمند خود به اندازه کافی استفاده می کنید یا اینکه ممکن است شما در حال اسپم کردن کلمه کلیدی باشید.

این نکته را مد نظر داشته باشید که تنها از یک کلمه کلیدی استفاده کنید، زیرا تنها می توانید یک کلمه کلیدی را بر روی SEO Yoast تنظیم کنید. البته شما می توانید با قرار دادن کلمه های کلیدی مختلف در قسمت کلیدواژه یوست، محتوای خود را برای کلیدواژه های گوناگون بهینه کنید و به این ترتیب با چند کلیدواژه مختلف، رتبه بگیرید. خود افزونه یواست نیز در حالت پیشرفته و پرمیوم، دارای قابلیت استفاده از حالت چند کلیدواژه ای نیز هست.

قسمت ” Snippet Preview ” ابزاری عالی است که این امکان را به شما می دهد تا ببینید که عنوان و توضیحات متا در SERP چگونه به نظر می رسد، بنابراین می توانید اطمینان حاصل کنید که هیچ چیز مهمی قطع نمی شود.

Page Analysis

تجزیه و تحلیل صفحه

هنگامی که کلمه کلیدی مدنظر خود را در “General” تنظیم کردید، پیش نویس خود را ذخیره یا به روز کنید و بر روی زبانه ” Page Analysis ” کلیک کنید.

افزونه Yoast بر اساس عواملی مانند استفاده از کلید واژه هدفمند خود، تصاویر یا پیوندهای خارجی، محتوای شما چقدر طولانی است و اگر قبلاً از یک کلمه کلیدی در صفحه دیگری استفاده کرده اید، و…، به شما بازخورد می دهد.

چند نکته که باید به آنها توجه کنید

این نکته بدیهی است که باید تا حد امکان نقاط سبز را زیاد کنید و نقاط قرمز را تا حد امکان برطرف کنید، اما داشتن چند نقطه زرد در آن مشکل جدی ایجاد نمی کند. به خاطر داشته باشید که اگرچه Yoast می تواند بازخورد بسیار مفیدی را ارائه دهد اما لزوماً لازم نیست همه توصیه های آن را با دقت انجام دهید.

به عنوان مثال، در تصویر بالا، من برای داشتن تصویر، یک نقطه قرمز دارم. این پست در واقع تصویر دارد، اما در متن نوشته درج نشده است. با استفاده از بخش ” Set Featured Image “، که Yoast آن را انتخاب نکرد، اضافه شد.

اگر شما واقعاً آن تغییرات را اعمال کنید، Yoast ممکن است بازخوردهایی به شما بدهد که به نظر غیر طبیعی یا غیر منطقی خواهد بود. یادآوری این نکته بسیار مهم است که Yoast به مطالب شما نگاهی کاملاً عینی نشان می دهد و در نهایت شما در حال نوشتن محتوا برای خواندن توسط انسان ها هستید، نه موتورهای جستجو.

به عنوان مثال، یک نکته که می توان آن را بیان کرد این است که، Yoast به شما بگوید که حتی اگر شما یک کلمه کلیدی هدفمند را در یک عنوان داشته باشید، ممکن است بخواهید عنوان را بازنویسی کنید تا کلمه کلیدی هدفمند در ابتدا قرار بگیرد.

اگر راهی وجود دارد که این کار را به روشی طبیعی انجام دهید، به دنبال آن بروید. اما اگر این عنوان متن شما را به خوبی نشان ندهد، خود را ملزم به انجام این تغییر نکنید. اینگونه نیست که Yoast قصد دارد شما را از انتشار پست یا صفحه بازدارد، اما بهتر است برای بهبود سئو نکاتی که Yoast ارائه می دهد را دقیق تر بررسی کنید.

Advanced

بررسی افزونه یواست سئو

اگر گزینه زبانه “Advanced” در جعبه meta Yoast غیرفعال نشده باشد، باید برگه ای با عنوان “Advanced” را ببینید. در اینجا، می توانید تنظیمات مربوط به روبات های متا و نقشه سایت را تغییر دهید. اگر این یک صفحه از محتوا است که در جای دیگر در اینترنت منتشر شده است، می توانید یک URL معمولی نیز در اینجا مستقر کنید.

Social

نکات افزونه یواست سئو

اکنون که صفحه شما برای موتورهای جستجو مناسب به نظر می رسد، بیایید به برگه “Social” برویم و مطمئن شویم که وقتی در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود، عالی به نظر می رسد. از آنجا که فیدهای رسانه های اجتماعی خیلی سریع حرکت می کنند، مهم است که اطمینان حاصل کنید که صفحات شما به اندازه کافی چشم نواز باشند تا وقتی شخصی محتوای شما را به اشتراک بگذارد، در میان آن همه محتوای گوناگون، دیده شود.

اگر در این بخش چیزی را پر نکنید، سایت های رسانه های اجتماعی به طور خودکار از عنوان، توضیحات متا یا قطعه محتوا از پست شما به طور خودکار استفاده می کنند و تصویری را برای استفاده انتخاب می کنند. اما اگر سعی کرده اید محتوای خود را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید، می دانید که بعضی اوقات آنها همیشه ایده آل ترین تصویر را انتخاب نمی کنند. می توانید با بارگذاری تصویری که می خواهید از آن استفاده کنید، این مسئله را برطرف کنید.

Publish

هنگامی که همه کارهای خود را برای بهینه سازی صفحه انجام دادید، مقاله خود را انتشار دهید. اکنون شما محتوایی ایجاد کردید که می توانید از آن برای بهتر شدن سئو سایت خود استفاده کنید.

افزونه یواست سئو

در اینجا نقطه دیگری خواهید دید که به شما می گوید چگونه Yoast SEO این پست یا صفحه را رتبه بندی کرده اید. اگر چراغ سبز دارید، می توانید مقاله خود را منتشر کنید.

میزان کارایی Yoast SEO باورنکردنی است. اکنون که با افزونه Yoast SEO آشنا هستید، مشکلی در شناساندن سایت خود به موتور های جستجو ندارید.