در مارس 2016 اینستاگرام صفحه feed (صفحه اصلی) خود را که طبق جدول زمانی پست ها بود، به یک الگوریتم برای رتبه بندی بهترین پست ها تغییر داد. با سرعت زیادی که تغییرات در دنیای بازاریابی دیجیتال دارند، مثل این است که برای شما داستانی را تعریف کنیم که اینگونه شروع می شود: “مدت ها پیش، در سالیان خیلی دور …” بیایید نگاهی دقیق تر به نحوه کار الگوریتم اینستاگرام در حال حاضر بیندازیم و چند نمونه از بهترین روش های استفاده از ویدئو را بررسی کنیم.

الگوریتم اینستاگرام برای پست های feed (صفحه اصلی) چگونه کار می کند؟

در ژوئن 2018 اینستاگرام شش عامل اصلی رتبه بندی خود را برای اولین بار به صورت عمومی به اشتراک گذاشت و به طرز شگفت آوری این الگوریتم از آن زمان تغییر چشمگیری نکرده است. سه عامل اصلی تعیین می کند که کاربران در Feed اینستاگرام خود چه می بینند:

 • علاقه: اینکه اینستاگرام چقدر پیش بینی می کند شما به یک پست اهمیت می دهید، یا رتبه بندی پست ها برای آنچه برای شما مهم است چگونه است، این ها توسط رفتار گذشته شما در مورد محتوای مشابه (و به طور بالقوه دید ماشین ها و تجزیه و تحلیل محتوای واقعی پست) تعیین می شود.
 • تازگی: اینکه آیا آن پست اخیراً به اشتراک گذاشته شده است، با اولویت قرار دادن پست های اخیر نسبت به پست های چند هفته گذشته این کار انجام می شود.
 • رابطه: چقدر با شخصی که آن پست را به اشتراک گذاشته است نزدیک هستید و برای شما در میان افرادی که در گذشته در اینستاگرام با آن ها زیاد ارتباط برقرار کرده اید مانند نظر دادن در مورد پست های آن ها یا تگ کردن آن ها در عکس ها، دارای رتبه بالاتری است یا خیر.

فراتر از این عوامل اصلی، سه سیگنال اضافی وجود دارد که در رتبه بندی تأثیر دارند:

 • فرکانس: اینکه هر چند وقت یک بار اینستاگرام را باز می کنید، زیرا سعی می کند بهترین پست ها را از آخرین بازدید شما نشان دهد.
 • دنبال کردن: اگر افراد زیادی را دنبال کنید، اینستاگرام از طیف وسیع تری از نویسندگان استفاده خواهد کرد، بنابراین ممکن است کمتر شخص خاصی را ببینید.
 • طریقه استفاده: مدت زمانی که شما در اینستاگرام می گذرانید تعیین می کند که آیا شما فقط در طول زمان های کوتاه بهترین پست ها را می بینید یا اگر زمان بیشتری را صرف جستجو کنید، در کاتالوگ پست ها فرو می روید.

در واقع چیز دیگری هم از ژوئن 2018 تا به حال تغییر کرده است. Rachel Reichenbach، یک هنرمند و صاحب بیزینس کوچکی که شخصیت های قورباغه ای می سازد، این تغییرات را در پستی در وبلاگ Rainylune با عنوان، چرا engagement اینستاگرام شما تا حدودی راضی کننده به نظر نمی رسد، منتشر کرده است.

عملکرد الگوریتم اینستاگرام

وی گفت که یک کارشناس رسانه ناشناس از تیم مشارکت اینستاگرام به او توصیه هایی در مورد چگونگی رشد حساب خود داده است و اطلاعات واقعا مفیدی را به اشتراک گذاشته است.

بیش از 500 عامل مختلف وجود دارد، اما موارد بسیار بیشتر از لایک ها، بازدیدها، نظرات و … از یک پست خاص را در نظر می گیرد. الگوریتم با در نظر گرفتن استفاده شما از اینستاگرام به عنوان یک مجموعه، پست خاص شما را رتبه بندی می کند.

Rachel Reichenbach

وی همچنین اشاره کرد که این الگوریتم استفاده از دوربین اینستاگرام و فیلتر ها، تگ های موقعیت مکانی، دکمه های پیام رسانی و استوری را از جمله عوامل دیگر در نظر گرفته و مورد توجه قرار می دهد.

این همچنین بدان معنی است که شما باید از تمام قابلیت های اینستاگرام از جمله Stories ،IGTV و Reels استفاده کنید و باید به طور مداوم و مکرر از آن ها استفاده کنید، حتی اگر این کار واقع بینانه یا قابل تحمل نباشد.

طبق گفته Reichenbach الگوریتم اینستاگرام برای استفاده از پست های Feed به صورت سه بار در هفته به شما پاداش می دهد. بنابراین می توانید روز های دوشنبه، چهارشنبه و جمعه یا سه شنبه، پنجشنبه و شنبه پست کنید. اما شما باید یک روز در میان پست کنید.

وی به بازاریابان توصیه کرد که در ساعات اوج پیگیری فالوور های پیجشان، هر روز در یک زمان مشخص پست ها را منتشر کنند. Reichenbach خاطرنشان می کند که الگوریتم اینستاگرام ثبات و الگو ها را ترجیح می دهد.

برای دیدن نمونه ای از تمرین آنچه می خواهید عرضه کنید، به یکی از حساب های Rainylune در اینستاگرام مراجعه کنید تا ببینید که او چگونه به طور مداوم و مرتب پست می کند:

افزایش فالوئر ها با رعایت نکات اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام برای استوری ها چگونه کار می کند؟

این قابلیت به کاربران این امکان را می دهد که عکس ها و فیلم های زود گذر را که در 24 ساعت از بین می روند به اشتراک بگذارند، دقیقاً مانند استوری های Snapchat. در واقع مدیرعامل سابق اینستاگرام، Kevin Systrom، صریحاً اعتراف کرد که این ویژگی از Snapchat کپی شده است تا تلاش کند از ابتدای محبوبیت این قابلیت، برای کاربران شفاف سازی کند.

در دسامبر 2017 اینستاگرام هایلایت های استوری و آرشیو های استوری را به عنوان راهی برای نگه داشتن استوری های شما برای بیش از 24 ساعت معرفی کرد. موارد هایلایت شده استوری ها در بخش جدیدی در پروفایل شما در زیر بیوگرافی نشان داده می شوند.

طبق پستی از Jillian Warren، بازاریاب محتوا که در انگلستان مستقر است، گفته می شود که در اینستاگرام استوری هایی که در feed شما اول قرار می گیرد، کسانی هستند که بیشترین تعامل را با آن ها دارید.

وی اضافه می کند “الگوریتم استوری های اینستاگرام همچنین تمرکز زیادی بر نمودار زمانی آن ها دارد، زیرا می خواهد اطمینان حاصل کند که همیشه آخرین استوری های حساب های مورد علاقه شما را نشان می دهد.”

بنابراین ایده خوبی است که به طور مداوم و مکرر در اینستاگرام استوری بگذارید. طبق گفته های Reichenbach این استوری ها باید 8-10 استوری در هفته، ترجیحاً 2 استوری در روز باشد.

این مسئله توضیح می دهد که چرا بسیاری از اینفلوئنسر های اینستاگرام احساس کرده اند که به جای وقت گذراندن برای خودشان، برای این برنامه وقت بیشتری می گذارند. به همین دلیل است که تعداد بیشتری از اینفلوئنسر های اینستاگرام برای برنامه ریزی، بهینه سازی و زمان بندی استوری های اینستاگرام خود به سراغ ابزاری مانند Later می روند.

اکنون امکان ایجاد 8 تا 10 استوری در هفته یا دو استوری در روز وجود دارد و همچنان آن ها را جذاب و قابل تعامل می کند. اما این کار آسان نیست. بنابراین اگر می خواهید نمونه های برجسته استوری های اینستاگرام را ببینید، استوری های Rainylune را بررسی کنید:

برنامه زمانی استوری با استفاده از ابزرای مانند Later

نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام برای فیلم های IGTV

اینستاگرام در ژوئن 2018 قابلیت IGTV، یک پلتفرم ویدئویی را برای رقابت با یوتیوب راه اندازی کرد. کاربران عادی می توانند از 1 تا 15 دقیقه فیلم بارگذاری کنند، در حالی که سازندگان و حساب هایی که مخاطبان بیشتری دارند می توانند حداکثر یک ساعت فیلم بارگذاری کنند.

IGTV یک دکمه اختصاصی در برنامه اینستاگرام دارد. به گفته Fran Saraco که در دسامبر سال 2020 در وبلاگ Shopify پست گذاشت، الگوریتم ویدیوی IGTV مشابه الگوریتم feed اینستاگرام است.

استوری های اینستاگرام که ابتدا در صفحه feed کاربر ظاهر می شوند از حساب هایی است که بیشتر با آن ها درگیر می شوند. نظرات، لایک ها و دایرکت ها همه در رتبه بندی شما در صفحه اصلی کاربر حساب می شوند. استوری ها همچنین براساس مکان به کاربران نشان داده می شود به همین دلیل در مورد هشتگ های اینستاگرام، استفاده از هشتگ های مکان در استوری ها رواج بیشتری پیدا می کند.

Fran Saraco

ساراکو همچنین خاطرنشان کرد که افراد بیشتر در هنگام درگیر شدن با استوی های شما به روزرسانی های جدید شما را مشاهده می کنند. طبق گفته Reichenbach الگوریتم اینستاگرام برای پست هفته ای 1 تا 3 فیلم IGTV به شما پاداش می دهد.

خانم ساراکو توصیه می کند محتوای قدیمی را دوباره در استوی ها بازنشر کنید. او می گوید “این کار بهترین محتوای شما را به بالا برمی گرداند و آن را به افراد بیشتری نشان می دهد که ممکن است اولین بار آن را از دست داده باشند.”

با این حال خانم ساراکو هشدار می دهد که اینستاگرامر ها نباید هدف استفاده مجدد از محتوا را داشته باشند، زیرا شما نمی خواهید کاربران همان عکس هایی را که در گالری شان نمایش داده می شوند، دوباره مشاهده کنند.

نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام برای Reels

سرانجام اینستاگرام در ژوئیه سال 2020، Reels یک ویژگی ویدیویی فرم کوتاه را برای رقابت با TikTok طراحی کرد. مانند فیلم های IGTV، اینستاگرام از Reels پیشنهادی در یک برگه جدید و همچنین صفحات مربوط به Explore استفاده می کند.

به گفته Dani Rodriguez (معروف به دانی کاوشگر)، یک عکاس ماجراجویی مستقل و یک وبلاگ نویس، “به نظر می رسد که Reels در صفحات بیشتری به اشتراک گذاشته می شوند و دغدغه اصلی اینستاگرام تا سال 2021 است. وقتی که به اشتراک گذاشته می شوند، به احتمال زیاد هجوم فالوورها به صفحه شما زیاد خواهد بود. ناگفته نماند، الگوریتم اینستاگرام دوست دارد به کاربرانی که از جدید ترین ویژگی های آن ها استفاده می کنند پاداش دهد.”

و طبق گفته خانم Reichenbach، الگوریتم اینستاگرام برای پست 4-7 Reels در هفته به شما پاداش می دهد. وی اضافه می کند “لطفاً به خاطر داشته باشید که همه این موارد فقط ایده آل اینستاگرام است و اینستاگرام به سلامت روان و سلامت شما اهمیت نمی دهد!”

برخی از Reel های Rainylune را بررسی کنید:

اهمیت استفاده از Reels در الگوریتم اینستاگرام

رتبه بهتر در feed نیاز به محتوای بیشتر و جذاب تر دارد

پست خانم Reichenbach نه تنها 200000 بار خوانده شده و نزدیک به 500 نظر ایجاد شده است، بلکه مورد توجه  John Herrman از روزنامه نیویورک تایمز قرار گرفت که اخیراً مقاله ای با عنوان، “آیا رازی برای موفقیت در اینستاگرام وجود دارد؟” نوشت.

اما هرمان به جای بررسی نحوه کار الگوریتم اینستاگرام در سال 2021، بر این نکته تمرکز کرد که مشاوره ای که خانم Reichenbach دریافت کرده بود صحیح بود یا خیر. هرمان نوشت: “طبق گفته  Jackson Williams که به نظارت بر گسترش استعداد ها و توسعه در اینستاگرام کمک می کند، محتوای پست خانم Reichenbach به طور کلی دقیق بود”.

ویلیامز به آقای هرمان گفت که این یک راز نیست. در واقع این همان موضوعی است که آن ها در رویداد های اینفلوئنسر ها مانند VidCon درباره آن صحبت می کنند. با این حال آقای ویلیامز عقیده خود را در مورد مجازات کاربران اینستاگرام که از Reels استفاده نکرده بودند را عقب کشید. وی گفت: “استفاده نکردن از Reels مجازاتی ندارد.” وی افزود: “به طور كلی این بهترین شیوه نمایش اینستاگرام است.”

با این وجود آقای ویلیامز اذعان کرد “فرسودگی شغلی برای ما مهم ترین نکته در اینستاگرام است” و این پلتفرم سعی دارد سازندگان محتوا را تشویق کند در مورد نقشی که اینستاگرام در زندگی آن ها بازی می کند، جدی باشند.

خالد اکبیک، مدیر محتوا در آکادمی رسانه های نوین (NMA) در امارات متحده عربی، در حال حاضر یک سری آزمایشات را انجام می دهد تا بفهمد آیا انواع مختلف تعامل تأثیرات بیشتری دارند یا خیر.

اهمیت محتوای جذاب در الگوریتم اینستاگرام

Akbik مایل بود نتایج اولیه آزمایشات را برای دو پست ارگانیک در اینستاگرام به اشتراک بگذارد. او در نامه ای گفت:

ما اطمینان حاصل کردیم که پست ها در همان زمان در دو روز متوالی منتشر می شوند و از نظر استراتژی انتشار معمول، همه موارد دیگر را ثابت نگه می داریم. ما یک ویدیوی فوق العاده کوتاه ایجاد کردیم که از مردم می خواهد فقط پست را فقط “ذخیره” کنند و آن را لایک، نظردهی یا اشتراک گذاری نکنند. یک ویدیوی دیگر با همان طول، همان قالب، از مردم می خواهد فقط آن را “لایک” کنند.

خالد اکبیک

در اینجا نتایج اولیه فراخوان برای عمل “ذخیره” آورده شده است:

 • Reach: 5,457
 • Likes: 131
 • Comments: 12
 • Shares: 21
 • Saves: 200

در اینجا نتایج اولیه فراخوان برای عمل “لایک کردن” آورده شده است:

 • Reach: 2,494
 • Likes: 159
 • Comments: 3
 • Shares: 2
 • Saves: 13

خالد اکبیک می گوید “من معتقدم که ترتیب وزن الگوریتم اینستاگرام به شرح زیر است: اشتراک گذاری، ذخیره، نظر دادن و لایک.”

منبع: searchenginejournal.com