امنیت شبکه های اجتماعی به یکی از مهم ترین مسائلی تبدیل شده است که مشاغل و افراد با آن مواجه هستند. برخلاف چند سال پیش، شبکه های اجتماعی خود را به عنوان یکی از ابزارهای اصلی برقراری ارتباط مطرح کرده اند.

شبکه های اجتماعی توانایی برقراری ارتباط با میلیون ها کاربر در یک لحظه، اتصال به افراد از هر نقطه از جهان و اشتراک آسان انواع رسانه ها شامل تصاویر، فیلم ها، پیام های متنی و تماس های صوتی و تصویری را دارد.

علیرغم محبوبیت، رسانه های اجتماعی به دلیل افزایش تعداد هکرها و پیچیدگی حملات، خطرات امنیتی آن ها را تهدید می کند. تهدیدات امنیتی بسیار زیاد است و به همین ترتیب، کاربران شبکه های اجتماعی باید از بهترین اقدامات لازم برای تأمین امنیت حساب های خود در شبکه های اجتماعی آگاه باشند.

ایمن ماندن

انواع بسیاری از تهدیدهای امنیتی در شبکه های اجتماعی وجود دارد. اگرچه شرکت های مادر سرمایه گذاری زیادی در حفظ سیستم های ایمن و برنامه های رسانه های اجتماعی انجام می دهند، اما کاربران در مقابل مسئولیت زیادی در مورد ایمن نگه داشتن حساب های شبکه های اجتماعی خود دارند. در اینجا بهترین نکات برای افزایش امنیت رسانه های اجتماعی وجود دارد.

روش های ایجاد امنیت در شبکه های اجتماعی

1. صندوق ورودی خود را کنترل کنید

سال هاست که هکرها از پیام های ایمیل برای حملات فیشینگ استفاده می کنند. این ها حملاتی است که یک هکر سایبری با استفاده از تکنیک های مختلف قربانیان را در نصب بدافزار یا افشای اطلاعات محرمانه فریب می دهد. این روش ها می توانند شامل جلب توجه به منافع قربانی باشند.

با این وجود رسانه های اجتماعی انجام فعالیت های فیشینگ را برای هکرها آسان تر کرده است. با یک نگاه ساده به مشخصات کاربر و فعالیت های حساب او، می توانند پیام های فریبنده ای ایجاد کنند و کاربران را تحریک به کلیک کردن روی لینک مخرب یا دانلود پیوست یا بدافزار کنند.

بنابراین، پیام ها، لینک ها یا پیوست های ارسالی به صندوق ورودی را کنترل کنید. حملات فیشینگ معمولاً توسط افراد ناشناس ارسال می شود و بیشتر درخواست اطلاعات شخصی می شود.

روش های ایجاد امنیت در شبکه های اجتماعی

2. از محافظت رمز عبور استفاده کنید

هنگام ایجاد هر حساب کاربری در شبکه های اجتماعی، فرآیند ایجاد یک نام کاربری و رمز عبور منحصر به فرد است. در واقع محافظت از رمز عبور یکی از ساده ترین راه ها برای ایمن نگه داشتن حساب شبکه های اجتماعی است. تمام سیستم عامل های رسانه های اجتماعی برای دسترسی کاربران به گذرواژه نیاز دارند.

ایجاد رمز عبور منحصر به فرد با حفظ بهترین روش های امنیتی رمز عبور متفاوت است. روش های پیشنهادی برای افزایش امنیت رمز عبور شبکه های اجتماعی ، ایجاد رمزهای عبور قوی است. گذرواژه های قوی می توانند از حمله به حساب های کاربری جلوگیری کنند. همچنین، تغییر دوره ای رمز عبور می تواند احتمال به خطر افتادن آن را به حداقل برساند.

به علاوه، همیشه ضروری است که پس از دسترسی از طریق دستگاه شخص دیگری، از یک حساب رسانه اجتماعی خارج شوید. اکثر مرورگرها یا برنامه ها رمزهای عبور خود را در جایی که هر کسی می تواند وارد آن شود، نگه می دارد.

3. از احراز هویت چند عاملی استفاده کنید

بسیاری از سیستم عامل های رسانه های اجتماعی از طرح های احراز هویت دو عاملی یا چند عاملی پشتیبانی می کنند. آن ها امنیت بیشتری را برای محافظت از رمز عبور فراهم می کنند. برای فعال کردن احراز هویت چند عاملی باید رمز ورود صحیح و مورد دوم برای تأیید صحت ارائه شود.

به عنوان مثال، احراز هویت دو عاملی ممکن است هنگام ورود به سیستم، کدی را به شماره تلفن یا آدرس ایمیل ارائه شده ارسال کند. عدم ارائه کد ارسال شده، حتی با رمز عبور صحیح، دسترسی را رد می کند. از آنجا که فقط دارندگان حساب قانونی می توانند به موارد احراز هویت دسترسی پیدا کنند، یک کاربر مخرب نمی تواند دسترسی پیدا کند.

با این حال، همه سیستم عامل های شبکه های اجتماعی احراز هویت چند عاملی را در تنظیمات امنیتی پیش فرض خود فعال نمی کنند. بنابراین مالک حساب باید این گزینه را در تنظیمات حریم خصوصی و امنیتی فعال کند.

4. ایجاد پاسخ های امنیتی

هنگام ایجاد حساب شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک یا اینستاگرام کاربران باید شماره تلفن یا آدرس ایمیل خود را در صورت فراموش کردن رمز برای بازگردانی رمز عبور ارائه دهند. افراد مخرب ممکن است به حساب های ایمیل یا شماره تلفن دسترسی داشته باشند و از آن ها برای قرار دادن رمزهای عبور استفاده کنند.

به همین ترتیب، آن ها می توانند به عنوان مالک واقعی به سیستم وارد شوند و از حساب برای ارسال محتوای مضر یا هدف قرار دادن مخاطبان با پیام های فیشینگ استفاده کنند.

استفاده از پاسخ های امنیتی می تواند امنیت شبکه های اجتماعی را افزایش دهد، زیرا برای بازگردانی گذرواژه ها باید به سوالات امنیتی پاسخ داده شود. ارائه پاسخ اشتباه از بازگردانی رمز عبور جلوگیری می کند و این امر امنیت شبکه های اجتماعی را تقویت می کند.

با این حال، درست مانند احراز هویت چند عاملی، سوالات امنیتی مورد استفاده در هنگام بازگردانی رمز عبور باید در تنظیمات امنیتی و حریم خصوصی فعال شوند.

5. تنظیمات حریم خصوصی را مدیریت کنید

همانطور که قبلاً گفته شد، کاربران شبکه های اجتماعی مسئولیت زیادی در تأمین امنیت شخصی خود و حساب های خود دارند. به همین دلیل، آن ها باید تنظیمات حریم خصوصی خود را به صورت پیشگیرانه مدیریت کنند تا تعیین کنند چه کسی می تواند پست ها یا فعالیت های آن ها را ببیند.

حفظ تنظیمات حریم خصوصی، کاربر را از نا امنی های شبکه های اجتماعی محافظت می کند. توصیه می شود مراقب پیام هایی که در شبکه های اجتماعی ارسال می کنید باشید. هدف اصلی هکرها دسترسی به اطلاعات شخصی مانند شماره های تأمین اجتماعی، شماره کارت اعتباری، آدرس خانه و رمزهای عبور کاربر است.

ارسال چنین اطلاعاتی در یک بستر عمومی مانند فیس بوک فقط کار یک هکر سایبری را ساده می کند. هرچه کاربر اطلاعات شخصی خود را در شبکه های اجتماعی ارسال کند، سرقت هویت کاربر برای هکر آسان تر است.

6. گوشی های همراه و کامپیوتر را ایمن کنید

گاهی اوقات، تمام نیازهای یک هکر اینترنتی در زمینه امنیت شبکه های اجتماعی یک کامپیوتر آسیب پذیر است. مجرمان اینترنتی از آسیب پذیری های رایانه یا دستگاه های تلفن همراه برای نصب برنامه های بدافزار سو استفاده می کنند.

ایجاد امنیت در گوشی ها و کامپیوتر ها

یک هکر از طریق بدافزار می تواند از راه دور همه فعالیت ها، از جمله الگوهای استفاده از شبکه های اجتماعی یک فرد خاص را کنترل کند. این می تواند اطلاعات لازم برای دسترسی به حساب های شبکه های اجتماعی قربانی را در اختیار مجرم سایبری قرار دهد.

اقدامات متعددی وجود دارد که می توان برای ایجاد امنیت در کامپیوتر و گوشی های همراه انجام داد. با استفاده از آنتی ویروس می توان برنامه های مخرب موجود در کامپیوتر را تشخیص داد. همچنین، با به روزرسانی آخرین نسخه مخصوصا شبکه های اجتماعی، جدیدترین به روزرسانی های امنیتی نصب می شود. در نتیجه، کار هکرها سخت تر می شود.

7. پیروان و دوستان شما در شبکه های اجتماعی چه کسانی هستند؟

تأیید درخواست های ارسال شده توسط دوستان یا دنبال کنندگان جدید می تواند در افزایش امنیت شبکه های اجتماعی کمک زیادی کند.
هدف اصلی رسانه های اجتماعی برقراری ارتباط افراد از نقاط مختلف جهان است. در نتیجه، هکرها از این فرصت ها برای ایجاد پروفایل های جعلی شبکه های اجتماعی و ارسال درخواست برای صدها کاربر استفاده می کنند زیرا احتمال یافتن هدف را برای آن ها آسان می کند.

محتاطانه است که مشخصات شبکه اجتماعی را برای تعیین صحت آن تأیید کنید. زیرا یک پروفایل قانونی باید شامل سابقه فعالیت مالک باشد. این موارد شامل به اشتراک گذاشتن عکس ها و نظرات توسط دوستان دیگر است.
پروفایل هایی با اطلاعات تأیید ناپذیر می تواند مجرمان اینترنتی با استفاده از یک حساب جعلی باشد. چنین درخواست هایی را حذف کرده و اگر متوجه شدید فرد یک هکر است حساب او را مسدود کرده یا گزارش کنید.

منبع: cyberexperts