انتخاب عنوان مناسب یکی از مهم ترین مسائلی است که در هنگام تولید محتوا باید به آن توجه کنید. تگ عنوان در حقیقت جزو اصلی ترین مباحثی است که بر سئو سایت تاثیر می گذارد. در مقاله اهداف سئو با این مبحث تا حدودی آشنا شدید و به طور جزئی به این مورد اشاره شد اما در این مقاله سعی کردیم به طور کامل و دقیق از اهمیت انتخاب عنوان مناسب با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

اگر مدیران وب سایت ها عنوان مناسبی برای صفحات وب سایت خود انتخاب کنند این کار سبب بهبود نتایج در موتورهای جستجو می شود. در این بین افرادی وجود دارند که محتوای مفید و قوی را تولید می کنند ولی از انتخاب عنوان مناسب غافل می شوند، اما اگر این موضوع را نیز رعایت کنند قطعا در رتبه های اول موتورهای جستجو قرار می گیرند.

انتخاب عنوان مناسب
title tags

عنوان صفحه چیست؟

در حقیقت محتوایی که در تگ Title قرار می گیرد به آن عنوان صفحه می گویند. عنوان صفحه جزو اولین و مهم ترین بخش در اصول سئو سایت است که با رعایت آن می توانید در بهبود سایت خود نتیجه بهتری را بگیرید. عنوان سایت باید مختصر، دقیق و کوتاه باشد. کوتاهی عنوان و دقیق بودن آن هم برای کاربر و هم برای موتور های جستجو مهم است.

همانطور که در مقدمه گفتیم اگر افراد تمام وقت خود را صرف تولید محتوا کنند ولی اگر از انتخاب عنوان مناسب غافل شوند تمامی کار آنها بیهود تلقی می شود. انتخاب عنوان خوب یکی از عوامل مهم در جذب کاربر و مخاطب است که ما میتوانیم با رعایت این موضوع مهم ورودی های سایت خود را بیشتر کنیم.

اهمیت انتخاب عنوان مناسب

انتخاب عنوان مناسب
meta tags

شما می توانید با رعایت کردن اصول بهینه سازی سایت و تکنیک های سئو سایت به صفحات اول موتور های جستجو راه پیدا کنید، اگر کاربران عبارتی را جستجو کنند که با محتوای سایت شما هیچ هم خوانی نداشته باشد و تعداد کلیک های وب سایت شما کاهش می یابد و در واقع تاثیری منفی بر سئو سایت می گذارد. در نتیجه باید تمامی اصول بهینه سازی و تکنیک های سئو را رعایت کنید تا نتیجه مطلوب خود را در موتور های جستجو دریافت کنید.

انتخاب عنوان مناسب

معمولا عنوان در این سه قسمت نمایش داده می شود:

 • نمایش در موتور های جستجو: اگر سایت شما رتبه خوبی در گوگل داشته باشد می توانید با انتخاب یک عنوان مناسب تعیین کنید چه تعداد کلیکی سایت شما داشته باشد و یا چه مقدار ورودی سایتتان دارد. همین امر موجب اهمیت عنوان صفحه می شود که در ادامه مقاله به آن پرداختیم.
 • نمایش در مرورگرها: چند نمونه از مرورگرهایی که امروزه بسیار فراگیر شده اند و همه کاربران از آن استفاده می کنند نظیر: گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و … به طور معمول همگی عنوان صفحه را در قسمت بالای پنجره به نمایش می گذارند. زمانی که کاربران تب های گوناگونی را باز می کنند در واقع مرورگر می تواند این عناوین را نگهداری کند به گونه ای که برای کاربر قابل تشخیص باشد. همانطور که گفته شد باید عنوان ها کوتاه و مختصر باشند و از کلمات کلیدی بهره گیرند تا بتوانند به آسانی از بین تب های زیاد مرورگر دست یابد.
 • نمایش در اشتراک گذاری صفحات اجتماعی: زمانی که لینک های وب سایت خود را در صفحات اجتماعی منتشر می کنید به صورت پیش فرض تگ عنوان صفحه شما نشان داده می شود. نکته: بعضی از شبکه های اجتماعی همانند فیس بوک و توییتر از تگ متا بهره می برند که این امر به ما کمک می کند تا عنوان های مختلفی نسبت به عنوان صفحه خود انتخاب کنید.

برای بهتر شدن عنوان سئو چه کاری باید انجام دهیم؟

انتخاب عنوان مناسب
با اضافه کردن افزونه Yoast می توانید سئو سایت خود را بهتر کنید.

با اضافه کردن افزونه Yoast SEO می توانید به بهتر شدن سئو سایت خود کمک کنید. با اضافه کردن این افزونه می توانید از کلمات کلیدی مناسب و تگ های H1, H2, …و هم چنین از لینک دهی استاندارد بهره ببرید و شایان ذکر است که با افزودن این افزونه چگالی استفاده از کلمات کلیدی در محتوا نیز رعایت می شود.

هدف از عنوان صفحه:

معمولا عنوان صفحات باید دارای ویژگی های زیر باشد: اولا باید به شما کمک کنند تا رتبه مناسبی را در موتور های جستجو دریافت کنید. ثانیا باید باعث جذب کاربر شود. در واقع به گونه ای که کاربران تمایل پیدا کنند تا به سایت شما وارد شوند.

اگر سایت ما از رتبه بندی مطلوبی بهره ببرد ولی کاربران بر روی صفحات شما کلیک نکنند کم کم باعث می شود که رتبه شما نیز کاهش پیدا کند. زمانی که عنوان مطالب سایت ما جذاب باشد ولی رتبه خوبی نداشته باشد شانس دیدن صفحات ما توسط کاربر کم می شود.

انتخاب عنوان مناسب
title tags

ویژگی هایی که باید عنوان صفحه داشته باشد:

 1. عنوان سایت باید مختصر و دقیق باشد.
 2. عنوان باید با مفهوم و ساده باشد.
 3. معمولا عنوان باید حاوی کلمه کلیدی باشد.
 4. ترجیحا مترادف های انگلیسی داشته باشد.
 5. تعداد کارکتر های عنوان بین 50 الی 60 کارکتر باشد.
 6. عنوان صفحه در آدرس سایت باشد.
 7. از عنوان های بی معنی استفاده نکنید.
 8. از این دسته کارکترها $ و & استفاده نکنید.