انتخاب عنوان مناسب یکی از مهم ترین مسائلی است که در هنگام تولید محتوا باید به آن توجه کنید. تگ عنوان در حقیقت جزو اصلی ترین مباحثی است که بر سئو سایت تاثیر می گذارد. در مقاله اهداف سئو با این مبحث تا حدودی آشنا شدید و به طور جزئی به این مورد اشاره شد اما در این مقاله سعی کردیم به طور کامل و دقیق از اهمیت انتخاب عنوان مناسب با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

هیچ فرمولی برای نوشتن عنوان مناسب برای SEO وجود ندارد. اما بهترین روش ها و پارامتر های زیادی وجود دارد که در اینجا چگونه می توانید عنوان موثری را برای توضیح ارتباط نوشته یا مقاله با Googlebot و در عین حال جلب توجه مشتری های بالقوه، ترسیم کنید.

اگر مدیران وب سایت ها عنوان مناسبی برای صفحات وب سایت خود انتخاب کنند این کار سبب بهبود نتایج در موتور های جستجو می شود. در این بین افرادی وجود دارند که محتوای مفید و قوی را تولید می کنند ولی از انتخاب عنوان مناسب غافل می شوند، اما اگر این موضوع را نیز رعایت کنند قطعا در رتبه های اول موتورهای جستجو قرار می گیرند.

انتخاب عنوان مناسب
title tags

عنوان صفحه چیست؟

در حقیقت محتوایی که در تگ Title قرار می گیرد به آن عنوان صفحه می گویند. عنوان صفحه جزو اولین و مهم ترین بخش در اصول سئو سایت است که با رعایت آن می توانید در بهبود سایت خود نتیجه بهتری را بگیرید. عنوان سایت باید مختصر، دقیق و کوتاه باشد. کوتاهی عنوان و دقیق بودن آن هم برای کاربر و هم برای موتور های جستجو مهم است.

همانطور که در مقدمه گفتیم اگر افراد تمام وقت خود را صرف تولید محتوا کنند ولی اگر از انتخاب عنوان مناسب غافل شوند تمامی کار آنها بیهود تلقی می شود. انتخاب عنوان خوب یکی از عوامل مهم در جذب کاربر و مخاطب است که ما میتوانیم با رعایت این موضوع مهم ورودی های سایت خود را بیشتر کنیم.

اهمیت انتخاب عنوان مناسب

انتخاب عنوان مناسب
meta tags

شما می توانید با رعایت کردن اصول بهینه سازی سایت و تکنیک های سئو سایت به صفحات اول موتور های جستجو راه پیدا کنید، اگر کاربران عبارتی را جستجو کنند که با محتوای سایت شما هیچ هم خوانی نداشته باشد و تعداد کلیک های وب سایت شما کاهش می یابد و در واقع تاثیری منفی بر سئو سایت می گذارد. در نتیجه باید تمامی اصول بهینه سازی و تکنیک های سئو را رعایت کنید تا نتیجه مطلوب خود را در موتور های جستجو دریافت کنید.

انتخاب عنوان مناسب

معمولا عنوان در این سه قسمت نمایش داده می شود:

  • نمایش در موتور های جستجو: اگر سایت شما رتبه خوبی در گوگل داشته باشد می توانید با انتخاب یک عنوان مناسب تعیین کنید چه تعداد کلیکی سایت شما داشته باشد و یا چه مقدار ورودی سایتتان دارد. همین امر موجب اهمیت عنوان صفحه می شود که در ادامه مقاله به آن پرداختیم.
  • نمایش در مرورگرها: چند نمونه از مرورگرهایی که امروزه بسیار فراگیر شده اند و همه کاربران از آن استفاده می کنند نظیر: گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و … به طور معمول همگی عنوان صفحه را در قسمت بالای پنجره به نمایش می گذارند. زمانی که کاربران تب های گوناگونی را باز می کنند در واقع مرورگر می تواند این عناوین را نگهداری کند به گونه ای که برای کاربر قابل تشخیص باشد. همانطور که گفته شد باید عنوان ها کوتاه و مختصر باشند و از کلمات کلیدی بهره گیرند تا بتوانند به آسانی از بین تب های زیاد مرورگر دست یابد.
  • نمایش در اشتراک گذاری صفحات اجتماعی: زمانی که لینک های وب سایت خود را در صفحات اجتماعی منتشر می کنید به صورت پیش فرض تگ عنوان صفحه شما نشان داده می شود. نکته: بعضی از شبکه های اجتماعی همانند فیس بوک و توییتر از تگ متا بهره می برند که این امر به ما کمک می کند تا عنوان های مختلفی نسبت به عنوان صفحه خود انتخاب کنید.

برای بهتر شدن عنوان سئو چه کاری باید انجام دهیم؟

انتخاب عنوان مناسب
با اضافه کردن افزونه Yoast می توانید سئو سایت خود را بهتر کنید.

با اضافه کردن افزونه Yoast SEO می توانید به بهتر شدن سئو سایت خود کمک کنید. با اضافه کردن این افزونه می توانید از کلمات کلیدی مناسب و تگ های H1, H2, …و هم چنین از لینک دهی استاندارد بهره ببرید و شایان ذکر است که با افزودن این افزونه چگالی استفاده از کلمات کلیدی در محتوا نیز رعایت می شود.

هدف از عنوان صفحه:

معمولا عنوان صفحات باید دارای ویژگی های زیر باشد: اولا باید به شما کمک کنند تا رتبه مناسبی را در موتور های جستجو دریافت کنید. ثانیا باید باعث جذب کاربر شود. در واقع به گونه ای که کاربران تمایل پیدا کنند تا به سایت شما وارد شوند.

اگر سایت ما از رتبه بندی مطلوبی بهره ببرد ولی کاربران بر روی صفحات شما کلیک نکنند کم کم باعث می شود که رتبه شما نیز کاهش پیدا کند. زمانی که عنوان مطالب سایت ما جذاب باشد ولی رتبه خوبی نداشته باشد شانس دیدن صفحات ما توسط کاربر کم می شود.

انتخاب عنوان مناسب
title tags

ویژگی هایی که باید عنوان صفحه داشته باشد

موتورهای جستجو بیشتر از گذشته از عنوان صفحه وب مربوطه در نتایج جستجو استفاده می کنند. انتخاب متن مناسب عنوان شما همان چیزی است که کاربران بر روی آن کلیک می کنند تا از طریق موتورهای جستجو به سایت شما برسند.

بنابراین حتی فراتر از سئو، نوشتن یک برچسب عنوان خوب ممکن است کاربر را جذب کند و ارزش توجه داشته باشد. اما نوشتن عنوان برای SEO از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا تست های زیادی طی سال ها انجام شده که نشان می دهد در صنعت سئو عنوان مهمترین عنصر در وب سایت شما برای موتورهای جستجو است.

به طور کلی بدین صورت است که وقتی یک موتور جستجوگر در یک صفحه وب جستجو می کند، ده ها سیگنال را پردازش می کند تا بفهمد که یک صفحه در مورد چیست و چه سؤالات جستجو شده ای مربوط به آن است.

موتور های جستجو از تگ عنوان به عنوان یك سیگنال در بین این سیگنال ها استفاده می كنند تا بفهمند یك صفحه در مورد چیست. هدف نوشتن عنوان برای SEO این است که ارتباط یک صفحه را تا حد امکان واضح و آسان بدانیم.

برای مثال، عنوان “خدمات” یک عنوان است که به سادگی برای توصیف یک صفحه مفید نیست. این صفحه می تواند برای هر شرکتی در هر صنعتی باشد. ربات باید از سیگنال های دیگر استفاده کند تا موضوع صفحه را کشف کند.

با این حال، اگر انتخاب عنوان مناسب یا همان صفحه خدمات لوله کشی مسکونی و تجاری باشد، ربات ایده کاملی درباره آنچه که در آن صفحه خدمات است، خواهد داشت. صفحه ای که کاملاً توسط موتور های جستجو قابل درک است، بیشتر از صفحه هایی که کمتر درک می شوند، دارای رتبه بندی مناسب برای سئو می باشد. البته توجه داشته باشید مقاله ای که برای موتور های جستجو قابل درک است، اغلب برای کاربر نیز قابل درک خواهد بود.

عنوان باید به اندازه کافی مفید و کوتاه باشد

عنوان صفحه شما باید 50 تا 70 کاراکتر باشد. این تعداد کاراکتر، این بهترین روش برای سئو است. چرا؟ این تعداد کاراکتر های نمایش داده شده در نتایج جستجو Google را نشان می دهد.

برای سال ها تعداد کاراکتر مناسب عنوان بین 69 تا 70 کاراکتر بود. سپس در سال 2014، گوگل اندازه قلم پیش فرض خود را افزایش داد به طوری که طول مطلوب برای برچسب های عنوان بین 55 تا 60 کاراکتر شد. اما پس از آن در ماه مه 2016 ، گوگل عرض SERP های خود را افزایش داد و بهترین تعداد کاراکتر را به بازه 60 تا 70 رساند.

نوشتن عنوان مناسب سئوی سایت

70 کاراکتر معیار زیادی برای توصیف صفحه شما نیست، اما اگر کمی وقت خود را صرف خلاقیت کنید، می فهمید که Art of The Tag می تواند یک تمرین مفید برای این کار باشد.

باز هم توجه داشته باشید، 70 کاراکتر طی تجربه به دست آمده است و یک قاعده برای نوشتن عنوان سئو نیست. اگر 75 کاراکتر برای صفحه شما توصیفی تر و مناسب بود و می تواند کاربر را بهتر جذب کند، 75 کاراکتر را بنویسید. و از طرف دیگر، اگر موضوع شما با بیش از 50 کاراکتر ناسازگار و نامناسب به نظر می رسد، بیشتر از 50 کاراکتر ننویسید.

به طور کلی باید طول عنوان را به اندازه کافی طولانی کنید که برای موتورهای جستجو مفید و مناسب باشد، اما همزمان به اندازه کافی کوتاه باشد که توسط جستجوگران مشاهده و استفاده شود.

کلمات کلیدی هدف را ادغام کنید.

نوشتن عنوان مناسب

همانطور که در آزمایشات سئو نشان داده اند، مهم است که کلمات کلیدی را در برچسب های عنوان بنویسید. به موضوع کلمه کلیدی خود که در هر صفحه مراجعه کنید و سعی کنید توضیحات متا (متا تگ) مربوط به هر صفحه را به صورت جمله ای بنویسید که کلمات کلیدی شما را در بر می گیرد.

آن را یکتا و سازمان یافته نگه دارید.

هنگام نوشتن عنوان مناسب برای وب سایت خود، به خاطر داشته باشید که محتوای یکتا و توصیفی همان چیزی است که موتورهای جستجو برای آن ها ارزش قائل هستند و شما را در رقابت سئو سوق می دهد.

اگر برچسب های عنوان تکراری را استفاده کنید، Google در کنسول جستجو متوجه خواهد شد و ممکن است اثر منفی بر سئو سایت بگذارد. برای نگه داشتن عنوان به صورت سازمان یافته و سازگار، توصیه می شود برچسب های عنوان را در نقشه کلمه کلیدی خود نگه دارید.

یک ستون در اکسل درست کنید و آن ها را مستقیماً در Excel/Google Sheets بنویسید. این امر به شما کمک می کند سریع تر موارد متمایز را با کلمات کلیدی خود که در همان صفحه گسترده نوشته شده اند بیابید و به آسانی به آن رجوع کنید.

برای کاربر خود بنویسید.

مرحله آخر تضمین کیفیت است. به نوشته های خود برگردید و هر کدام از برچسب های عنوان خود را با صدای بلند بخوانید.

  • آیا از لحاظ گفتاری به نظرتان عجیب است؟
  • آیا توصیفی به نظر می رسد؟
  • آیا این عنوانی است که شما روی آن کلیک می کنید؟

اگر چنین است، سپس آن را در سایت خود پیاده سازی کنید و نتایج را تحلیل کنید. در آخر، به خاطر داشته باشید که برچسب عنوان شما می تواند تغییر کند. اگر موتورهای جستجو یا مشتریان به آن پاسخ نمی دهند و روی آن کلیک نمی کنند، آن را تغییر دهید! اگر یک صفحه با اولویت پایین با ترافیک ثابت دارید، از آن برای آزمایش استفاده کنید. تست، تجزیه و تحلیل و تغییر دهید.