بسیاری از استعاره ها و مقایسه ها رابطه شرکت ها و مشتری را شکل داده اند. اما استعاره ازدواج همچنان پایدار ترین است. از مرحله ماه عسل آن تا سالگرد و در طول طلاق، هیچ مرحله ای بدون مرجع باقی نمانده است. مانند هر ازدواج خوب، خوش ذوق بودن بسیار مهم است. اما چگونه می توانید تعیین کنید که چه معیار هایی را برای مشتری سئو انتخاب کنید؟

ممکن است تدارکات مقدماتی، مرحله ی دوستی پایان ناپذیری به نظر برسد. موارد بسیاری برای در نظر گرفتن وجود دارد و هنوز هیچ پاسخ روشنی وجود ندارد. به علاوه شما باید وقت زیادی برای آن بگذارید و شاید سرانجام مشتری بگوید، پس چرا مستقیماً به وظیفه پیش روی خود نمی پردازید؟

یک راه حل ساده، جستجوی مشتری های با سابقه بد در گذشته شرکت شما و به خاطر سپردن هزینه هایی است که برای شما در بر داشته اعم از منابع، ساعت ها، انرژی عاطفی، انگیزه تیمی یا موارد دیگر.

اگر می توانستید از تکرار آن شرایط جلوگیری کنید، تجارت شما بیشتر سود می کرد تا ضرر. به همین دلیل نه گفتن سخت، اما ضروری است. هنگامی که شروع به تجزیه و تحلیل اشتباهات پیش آمده برای انتخاب های مشتری سئو قبلی می کنید، می توانید مولفه های ایجاد یک مشارکت موفق را بدست آورید.

روش های زیادی برای بررسی کیفیت راهکار ها وجود دارد. بنابراین شما باید راه های مناسب خود را پیدا کنید.

بر اساس بودجه و منابع

یک سوال مهم که از ابتدا باید از خود بپرسید این است: ” آیا بودجه برای ما مناسب است یا بیشتر مناسب شرکت دیگری است؟

همانطور که گرت مورگان، بنیان گذار بازاریابی لیبرتی، اظهار داشت: حداقل هزینه های عملیاتی برای هر شرکت وجود دارد و مشتری باید در نقطه ای باشد که بودجه متناسب با نیاز را داشته باشد و بتواند سطح رشد مورد نیاز خود را تأمین کند.

مورگان می گوید “منابع آن ها چیست؟“. این سوال مهم دیگری برای پیگیری است. چرا که مشتری باید بتواند از طرف مشارکت خود با منابع مختلف داخلی مانند نویسندگان محتوا و متخصصان فنی برای ایجاد تغییرات در وب سایت، تهیه داده ها و… پشتیبانی کند.

چندین مسیر وجود دارد که می توانید برای تعیین جنبه های بیزینس مشتری بالقوه خود کشف کنید:

 • یک پرسشنامه مقدماتی برای پاسخ به سوال آن ها، شامل سوالات مربوط به تیم آن ها، بازه زمانی مورد نظر و بودجه موجود.
 • برای ارزیابی مرحله رشد سئو بیزینس مشتری تحقیقات عمیقی در مورد آن انجام دهید. به وضعیت مالی آن ها نگاه کنید. از مجموعه خود بخواهید تا در صورت امکان ذینفعان مشتری را ارزیابی کند. تعیین کند مشتریان آن ها در موردشان چه می گویند. از داده های جستجو برای ارزیابی پتانسیل رشد فعلی صنعت خود استفاده کنید و … .
 • تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی و وب سایت آن ها همچنین می تواند سرنخ هایی را به شما بدهد. با این حال ممکن است گمراه کننده باشد. بنابراین در آن ها با دقت جستجو کنید، زیرا گاهی اوقات وب سایت ها تصویری دقیق از وضعیت کسب و کار ارائه نمی دهند.

بر اساس واقعیات

موقعیت آژانس شما با خدماتی که ارائه می کنید بسیار مرتبط خواهد بود. اگر فقط روی اندازه خاصی از مشاغل (بنگاه اقتصادی) یا صنعت خاصی (مانند وکلا، دندانپزشکان و…) تمرکز کرده اید، این شاخصه قبلاً بررسی شده است.

اما اگر این ویژگی به طور طبیعی در کارنامه مشتری شما ظاهر شود، ممکن است بخواهید خدمات خود را دوباره ارزیابی کنید. به عنوان مثال، لیبرتی بنیادی (یک آژانس عملکرد دیجیتال اسپین آف که با تمرکز بر برند های زیبایی) را به دلیل رشد سریع در این دوره ایجاد کرد.

یا شاید شما می خواهید متناسب با روند صنعت، بیزینس جدیدی ایجاد کنید. بنابراین فقط بر روی انتخاب شرکت های در حال پیشرفت سئو و درخواست های پیشنهادی مشتری تمرکز می کنید:

 • می توانید یک بار دیگر از طریق روند جستجوی YOY ارزیابی کنید و نرخ رشد آن ها را ارزیابی کنید.
 • شما می توانید در مورد روند سرمایه گذاری و نمونه کار های آن ها تحقیق کنید و بینش مفیدی در مورد سود بالقوه آن ها پیدا کنید.
تجارت تمام عیار

به موقعیت موضوع نیز توجه کنید. همانطور که مدیر عامل شرکت Go Up تأکید می کند اگر مشاغلی با عنوان “تجارت تمام عیار” یا همان برند های تجاری بزرگ ظاهر شوند و بخواهند در فضای متخصصان بازی کنند از همان ابتدا این کار به جایی نمی رسد.

بر اساس سئو

آیا این یک مورد تجاری واقع گرایانه است؟ این سوال کلیدی و مشکل دیگری است که باید از خود بپرسید. پاسخ آن به بینش تحقیقات سئو و صحت داده هایی که با آن ها کار می کنید و انتخاب مشتری درست متکی است.

ادوارد کورام جیمز در مورد “آزمایش زنده ماندن” از طریق یک ابزار پیش بینی صحبت می کند که به شما این امکان را می دهد که پتانسیل کلی هدف کسب و کار و سئو را به عنوان کانال بازاریابی مناسب ارزیابی کنید. جیمز اضافه می کند: “این ما را به عنوان یک آژانس صادق نگه می دارد و به ما امکان می دهد پروژه را مهندسی معکوس کنیم. بنابراین ما مطمئن هستیم که سرمایه گذاری در مسیر درست قرار دارد.

با مشاهده لیست کلمات کلیدی مورد نظر و متغیر هایی که بر روی آن ها تأثیر می گذارد، از حجم جستجو، روند جستجوی YoY آن ها، فصلی بودن، ویژگی های SERP، تقسیم دستگاه و منحنی CTR، می توانید سناریو ها را مدل کرده و دشواری آن را ارزیابی کنید.

تحقیقات سئو

مطمئناً یک برند تجاری معتبر حجم بالایی از جستجو و حاشیه زیادی را در بر خواهد داشت. بنابراین شرکت می داند ارزش این را دارد که پروژه را بدون هیچ پیش بینی انجام دهید. اما برای یک تجارت خاص مانند اتوماسیون نرم افزار یا ارز رمزنگاری شده، کوچک کردن اعداد و ارزیابی ترافیک اضافی و تبدیل احتمالی اضافی (در صورت دستیابی به رتبه های خاص) یک آگاهی واقعی برای موفقیت احتمالی آن آژانس می طلبد.

جیمز اینگونه نتیجه گیری می کند که اگر 3-4 سال طول بکشد تا بیزینس مورد نظر به آن مرحله برسد، باید آمادگی و صبر آن ها برای پرش به آن پروژه با شما را ارزیابی کنید.

بر اساس فرهنگ شرکت شما

این احتمالاً اولین چیزی نیست که هنگام صحبت در مورد انتخاب مشتری سئو به ذهن خطور می کند. اما مطمئناً یکی از جنبه های اساسی حفظ رضایت طولانی مدت از رابطه این است: آیا این یک تناسب فرهنگی بین شرکت شما و مشتری برقرار است؟

گرت مورگان از بازاریابی لیبرتی آن را نگرش و جاه طلبی می نامد. آژانس ارتباطات و پتانسیل رشد آن رابطه را ارزیابی می کند:

 • آیا می توانید سال های زیادی با هم کار کنید؟
 • آیا می توانید با آن ها ارتباط برقرار کنید؟
 • آیا آن ها به شما اعتماد دارند که پروژه ها را آزمایش کنید و ریسک های حساب شده ای را بپذیرید؟

این نکته بیشتر توسط مدیر عامل شرکت Go Up تکرار می شود. وی تأکید می کند که شما می توانید از اولین درخواست ایمیل در مورد تمایل آن ها به شفافیت، انجام یک تماس پیگیری و … کار های زیادی برای این مرحله انجام دهید. اگر آن ها فقط یک پیشنهاد قیمت را بدون هیچ تماس دیگری می خواهند، مشخص است که چیزی در این رابطه کم است. به همین دلیل است که شرکت همیشه قبل از رسیدن به اهداف تجاری و نمایه سازی، ابتدا تماسی حاوی سوالات مرتبط با فرهنگ انجام می دهد.

به علاوه ممکن است صنایعی وجود داشته باشد که شما نخواهید وارد فاز انتخاب آن مشتری شوید یا صنایعی باشد که بخواهید تمام توجه سئو خود را معطوف آن ها کنید. برای شرکت Go Up، همه چیز در مورد اخلاق مشتریانشان مهم است. برای شرکت IO، فقط برند های بین المللی در مقیاس بزرگ مهم است. برای شرکت Climb Online، در ابتدا یک تفکر مشترک کارآفرینی مهم است.

بر اساس اهداف رشد شرکت شما

یکی از نکات مهم و نهایی که ما در اینجا به آن پرداخته ایم همگرایی استراتژی رشد شرکت شما و مدل تجاری و موقعیت بازار است.

آیا امکان افزایش دامنه پروژه اولیه و کسب تجارت بیشتر از این هدف در آینده وجود دارد؟ آیا امکان ارتقا تخصص و آموزش شرکت شما از طریق این هدف وجود دارد؟

شما باید در مورد راه های زیادی که می توانید با هم رشد کنید، چه از طریق نوآوری و چه افزایش سهم خاصی از بازار، فکر کنید. گرت مورگان وقتی می خواهد اطمینان حاصل کند که نمایندگی آن ها در صنعت پیشرو است، یک نقش سرپرست تغییرات ایجاد کرده تا بر قابلیت های تجزیه و تحلیل داده های آن ها نظارت کند و سپس سایر خدمات را بررسی می کند تا مطمئن شود همه آن ها یک گام جلوتر هستند. این امر به نمونه کارهای مشتری آن ها نیز شکل خواهد داد.

رویکرد دیگر هدف گذاری برای برند های تازه تاسیس شده است که به مقیاس گذاری تیم تجاری یا تیم فروش اشاره می کند. شرکت Go Up در حال حاضر در این روند است. برند های بزرگ را هدف قرار می دهد تا به مجموعه خود اضافه کند و در عین حال موقعیت خود را به عنوان یک آژانس پیشرو در سئو تأیید کند.

اهداف رشد سئو

به طور خلاصه

انتخاب مشتریان مناسب شرکت سئو برای رشد طولانی مدت کسب و کار شما بسیار مهم است. حتی اگر در بعضی مواقع احساس می کنید چیزی را کم دارید یا باید با مشتری مصالحه کنید. همیشه مشتریان گذشته و هزینه هایی را که برای شما به بار آورده اند را در ذهن داشته باشید.

روش های مختلفی برای دستیابی به فرآیند بررسی صلاحیت وجود دارد. اما برخی از نکات اساسی برای بررسی این موارد عبارتند از:

 • بودجه و منابع: آیا مشتری توانایی پرداخت خدمات آژانس را دارد؟
 • واقعیات بیزینس: آیا صنعتی است که شما در آن تخصص داشته باشید؟ آیا این یک بازار در حال رشد است؟
 • سئو: آیا این یک مورد تجاری واقع بینانه است؟
 • فرهنگ شرکت: آیا از نظر نگرش، ذهنیت و ارتباطات مناسب است؟
 • اهداف رشد آژانس: آیا امکان گسترش همکاری یا کسب اعتبار وجود دارد؟

ماژول پیش بینی SEOmonitor می تواند به شما کمک کند فرصت های سئو را دریابید و پتانسیل مورد تجاری را محاسبه کنید. هنگام ارزیابی دشواری ارتقاء سئو، می توانید سناریو های مختلفی را مد نظر قرار دهید. به بهترین و یا پیش بینی رشد متوسط نگاه کنید.

منبع: searchenginejournal.com