ایجاد لینک آسان نیست، اما بدون معیار های مناسب سخت تر می شود. اگر می خواهید در این کار موفق شوید، باید کار های درست را مشخص کنید و در جایی که می توانید به جهت پیشرفت از آن استفاده کنید. اندازه گیری موفقیت لینک سازی به تنهایی کافی نیست، بنابراین به معیار های دیگری هم برای موفقیت نیاز دارید.

ندانستن اینکه چه معیار هایی برای اندازه گیری موفقیت لینک سازی شما لازم است، دستیابی به نتایج مطلوب را بسیار دشوار می کند. مهم تر از این همیشه خوب است بدانید که چگونه می خواهید کمپین ساخت لینک خود را قبل از شروع ساخت لینک ها اندازه گیری کنید.

این امر به شما کمک می کند تا ضمن تلاش برای ایجاد تغییرات مثبت در روند رشد ترافیک ارگانیک خود، اهداف واقع بینانه را تعیین کنید.

وقتی صحبت از رشد و نمو ترافیک ارگانیک می شود، از همان ابتدا خوب است به این نکته اشاره کنیم که ساخت لینک فقط بخشی از فرآیند پیچیده سئو است.

در حالی که لینک ها بسیار مهم هستند، تعداد زیادی فاکتور دیگر نیز وجود دارند که می توانند در رتبه بندی سایت شما تأثیر بگذارند.

اگر همه موارد به کار گرفته شده ناقص باشد، ساخت تعداد زیادی از لینک های با کیفیت و عالی چندان تاثیر گذار نیست.

این بدان معنی است که صفحات شما باید بهینه سازی شوند و به برخی موارد اساسی مانند عناوین و توضیحات متا، موبایل فرندلی بودن و … توجه کنید.

همچنین صفحاتی که قصد دارید از طریق لینک ها آن ها را بچرخانید باید کلمات کلیدی را با حجم جستجوی مناسب و هدفمند مورد هدف قرار دهید و از همه مهمتر نیاز به پشتیبانی از مطالب خوب نوشته شده دارید.

پس از مراقبت از اصول سئو، آماده هستید تا با استفاده از برخی از ساختمان های لینک داده محور، رشد ارگانیک خود را به سطح بعدی برسانید.

در اینجا سه ​​معیار برتر که می توانید برای اندازه گیری موفقیت لینک سازی خود استفاده کنید، آورده شده است.

1. روند رشد دامنه های جدید ارجاع شده

اولین متریک که باید ردیابی کنید تعداد دامنه های ارجاع شده به دست آمده در ماه است.

این موضوع به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا لینک سازی شما در جهت درست حرکت می کند یا خیر.

به خاطر داشته باشید که ایجاد لینک و موفقیت آن یک شبه به دست نمی آید. رشد یک سبد لینک موفق فرآیندی است که نیاز به وقت و تلاش زیادی دارد.

به طور معمول شما چند ماه اول را صرف برقراری روابط و برقراری یک یا دو لینک در اینجا و آنجا می کنید. فقط پس از آن دوره می توانید انتظار داشته باشید که لینک ها نتیجه بدهند.

به طور کلی ما برای ساختن تعداد زیادی لینک، تقریباً 2-3 ماه زمان نیاز داریم. بنابراین بله، ایجاد لینک زمان می برد!

اما هنگامی که شما در این راه قرار می گیرید، مدت زیادی نمی گذرد که می توانید تعداد دامنه های ارجاع شده را به صورت ماهانه دو برابر کنید. در حالت ایده آل شما باید یک روند مانند این را در نظر داشته باشید:

دامنه های ارجاع شده

علاوه بر رشد پروفایل بک لینک شما، خوب است که گاهی اوقات رشد دامنه های ارجاع رقبا را نیز بررسی کنید.

اگر تعداد دامنه های ارجاع دهنده آن ها را مشاهده می کنید، این یک علامت مثبت است که آن ها همچنان در حال ایجاد لینک هستند.

آمار دامنه های ارجاع شده

در حقیقت بررسی پروفایل بک لینک های رقبای شما به صورت ماهانه ممکن است به یک منبع الهام بی پایان برای تلاش های خود در ایجاد لینک تبدیل شود.

هنگامی که موتور لینک سازی خود را راه اندازی کردید، به احتمال زیاد تغییراتی در رتبه بندی گوگل مشاهده خواهید کرد. این ما را به دومین معیار مهم می رساند.

2. تغییرات مثبت در موقعیت های صفحه هدف در جستجوی گوگل

یكی از مهمترین اهدافی كه ما با لینک سازی می خواهیم به آن دست یابیم بهبود رتبه گوگل در صفحات خاص است.

در حالت ایده آل ما می خواهیم بهترین مقاله های خود را در یکی از 3 موقعیت برتر مشاهده کنیم، اما کمترین چیزی که می خواهیم به آن برسیم این است که آن را برای کسب رتبه در صفحه 1 آماده کنیم.

به همین دلیل متریک بعدی که می خواهید از آن پیگیری کنید باید موقعیت صفحات مورد نظر شما در نتایج جستجوی گوگل باشد.

حتی اگر به نظر می رسد که Google Search Console مکانی آشکار برای ردیابی آن باشد، بخاطر داشته باشید که آمار دقیق را نشان نمی دهد بلکه یک موقعیت متوسط ​​را نشان می دهد.

بنابراین اگر می خواهید داده های دقیقی برای آن اندازه بگیرید، باید از یک ابزار ردیابی موقعیت شخص ثالث استفاده کنید.

من به شخصه از SEMrush استفاده می کنم تا دقیقاً بدانم که صفحات هدف من در نتایج گوگل چگونه نمایان می شوند.

برای تسهیل کل فرآیند، من از ویژگی برچسب زدن به جستجو های مربوط به یک صفحه استفاده می کنم و به راحتی آن ها را از بقیه کلمات کلیدی فیلتر می کنم.

در تصویر زیر از SEMrush خواستم تا شرایط جستجوی برچسب زده شده با تگ “email outreach” و تغییرات آن ها در موقعیت ها را در طی 30 روز گذشته به من نشان دهد:

SEMrush

همانطور که می بینید کلمه کلیدی اصلی “email outreach” در همان وضعیت باقی مانده است و این چیزی است که زنگ خطر را به صدا در می آورد.

اگر با یک وضعیت مشابه روبرو هستید، قدم بعدی یادگیری بیشتر و فهمیدن دلیل آن است.

برای یافتن جواب باید به ابزار Ahrefs Keyword Explorer بروید و کلید واژه خود را جستجو کنید.

پس از انجام این کار خواهید دید که در حال حاضر چه صفحاتی در صفحه اول گوگل برای آن جستجوی خاص رتبه بندی شده اند:

Ahrefs Keyword Explorer

نکته اصلی که باید در اینجا به آن توجه کنیم تعداد دامنه های ارجاع دهنده است.

شما باید تعداد دامنه های ارجاع شده در صفحات خود را با صفحاتی که در حال حاضر از شما پیشی گرفتند مقایسه کنید.

عامل مهم دیگری که باید در نظر گرفته شود، رتبه دامنه وب سایت (DR) است. چگونه DR شما با DR صفحاتی که رتبه بهتری دارند مقایسه می شود؟

رتبه بندی DR

هرچه DR شما بالاتر باشد، رتبه بندی صفحات شما راحت تر خواهد بود.

دامنه های بیشتر مراجعه کننده و موقعیت های بهتر در جستجوی گوگل، طبیعتاً به یک چیز منجر می شود، افزایش ترافیک ارگانیک به وب سایت شما.

3. رشد ترافیک ارگانیک

از این گذشته افزایش ترافیک ارگانیک دلیل اصلی ایجاد ارتباط در ساختمان است. به همین دلیل این باید سومین متریک اساسی باشد که شما ردیابی کنید.

رشد ترافیک ارگانیک را می توان به راحتی و مستقیم از حساب Google Analytics یا Google Search Console ردیابی کرد.

من ترجیح می دهم از گوگل سرچ کنسول استفاده کنم زیرا این امکان را به من می دهد تا بررسی کنم که آیا تعداد ایمپرشن ها و میانگین ها ​​برای صفحه خاصی در حال رشد است یا خیر:

Google Search Console

با این حال توجه به این نکته مهم است که ممکن است مدتی طول بکشد تا گوگل بتواند سایت شما را مجددا ارزیابی کند و آن را در نتایج نمایش دهد.

بسته به اینکه موقعیت شما چقدر رقابتی است، ممکن است از زمان ایجاد لینک 3 ماه تا 12 ماه برای دیدن تغییرات قابل توجه در هر جایی طول بکشد.

برای درک بهتر این موضوع که چقدر طول می کشد تا شروع به رتبه بندی خوب و دریافت بهتر گردش ترافیکی ارگانیک کنید، می توانید تاریخ صفحات رتبه بندی خوب متعلق به سایت های مشابه را در موقعیت خود تجزیه و تحلیل کنید.

یک مثال خوب برای نشان دادن بهتر آنچه درموردش صحبت می کنیم:

ترافیک ارگانیک

همانطور که از نمودار بالا مشاهده می کنید، آن ها در ژانویه 2019 شروع به لینک سازی به این صفحه کردند و تاکنون موفق به رشد 34 دامنه مرجع شدند.

و نمودار ترافیک ارگانیک آن ها در اینجا آمده است:

نمودار ترافیک ارگانیک

با مقایسه گزارش ترافیک ارگانیک آن ها با نمایه بک لینک در بالا، می بینیم که برای شروع ترافیک حدود 12 ماه زمان می برد.

بیایید به مثال دیگری از داده های جدید لینک سازی سر بزنیم.

تصویر زیر نشان می دهد که Tidio در ژانویه سال 2020 شروع به لینک سازی برای وبلاگ خود در مورد chatbots کرد.

اندازه گیری موفقیت لینک سازی

همانطور که در بالا مشاهده می کنید، آن ها نسبتاً به سرعت موفق شده اند تا 60 دامنه ارجاع به دست آورند. اما این سرعت چقدر سریع تأثیر خود را بر ترافیک ارگانیک آن ها گذاشته است؟

گزارش SEMrush در زیر نشان می دهد که آن ها اولین بازدید کنندگان ارگانیک خود را در ماه مارس به دست آورده اند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که حدود 2 ماه طول کشید تا لینک سازی نتیجه دهد.

گزارش SEMrush

نتیجه

همانطور که در مثال های بالا مشاهده کردید، اندازه گیری موفقیت لینک سازی یک فرآیند زمان بر است. اما به محض نمایش نتایج بلافاصله متوجه می شوید که ارزش انتظار را داشت.

بدترین چیزی که می تواند اتفاق بیفتد این است که ماه ها را صرف کار کردن در ایجاد لینک باشید و نتیجه ای دریافت نکنید.

برای جلوگیری از وقوع این امر ضروری است که با استفاده از سه معیار مهم ارائه شده در این مقاله، روند موفقیت لینک سازی خود را پیگیری کنید.

اگر تعداد دامنه های جدید ارجاع شده را حساب می کنید، تغییرات موقعیت نتیجه صفحه جستجو را پیگیری کنید و رشد کلی ترافیک ارگانیک را اندازه گیری کنید، باید یک بررسی نسبتاً دقیق از اثربخشی ساخت لینک خود داشته باشید.