آیا به دنبال دستیابی به انعطاف پذیری در کمپین های لینک سازی هستید تا سئوی سایت خود را محک بزنید؟ شما باید این سه نکته مهم را در نظر بگیرید.

نحوه ایجاد انعطاف پذیری در کمپین های لینک سازی

اگر سال 2020 چیزی به ما آموخته باشد، این است که همه چیز می تواند به سرعت تغییر کند، این در مورد جستجو نیز صادق است.

موتور های جستجو دائماً الگوریتم های خود را به روز می کنند و روش های برگشت و نمایش نتایج جستجو را تغییر می دهند.

برای موفقیت در جستجو باید بتوانید به صورت زیر سازگار شوید:

 • رقبا استراتژی های تغییر، ظهور و انتقال را تغییر می دهند.
 • هدف و رفتار جستجو را تغییر دهید.
 • سیگنال های رتبه بندی جستجوی جدید معرفی می شوند و سیگنال های قدیمی مورد تایید قرار نمی گیرند.
 • تاکتیک های گوناگون توسط موتور های جستجو منسوخ یا حتی مجازات می شوند.

از آنجا که لینک ها همچنان جزء لاینفک رتبه بندی در نتایج جستجو هستند، می خواهیم به شما نشان دهیم چگونه می توانید انعطاف پذیری را در کمپین های لینک سازی خود ایجاد کنید.

این کار برای اطمینان از کار آمد بودن و به حداکثر رساندن بازده شما و همچنین پشتیبان گیری از لینک و وب سایت شما در آینده است.

برای دستیابی به این انعطاف پذیری، باید سه جنبه را در نظر بگیرید:

1. مکرراً پیشرفت خود را گزارش کنید.

اولین قدم برای ایجاد یک کمپین لینک سازی سازگار این است که شما از پیشرفتی که هر روز، هر هفته و هر ماه بدست می آورید (یا پیشرفت نمی کنید)، نظارت و گزارش مکرر داشته باشید.

شما چه در خانه باشید و چه در یک شرکت، شخصی را دارید که به او گزارش دهید.

اولویت بندی این گزارش ها از ابتدا باعث ایجاد عادت های خوبی خواهد شد که در صورت نیاز به استراتژی های محوری به کمپین شما خدمت می کنند.

گزارش های ماهانه یک کار مشترک است زیرا می توانید تعداد ترافیک را در ماه برای پیگیری رشد ماهانه مقایسه کنید، اما این تنها معیاری نیست که باید در این گزارش ها بررسی کنید.

می توانید قبل از اینکه مشکلات بزرگتری پیدا کنید یا منجر به کار ناکارآمد شوید، به تجزیه و تحلیل صفحات خاصی که به آن ها لینک می دهید، بپردازید تا موضوعات بالقوه را مشاهده کنید.

برخی از این موارد عبارتند از:

 • رتبه بندی کلمات کلیدی: در حالی که رشد ترافیک ارگانیک اغلب هدف اصلی یک کمپین لینک سازی است، اگر شما هیچ حرکتی را در کلمات کلیدی مورد نظر خود مشاهده نمی کنید، احتمالاً زمان آن است که در استراتژی خود تجدید نظر کنید.
 • نرخ پرش: اگر نرخ پرش در صفحه شما همچنان صعود کند، حتی اگر شما در حال بدست آوردن لینک های با کیفیت هستید، ممکن است صفحه شما نتیجه خوبی برای جستجوگر ها نباشد و در نهایت توسط موتور های جستجو کاهش یابد. دوباره ارزیابی کنید که صفحه شما با جستجوگر چگونه تطبیق می کند یا صفحه را مجدداً مورد استفاده قرار می دهد یا برای لینک های خود صفحه مرتبط تر را هدف قرار می دهد.
 • زمان ماندن در صفحه: اگر در صفحه شاهد کاهش مداوم زمان هستید، ممکن است صفحه ای را که در جهت خلاف روند قرار دارد، تبلیغ می کنید و می تواند ارزش پیدا کردن یک لینک جدید را داشته باشد.
 • درصد خروج: اگر تعداد بیشتری از افراد از صفحه ای که لینک های خود را به آن اختصاص می دهید، خارج می شوند، باید لینک های داخلی خود را مجدداً بررسی کنید و در نظر بگیرید که چگونه می توانید بیشتر از مراجعه و ترافیک ارگانیک صفحه هدف را در سایت خود بدست آورید.

در کنار نظارت بر این معیار ها، برنامه ریزی منظم، مکالمات استراتژیک یا جلسات با مشتری یا تیم خود نیز مهم است. این جلسات مهم هستند زیرا اهداف می توانند تغییر کنند، حتی اگر لینک سازی در حال انجام باشد.

شاید خط جدیدی از تجارت باز شود، یک رقیب جدید وارد فضای شما شود، یک بیماری همه گیر سلامتی کره زمین را تحت تاثیر قرار دهد. هیچکدام از این موقعیت ها هیچ ارتباطی با استراتژی لینک سازی شما ندارند، اما این امر بر آن ها تأثیر می گذارد و شما باید با مشتری یا تیم خود ارتباط مستقیمی در این رابطه برقرار کنید.

2. نظارت بر تغییرات سرپ و ترند ها

پیگیری مداوم صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) که برای وب سایت شما مهم هستند روش دیگری برای ایجاد انعطاف پذیری در کمپین لینک سازی شماست.

اکنون وقتی می گوییم بر این سرپ ها نظارت داشته باشید، منظور بیش از پیگیری رتبه بندی کلمات کلیدی است. رتبه بندی کلمات کلیدی مهم است، اما چیز های بیشتری وجود دارد که می توانید از سرپ ها بیاموزید.

یكی از بزرگترین راهكار هایی كه می توانید از نظارت بر تغییرات سرپ با گذشت زمان برداشت كنید این است كه موتور های جستجو چگونه قصد جستجو برای این سؤالات را دارند.

به عنوان مثال شیوع همه گیری COVID-19 هدف جستجو را برای تعداد زیادی از پرس و جو ها و حتی صنایع تغییر داده است.

در اینجا تصویری از نتایج سرپ برای [آموزش بچه ها] آورده شده است:

انعطاف کمپین لینک سازی

در حالی که تغییرات سرپ با سرعت بیشتری در طول همه گیری کرونا ویروس اتفاق افتاد، با تغییر رفتار جستجو با گذشت زمان، این تغییرات دائماً رخ می دهند.

با آگاهی از این روند در سرپ ها، کمپین لینک سازی شما را آگاه می سازد و به شما می گوید که زمان آن رسیده است که تمرکز خود را به صفحه دیگری تغییر دهید.

به عنوان مثال بیایید بگوییم که برای کمک به صفحه سرویس خود در رتبه بندی یک کلمه کلیدی که اولویت شما است، لینک هایی ایجاد می کنید، اما توجه می کنید سرپ مربوطه شروع به نشان دادن صفحات اطلاعاتی و مقایسه ای بیشتری می کند.

متأسفانه این احتمال وجود دارد که صفحه شما هرگز در آنجا رتبه بندی نشود، زیرا مطابق با موتور جستجوگر صفحه شما مناسب برای آن کلمه کلیدی نیست.

دانستن این اطلاعات شما را قادر می سازد تا صفحات خود را تنظیم کنید و زمان و انرژی خود را در جایی دیگر متمرکز کنید که مؤثر تر باشد.

با توجه به سرپ ها می توانید در برقراری پیوند ها بازدهی بیشتری ایجاد کنید.

اگر برای داشتن لینک ها تبلیغ می کنید، باید توجه داشته باشید که چه نوع صفحاتی برای موضوعات مرتبط رتبه بندی می شوند. این ها صفحاتی هستند که با مخاطبی که شما در آن هدف قرار داده اید موفق می شوند و باید از بهترین ویژگی های آن ها، دارایی خود را الگو برداری کنید.

به عنوان مثال اگر می بینید که چندین صفحه رتبه بندی دارای فیلم هستند، منطقی است که با اضافه کردن یک فیلم به صفحه خود، رنک آن را بیشتر کنید.

این بینش های سرپ به شما کمک می کند تا در صورت لزوم استراتژی لینک سازی خود را تغییر دهید یا تقویت کنید.

3. تاکتیک های لینک سازی خود را متنوع کنید.

متنوع سازی تاکتیک های لینک سازی شما باعث ایجاد انعطاف پذیری سئو می شود و روش خوبی است.

گوگل تصمیم می گیرد که الگوریتم جستجو چگونه کار می کند و اگر تکنیک خاصی را دستکاری کند، می تواند تصمیم بگیرد که برای کم ارزش تر کردن لینک های تضمین شده از طریق تاکتیک، اقدام کند یا خیر.

در همان زمان هر چیزی که گوگل می گوید باید با متن مناسب تفسیر شود، زیرا هرگونه تاکتیکی می تواند به طور موثری مورد استفاده قرار گیرد یا در جایی که خود را دچار مشکل می کنید اسپم شود.

همچنین شما هرگز نمی دانید که تا زمان شروع کار، کدام تاکتیک ها کارآمدتر و مؤثر تر هستند. بنابراین شما باید یک استراتژی متنوع را بکار بگیرید که روش های مختلفی را برای تضمین بک لینک ها در بر دارد.

اگر یکی از تاکتیک ها نتیجه ای حاصل نمی کند، آن را در استراتژی خود تغییر دهید و روی تکنیک های سود آور تر تمرکز کنید.

برخی از تکنیک های لینک سازی ثابت شامل موارد زیر است:

 • ترویج راهنما های منابع جامع.
 • لینک سازی از طریق ارسال مهمان .
 • تأمین لینک ها از طریق مشارکت جامعه (حمایت مالی، کمک های خیرخواهانه، بورسیه های تحصیلی و …).
 • مشارکت حرفه ای یا تشریفات.
 • دریافت مکان در فهرست های محلی یا صفحات منبع و … .

خوب است که در یک تاکتیک اولیه که قبلاً با موفقیت در آن رو به رو شده اید در فضای اجرا شده، سرمایه گذاری کنید.

گفته می شود شما همیشه باید در مقیاس کوچکتر روش های جایگزین را نیز امتحان کنید تا در صورت اثربخشی بهتر آن ها را به راحتی تغییر دهید.

4. ضبط کردن

همه چیز به سرعت در ساختمان لینک حرکت می کند، اگر نمی توانید به همان سرعت سازگار شوید موفق نخواهید شد. بنابراین شما باید از ابتدا انعطاف پذیری را در کمپین های لینک سازی خود ایجاد کنید.

برای انجام این کار، شما باید:

 • مرتباً پیشرفت و گزارش ها را نظارت کنید.
 • تجزیه و تحلیل کنید که چگونه پرس و جوهای جستجوی شما هدف قرار می گیرند و با گذشت زمان تغییر می کنند و تاکتیک ها و استراتژی های لینک سازی خود را متنوع کنید.
 • لینک سازی بسته به زمان و انرژی، کاهش می یابد.