در دنیای وبلاگ نویسی، انواع مختلفی از وبلاگ ها و وبلاگ نویسان وجود دارند که برای رسیدن به اهداف خاص وبلاگ می نویسند. اگر تصمیم دارید یک وبلاگ راه اندازی کنید، اما مطمئن نیستید که وبلاگ شما با چه چیزی روبرو می شود، شناسایی نوع وبلاگ نویس مورد نظر می تواند به شما کمک کند. در این مقاله ما قصد داریم انواع وبلاگ ها و وبلاگ نویسان موجود و نحوه تلاش هر یک برای موفقیت در دنیای وبلاگ نویسی را بررسی کنیم.

1. وبلاگ های شخصی

وبلاگ شخصی

هنگامی که وبلاگ نویسی در اواخر دهه 90 آغاز شد، اولین نوع وبلاگ نویسی ظاهر شد، وبلاگ نویسی خاطرات آنلاین. این ها افرادی بودند که می خواستند مجله روزانه خود را به صورت آنلاین تهیه کنند تا تجربیات، احساسات و افکار درونی خود را با مخاطبان به اشتراک بگذارند. برای وبلاگ نویس شخصی، هیچ قانونی برای پیروی یا موضوعاتی برای رعایت کردن وجود نداشت. وبلاگ های آن ها صفحات باز خاطرات آن ها بود، از طریق یک ادیتور متن وارد سیستم می شد و در صفحات HTML ساده منتشر می شد.

وبلاگ نویسان شخصی امروزه تمایل دارند همان مسیر را دنبال کنند، اگرچه دیگر مجبور نیستند با مانع چگونگی راه اندازی وب سایت و تفاوت شناخت تفاوت های وبلاگ و وب سایت مبارزه کنند. آن ها می توانند از وردپرس، Blogger، Tumblr و شبکه های مشابه برای ایجاد وبلاگ در کمتر از پانزده دقیقه استفاده کنند و درخشش خود را با جهان به اشتراک بگذارند.

بنابراین یک وبلاگ نویس شخصی درباره چه چیزی می نویسد؟ همه چيز. برخی بر روی علاقه خاصی مانند سرگرمی تمرکز خواهند کرد. برخی بر موضوعی تمایل دارند که مورد علاقه خود و بقیه است، مانند سیاست. برخی بر علتی تمرکز خواهند کرد، مانند مبارزه با سرطان. برخی از افراد هنگام شروع راه اندازی یکی از انواع وبلاگ ، روی هر چیزی که در ذهنشان است تمرکز خواهند کرد.

وبلاگ شخصی موفق

موفقیت یک وبلاگ نویس شخصی یافتن دیگران برای به اشتراک گذاشتن نوشته های خود است. بهترین راه برای ایجاد یک انجمن برای وبلاگ شخصی، یافتن سایر وبلاگ نویسان شخصی است که علاقه های یکسانی دارند. هنگامی که آن ها را پیدا کردید، درباره وبلاگ های آن ها نظر دهید و در رسانه های اجتماعی با آن ها ارتباط برقرار کنید. با افزایش تعاملات خود با سایر وبلاگ نویسان شخصی، آن ها شروع به تعامل با پست های وبلاگ شما می کنند.

2. وبلاگ های بیزینسی

وبلاگ بیزینسی

وبلاگ نویسان بیزینسی کسانی هستند که برای تجارت خود وبلاگ می نویسند. این نوشته ها می تواند درباره مشاغل آن ها باشد یا شرکتی که در آن کار می کنند. هدف وبلاگ نویس (بلاگر) کسب و کار، جلب توجه بیشتر، بازدیدکنندگان و در نهایت مشتریان برای کسب و کارشان است. بر خلاف وبلاگ نویس شخصی، نوشتار آن ها کمتر روی خودشان تمرکز دارد و بیشتر بر تجارت و صنعت آن ها متمرکز است.

یک وبلاگ نویس تجاری (business blogger) در مورد موضوعاتی که مشتریان ایده آل آن ها را جذب می کند می نویسد. به عنوان مثال کارکنان یک شرکت چاپ محتویات وبلاگ را برای سایر صاحبان مشاغل که در بازار کارت ویزیت، آگهی، بروشور و سایر خدمات چاپ هستند، می نویسند. پست های انواع وبلاگ بیزینسی موضوعاتی مانند “چگونه یک کارت ویزیت عالی طراحی کنیم”، “مقدمات تایپوگرافی” و “ایجاد یک بروشور که بیزینس شما را تقویت می کند” را پوشش می دهد. در وبلاگ های بیزینسی نوشتن یک مقاله سئو شده بسیار اهمیت دارد.

وبلاگ بیزینسی موفق

موفقیت یک وبلاگ نویس کسب و کار این است که خوانندگانی را جذب کند که در نهایت در لیست ایمیل خود مشترک شوند، یک فرم راهنمایی ارسال کنند یا خرید کنند. بهترین راه برای ایجاد یک انجمن وبلاگ تجاری، شناسایی افرادی است که به احتمال زیاد مشتری کسب و کار شما می شوند و محتوایی ایجاد می کنند که برای آن ها جالب باشد. سپس مطمئن شوید که هر تولید محتوایی که انجام می شود، باعث شود این افراد بخواهند در مورد محصولات و خدمات شما اطلاعات بیشتری کسب کنند.

3. وبلاگ های حرفه ای

وبلاگ حرفه ای

وبلاگ نویسان حرفه ای کسانی هستند که برای کسب درآمد وبلاگ به صورت آنلاین محتوا می نویسند. به عبارت دیگر، هدف شغلی آن ها این است که از طریق وبلاگ نویسی خود کسب درآمد کنند. وبلاگ نویسان حرفه ای تمایل دارند از استراتژی های مختلف بازاریابی برای دستیابی به این هدف استفاده کنند، از جمله فروش تبلیغات نمایش داده شده، ایجاد اطلاعات و محصولات دیجیتالی، تبلیغ محصولات دیگران برای کمیسیون و موارد مشابه.

وبلاگ نویسان حرفه ای تمایل دارند یا بر روی یک وبلاگ تمرکز کنند یا بسیاری از انواع وبلاگ های تخصصی برای ایجاد درآمد را داشته باشند. هر وبلاگ باید پتانسیل جذب مخاطب زیاد، ایجاد ترافیک زیاد و مناسب برای تبلیغ کنندگان و فروش محصولات را داشته باشد.

وبلاگ حرفه ای موفق

موفقیت یک وبلاگ نویس حرفه ای بستگی به اهداف کسب درآمد او دارد. کسانی که مایل به کسب درآمد از طریق تبلیغات هستند به ترافیک زیادی از طرف مخاطبان علاقه مند به یک موضوع خاص نیاز خواهند داشت.

به عنوان مثال یک وبلاگ معروف شخصی که در زمینه انواع سرمایه گذاری می نویسد، به احتمال زیاد مخاطبی را جذب می کند که تبلیغ کنندگان شرکت های پس انداز بازنشستگان، بانک ها و مشاغل مشابه می خواهند جلوی آن را بگیرند. علاوه بر تبلیغات، وبلاگ نویس مالی نیز می تواند با ایجاد دوره آموزشی خود در زمینه امور شخصی درآمد کسب کند یا به دیگران وابسته شود که دوره هایی در زمینه امور مالی شخصی دارند.

4. وبلاگ های تخصصی (نیچ)

وبلاگ تخصصی

به جای تمرکز بر موضوعات وسیع، انواع وبلاگ های تخصصی بسیار خاص هستند. برخی از ایده های وبلاگ نیچ ممکن است وبلاگ نویسی غذا، برنامه های ورزشی، سرودن اشعار و همچنین دوستداران بولداگ فرانسوی باشد. بله می تواند تا این حد خاص باشد.

با داشتن یک وبلاگ تخصصی می توانید بیشتر روی یک موضوع خاص تمرکز کنید و در نتیجه تحقیقات را بسیار آسان کنید. تشخیص نقاط قوت و ضعف آن و نوشتن چیز هایی که بیشتر می دانید، آسان تر است. همچنین می توانید از آن وبلاگ استفاده کنید و اشتیاق خود را به یک بیزینس شخصی کوچک تغییر دهید.

وبلاگ تخصصی موفق

مهم این است که موضوعی را که برای شما جذاب است و موضوعی که به آن علاقه دارید را برای انواع وبلاگ های مختلف خود انتخاب کنید. آرزوی موفقیت، شادی، امنیت و به رسمیت شناختن داشته باشید. با انتخاب تخصص مورد علاقه خود و داشتن دیدگاه خود، می توانید وبلاگ خود را نسبت به سایر وبلاگ های تخصصی موقعیت دهی کرده و متمایز کنید. از سوی دیگر تعیین اندازه تخصص نیز مهم است. حتی اگر فکر می کنید یک ایده وبلاگی درخشان دارید، موفقیت در آن چالش برانگیز خواهد بود مگر اینکه بازار هدف شما افراد کافی را جذب کند. مسلما شما نمی خواهید تخصص شما خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد.

برخی از وبلاگ های معروف تخصصی:

وبلاگ سبک زندگی

اگر چه یک زمینه دقیق تعریف شده است، یک وبلاگ لایف استایل به شما امکان می دهد ده ها موضوع را مورد بررسی قرار دهید. این یک روش واقعاً کارآمد برای جمع آوری علاقع مندان و فالوور ها و افزایش ترافیک در زمان کوتاه است.

وبلاگ دکوراسیون منزل

مردم دوست دارند در مورد همه پروژه های کوچکی که می توانند به تنهایی در خانه خود انجام دهند یاد بگیرند. به همین دلیل است که وبلاگ های دکوراسیون داخلی DIY (خودت انجام بده) بسیار محبوب شدند. موضوعاتی که آن ها پوشش می دهند از تزئینات دیوار گرفته تا وسایل روشنایی سفارشی است.

وبلاگ سلامت

وبلاگ نویسی در زمینه سلامتی اخیراً بسیار محبوب شده است. رقابت در این زمینه بسیار سخت است، اما این بدان معنا نیست که شما نمی توانید موفق شوید. فضای زیادی برای اطلاعات ارزشمند، مشاوره، راهنمایی و پشتیبانی وجود دارد.

وبلاگ فرزند پروری

فرزند پروری یکی از انواع موضوعات بسیار محبوب برای وبلاگ نویسی است که برای وبلاگ نویسان تازه کار نیز مناسب است. موضوعات زیادی برای پوشش وجود دارد و در دراز مدت، درآمدزایی نیز مشکلی برای آن ایجاد نمی کند، زیرا ده ها محصول برای والدین و کودکان طراحی شده است.

وبلاگ خیاطی

چه کسی تصور می کرد که مخاطبان زیادی در خارج از کشور منتظر مطالب مربوط به بافندگی و خیاطی هستند، درست است؟ وبلاگ نویسی حرفه ای به یک چیز بزرگ تبدیل شده است و تخصص خیاطی بسیار محبوب است.

وبلاگ مذهبی

وبلاگ های مذهبی نیز بسیار محبوب هستند. اینجاست که مردم می توانند کلمات حکیمانه را بیابند و در سطح معنی داری با هم ارتباط برقرار کنند. انواع وبلاگ های مذهبی زیادی نیز وجود دارد.

5. وبلاگ های میزبان

وبلاگ میزبان

وبلاگ های میزبان یکی از انواع وبلاگ های منحصر به فرد اما مدرن هستند. به جای اینکه صاحب وبسایت و وبلاگ محتوا ایجاد کند، محتوا توسط عموم ارائه می شود. یک وبلاگ میزبان تیمی دارد که پست ها را اداره می کند، از تعاملات ناخوشایند جلوگیری می کند و موضوعات خسته کننده را برای تعامل بیشتر ارتقا می دهد.

علیرغم این واقعیت که وبلاگ میزبان بیشتر حاوی محتوای نویسندگان مهمان است، صاحب آن نیز باید پست های خود را بنویسد. به خاطر داشته باشید که انواع مختلف وبلاگ نویسان در مورد وبلاگ نویسی ایده های متفاوتی را به اشتراک می گذارند.

در واقع هر وبلاگ نویس یا بلاگری باید به دنبال وبلاگ هایی در زمینه تخصصی خود باشد که بتواند به عنوان وبلاگ نویس مهمان پذیرفته شود. این به شما کمک می کند تا بازدیدکنندگان را به وبلاگ خود جذب کنید و برخی از خوانندگان آنلاین وبلاگ میزبان می توانند دنبال کننده شما شوند.

وبلاگ میزبان موفق

ترفند مهم در اینجا این است که چگونه می توانید نویسندگان مختلفی را که قبلاً دارای شهرت آنلاین هستند جذب کنید و در بیشتر موارد، آن ها با به اشتراک گذاشتن مطالبی که معمولاً در رسانه های اجتماعی برای مخاطبان خود پست کرده اند، به شما در تبلیغ وبلاگ کمک می کنند. در پایان شما باید یک برنامه خوب داشته باشید تا بتوانید روزانه محتوای مهمانان را نمایش دهید.

6. وبلاگ های وابسته

وبلاگ وابسته

انواع وبلاگ نویسان وابسته کسانی هستند که برای ایجاد کمیسیون های بازاریابی وابسته وبلاگ می نویسند. آن ها به جای ایجاد محصولات خود، پست های وبلاگ می نویسند که محصولات دیگران را بررسی می کند. هدف تشویق بازدیدکنندگان برای خرید آن محصولات با استفاده از لینک وابسته وبلاگ نویس است و به وبلاگ نویس (blogger) اجازه می دهد تا کمیسیونی که توسط سازنده محصول مشخص شده است، دریافت کند.

یک وبلاگ نویس وابسته معمولاً در مورد محصولات وابسته پست های نقد محصول می نویسد. برخی نظرات بسیاری را در یک وب سایت می نویسند، در حالی که برخی دیگر وب سایت هایی را اختصاص می دهند که به تبلیغ یک محصول وابسته خاص می پردازد. سئو بخش مهمی از این فرایند است، زیرا یک وبلاگ نویس وابسته برای بررسی رتبه اول در نتایج جستجو به بررسی آن ها و افزایش ترافیک وبلاگ خود نیاز دارد.

وبلاگ وابسته موفق

موفقیت برای وبلاگ نویس وابسته این است که اطمینان حاصل شود که نظرات محصولات وابسته آن ها توسط افرادی که احتمال خرید آن محصولات را دارند، خوانده می شود. آن ها همچنین در جهت ایجاد یک لیست پستی گسترده برای تبلیغ محصولات مشترک با مشترکین اختصاصی تلاش می کنند. برخی از بازاریابان وابسته به شما خواهند گفت که لیست ایمیل آن ها منبع اصلی درآمد آن ها است.

7. وبلاگ های رسانه ای

وبلاگ رسانه ای

وبلاگ های رسانه ای با انواع محتوایی که تولید می کنند تعریف می شوند. اگر از وبلاگ نویسی لذت می برید، پس شما یک وبلاگ نویس هستید. اگر محتوای وب سایت های دیگر را تنظیم می کنید، یک linklog دارید. اگر در وبلاگ خود عکس یا طرح هنری پست می کنید، میزبان یک وبلاگ عکاسی یا هنری هستید.

این نوع وبلاگ در بین افراد در زمینه های مختلف محبوب است. جمعیت جوان تر گیم ویدیویی خود را ضبط می کنند و آن را با افراد علاقمند به آن بازی به اشتراک می گذارند. عکاسان می توانند هزاران عکس را که در آخرین سفر گرفته اند به اشتراک بگذارند. افرادی که پادکست دارند می توانند فایل های صوتی آخرین قسمت ضبط شده را پست کنند.

وبلاگ رسانه ای موفق

یکی از عوامل مهم در اینجا انتخاب بستر وبلاگ نویسی است که متناسب با نیاز های شما باشد. شاید پیدا کردن ارائه دهنده سرویس میزبانی وب که به شما امکان می دهد فایل های بزرگ تر را بدون هزینه زیادی ذخیره کنید، یکی از مسائل مهم باشد.

8. وبلاگ نویسان مستقل (فریلنس)

وبلاگ رسانه ای

وبلاگ نویسان مستقل کسانی هستند که برای ارائه خدمات، به عنوان مثال نوشتن محتوا برای مشاغل دیگر، دستمزد دریافت می کنند. اگر به دنبال راهی برای دریافت دستمزد برای نوشتن مقاله به عنوان یک سرویس هستید و تجربه در وبلاگ نویسی دارید، وبلاگ نویسی فریلنس راهی است که باید پیش بگیرید.

وبلاگ نویسان مستقل موضوعات ارائه شده توسط مشتریان خود را پوشش می دهند. برخی خود را به عنوان متخصص در یک صنعت یا نیچه خاص معرفی می کنند، در حالی که برخی دیگر خود را به عنوان نویسندگان عمومی معرفی می کنند که می توانند هر چیزی را با کمی تحقیق پوشش دهند. متخصصان یک صنعت یا تخصص خاص بیشتر از نویسندگان عمومی می توانند هزینه دریافت کنند.

وبلاگ نویس فریلنس موفق

موفقیت یک وبلاگ نویس مستقل این است که مجموعه ای بسازد که آن ها را برای کارآفرینان و مشاغلی که نیاز به محتوای با کیفیت برای وبلاگ شرکت خود دارند، جذاب کند. به غیر از ghostwriter ها، وبلاگ نویسان فریلنس می توانند از کار های خود برای سایر مشتریان به عنوان یک سکوی پرش برای جلب مشتریان جدید استفاده کنند. با افزایش تقاضا، وبلاگ نویسان مستقل می توانند قرارداد های بزرگ تری به دست آورند و به عنوان یک فریلنسر امرار معاش کنند.

آیا آماده راه اندازی وبلاگ خود هستید؟

برای ایجاد وبلاگ شخصی خود می توانید به سرعت اقدام کنید. هنگام انتخاب نام وبلاگ و بستر وبلاگ نویسی، باید یک ارائه دهنده میزبانی وب انتخاب کنید. ما برای همه وبلاگ نویسان جدید، ممتاز سرور را توصیه می کنیم، شرکت ارائه دهنده میزبانی که سوابق درخشانی دارد و توانسته رضایت 95 درصدی مشتریان خود را کسب کند.

هنگامی که وبلاگ جدید خود را راه اندازی می کنید، باید آن را در آینده به انواع کاربرانی که در اینترنت وجود دارند، اثبات کنید تا مطمئن شوید هیچ مانع بزرگی بر سر راه شما نخواهد بود. چشم انداز شما باید بلند مدت باشد. هر کاری که امروز انجام می دهید در آینده بر حضور آنلاین شما تأثیر می گذارد.

این ها انواع اصلی وبلاگ ها هستند، اما چیز های بیشتری برای کشف وجود دارد مانند وبلاگ های اجتماعی، وبلاگ های غیر انتفاعی، وبلاگ های وب کم زنده، وبلاگ های پخش زنده بازی، وبلاگ های مربوط به انواع دستگاه های دیجیتال، وبلاگ های پادکست، وبلاگ های ویدیویی مختلف و انواع مختلف دیگری نیز وجود دارد. امیدوارم بتوانید زمینه مورد علاقه خود را انتخاب کرده و وبلاگ خود را راه اندازی کنید.

منبع: firstsiteguide.com