جان مولر (مدیر آنالیز وبمستر های گوگل) به سوالی در مورد بهترین انکر تکست برای استفاده برای لینک های داخلی، ورودی و خروجی پاسخ داد. پاسخ وی طیف گسترده ای از سناریو های لینک دهی را پوشش داد.

بهترین روش برای استفاده از Anchor Text چیست؟

Anchor text متنی است که در لینک دهی از آن استفاده می شود. انکر تکست می تواند “اینجا را کلیک کنید” و یا “وکیل شخصی Acme” و یا “بیمار دیابتی” و… باشد.

الگوریتم گوگل که برای امتیازدهی به صفحات استفاده می شود، برای اینکه موضوع آن صفحه را درک کند، از انکر تکست استفاده می کند. این موفقیت بزرگی برای بنیان گذاران گوگل در سال 1998 بود. آن ها دریافتند که استفاده از انکر تکست (علاوه بر متن موجود در یک صفحه وب) برای درک موضوع یک صفحه، نتایج جستجو گوگل را بهتر می کند.

اما برای جلوگیری از سوء استفاده ناشران از انکر تکست، الگوریتم باید در سال های بعد تغییر می کرد. به همین دلیل است که انکر تکست تا امروزه در ذهن بازاریابان دیجیتال مارکت بسیار مهم است.

سوالی که مطرح می شد این بود که کدام انکر تکست برای استفاده بهتر بود یا بهتر است بگوییم: بهترین روش برای نوشتن متن در لینک های داخلی و همچنین لینک های خارجی چیست؟ به عنوان مثال از نام وب سایت استفاده کنیم، عنوان پست وبلاگ یا کلمات کلیدی LSI؟

انکر تکست چیست

چیزی به نام کلمات کلیدی LSI وجود ندارد.

هر سئو کاری که ایده کلمات کلیدی LSI را تبلیغ کند، گمراه است و در واقع اطلاعات غلطی را منتشر می کند. چیزی به نام کلمات کلیدی LSI وجود ندارد.

اول از همه ما هیچ مفهومی به نام کلمه کلیدی LSI نداریم. بنابراین این چیزی است که می توانید کاملاً از آن چشم پوشی کنید.

من فکر می کنم زمانی جالب است به LSI نگاه کنید که به موضوع بازیابی اطلاعات به عنوان یک موضوع نظری یا علم رایانه فکر می کنید. اما به عنوان یک سئو کار احتمالاً لازم نیست نگران این موضوع باشید.

جان مولر

بهترین انکر تکست برای لینک های داخلی

در یک وبسایت اگر از یک صفحه وب به صفحه دیگری در همان سایت لینک بدهید، شما یک لینک داخلی ایجاد کرده اید. نویسنده می تواند به مقاله دیگری در همان سایت که حاوی جزئیات بیشتری است لینک بدهد. این نمونه ای از لینک داخلی است.

لینک های داخلی می تواند به گوگل کمک کند تا مقالات بیشتری را در یک سایت کشف کند و می تواند توضیحی درباره صفحه ای که به آن لینک داده شده بدهد.

مولر برای انکر تکست لینک داخلی توصیه کرد که:

با توجه به لینک های داخلی شما به ما سیگنالی از مفهوم آن صفحه می دهید. اساساً با لینک داخلی این مفهوم می رسانید که در این بخش از وب سایت من اطلاعاتی در مورد این موضوع پیدا خواهید کرد و این همان چیزی است که شما می توانید از آن برای لینک های داخلی استفاده کنید.

بنابراین این روشی است که شما می توانید به نوعی این زمینه را در کاربران ایجاد کنید. نوع لینک های داخلی که برای کاربران استفاده می کنید معمولاً با آنچه برای سئو نیز استفاده می کنید مطابقت دارد. خوشبختانه در بخش هم پوشانی خوبی دیده می شود.

بهترین روش برای انکر تکست لینک خارجی

انکر تکست لینک به صفحه ای در وب سایت دیگری است. به عنوان مثال یک نویسنده می تواند برای یک ماده خاص در سایت آشپزی به یک صفحه ویکی پدیا لینک دهد. مولر پاسخی در مورد بهترین انکر تکست برای لینک های خارجی ارائه داده است:

“در رابطه با لینک های خارجی، اگر با وب سایت دیگران ارتباط برقرار می کنید، موارد مشابه لینک های داخلی را باید رعایت کنید. مثلاً، این سوال را از خودتان بپرسید که چرا مردم باید بروند و روی این پیوند کلیک کنند، چه نوع اطلاعات اضافی به آن ها می دهد.”

بهترین انکر تکست برای لینک های ورودی

بسیاری سخن ها و مقالات آنلاین در مورد بهترین ترکیب انکر تکست (Anchor text ratio) برای لینک های ورودی وجود دارد. برخی از سئوکاران معتقدند که درصد بهینه ای از لینک های ورودی وجود دارد که باید nofollow باشد. برای این لینک ها باید از کلمات کلیدی استفاده کنید که مد نظر شماست و می خواهید برای آن رتبه بالایی کسب کنید و همچنین کلمات کلیدی که نام برند را در بر می گیرند.

این ایده ها (در سال 2005) از درک اینکه گوگل از تجزیه و تحلیل آماری برای شناسایی لینک های غیر طبیعی استفاده می کرد، نشات گرفته اند. سئوکاران سعی کردند لینک های پرداختی خود را با تلاش برای “طبیعی به نظر رسیدن” پنهان کنند و در نتیجه الگوریتم های تجزیه و تحلیل آماری را فریب دهند.

سئوکاران سعی کردند الگو های لینک دهی “طبیعی” را با تجزیه و تحلیل انکر تکست میلیون ها لینک سایت های مختلف شناسایی کنند. حتی تا به امروز نیز برخی از افراد گمراه وجود دارند که این کار را انجام می دهند و سایت های یک برند تجاری و انکر تکست کلمات کلیدی آن ها را تحلیل می کنند و از آن استفاده می کنند.

این مطالعات سئو همیشه اشتباه بوده و هست. آن ها فرض می کنند گوگل برای اهداف رتبه بندی از انکر تکست هایی که آن ها کشف کرده اند، استفاده می کند (که چنین نیست). این نقص همیشه در این مطالعات وجود داشته است.

انکر تکست برای لینک های طبیعی به طور کلی از کنترل شما خارج است.

این سوال که “بهترین ترکیب انکر تکست برای لینک های ورودی چیست” نا معتبر است.

این مورد برای لینک های طبیعی نیست. مشخصه یک پیوند طبیعی این است که توسط نویسنده به صورت خودجوش به عنوان نقل قول به آن لینک داده می شود. قابل درک است که مولر از جواب دادن به این سوال خود داری کرده است.

“شما نمی توانید روی لینک هایی که به وبسایت شما از طریق وبسایت های دیگر داده می شود کنترلی داشته باشید. بنابراین من در مورد آنچه شما باید در وبسایت خود داشته باشید، محتاط هستم.”

بهترین انکر تکست

آیا صفحه وب زمینه لینک های داخلی را فراهم می کند؟

سوال دیگری که پیش آمد درباره لینک های داخلی بود. اینکه آیا گوگل برای درک محتوای لینک صفحه ای که خود به صفحه دیگری لینک شده است، از محتوای کل آن صفحه استفاده می کند؟

مشکل استفاده از محتوای کل صفحه این است که معمولا یک صفحه وب از چند موضوع مختلف تشکیل شده است. ممکن است لینک داخلی در یک پاراگراف ایجاد شود و توضیحات درباره آن لینک داخلی، در همان پاراگراف باشد نه در کل متن.

به عنوان مثال اگر صفحه ای در مورد چگونگی طبخ برنج سرخ شده چینی دارید، ممکن است بخشی در مورد برنج (استفاده از برنج قدیمی)، دستورالعمل های گوشت مرغ مخملی، نحوه تهیه غذای دلخواه با مرغ پخته شده به سبک char siu، به علاوه دستورالعمل تهیه سس برنج سرخ شده که از دو نوع مختلف سس سویا تشکیل شده است.

هر یک از این بخش ها زیر مجموعه های متمایزی هستند. ممکن است از قسمت برنج به صفحه ای در مورد نحوه پخت برنج لینک دهیم، یا از قسمت char siu ممکن است به صفحه ای در مورد نحوه تهیه مرینیت char siu لینک دهیم. هیچ یک از این مباحث مربوط به برنج سرخ شده چینی نیست. بنابراین منطقی نیست که از محتوای کل صفحه وب برای صفحه ای درباره برنج سرخ شده چینی استفاده کرد.

پاسخ مولر این موضوع را منعکس می کند: “کلمات تصادفی موجود در یک صفحه تا حدودی بر نحوه لینک دهی صفحات، تاثیر خواهد داشت. ما با توجه به درکی که از صفحات شما داریم، این موضوع را در نظر می گیریم. معمولا انکر تکست یکی از بخش های مهم آن صفحه است.”

بهترین روش استفاده از انکر تکست، این جمله ی مولر است که می گوید: وقتی صبحت از انکر تکست می شود، بین چیزی که برای گوگل خوب است و چیزی که برای کاربران خوب است، همپوشانی وجود دارد.

انکر تکستی که به کاربر بگوید با کلیک روی این پیوند داخلی یا خارجی به صفحه ای می رود که مرتبط است، بهترین روش استفاده از انکر تکست است. هر چیز دیگری احتمال دارد صفحه شما را خراب کند.

منبع: searchenginejournal.com