تنظیم اهداف SMART برای وب سایت یکی از راه های رسیدن به موفقیت است.

وقتی یک وب سایت را ایجاد می کنید، گاهی اوقات ممکن است احساس کنید که به یک باره از جهات مختلف کشیده شده اید. موارد فروش، محتوا برای انتشار و مشتری برای پاسخگویی وجود دارد. با داشتن تعهدات بسیار، می توان به راحتی فراموش کرد که در وهله اول چرا کار خود را شروع کرده اید.

با این حال، تنظیم اهداف خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و به موقع (SMART) برای وب سایت تان می تواند به شما کمک کند انرژی خود را بر روی مهمترین موارد متمرکز کنید. این تلاش متمرکز می تواند منجر به پیشرفت قابل اندازه گیری به سمت داشتن سایتی بهتر شود.

در این مقاله، اهداف SMART را توضیح خواهیم داد، در مورد دلیل اهمیت آن ها برای سایت شما بحث و چند مثال ارائه خواهیم کرد. سپس در چگونگی تعیین اهداف SMART در چهار مرحله ساده به شما کمک خواهیم کرد.

معرفی اهداف SMART

همانطور که در بالا ذکر کردیم، SMART مخفف Specific، Measurable، Attainable، Relevant، و Timely است. اهدافی که با این پنج معیار مطابقت دارند موثرتر از اهداف گسترده، بلند پروازانه یا مبهم هستند.

برای مثال “کسب درآمد بیشتر” یک هدف کاملاً متداول است، اما در تعریف هدف SMART نمی گنجد. با این حال، با کمی تغییر، می تواند.

در اینجا خلاصه ای از آنچه هر عنصر به همراه دارد و نحوه استفاده از آن برای تبدیل هدف فوق به یک هدف هوشمند است:

  • خاص: یک هدف خاص دامنه محدودی دارد و روی یک هدف متمرکز است. رسیدن به یک هدف به طور دقیق زمانی امکان پذیر است که بر روی آن دقیقا متمرکز شوید. به عنوان مثال، شما چگونه می خواهید درآمد بیشتری کسب کنید و از چه منابعی در این روش استفاده خواهید کرد؟
  • قابل اندازه گیری: اگر هدفی قابل اندازه گیری نباشد، از هیچ راهی نمی توان فهمید که آیا به آن رسیده اید یا نه. به طور معمول، ایجاد یک هدف قابل اندازه گیری شامل انتخاب یک عدد یا معیار کمی برای توجه، مانند درصد یا مقدار دلار است. مثلاً می خواهید چقدر پول بیشتری بدست آورید؟ از هر روشی که تصمیم بگیرید، به روشی برای پیگیری پیشرفت خود مانند سیستم دفترداری که درآمد شما را اندازه گیری می کند نیز نیاز خواهید داشت.
  • قابل دستیابی: وقتی صحبت از کسب و کار می شود، خوب نیست که رویای بزرگی داشته باشید. با این حال، همچنین می خواهید واقع بین باشید. اگر درآمد شما ماهیانه 5 درصد رشد داشته باشد، تلاش برای افزایش 20 درصدی ممکن است غیرعادی باشد، خصوصاً اگر در محصولات، قیمت گذاری یا تبلیغات خود تغییر خاصی ایجاد نکرده باشید.
  • مربوط: هرچقدر هم کوچک باشد، هر هدفی که تعیین می کنید باید با آن همسو باشد و شما را به اهداف بلند مدت نزدیک کند. در ابتدا دلیل ایجاد سایت خود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر هدف اصلی سایت شما درآمدزایی باشد، افزایش سود یک هدف مهم است. با این حال، اگر به دنبال نمایش مطالب خود به امید انعقاد قرارداد کتاب است، هدف مرتبط تر ممکن است افزایش میزان مطالعه باشد.
  • به موقع: اهداف SMART نیاز به مهلت یا مهلت زمانی دارند. بدون احساس فوریت، ممکن است انگیزه ای برای رسیدن به هدف نداشته باشید. بنابراین، به خود زمان کافی بدهید تا روی برنامه خود کار کنید، اما نه آنقدر که تعلل کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید سود خود را در پایان سه ماهه افزایش دهید.

همانطور که مشاهده می کنید، با کمی تنظیم دقیق، می توان هدفی مبهم (مانند کسب درآمد بیشتر) را در نظر گرفت و آن را به هدفی SMART تبدیل کرد که مفیدتر و موثرتر باشد. حال بیایید بررسی کنیم که چرا تعیین این نوع اهداف برای وب سایت شما ضروری است.

نحوه تنظیم اهداف هوشمند برای وب سایت خود (در 4 مرحله) تصویر کوچک

چرا اهداف SMART برای وب سایت شما مهم هستند؟

تنظیم اهداف SMART به سادگی بیان تنها خواسته های شما نیست. برای دستیابی به هدفی که با معیارهای SMART مطابقت دارد، باید کمی تحقیق و تفکر جدی انجام دهید.

پس چرا این استراتژی ارزش تلاش دارد؟

اهداف SMART می توانند برای سایت شما ابزاری مفید باشند زیرا می توانند به شما کمک کنند که چه چیزی کار می کند و چه چیزی مفید نیست. اگر به تازگی کار خود را شروع کرده اید، داشتن اهداف می تواند شما را ترغیب کند که معیارهای سایت خود را دنبال کنید، که دستیابی به آن می تواند عادت سختی باشد.

پیگیری یک هدف می تواند به شما کمک کند تا درک کنید کدام معیارها برای توجه مهم هستند و انگیزه ای برای ادامه نظارت بر این اعداد به شما می دهد. علاوه بر این، با مجبور کردن شما به سمت مهمترین اهداف وب سایت خود، می تواند به شما در دستیابی سریعتر به اهداف تان کمک کند.

در اینجا چند مثال خوب وجود دارد:

  • مدت زمان برنامه ریزی برای ارسال پست های شبکه های اجتماعی را در سه ماهه بعدی 20٪ کاهش دهید.
  • فروش را تا پایان سال 10٪ افزایش دهید.
  • سال آینده 30٪ زمان کمتری به کارهای نگهداری وب سایت اختصاص دهید.
  • هزینه های وب سایت را ماهانه 5 درصد کاهش دهید.

به طور کلی، کار بر روی اهداف SMART می تواند به شما ایده ای از مکان فعلی تان، اهداف ممکن و چگونگی رسیدن به آن را بدهد. تلاش اضافی که برای تعیین اهدافی از این دست انجام می شود می تواند در طولانی مدت نتیجه دهد.

تعیین اهداف SMART برای وب سایت (در 4 گام)

در حال حاضر، شما احتمالاً درک کاملی در مورد اهداف SMART و مهم بودن آن ها دارید. بیایید به بحث بپردازیم که چگونه فقط در چهار مرحله ساده می توانید آن ها را برای وب سایت خود تنظیم کنید.

مرحله 1: موارد قابل بهبود را شناسایی کنید

اولین قدم این است که جنبه های وب سایت خود را پیدا کنید که می تواند کمی بهتر باشد. یکی از راه های این کار شناسایی و مصاحبه با ذینفعان است که معمولاً به معنای روسای ادارات است. با این حال، اگر تنها کارمند هستید، آماده شوید تا کلاه های مختلف خود را بپوشید.

وقت خود را صرف کاوش و تفکر درباره وب سایت خود از منظرهای مختلف کنید و مشاهدات خود را یادداشت کنید.

به عنوان مثال، نگاهی به مطالب خود بیندازید. آیا جذاب و ارزشمند است؟ همچنین، به روند ایجاد محتوای خود نگاه کنید و به این فکر کنید که آیا می توانید آن را بهبود بخشید یا برای کارآیی بیشتر تغییر دهید.

علاوه بر این، هوشمندانه است که سایت خود را از نظر فروش، پشتیبانی مشتری و IT در نظر بگیرید. اگر در این مورد مشکلی دارید، ممکن است به شما کمک کند تا در گزارش های فروش یا سوالات مشتری سعی کنید مسائل متداول یا تکراری را که با مشکل روبرو می شوند، مشخص کنید.

مرحله 2: یک نقطه مرجع را تعیین کنید

در مرحله بعدی، باید با تعیین محل فعلی وب سایت خود، یک نقطه مرجع تنظیم کنید. اگر اکنون این کار را انجام ندهید، تشخیص اینکه تلاش شما تأثیری دارد دشوار است. این کار مقدماتی می تواند به شما کمک کند اهدافی مهم تعیین کنید و در واقع تجارت خود را به جلو سوق دهید. به عبارت دیگر، این قسمت بزرگی از ایجاد اهداف مربوطه است.

به عنوان مثال، ممکن است در نظر داشته باشید که وقت و انرژی بیشتری را صرف بازدید بیشتر سایت کنید. با این حال، اگر در نهایت می خواهید درآمد بیشتری کسب کنید، باید بر روی داشتن ترافیک مناسب تمرکز کنید، نه فقط بیشتر از آن. به هر حال، بین بازدیدکنندگان و مشتریان تفاوت وجود دارد.

برای افزایش کیفیت ترافیک، ممکن است بخواهید محتوای قوی تر و متناسب تری ایجاد کنید و آنچه را از قبل دارید به روز کنید. همچنین می توانید محتوای موجود خود را از نقطه نظر بهینه سازی موتور جستجو (SEO) بررسی کنید.

مرحله 3: برخی از اهداف را تعیین کنید

اکنون که اطلاعاتی را جمع آوری کرده و یک نقطه مرجع را تعیین کرده اید، وقت آن است که اهداف خود را تعیین کنید. در حالی که دنبال کردن بلافاصله چند هدف می تواند وسوسه انگیز باشد، سعی کنید در هر زمان فقط به دو هدف محدود شوید.

اگر کارهای زیادی برای انجام این کار داشته باشید، ممکن است دشوار باشد، اما اگر تمرکز خود را جمع کنید، پیشرفت بیشتری خواهید داشت. همچنین، برخی از اهداف شما ممکن است ماهیت کوتاه مدت داشته باشند.

به عنوان مثال، اگر می خواهید یک آهنربای لید جدید ایجاد کنید، احتمالاً برای انجام آن به یک ماه کامل نیازی نخواهید داشت. به احتمال زیاد، این چیزی است که می توانید در یک بعد از ظهر کار اختصاصی آن را انجام دهید.

پس از انتخاب اهدافی که می خواهید دنبال کنید، حتماً آن ها را یادداشت کنید. آن ها را در تقویم، برنامه ریز روز یا یک یادداشت مهم روی مانیتور خود قرار دهید – هر مکانی که هر روز آن ها را ببینید.

مرحله 4: اهداف خود را پیگیری کنید

همانطور که برای رسیدن به هدف خود تلاش می کنید، مهم است که معیارهای اصلی را که به شما در مورد پیشرفت خود اطلاع می دهند، دنبال کنید. انجام این کار می تواند به شما کمک کند تا بدانید که چه چیزی مفید است و چه کار نمی کند.

اگر هدف شما جلب بازدید بیشتر به وبلاگ خود، افزایش نرخ تعامل یا تبدیل یا موارد مشابه است، ممکن است بخواهید از Google Analytics استفاده کنید تا ببینید آیا به شماره های مورد نظر خود می رسید یا خیر.

ابزار تجزیه و تحلیل داده های Google Analytics.

به یاد داشته باشید: اگر به هدف خود نمی رسید، مشکلی نیست!

از آن به عنوان یک تجربه یادگیری استفاده کنید و سعی کنید بفهمید که چرا تلاش تان نتیجه نداده است. شاید هدف بیش از حد بلند پروازانه باشد، یا فقط باید روش خود را تغییر دهید و دوباره امتحان کنید.

نکته مهم این است که سعی کنید دلسرد نشوید. حتی اگر به هدف خود نرسیدید، به احتمال زیاد از اطلاعات ارزشمندی در آینده استفاده کرده و در این راه پیشرفت هایی خواهید داشت.

نتیجه گیری

کار کردن بدون داشتن ایده ای مشخص از آنچه می خواهید یا چگونگی دستیابی به آن می تواند بسیار خسته کننده باشد. تنظیم چند هدف SMART شانس بیشتری برای هدایت انرژی خود را به جایی که منجر به بزرگترین بازدهی شود می دهد.

منبع: dreamhost