چه در حال بهینه سازی یک وب سایت با هدف فروش محصول باشید، چه خدمات دیجیتالی (مانند SaaS) ارائه دهید، هیچ استراتژی بازاریابی ارگانیکی بدون ایجاد مقایسه ای در کلیدواژه ها یا محتوا کامل نمی شود. گوگل به طور مداوم در درک اهداف مختلف کاربر (نه فقط یک هدف) در پشت کوئری های جستجو و تنظیم صفحات نتایج جستجو برای پاسخگویی کامل به دیدگاه های مختلفی که در یک عبارت خاص وجود دارد، بهتر می شود.

گنجاندن کلیدواژه های مقایسه ای در استراتژی سئو خود، به خصوص اگر بازار شما به شدت از رقبا اشباع شده باشد، می تواند به بهبود دید و ترافیک جستجوی ارگانیک شما کمک کند. همچنین به کاربران کمک می کند تا محصول شما را در بازار بهتر درک کنند.

به طور معمول دو نوع عبارت جستجوی مقایسه ای وجود دارد که باید در استراتژی خود بگنجانید. این عبارات دو نوع مختلف از کاربران را نشان می دهند:

 • عبارات جستجوی “جایگزین”: کاربران معمولا از وجود یک محصول خاص آگاه هستند و ممکن است از وجود برخی محصولات دیگر نیز آگاه باشند اما هنوز نسبت به انتخاب یک جایگزین قوی برای محصول مورد نظر متقاعد نشده اند.
 • عبارات جستجوی “در مقابل”: به طور معمول، کاربران در این مرحله تحقیقات بیشتری در مورد بازار و محصول انجام داده اند و اکنون مستقیماً لیست کوتاهی از راه حل ها را با هم مقایسه می کنند.

برخی از وب سایت ها این دو عبارت هدف را در استراتژی مقایسه ای کلیدواژه های یک صفحه با هم ترکیب می کنند. با این حال، ایجاد تمایز و بهبود تجربه کاربری لازم برای رضایت کامل این گروه‌های کاربری مختلف بسیار مهم است.

شناسایی عبارات مقایسه ای

علاوه بر تحقیقات کلمات کلیدی که باید انجام دهید و تمام داده هایی که ابزار سئو شما ارائه می دهد، ما لیستی از فرصت ها را تهیه کرده ایم که شامل موارد زیر است:

 • کسب دانش درباره مارکت خود
 • گرفتن بازخورد از مشتریان احتمالی در مورد اینکه آنها شما را با چه کسی مقایسه می کنند (خواه شرکت دیگر را به عنوان یک رقیب ببینند یا خیر)
 • آنچه گوگل در نتایج خود برمی‌گرداند (که نشانگر ارزش درک شده آن است)

عبارات “جایگزین”

عبارت جایگزین در استراتژی کلیدواژه مقایسه ای

من همیشه توصیه می‌کنم ابتدا با استراتژی گزینه‌های جایگزین در کلیدواژه های خود شروع کنید، زیرا این می‌تواند به افزایش تعداد سایت‌هایی که فکر می‌کنید رقبای شما هستند، از طریق عبارات جستجویی که کاربران هدف شما استفاده می‌کنند، کمک کند. بیایید از Airbnb به عنوان نمونه ای از رقیبان پیشرو در بازاری استفاده کنیم که در آن تلاش می کنیم به ترافیک ارگانیک برسیم.

از لحاظ ارزش اسمی، عبارات جستجوی جایگزین Airbnb (به عنوان یک دسته) دارای حجم جستجوی 5300 هستند و از تعدادی ترکیبات دیگر از جمله بهترین، موقعیت فیزیکی و قیمت (ارزان) استفاده می کنند. اما آنچه مهم تر از فهرست 173 کلمه کلیدی است که Ahrefs به ما می دهد این است که می توانیم برند هایی را ببینیم که کاربران آن ها از نزدیک با Airbnb مرتبط هستند، بنابراین شما یک جایگزین نام تجاری دوگانه خواهید داشت:

 • جایگزین های airbnb vrbo
 • جایگزین های airbnb و vrbo
 • جایگزین های vrbo و airbnb

از این نتیجه ما همچنین می توانیم به نتایج جستجو برای جایگزین های VRBO نگاه کنیم. آن ها ممکن است ارتباط با جایگزین های Airbnb داشته باشند و فرصت تولید محتوا را گسترش دهند. گام بعدی این است که اطلاعات مورد نظر خود را در SERP ها پیدا کنید. در برخی از صنایع مانند سفر، تعداد زیادی از سایت های مسافرتی کار را برای شما آسان کرده‌اند.

به طور مشابه با انجام جستجوی عبارت “جایگزین‌های airbnb” از یک IP بریتانیا، سایت‌های مسافرتی را دریافت خواهید کرد که باز هم کار را برای ما تا حدی انجام داده‌اند. در میان سایت های نشان داده شده، من می توانم VRBO، Flipkey، TurnKey، Plum Guide، Homestay، Sonder، onefinestay، Agoda Homes، Third Home، Vacasa، و HomeToGo را شناسایی کنم.

این کار به ما چندین صفحه محتوای مقایسه ای بالقوه برای تولید محتوای جدید می دهد. با در نظر گرفتن حجم جستجوی عبارات از جمله x، حجم جستجوی ماهانه بالقوه 6190 وجود دارد، که برای یک مرکز مقایسه کوچک، فقط نگاه کردن به گزینه‌های جایگزین بد نیست.

سپس این حجم جستجو با نام تجاری شما در مقابل نام تجاری رقیب ترکیب می‌شود تا پتانسیل صفحه پیدا شود. بنابراین اگر به airbnb vs vrbo نگاه کنیم، پتانسیل حجم جستجوی ترکیبی برای این صفحه 16500 است. این استراتژی استفاده از کلیدواژه جایگزین در کلیدواژه های مقایسه ای شماست و استفاده از آن بسیار مفید خواهد بود.

عبارات “در مقابل”

عبارت در مقابل در استراتژی کلیدواژه مقایسه ای

زمانی که لیست رقبای خود را از دانش مارکت خود و استراتژی تحقیقات کلیدواژه جایگزین با روش مقایسه ای تهیه کردید، اینها نسبتاً خود توضیحی هستند و بسیار راحت تر مشخص می شوند. ما قصد نداریم در این مرحله خیلی روی حجم جستجو تمرکز کنیم. کاربرانی که در جستجوی مقایسه ای مستقیم بین محصول شما و رقبا در حال تحقیق هستند، معمولاً هم به خوبی پیدا می‌شوند و هم به نقطه تبدیل نزدیک می‌شوند.

در نتیجه ممکن است ترافیک از نظر حجم کم نباشد اما از نظر کیفیت بسیار بالا باشد.

برای استراتژی کلیدواژه حاوی عبارت در مقابل، شما باید یک جدول مقایسه ای در HTML ساده بسازید تا Google بتواند به راحتی همه محتوا را بدون نیاز به تفسیر یک تصویر بخواند. مطمئن شوید که ویژگی‌هایی را که شما دارید و رقیب شما ندارد، به اندازه ویژگی هایی که رقبای شما دارند اما شما این کار را نمی‌کنید، در این فایل درج کنید.

برجسته کردن مستقیم ویژگی هایی که رقبای شما دارند و شما ندارید، ممکن است غیر شهودی به نظر برسد. با این حال، شما در واقع «پیش‌بینی تجربه کاربری» بهتری را ارائه می‌دهید. کاربرانی که به طور خاص به چیزی نیاز دارند که شما ندارید، سرنخ ایجاد نمی‌کنند یا وقت تیم فروش را تلف نمی‌کنند. آن ها ثبت نام نمی کنند و سپس به سرعت از بین می روند و در نهایت با دیدگاه منفی نسبت به محصولی مواجه می شوند که نیازهای آنها را برآورده نمی کند.

ساخت یک صفحه مقایسه عالی

با هر دو این عبارات، می توانید یک صفحه با کلیدواژه های مقایسه ای عالی بسازید که به طور عینی و واقعی استراتژی محصولات/خدمات شما را با دیگری مقایسه می کند و این کار را به گونه ای انجام می دهد که یک پیشنهاد با ارزش بالا را برای کاربران ارسال می کند.

لیست پیشنهادات کلیدواژه های مقایسه ای

برای ساختار، یک “هاب” اولیه یا یک عنصر صفحه در صفحات محصول، شما باید راه حل خاصی ایجاد کنید که به صورت داخلی به صفحات مقایسه ای شما لینک برود. بسیاری از وب سایت ها این اشتباه را مرتکب می شوند که سعی می کنند یک سفر کاربر مستقل برای محتوای مقایسه ای خود ایجاد کنند. در حقیقت، پیوند داخلی با صفحات فرود محصول/راه‌حل ارزش زیادی دارد. در هر صفحه جداگانه:

 • یک بخش مقدماتی برای توضیح کیفی و ارائه سه دلیل کلیدی در مورد اینکه چرا محصول شما جایگزینی برای محصولی است که کاربر شما را با آن مقایسه می کند، ارائه دهید. از اینجا، باید به صورت داخلی به صفحات محصول/راه حل مربوطه در سایت خود و هر وبلاگ یا مقاله پشتیبانی که ویژگی های محصول برجسته شده را توضیح می دهد، لینک دهید.
 • بخش دوم باید یک مقایسه کمی با استفاده از جداول ساده HTML برای مقایسه ویژگی‌های مستقیم محصول و همچنین ویژگی‌های غیرمستقیم محصول مانند پشتیبانی و دسترسی به سایر خدماتی که برای بیزینس شما «ارزش افزوده» حساب می شود، باشد.
 • با یک یا دو پاراگراف یک نتیجه‌گیری ایجاد کنید و در مورد تفاوت‌های کمتر (مثبت) بین محصول شما و رقبا صحبت کنید، از جمله یک عنوان و اطلاعاتی در مورد نحوه انتقال کاربران از محصول دیگر به محصول شما.

امیدواریم با کمک این مقاله بتوانید بحث را شروع کنید و یک مورد تجاری قوی برای صفحات مقایسه ای بسازید.

منبع: searchenginejournal.com