نوشتن محتوای با کیفیت باید یکی از کلیدهای استراتژی SEO باشد. اما چه زمانی محتوای شما با کیفیت بالاست؟ آیا نظر کاربران درباره کیفیت، مشابه گوگل است؟ در این به مقاله به شما توضیح خواهیم داد که منظور از محتوای با کیفیت چیست و چگونه می توان مطمئن شد که محتوای شما استاندارد های لازم را دارد. این کار نیازمند کمی خلاقیت در مهارت نوشتن است اما نگران نباشید، نیاز نیست که به سبک یک نویسنده مشهور بنویسید. با تمرکز بر روی چیزهای درست، می توانید یک محتوای با کیفیت و با رنکینگ بالا ایجاد کنید که کاربران تان هم از خواندن آن لذت ببرند.

منظور از محتوای با کیفیت چیست؟

این یک سوال میلیون دلاری است. به دلیل اینکه اگر بدانیم که چگونه یک محتوای با کیفیت بنویسیم باعث می شود تا بازدیدکنندگان بیشتری داشته باشیم و نرخ تبدیل مان نیز بالاتر می رود. اما چه کسی تعیین کننده کیفیت یک محتواست؟ جواب این است: کاربران شما. که این امر باعث می شود تا نوشتن یک محتوای درست کمی بیشتر سخت شود. زیرا هر کاربر نظر، هدف و سلیقه شخصی خودش را دارد و اما متاسفانه هر کاربر می داند که چه می خواهد و ممکن است شما دقیقا ندانید.

انتظار نداشتید که مقاله ای درمورد محتوای با کیفیت این گونه شروع شود، درست است؟ باز هم نگران نباشید، کار ما هنوز تمام نشده است!

اگرچه تعیین کیفیت محتوای شما بسته به بازدیدکنندگان تان دارد، اما چندین مرحله وجود دارد که با انجام آن ها می توانید به یک محتوای جذاب و خواندنی برسید. به گونه ای که آن محتوا هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو با کیفیت به نظر برسد. البته باید در نظر داشته باشید که این کار نیاز به زمان دارد. هرچه بر روی آن زمان بگذارید، نتیجه بهتری هم خواهید گرفت. به یاد بیاورید که به شما درباره نتیجه به دست آمده از محتوای با کیفیت چه گفتیم.

چگونه یک محتوای با کیفیت بسازیم؟

علامت کیفیت

1. برای خوانندگان تان بنویسید نه برای خودتان

اگر یک سایت فروشگاهی دارید، می خواهید که مخاطبین تان درباره محصولات و خدمات تان بدانند. اگر یک بلاگر هستید، می خواهید که خوانندگان تان، شما و موضوعات مورد علاقه تان را بشناسند. البته این ها چیزهایی هستند که شما می خواهید درمورد آن ها بنویسید. هرچند، باید مخاطبین تان را بسته به موضوعاتی که می خواهید بنویسید در نظر بگیرید. آن ها چه علایقی دارند؟ چه اتفاقات و خبرهایی را دنبال می کنند که به تجارت شما مربوط است؟ و به دنبال رفع چه مشکل هایی هستند که باعث شده به سمت سایت شما بیایند؟

اولین گام برای ساختن یک محتوا با کیفیت بالا از نظر مخاطبین این است که مقاله سئو شده حاوی اطلاعاتی باشد که آن ها به دنبالش هستند. برای اینکه بدانید آن ها دنبال چه هستند، باید به دنبال کلیدواژه مناسب باشید. این به شما کمک می کند تا موضوع و کلماتی که کاربران تان به دنبالش هستند را برای نوشتن پیدا کنید. همچنین، بالا رفتن تعداد بازدید کننده ها و کاهش نرخ پرش به گوگل می گوید که صفحه شما برای نشان دادن در مراتب بالاتر نتایج جستجو بسیار خوب است.

2. محتوای خود را قابل خواندن و جذاب کنید

اگر می خواهید که پیام خود را به گوش همه برسانید و مخاطبین کل محتوای شما را بخوانند پس خواندن را برای آن ها آسان کنید. به این معنی است که درمورد ساختار متن و کلماتی که استفاده می کنید فکر کنید. داشتن متن زیاد بدون هیچ سر تیتر یا پاراگرافی باعث می شود تا مخاطب خسته شود، بنابراین سرتیتر و پاراگراف های متعدد داشته باشید تا خواننده فضای مناسبی برای خواندن داشته باشد. همچنین از کلمات سخت کمتر استفاده کنید و به طول جمله تان توجه داشته باشید. هر دوی این ها باعث می شوند تا بیننده به سختی محتوا را بفهمد و خواندن متن به کندی پیش برود.

هنگام نوشتن از آن لذت ببرید و مطمئن شوید که متنی متفاوت و جذاب ارائه می دهید که بیننده را درگیر خودش می کند. از هم معنی ها استفاده کنید، جملات طولانی را با جملات کوتاه جایگزین کنید و سعی کنید خودتان را در نوشته بیشتر درگیر کنید تا مخاطب حس صمیمیت بیشتری پیدا کند. این کار باعث می شود تا متن شما از رقبای تان متفاوت تر به نظر برسد.

3. به هدف جستجو و هدف خودتان فکر کنید

توجه به هدف جستجو برای داشتن محتوای با کیفیت

بگذارید توضیح دهیم که منظور از هدف جستجو چیست. هدف جستجو دلیلی است که یک نفر شروع به انجام جستجوی خاصی می کند. این اصطلاحی است که توضیح دهنده هدف جستجوهای آنلاین است. آیا آن ها سوالی دارند که باید به آن جواب داده شود؟ یا اینکه می خواهند چیزی را آنلاین بخرند؟ هدف جستجوی شخصی تفاوتی در نحوه کیفیت محتوای شما ایجاد می کند. آیا محتوای شما در آن لحظه پاسخگوی نیاز آن هاست؟ اگر این طور است پس زمان بیشتری بر روی صفحه شما باقی می مانند. اما وقتی نیاز به پاسخ سوالی دارند اما در صفحه ای قرار دارند که که می خواهد به آن ها محصولی را بفروشد، قبل از اینکه شما مطلع شوید از صفحه تان رفته اند.

پس برای ایجاد یک محتوا در نظر گرفتن هدف جستجو بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل است که به شما پیشنهاد می کنیم تا هدف خود را با هدف جستجو در یک راستا قرار دهید. آیا یکی از اهدافتان، داشتن اشتراک خبرنامه بیشتری که حاوی اخبار و دیگر اطلاعات مربوط به زمینه تان است می باشد؟ پس باید آن کلید مربوط به اشتراک را در صفحه خود برای آن دسته از افرادی که می خواهند از اخبار اطلاع پیدا کنند قرار دهید.

آیا کابران تان اهداف معاملاتی دارند، به این معنی که می خواهند چیزی را بخرند؟ مطمئن شوید که این افراد در صفحه صحیح قرار خواهند گرفت. اگر کسی به دنبال اصطلاح “محصول x” است، قطعا نمی خواهید که آن ها به یکی از پست های وبلاگ تان که درمورد محصول صحبت می کند راه پیدا کنند. قطعا می خواهید مستقیما به صفحه “محصول x” بروند یا دسته بندی صفحه، زمانی که چندین نوع “محصول x” دارید.

البته تجربه ثابت کرده است که همه چیز سیاه و سفید نیستند. اما توجه به هدف جستجوی کاربران به شما کمک می کند تا بر روی محتوای خود بیشتر تمرکز کنید و کال تو اکشن مناسب را به صفحه یا پست مورد نظر خود اضافه کنید. یک راه عالی برای شروع این کار داشتن یک طرز فکر طراحی محتوا است، که به شما کمک می کند محتوای کاربر محور را بر اساس نیازهای واقعی تولید کنید.

4. قابل اعتماد باشید

زمانی که افراد وارد پیج شما می شوند، مهم است که قابل اعتماد باشید. خصوصا زمانی که هنوز آشنایی زیادی با سایت شما ندارند، باید به آن ها نشان دهید که قابل اعتماد هستید. نوشتن به روشی روشن و کاربر محور به شما کمک می کند پایه و اساس خود را مشخص کنید، اما کارهای زیاد دیگری هست که باید انجام دهید. سعی کنید از عکس های موجود در اینترنت دوری کنید، زیرا عکس های واقعی اعتماد بیشتری ایجاد می کنند و به سایت شما احساس شخصی بودن می دهند. این کار همچنین درمورد صفحه “درباره ما” نیز صدق می کند، جایی که باید سعی کنید عکس های تیم خود را اضافه کنید.

همچنین اضافه کردن رتبه بندی به Google، گواهی به صفحات مناسب، راه اندازی HTTPS و افزودن سیگنال های مورد اعتماد دیگر. همه اینها به کاربران و Google کمک می کند تا بفهمند که سایت شما متعلق به یک شخص واقعی یا تجاری است که به آنها این امکان را می دهد تا با خوشحالی و امنیت سایت خود را مرور کنند.

5. محتوای خود را به روز نگه دارید

به روز کردن محتوا

یکی دیگر از عناصر کلیدی محتوای با کیفیت به روز بودن و مرتبط بودن در همه زمان ها می باشد. به این معنی نیست که نوشتن یک پست خوب پایان کار است، بلکه باید به طور مرتب محتوای خود را به روز کنید تا افراد بتوانند اطلاعات درست را در آن پیدا کنند. این برای کاربران شما مهم است و به آن ها نشان می دهد شما همیشه به روز هستید و اطلاعات دقیقی را در اختیار آن ها قرار می دهید. این کار باعث ایجاد اعتماد و بازگشت آن ها به سایت شما می شود. این کار همچنین برای SEO نیز مهم است، زمانی که محتوای خود را دوباره بازنویسی می کنید به گوگل نشان می دهید که سایت تان پویا و در حال فعالیت است. به همین دلیل است که به روز نگه داشتن محتوا برای داشتن یک محتوای با کیفیت چقدر مهم است. پس هر از گاهی زمان بگذارید و محتوای خود را بازبینی کنید.

زمان خود را در ساختار سایت سرمایه گذاری کنید

پنج مرحله ای که ما تاکنون بحث کردیم، به شما کمک می کند محتوایی بنویسید که آسان خوانده شود و کاربر محور باشد. اکنون می خواهیم در مورد مرحله دیگری بحث کنیم که ارتباط چندانی با نوشتن ندارد اما به کاربران و موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای با کیفیت شما را پیدا کنند. این مرحله کار بر روی ساختار سایت شماست.

ساختار سایت به نحوه سازماندهی محتوای سایت شما اشاره دارد و بخشی حیاتی از استراتژی جامع SEO است. این به Google کمک می کند تا اهمیت صفحات منفرد شما و اینکه کدام صفحات به یکدیگر مرتبط هستند را تعیین کند. هنگامی که سایت خود را به خوبی ساختار دهید، موتورهای جستجو می توانند آدرس های اینترنتی شما را بهینه سازی نمایند و کاربران می توانند به راحتی راه خود را به سایت شما پیدا کنند. به آنها کمک کنید محتوای با کیفیت شما را هم در نتایج جستجو و هم وقتی که در سایت شما هستند پیدا کنند. به همین دلیل با صرف وقت در ساختار سایت خود چیزهای زیادی به دست می آورید.

یک جمع بندی سریع از محتوای با کیفیت

اگرچه ممکن است محتوای کاملاً ساختاری و قابل خواندن، شما را فوراً به موقعیت برتر در Google نرساند، اما قطعاً در طولانی مدت تأثیر مثبتی بر سئو سایت شما خواهد داشت. بنابراین، قبل از شروع به انتشار پست های پشت سر هم (یا صفحه به صفحه دیگر)، ارزش دارد که چند مرحله را در نظر بگیرید.

حتماً برای خوانندگان خود بنویسید ، محتوای خود را قابل خواندن کنید ، هدف جستجو را با اهداف خود مطابقت دهید ، قابل اعتماد باشید ، مطالب خود را به روز نگه دارید و روی ساختار سایت خود کار کنید. بدین ترتیب در نهایت با محتوای جذابی روبرو خواهید شد که خوانندگان شما از آن استقبال خواهند کرد. این روی تعداد بازدیدکنندگان، نرخ پرش و تبدیل شما تأثیر مثبتی خواهد داشت.