جان مولر از گوگل به سوال یکی از ناشران تجارت الکترونیکی که صفحات آن Index (فهرست) نشده پاسخ داد. مولر نکات تشخیصی خاصی را پیشنهاد داد و سپس مقدار آن را برای فهرست سازی یک سایت در تبلیغات توصیه کرد. به گفته مولر، گوگل برای ایندکس کردن کل سایت گاهی به تشویق نیاز دارد.

ناشر سایت جزئیات مهمی درباره سایت را افشا کرد.

ایندکس وب سایت به طور نامناسب

فردی سوالی درباره اینکه چرا برخی از صفحات ایندکس نشده اند پرسیده است. البته به این نکته نیز اشاره شده است که آن ها حتی با جستجو به شیوه Site: هم تنها تعدادی از صفحات ایندکس شده را توانسته اند مشاهده کنند.‎

نکته جالب این است که او در حال جستجوی یک سرنخ مهم در مورد این مشکل بود که پس از آنکه جان توصیه زیادی ارائه داد، مشخص شد.
جان به این موضوع پرداخت اما تا حدودی آن را به عنوان یک عامل مداوم رد کرد.

در اینجا سوالی مطرح شده است (منهای جزئیات بسیار مهم):

“یک وب سایت وجود دارد که مدت زمان بیشتری طول می کشد تا ایندکس شود و وضعیت فعلی این است که، من 170 صفحه معتبر در Search Console دارم.
اما وقتی آن را با جستجو به شیوه Site: بررسی می کنم فقط سه، چهار، گاهی پنج صفحه را نمایش می دهد. اکنون سه تا چهار ماه است که این اتفاق می افتد و مطمئن نیستم که چه روشی را از این به بعد باید انجام دهم! این یک وب سایت تجاری است و تقریباً کمتر از 500 صفحه محصول دارد.”

جان مولر به کاستی های جستجو به شیوه Site: پرداخت و گفت که این یک ابزار تشخیصی نیست و توضیح داد که چرا برای تشخیص موارد فهرست سازى سایت خوب نیست.

عکس از جان مولر در حال ارائه مشاوره برای فهرست سازى سایت

مولر:

“به طور کلی، من نگران تفاوت بین نمایش کوئری Site: و آنچه Search Console نشان می دهد نیستم. در عمل، جستجو به شیوه کوئری Site: به معنای استفاده برای اهداف تشخیصی نیست. بنابراین گاهی اوقات اعداد کاملاً متفاوتی را مشاهده می کنید.

و برای برخی از سایت ها، اعداد بسیار کمتری مشاهده می کنید و برای سایت های دیگر شما اعدادی 100 برابر بزرگتر را می بینید.
و اساساً، اعدادی که در نتیجه کوئری سایت نشان می دهیم برای سرعت و به منظور ایجاد نوعی وب سایت (به نوعی) بهینه شده اند. اما آن ها برای جامع بودن بهینه نشده اند. برای همان جایی است که شماره های کنسول جستجو وارد می شوند.”

در قسمت بعدی، مولر اطلاعات پیشینه ای را در مورد آنچه برای ایندکس یک سایت کوچک تر (نه چیز زیاد دیگری) لازم است توضیح داد و توصیه های تشویقی برای ارتقا سایت را ارائه داد.

اما ابتدا آزمایش های تشخیصی خاصی را پیشنهاد داد.

مولر:

“من فکر می کنم به طور کلی، اگر شما در مورد سایتی صحبت می کنید که حدود 500 صفحه دارد و پس از یک دوره چند ماهه فقط 100 صفحه ایندکس شده است، به نظر می رسد که با تلاش بیشتر می توانید کارهای بهتری برای آن انجام دهید.

بنابراین آنچه من قبل از هر چیز بررسی می کنم فقط جنبه فنی امور است تا اطمینان حاصل کنم از لحاظ فنی همه چیز خوب است و آیا وب سایت قابل خزیدن است یا خیر.
برخی از ابزارهای خزنده وب سایت در دسترس هستند، من فکر می کنم آن ها حتی برای وب سایت های بسیار کوچک نیز رایگان هستند، جایی که می توانید سایت خود را بررسی کنید تا ببینید آیا قابلیت خزش دارد یا خیر. “

بسیاری از ابزارهای حسابرسی سایت نسخه های رایگان را برای سایت های کوچکتر ارائه می دهند و این چیزی است که هر سایتی باید از آن استفاده کند.

گوگل برای ایندکس کردن سایت گاهی به تشویق نیاز دارد!

مولر همچنین توضیح داد که چرا تبلیغ سایت برای یک سایت کوچکتر که باید ایندکس شود مهم است، توضیح داد که گاهی اوقات Google به تشویق نیاز دارد.

مولر:

“اگر سایت به خوبی قابل خزش باشد، مورد بعدی که می خواهم کشف کنم این است که چه کاری می توانید انجام دهید تا وب سایت خود را کمی بهتر ارتقا دهید.
و این می تواند چیزی مانند تشویق کاربران به بازدید از سایت، تبلیغات، شاید با همکاری مدتی با شخص دیگری فقط برای رسیدن به هدف.

همچنین ممکن است اگر شما یک سایت تجاری یا به خصوص اگر یک سایت تجاری محلی کوچک دارید، شاید اتاق های بازرگانی محلی وجود داشته باشد که علاقه مند به لینک دادن به وب سایت شما باشند تا کمی اطلاعات اضافی به شما بدهند.

به طوری که وقتی سیستم های ما به وب سایت شما نگاه می کنند، بگویند این یک سایت تجاری کوچکِ درست و پذیرفتنی است و باید سعی کنیم همه چیز را فهرست بندی کنیم.
زیرا به خصوص اگر شما در مورد یک وب سایت کوچکتر با چند صد صفحه صحبت می کنید، این چیزی شبیه به چیزی است که اگر کمی به آن اشاره کنیم ، می خواهیم همه این ها را بدست آوریم.

اگر شما در مورد یک سایت تجاری صحبت می کنید که 500,000 صفحه دارد، بدیهی است (اگر) همه آن صفحات را بدست آوریم یا نه، این یک داستان کاملاً متفاوت است.
اما وب سایتی با 500 صفحه به نظر می رسد که با کمی انگیزه بیشتر برای گفتن اینکه حداقل باید آن را بررسی کنیم، می توانیم بخش قابل توجهی از ایندکس شده را بدست آوریم.”

جزئیات مهمی که از قلم افتاد!

فردی که این سوال را مطرح کرد در ادامه افزود که سرچ کنسول چندین صد خطا را گزارش می کند که مربوط به قبلاً و ایندکس نشدن سایت در ژانویه بوده است.

او چندین ماه پیش noindex را از صفحات محصول حذف کرد و آن را روی “صفحات ناخواسته” که نام گذاری کرده بود گذاشت، اما اکنون اعتبار آن در سرچ کنسول گوگل ناموفق است.
جان مولر گفت که معتقد است که انتقال از noindex به نمایه سازی محتوا می تواند به دلیل مشکلات فعلی ناشر در ایندکس کردن صفحات محصول به اندازه کافی باشد.

وی همچنین اشاره کرد که ابزار اعتبار سنجی، توانایی گوگل در فهرست بندی صفحات را نشان نمی دهد بلکه فقط راهی برای ارائه اطلاعات به ناشر است.

مولر توضیح داد:

“فقط به دلیل اینکه اعتبار سنجی برای آن انجام نمی شود و URL های دیگر خوب نیستند، من فکر نمی کنم که این امر مانع ایندکس وب سایت شما شود.

Search Console کمی گیج شده است زیرا شما گفتید که این مشکل را برطرف کردید اما در واقع مشکل را برطرف نکردید.”

مولر ارتقا سایت را برای فهرست سازی سایت توصیه می کند

مولر گفت که تغییر noindex به index می تواند باعث کند شدن ایندکس شود اما چند ماه از حذف noindex می گذرد.
بنابراین او به توصیه ناشر اقدام به تبلیغ فعال سایت از طریق دنبال کنندگان شبکه های اجتماعی عمل نمود.‎
وی بار دیگر تأکید کرد که تشویق گوگل برای ایجاد ایندکس در وب سایت کوچکتری مانند آن نیاز به زمان زیادی ندارد.

ارتقا Site و فهرست سازی سایت

گوگل وب سایت ها را از طریق لینک هایی که یک وب سایت را به وب سایت دیگری متصل می کند، جستجو می کند و طبق گفته مولر، لینک ها برای اینكه گوگل بتواند تعداد بیشتری از وب سایت را ایندکس كند، چندان مورد نیاز نیست.

منبع: searchenginejournal