یک دهه پیش عرصه اینفلوئنسر مارکتینگ فقط به افراد مشهور و چند وبلاگ نویس اختصاصی محدود بود. اکنون به نظر می رسد اینفلوئنسر ها در شبکه های اجتماعی افزایش می یابند، بازار را اشباع می کنند و حتی درگیر تقلب می شوند.

اگر قبلاً در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ تحقیق کرده اید، ممکن است اطلاعات متناقضی پیدا کرده باشید. توصیه هایی که مناسب شما نیست و باید کاملاً از تأثیرات اجتماعی استفاده کنید یا آن هایی که برای رشد ضروری نیستند.

استفاده از استراتژی های اینفلوئنسر مارکتینگ بسیار دشوارتر از استراتژی های بازاریابی یک برند است. اما ما در این مقاله برای درک مفهوم همه اینها با شما هستیم.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اصولا اینفلوئنسر مارکتینگ نوعی بازاریابی در شبکه های اجتماعی است که در آن اینفلوئنسر ها از محصولات مختلف نام می برند و تاییدشان می کنند. اینفلوئنسر ها افرادی هستند که دارای تعداد زیادی دنبال کننده اختصاصی هستند و به عنوان متخصصان در حوزه خود شناخته می شوند. اینفلوئنسر مارکتینگ به دلیل اعتماد بالایی که اینفلوئنسر ها برای فالور های خود ایجاد کرده اند، به درستی پیش می رود و توضیحات آن ها از محصولات شما، روی مشتریان برند شما تاثیر بسزایی می گذارد.

وضعیت فعلی فضای اینفلوئنسر مارکتینگ

مشهور بودن در سال 2014 در اینستاگرام راحت تر از امروز بود. اگر شما به اندازه کافی خوش شانس بودید که در زیر ساخت اینستاگرام به صورت برجسته معرفی شوید و ظاهر شما به اندازه کافی متمایز از دیگران باشد، شانس شما برای اینفلوئنسر شدن زیاد بود. پس از همکاری های کافی با برند های مختلف، برخی از اینفلوئنسر ها اینفلوئنسر مارکتینگ در شبکه های اجتماعی را به یک حرفه تمام وقت تبدیل کرده اند.

Rosie Clayton در اینستاگرام با لباس های رنگارنگ در برابر دیوارهای رنگارنگ اینفلوئنسر بسیار معروفی شده است. در مدتی که فیلتر های بی صدا VSCO در حال محبوب شدن بودند، عکس های Rosie بسیار مشهور شدند. او با برند های مختلف در سراسر جهان کار می کند و آن ها را در زیبایی شناسی خود جای می دهد. اما همه چیز تغییر می کند، درست است؟

زیبایی شناسی در اینستاگرام

ما تحت تأثیر آنچه می بینیم هستیم و زیبایی شناسی تفاوت زیادی ندارد. اکنون تصاویر روشن بیشتر رایج هستند و همچنین غذا هایی که با دقت در قسمتی از عکس جلب توجه می کنند. وقتی که دیگر “ظاهر معمولی” در اینفلوئنسر مارکتینگ منحصر به فرد نباشد، موضوع بعدی چیست؟

مقاله تیلور لورنز در مجله آتلانتیک روند “معتبر” تری را که توسط کاربران جوان تر شبکه های اجتماعی هدایت می شود، معرفی می کند. او پیش بینی می کند که اینستاگرام باید به همان محیطی که قبلا از آن استفاده می شد، برای دورهمی های دوستانه و خبر هایی شامل این موضوع، بازگردد. لورنز نوشت: “در حالی که اینفلوئنسر های Millennial دوربین های DSLR را به ساحل منتقل می کردند و برای گرفتن عکس مناسب و ادیت های حرفه ای تجربه کسب می کردند، نسل جوان تر از آن ها عکس های خود را به طور مستقیم از تلفن های همراه خود پست می کردند.”

برای اینکه یک اینفلوئنسر در زمینه فشن، در میان این جمعیت جوان باشید، دیگر نیازی به فتوشات های حرفه ای ندارید. امروزه از استایل های کژوال و ادیت های کمتر استقبال بیشتری می شود.

ارزش اینفلوئنسر مارکتینگ

در حالی که اینفلوئنسر مارکتینگ در بازاریابی اینستاگرام یک استراتژی شناخته شده است، شبکه های بسیاری وجود دارد که برای اینفلوئنسر ها در حال رشد هستند. طبق گفته مجله ادویک این صنعت قرار است تا سال 2020 به 10 میلیارد دلار برسد. شبکه های دیگری مانند Snapchat ،YouTube و TikTok دارای اینفلوئنسر های خاص خود با جمعیت های مختلف هستند.

آژانس اینفلوئنسر مارکتینگ Mediakix در پایان سال 2018 از بازاریابان نظرسنجی کرد تا ببیند چه احساسی نسبت به اینفلوئنسر ها در سال جدید دارند. از میان شرکت کنندگان 89٪ گفتند که بازاریابی از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ نسبت به سایر شبکه ها قابل مقایسه یا بهتر است. در همین نظرسنجی اشاره شد که 65٪ از بازاریابان قصد دارند بودجه خود را برای سال 2019 افزایش دهند.

و حالا که می دانید صنعت در کجا رشد بیشتری دارد، بیایید نحوه ایجاد یک استراتژی اینفلوئنسر را بررسی کنیم.

چگونه یک استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ ایجاد کنیم؟

مانند هر تاکتیک بازاریابی، یک اینفلوئنسر نیز هدف گذاری و برنامه ریزی را انجام می دهد. شما فقط با ارسال محصولات رایگان به همه افرادی که درخواست می کنند یا به دوستان و آشنایان خود موفقیت استراتژیک نخواهید داشت.

استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ

1. چگونه می توان اینفلوئنسر ها را پیدا کرد و به آن ها چه مبلغی پرداخت کرد؟

دقیقاً مانند هر استراتژی دیگری تحقیق اولین قدم است. ابتدا بستری را انتخاب کنید که می خواهید روی آن تمرکز کنید. همیشه بعداً می توانید به زیر ساخت های دیگر انتقال پیدا کنید اما اگر تازه کار خود را شروع کرده اید، با یکی از آن ها همراه باشید. در حالت ایده آل، برند شما باید از قبل در این شبکه حضور داشته باشد یا به دنبال گسترش آن باشد.

اگر مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید، با مردم همراه شوید، این کار می تواند به شما کمک کند محلی را که مردم درباره صنعت و نام تجاری شما صحبت می کنند شناسایی کنید و می تواند به شما کمک کند در هر زیر ساختی تأثیرگذار ترین اینفلوئنسر ها را در صنعت خود پیدا کنید.

وقتی شما قصد دارید یک استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ را اجرا کنید، صنعتی که در آن حضور دارید نیز دارای اهمیت است. برند های زیبایی و مد در اینستاگرام و یوتیوب کسب درآمد می کنند. صنعت بازی های ویدیویی در Twitch حاکم است.

در مرحله تحقیق خود به نوع اینفلوئنسر مورد علاقه خود توجه کنید. آیا به دنبال افراد مشهور با فالور های گسترده هستید؟ یا میکرو اینفلوئنسرهایی که کمتر از 2000 دنبال کننده دارند؟ شاید چیزی در این بین در محدوده دنبال کنندگان 5-10k بیشتر مورد پسند شما باشد. هر آنچه تصمیم بگیرید روی آن تمرکز کنید، بودجه شما را تعیین می کند.

جبران خسارت نیز بسیار متفاوت است. بنابراین حتماً نرخ های متداول را برای انواع اینفلوئنسر ها بررسی کنید. میکرو اینفلوئنسرها متمرکز بر چند موضوع هستند و محصولاتی را می پذیرند. برخی از میکرو اینفلوئنسرها به طور مستقل کار می کنند در حالی که دیگران ممکن است توسط یک آژانس یا شبکه حمایت شوند. در حالی که حساب های کاربری بزرگ تر و افراد مشهور نیاز به دستمزد دارند.

باید در مورد میزان بازگشت سرمایه مورد انتظار در کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ خود فکر کنید: چگونه می توانید سهم پست های اینفلوئنسر را در اهداف کلی بازاریابی خود بسنجید؟ یک روش ممکن است مقایسه انتظارات شما از اینفلوئنسر ها با سایر شرکت ها باشد. ببینید چطور می توانید بودجه کار یک شرکت تولید ویدیو را در ایجاد آگهی برای شما در مقابل اینفلوئنسر ایجاد کننده ویدیو اندازه بگیرید. در ابتدا ممکن است به نظر برسد که قضاوت درباره ارزش اینفلوئنسر غیرقابل پیش بینی است. اما این نوع روش به شما یک نقطه مقایسه می دهد.

در سال 2017، Influence.co نتایج تحقیقات خود را در مورد درآمد اینفلوئنسر در اینستاگرام منتشر کرد. آن ها میانگین هزینه هر پست اینستاگرام را بررسی کردند و دریافتند:

  • متوسط قیمت کلی 271 دلار برای هر پست بود.
  • متوسط قیمت میکرو اینفلوئنسر ها با کمتر از 1000 دنبال کننده 83 دلار برای هر پست بود.
  • متوسط قیمت برای اینفلوئنسرها با بیش از 100000 دنبال کننده 763 دلار برای هر پست بود.

تحقیقات مهم است و شما خواهید دید که اغلب در روند کار به این مرحله باز می گردید.

2. بودجه و استراتژی مدیریت را تعیین کنید.

اکنون که ایده ای در مورد پرداخت هزینه های اینفلوئنسرها دارید، باید بودجه خود را ایجاد کنید. برای برنامه ریزی، اجرا و بررسی برنامه اینفلوئنسر خود نیز به موقع توجه کنید. اجرای یک کمپین موفق اینفلوئنسر مارکتینگ یک نوع استراتژی تنظیم شده نیست. این کار شامل نظارت دقیق و پیگیری است.

برخلاف یک استراتژی تبلیغاتی خودکار، اینفلوئنسر ها انسان هستند و به طور موازی چندین مشارکت را مدیریت می کنند. بنابراین برخی ممکن است از تعهدات خود برای ارسال به موقع پست یا اشتباه در برچسب های درخواست شده شما عقب بمانند. شما باید وقت کافی برای دستیابی به این روابط و پرورش آن ها داشته باشید و از طریق تجربه درمورد اینکه چه چیزی مفید است و چه چیزی نیست، روش خود را اصلاح کنید.

اگر وقت و هزینه دارید، یک برنامه پیک رسمی را تنظیم کنید. فوجی فیلم از سفیران خود در راه اندازی محصولات جدید و تکمیل محتوای آن ها استفاده می کند. با در اختیار داشتن انواع عکاسان و فیلمبرداران، این شرکت قادر به ایجاد تنوع در نمونه کار خود برای نمایش آنچه تجهیزاتشان می تواند انجام دهد، هست.

برای برند هایی که به مجموعه اینفلوئنسر بیشتری نیاز دارند، استخدام یک آژانس اینفلوئنسر مارکتینگ که تحقیق و هماهنگی را برای شما انجام دهد، کار خوبی است.

3. درباره اهداف و پیام ها تصمیم بگیرید.

دو دلیل رایج استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ بالا بردن سطح آگاهی از برند و افزایش فروش است. با این حال به جای اینکه این اهداف گسترده را به عنوان دو هدف تعیین کنید، استراتژی خود را با برآوردن نیاز های برندتان شروع کنید زیرا این کار موثر تر است. شاید شما بخواهید جوانان را، به عنوان مشتری خود افزایش دهید. یا بخواهید با یک محصول جدید در یک گروه کاربری جدید گسترش پیدا کنید. یا بخواهید از روند ها صرف نظر کنید و از افراد تأثیرگذار استفاده کنید تا در مورد ارزش های تجاری برندتان صحبت کنید.

اینفلوئنسرها توانایی دسترسی به مخاطبان بسیار خاص را دارند. به جای اینکه به هزاران فالوور متکی باشید اینفلوئنسر ها به شما کمک می کنند تا مخاطبان بسیار هدفمندی که احتمالاً علاقه مند به محصول شما هستند را به دست آورید و آن ها با محتوای شما ارتباط برقرار کنند.

پیام شما به اندازه هدف شما مهم است. وقتی شما نمی خواهید خلاقیت و منحصر به فرد بودن یک اینفلوئنسر را خاموش کنید، پس نمی خواهید که آن ها چیزی غیر مرتبط با کمپین شما پست کنند. مشخص کنید که چگونه می خواهید کمپین و پیام اینفلوئنسر مارکتینگ خود را ساختار دهید تا بعداً به آن پایبند باشید.

اهداف اینفلوئنسر مارکتینگ

4. ارتباط با اینفلوئنسر: نحوه تماس با اینفلوئنسر ها

بازگشت به مرحله یک: تحقیقات. با برنامه ای که در شبکه شما تنظیم شده است، اهداف و انواع اینفلوئنسر هایی را که می خواهید هدف قرار دهید، ما دوباره به تحقیقات می پردازیم تا در واقع اینفلوئنسر های مناسب را برای کار پیدا کنیم.

در طول این تحقیقات موارد زیر را بخاطر داشته باشید:

  • آیا اینفلوئنسر قبلاً در مورد موارد مشابه سرویس شما پستی داشته است؟ به عنوان مثال اگر شما یک رستوران هستید و می خواهید منوی جدیدی تبلیغ کنید، باید به دنبال اینفلوئنسر هایی باشید که به طور منظم درباره غذا خوردن در بیرون و غذا هایی که می خورند پست کنند.
  • آیا آن ها واقعی هستند؟ این به معنای پیمایش صفحه آن ها و کلیک کردن روی پست ها است. نسبت تعامل ضعیف با تعداد فالور های زیاد و نظرات اسپم مانند، نشانه هایی از یک حساب جعلی است.
  • آیا آن ها قبلاً با برند های مشابه کار کرده اند؟ بسته به نوع اینفلوئنسری که به دنبال آن هستید، یک فرد می تواند یک بسته مطبوعاتی به شما نشان دهد که شامل نمونه کار های آن ها باشد. هرچه بیشتر روی یک اینفلوئنسر سرمایه گذاری کنید، می خواهید بیشتر آن ها را بررسی کنید.

همچنین می توانید از ابزار های تجزیه و تحلیل توییتر برای شناسایی اینفلوئنسر های متناسب با کمپین های خود استفاده کنید.

در مرحله بعدی، مشخص کنید که چگونه با آن ها ارتباط برقرار خواهید کرد. برای میکرو اینفلوئنسر ها می توانید مستقیماً در یک پیام خصوصی در همان زیر ساخت تماس بگیرید. برای افراد معتبر بر روی پروفایل آن ها کلیک کنید و آن ها ممکن است اطلاعات تماس برای سوالات کسب و کار را در بیوگرافی خود ذکر کنند. آن ها همچنین ممکن است وب سایتی را که نشان دهنده مشارکت تجاری آن هاست لینک دهند.

5. استراتژی خود را مرور و اصلاح کنید.

حتی اگر کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ شما در حال انجام است، شما باید تاریخ مشخصی داشته باشید که میزان پیشرفت آن را اندازه گیری کنید. قسمت بعدی این راهنما به نحوه پیگیری نتایج شما می پردازد. همه کمپین ها موفقیت آمیز نیستند اما شما با هر کمپینی که ایجاد می کنید راه موفقیت آن را یاد خواهید گرفت.

چگونه می توان کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ را پیگیری کرد؟

چند روش برای سنجش موفقیت کمپین شما وجود دارد. می توانید هشتگ خاصی مانند #BrandPartner ایجاد کنید تا کار های اینفلوئنسر شما را ردیابی کند. مشاهده inbox این هشتگ به شما کمک می کند تا ببینید چه مواردی راجع به این هشتگ صحبت کرده اند.

کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ

اگر هدف شما فروش بیشتر است، ارائه کد های وابسته یا پیگیری لینک ها یک روش آسان برای دیدن میزان تولید از اینفلوئنسر ها است.

فروش از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ

نتیجه

اینفلوئنسر ها برای ماندن در زیر ساخت هایی مانند اینستاگرام هستند اما چگونگی شکل گیری و عملکرد دنیای اینفلوئنسر مارکتینگ در مدت زمان کوتاهی تغییرات زیادی کرده است و در عرض پنج سال ممکن است تفاوت فاحشی با امروز داشته باشد. این مقاله به شما کمک می کند تا با ساختن استراتژی خود شروع کنید، اما مانند هر استراتژی اجتماعی دیگری مهم است که آماده تغییر باشید.

هنوز هم در حالی که برخی از ملاحظات منحصر به فرد برای کار با اینفلوئنسر ها وجود دارد، ایجاد یک کمپین مانند اکثر کمپین های بازاریابی است: تحقیق، تعیین بودجه، تعیین اهداف، یافتن اینفلوئنسر ها و بررسی و تجدید نظر در آن ها.

هنگامی که ریتم خود را را پیدا کنید، انواع دیگری از کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ را ایجاد می کنید. موفقیت در برند های مختلف متفاوت است. بنابراین اگر اولین برند شما ناموفق است، تسلیم نشوید. ممکن است دریابید که استفاده از اینفلوئنسر ها در استراتژی بازاریابی شما به شدت برای همه بیزینس هایتان مفید است.

منبع: sproutsocial.com