اینفلوئنسر از جمله اصطلاحاتی است که این روز ها در کشور ما شنیده می شود و بسیار فراگیر شده است. افراد زیادی در کشور ما وجود دارند که در این زمینه در حال فعالیت هستند. ما در این مقاله قصد داریم در مورد این موضوع که “ اینفلوئنسر کیست و چگونه می توان تبدیل به یک اینفلوئنسر شد؟‎ ” با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

اصطلاح بازاریابی تاثیرگذار این روزها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، حتی افراد صاحب نظر این حرفه را به عنوان یکی از 10 حرفه برجسته و مهم طبقه بندی کرده اند. در سال های اخیر بازاریابی تاثیرگذار به سرعت به یکی از داغ ترین و موثر ترین استراتژی ها تبدیل شده است.

تبدیل شدن به یک اینفلوئنسر در صنعتی که دارید مزایای زیادی را برای شما به همراه دارد. شما می توانید از تجربیات و اعتبار خودتان به منظور جلب نظر دیگران و اعتماد سازی استفاده کنید که این به توسعه برند شما کمک می کند. اما سوالی که پیش می آید این است چگونه یک فرد معمولی به یک فرد تأثیرگذار تبدیل می شود؟ ما در این مطلب روند مشخصی را به شما آموزش می دهیم که شما نیز به یک فرد تاثیرگذار یا اینفلوئنسر تبدیل شوید. البته برای دستیابی به این هدف به زمان احتیاج دارید. اما با پیگیری این مراحل شما نیز می توانید وضعیت خود را به یک فرد تأثیرگذار ارتقاء دهید.

Influencer کیست؟

Influencer به افراد شناخته شده و تاثیرگذار در شبکه‌ های اجتماعی می‌گویند. در حقیقت افرادی که بتوانند روی تصمیم و رفتار فرد دیگری تأثیر بگذارند، اینفلوئنسر محسوب می‌شوند. Influencer افراد عادی هستند، که اغلب به نقش اول های شبکه های اجتماعی، گروه های مصرف کننده، انجمن های صنفی متصل هستند. برای این که به یک Influencer تبدیل شوید، لازم نیست که این کار را در مقیاس بزرگ انجام دهید تا تأثیرگذار باشید، زیرا در جوامع بزرگ امکان شناخته شدن کمتر است. بنابراین بهتر است که کم کم و در مقیاس های کوچک تر شروع به این کار کنید تا به یک فرد تاثیر گذار تبدیل شوید.

چگونه می توان به یک اینفلوئنسر تبدیل شد؟‎

برای اینکه به یک اینفلوئنسر تبدیل شوید باید مراحل زیر را با تلاش و پشتکار فراوان طی کنید.

1. بر روی یک هدف تمرکز کنید

اولین و مهم ترین گام برای تبدیل شدن به یک فرد تأثیرگذار، تمرکز روی آنچه که نسبت به آن علاقه دارید یا هدف اصلی تان است می باشد. شما نمی توانید برای همه باشید و در همه حوزه ها فعالیت داشته باشید. در واقع شما باید یک هدف را انتخاب کنید و در آن زمینه شخصیت تان را به کاربران معرفی کنید و افراد نیز بر اساس فعالیتی که شما دارید، جذب شما بشوند.

به عنوان مثال Darren Rowse یکی از وبلاگ نویسان مشهور و بنیان گذار چندین وبلاگ و شبکه وبلاگ از جمله ProBlogger.net و digital-photography-school.com است. این فرد در حوزه وبلاگ نویسی فعالیت دارد. وب سایت وی یکی از منابع برتر برای یادگیری و آموزش در مورد وبلاگ نویسی و چگونگی تبدیل شدن به یک بلاگر است. به این نکته توجه کنید این فرد دیگر در مورد مد، لباس، آشپزی و یا … صحبت نمی کند بلکه تمرکز وی بر روی وبلاگ نویسی است.

اینفلوئنسر

بنابراین با توجه به مطالبی که در بالا گفتیم بهتر است یک زمینه مشخص را انتخاب کنیم و در راستای آن فعالیت کنیم. بهتر است بر روی هدفی که دارید تمرکز کنید و با هدفتان زندگی کنید. به طوری که هدف شما جزو زندگیتان باشد. با این کار شما اقتدار را برقرار کرده اید و با گذشت زمان افراد، شما و هدفتان را می شناسند و اگر به دنبال چنین افرادی باشند شما را دنبال می کنند.

2. دانش و اطلاعاتی که دارید را به اشتراک بگذارید

به منظور شناساندن خود به دیگران، باید محتوای صنعت محور بسیاری را ایجاد کنید. تولید محتوای صنعت محور امری ضروری و حیاتی است؛ زیرا با این کار به کاربران نشان می دهید که شما اطلاعات مهمی را در دست دارید که ارزش فراوانی دارد.

خوشبختانه داشتن اطلاعات این روزها کار سختی نیست و شما می توانید به راحتی اطلاعات با ارزش را با استفاده از رسانه های موجود پیدا کنید. برای شروع کار می توانید از یک وبلاگ قدیمی شروع کنید. وبلاگ های قدیمی معمولا بستری مناسب برای شنیده شدن صدای شماست.

تقریبا 86% افراد تاثیرگذار دارای یک وبلاگ هستند. در حالت ایده آل شما می توانید با داشتن حداقل 3 شبکه اجتماعی دسترسی تان را افزایش دهید. از این طریق علاوه بر امکان دسترسی که کاربران به شما دارند شما در حال تولید یک هویت تجاری قدرتمند هستید. ضمن اینکه شما با افراد هم فکر در صنعتتان در حال برقراری ارتباط هستید. Darren Rowse که در مرحله قبل در مورد آن صحبت کردیم در تمامی شبکه های اجتماعی حضور دارد.

اینفلوئنسر

ابزار های بسیاری وجود دارند که شما از این طریق می توانید اعتبار خود را تقویت کنید. به عنوان مثال این وبلاگ نویس از ابزار های زیر استفاده کرده است:

 1. پادکست
 2. ایجاد وبینار
 3. ایجاد فیلم
 4. استفاده از Slideshows
 5. کاغذهای سفید
 6. اینفوگرافیک

این وبلاگ نویس یکی از طرفداران نویسندگی است، زیرا نویسندگی باعث می شود تا اعتبار شما بالا برود و مردم به شما توجه کنند. به غیر از کتاب های معمول، کتاب های الکترونیک نیز می توانند مفید واقع شوند اما کتاب های مشروع توانایی جذب بیشتری دارند. برای درک این موضوع بهتر است به مثال زیر توجه کنید: به عنوان مثال فردی وارد وبلاگ شما می شود اگر این فرد متوجه شود که شما چندین کتاب را به چاپ رسانده اید شما را بیشتر جدی می گیرد و با درک ارزشمندی صحبت ها و مطالب شما هرچه سریع تر معروف می شوید.

اینفلوئنسر

اگر در وبلاگ شما یک بخش مختص به وبلاگ نویسان مهمان وجود داشته باشد، به نحوی می توانید افراد موثر را جذب کنید. وبلاگ نویسی مهمان جزو آن دسته از استراتژی هایی است که هم چنان تا به امروز تاثیر به سزایی داشته است، ضمن اینکه با این کار شما خودتان را به عنوان یک فرد تاثیر گذار معرفی می کنید، از این طریق وبلاگ نویسان مهمان نیز با تولید مطالب یا نظرات، خود را به عنوان فردی کارآفرین در نشریات شما معرفی می کنند.

اینفلوئنسر

اساسا شما می توانید یک شبه به تعداد کاربران زیادی برسید، در صورتی که مطالب مفید و با ارزشی را به کاربران ارائه دهید.

 1. در این صورت است که شما می توانید در مقیاس های بزرگتر فعالیت کنید و دانش و تخصص صنعت خود را به دیگران نمایش دهید.
 2. از این طریق می توانید ارزش درک شده کارتان را به طرز چشم گیری افزایش دهید. شما می توانید با سایر اینفلوئنسر‎ها در ارتباط باشید. این کار باعث می شود تا ارزش برند تان به میزان قابل توجهی بالا ببرید.
 3. در ارتباط بودن با سایر اینفلوئنسر‎ها علاوه بر بالا بردن ارزش برندتان، می تواند شما را از رمز موفقیت آن ها مطلع سازد و این به نحوی کمک می کند تا شما نیز به یک فرد تاثیرگذار تبدیل شوید.

برای تبدیل شدن به یک فرد تاثیر گذار باید تلاش های بسیاری در زمینه تولید محتوای با کیفیت و توزیع آن در شبکه های اجتماعی داشته باشید.

3. نظری خاص داشته باشید

آیا شما می دانید ویژگی مشترک بین تمامی اینفلوئنسر‎ ها چیست؟

تنها ویژگی مشترک بین اینفلوئنسر‎ داشتن نظرات است. البته برای تبدیل شدن به یک فرد تاثیرگذار باید همیشه نظر داشته باشید. افراد تاثیرگذار با داشتن نظرات متفاوت باعث می شوند تا از سایر افراد و توده ها متمایز شوند. ضمنا برای متمایز شدن از سایر افراد شما باید افکار و نظرات مستقلی داشته باشید تا متمایز تر از سایر تاثیرگذاران باشید.

مسلما با 1400 پست وبلاگ، 2460،000 قطعه محتوای فیس بوک و 277،000 توییت ارسال شده سر و صدای زیادی در فضای اینترنت دارید.

بهتر است گاهی اوقات افکار و نظراتتان نقطه مقابل سایر افراد باشد تا موفق شوید، معمولا افراد جذب کسانی می شوند که می توانند برای خودشان مستقل فکر کنند و دیدگاه های متفاوتی در مورد مسائل داشته باشند. یکی از نکات مهم در این بخش این است در مورد صنعتی که فعالیت دارید بهتر است صادق باشید تا افراد شما را باور کنند و شما را دنبال کنند، این امر برای دستیابی به هدف اصلی تان (تبدیل شدن به یک فرد تاثیرگذار یا اینفلوئنسر‎) ضروری است.

4. شبکه

بعد از طی کردن مراحل بالا، زمان آن رسیده است که شما با سایر افراد ارتباط برقرار کنید. همانطور که در بالا گفتیم یکی از راه های تاثیر گذار در این زمینه برقراری ارتباط با سایر اینفلوئنسر ها ‎است. طبق دانش بازاریابی:

“برای اینکه خود را به عنوان یک اینفلوئنسر‎ معرفی کنید، باید با سایر اینفلوئنسر‎ها تعامل برقرار کنید.”

اما گاهی اوقات ممکن است شما یک فرد تازه وارد در این زمینه باشید و در تلاش هستید تا خودتان را بسازید. اگر شما فردی تازه وارد هستید باید وسایل کار خود را به کار ببندید، برای این کار دو راه دارید:

ارتباط دیجیتالی و ارتباط به صورت شخصی (حضوری)

که گزینه اول معمولاً از طریق تعامل با افراد برجسته در رسانه های اجتماعی و اظهار نظر در مورد پست های وبلاگ آنها و سایر مطالب ارسال شده انجام می شود. هدف در اینجا شروع گفتگو و به تدریج تهیه گزارش است، ممکن است این کار اندکی به طول انجامد و یک شبه به دست نیاید. بنابراین باید در این زمینه پشتکار فراوان داشته باشید.

به عنوان مثال ممکن است در پایان پست های وبلاگ یک اینفلوئنسر‎، عادت داشته باشید که نظرهای روشنگری را ارائه دهید. پس از سه الی چهار بار، به احتمال زیاد آن ها متوجه شما خواهند شد و این توجه می تواند درهای آینده را به روی شما باز کند.

حال امکان دارد با این سوال روبه رو شوید که چه فردی را برای تعامل انتخاب کنید؟ توصیه می کنم به وب سایت Buzzsumo سری بزنید و از آن استفاده کنید. این سایت دارای بخشی است که به شناسایی اینفلوئنسر های‎ برتر کمک می کند.

اینفلوئنسر

زمانی که وارد این وب سایت شدید فقط کافیست بر روی گزینه “Influencers” کلیک کنید و موضوعی را که به آن علاقه دارید را تایپ کنید. من به عنوان مثال از “بازاریابی محتوا” استفاده می کنم.

بعد از وارد کردن این عنوان، لیستی را دریافت کردم که تعداد زیادی سهم داشتند. ضمن اینکه نام این افراد نیز ذکر شده اند.

اینفلوئنسر

این می تواند یک روش مؤثر برای یافتن افراد تاثیرگذار باشد که باید با آنها در ارتباط باشید.

گزینه دوم شبکه به صورت حضوری است. برخی از راهکار ها برای انجام این کار عبارتند از:

 1. شرکت در نمایشگاه های حرفه یا صنعت مورد نظر
 2. حضور در کنفرانس ها و رویدادهای مهم حرفه مورد نظر
 3. درگیر شدن و اظهار نظر در صحبت های عمومی

به طور معمول صحبت کردن عمومی می تواند راهی قدرتمند برای برقراری ارتباط باشد؛ زیرا همه چشم ها در مقابل شما قرار دارند و شما هرگز نمی دانید چه کسی در این جمع حضور دارد و ممکن است این یک اینفلوئنسر بزرگ باشد.

5. مخاطبانتان را درگیر کنید

بیشتر افراد به دنبال این هستند که فرد تاثیر گذار با آن ها در حال تعامل باشد. معمولا کمتر کسی به دنبال اینفلوئنسر‎ی می رود که قدرتمند و قصد تعامل با دنبال کننده هایشان را ندارد. کاربران به دنبال فردی هستند که به طور واقعی در دسترس باشند. بنابراین بهتر است به کامنت ها و نظرات کاربران در شبکه های اجتماعی و وبلاگتان پاسخ دهید و از مردم بخاطر خواندن مطالب خود و … تشکر کنید.

به مثال زیر توجه کنید :

اینفلوئنسر

بهتر است گاهی اوقات مطالب برجسته و مهمی را در وبلاگ تان منتشر کنید تا مخاطبان شما با ارسال نظرات خود در وبلاگتان اظهار نظر کنند. زمانی که شما با کاربران خود در حال ارتباط هستید، ناخواسته ارتباط قوی بین شما و کاربرانتان ایجاد می شود که این سبب افزایش ارزش برند شما و نیز اعتبار آن می شود.

نتیجه گیری:

همانطور که در بالا گفتیم تبدیل شدن به یک اینفلوئنسر‎ یک شبه اتفاق نمی افتد و شما باید با کار سخت، تلاش مداوم و پشتکار زیادی این کار را پیگیری کنید. حتی بعد از اینکه به عنوان اینفلوئنسر‎ معرفی شدید باید برای حفظ وضعیت و جایگاه خودتان، پای خود را روی پدال گاز قرار دهید. اگرچه این کار ساده ای نیست، اما قطعاً ارزشمند است.

نکته حائز اهمیت در این موضوع این است که اگر چه در ابتدا تاثیر کمی دارید اما به مرور زمان این روند بهبود پیدا می کند و فعالیت شما رشد پیدا خواهد کرد. حتی بعد از مدتی ممکن است که تأثیر شما آنقدر زیاد شود بدون اینکه مجبور شوید تلاش زیادی را برای کارتان انجام دهید. به عبارت دیگر، مراحل اول سخت ترین مراحل هستند و زمان زیادی را باید برای آن صرف کنید.

امیدوارم این مقاله ممتاز سئو نیز برای شما مفید واقع شود و به اندازه کافی از خواندن آن لذت برده باشید.