وقتی به رسانه های اجتماعی فکر می کنید، شبکه هایی مانند فیسبوک و توییتر احتمالاً بلافاصله به ذهن شما خطور می کنند. اما برنامه های پیام رسان از نظر کاربران در واقع جذاب ترین شبکه های اجتماعی شده اند و به طور فزاینده ای از برنامه های پیام رسان برای بازاریابی استفاده می شود. در حال حاضر واتساپ با 1.5 میلیارد کاربر فعال ماهانه در سراسر جهان پیشرو است. این نوع نفوذ در بازاریابی را نمی توان نادیده گرفت. اما چگونه می توانید از واتس اپ به طور موثر برای بازاریابی استفاده کنید؟ مانند همه مرزهای نسبتاً کاوش نشده، اندازه گیری های ریسک و پاداش برای پذیرندگان اولیه نیز برابر است. در اینجا ما مطالبی تحت عنوان بازاریابی در واتساپ را برای شما به اشتراک می گذاریم.

واتساپ چیست؟

واتساپ یک برنامه پیام رسان تلفن همراه رایگان است که با استفاده از اتصال اینترنتی تلفن شما به شما امکان می دهد با سایر کاربران واتس اپ، بدون هزینه پیام متنی SMS چت کنید. این برنامه همچنین به شما امکان می دهد فایل ها و تصاویر را به اشتراک بگذارید و از تماس های صوتی و تصویری رایگان پشتیبانی می کند.

پشتیبانی آن از طیف گسترده ای از تلفن ها باعث محبوبیت ویژه آن در مناطقی از جمله برزیل، مکزیک و مالزی شود- جایی که 60 درصد مردم از واتس اپ استفاده می کنند. در واقع این محبوب ترین گزینه برای پیام کوتاه در 109 کشور یا 55.6 درصد از کل جهان است.

در حالی که فیسبوک WhatsApp را با بهای 19 میلیارد دلار در فوریه 2014 خریداری کرد، از آن زمان به عنوان یک واحد جداگانه فعالیت می کند.

نحوه استفاده از واتس اپ

نحوه استفاده از واتساپ

واتس اپ نسخه هایی برای آیفون، اندروید، ویندوز و نوکیا S40 دارد. همچنین یک برنامه وب و نسخه های دسکتاپ برای رایانه های شخصی Mac یا Windows وجود دارد، اما شما باید ابتدا آن را روی تلفن همراه خود نصب کنید، زیرا هر اکانت WhatsApp مستقیماً به یک شماره تلفن متصل است.

پس از دانلود و نصب برنامه باید کشور خود را تأیید کرده و شماره تلفن خود را وارد کنید. برای تنظیم پروفایل خود، می توانید اطلاعات Facebook خود را با یک کلیک وارد کنید، یا به صورت دستی تصویری اضافه کرده و نام پروفایل (که بعداً می توانید تغییر دهید) اضافه کنید.

WhatsApp از شماره تلفن های موجود در لیست مخاطبین تلفن شما استفاده می کند تا دایرکتوری به روز کاربران WhatsApp را که از قبل می شناسید به شما نشان دهد. هر کسی که شماره تلفن شما را در دفترچه تلفن خود داشته باشد، به طور خودکار در لیست خود شما را می بیند، مگر اینکه تنظیمات حریم خصوصی خود را تغییر دهید.

سه روش اساسی برای به اشتراک گذاشتن پیام ها، عکس ها و فیلم ها با استفاده از WhatsApp وجود دارد.

چت خصوصی: مانند سایر برنامه های پیام رسان، می توانید مستقیماً با کاربر دیگری که در لیست مخاطبین تلفن شما است چت کنید. همچنین می توانید با آن ها تماس صوتی یا ویدیویی بگیرید، یا حتی وویس ضبط کنید تا برای آن ها ارسال شود.

ارسال گروهی: هنگامی که شما به یک لیست از مخاطبان خود به صورت دسته جمعی پیام ارسال می کنید، این پیام به هرکسی در لیست ارسال می شود که شماره شما را در دفترچه تلفن خود ذخیره کرده باشد. آن ها پیام را به عنوان یک پیام عادی مشاهده خواهند کرد. اگر آن ها پاسخ دهند، به عنوان یک پیام عادی و تک به تک در صفحه چت های شما ظاهر می شود و پاسخ آن ها برای شخص دیگری در آن لیست ارسال نمی شود. این لیست به 256 مخاطب محدود می شود.

گروه ها: گپ های گروهی به شما امکان می دهد همزمان به 256 نفر پیام دهید، پیام ها، عکس ها و فیلم ها را به اشتراک بگذارید. همه افراد در چت گروهی می توانند در این گفتگو شرکت کنند و همچنین پاسخ های دیگران را مشاهده کنند.

“واتس اپ بیزینس چیست و چرا می تواند در کسب و کار شما تغییر ایجاد کند؟‎”

چرا باید از واتس اپ برای بیزنس و بازاریابی خود استفاده کنید؟

بهترین دلیل استفاده از واتس اپ برای بازاریابی این است که احتمالاً بسیاری از مشتریان شما از آن استفاده می کنند. هر روز بیش از 60 میلیارد پیام از طریق واتس اپ ارسال می شود.

در کمال تعجب کاربران واتس اپ و سرویس های مشابه مایل به تعامل با مشاغل هستند. طبق نظرسنجی پیام رسانی فیس بوک، 67 درصد از کاربران برنامه پیام رسان تلفن همراه اظهار داشتند که انتظار دارند در طی دو سال آینده بیشتر از چت برای برقراری ارتباط با مشاغل استفاده کنند. علاوه بر این 53 درصد از پاسخ دهندگان می گویند که احتمال بیشتری وجود دارد تا از کسب و کاری که می توانند به طور مستقیم به آن ها پیام دهند، خرید کنند.

اگر مشتریان هدف شما جوان هستند، به راحتی احتمال استفاده از برنامه های پیام رسان برای ارتباطات روزمره را دارند. مطالعه انجام شده توسط مرکز تحقیقات Pew نشان می دهد که 42 درصد دارندگان تلفن های هوشمند بین 18 تا 29 سال از برنامه های پیام رسان مانند WhatsApp استفاده می کنند، در حالی که تنها 19 درصد دارندگان تلفن های هوشمند 50 سال یا بیشتر، از این برنامه استفاده می کنند.

به علاوه برنامه های پیام رسان مانند WhatsApp دارای میزان تعامل باور نکردنی هستند: 98 درصد از پیام های تلفن همراه باز و خوانده می شوند، در حالی که 90 درصد از آن ها ظرف سه ثانیه پس از دریافت باز می شوند.

WhatsApp در حال حاضر ممکن است یک روش اصلی برای مخاطبان شما برای به اشتراک گذاشتن محتوا از طریق dark social باشد – اصطلاحی برای توصیف هنگامی که افراد پیام خود را از طریق ایمیل یا برنامه های چت مانند WhatsApp به اشتراک می گذارند، در مقایسه با شبکه های عمومی مانند Facebook.

در حقیقت اکثر قریب به اتفاق اشتراک گذاری آنلاین -84 درصد- اکنون در کانال های خصوصی مانند برنامه های پیام رسانی انجام می شود، بنابراین حتی اگر از WhatsApp برای بازاریابی تجارت خود استفاده نمی کنید، احتمالاً مشتریان هدف شما از آن استفاده می کنند تا محتوای شما را دنبال کنند.

راهکار ها و نکات بازاریابی واتس اپ

راهکار هایی برای بازاریابی واتس اپ

از آنجا که واتس اپ فضای تبلیغاتی یا ویژگی خاصی برای تجارت ندارد (هنوز)، شما باید در رویکرد بازاریابی خود نوآور باشید.

در حالی که WhatsApp از لحاظ دسترسی و ویژگی های متفاوت از سایر برنامه های پیام رسان جلو تر است، مهم است که استراتژی WhatsApp خود را در کنار استراتژی بازاریابی برنامه پیام رسانی کلی خود توسعه دهید.

در هنگام تدوین استراتژی بازاریابی WhatsApp محدودیت هایی وجود دارد که باید آن ها را رفع کنید. اول از همه چیزی به عنوان حساب کاربری وجود ندارد، بنابراین اگر قصد راه اندازی یک اکانت برای نام تجاری خود را دارید، باید بدانید که با همان محدودیت های هر کاربر دیگر روبرو می شوید.

از آنجا که هر حساب WhatsApp مستقیماً به یک شماره تلفن همراه متصل است و شما فقط می توانید با حداکثر 256 کاربر واتس اپ به طور هم زمان پیام ارسال کنید، گزینه خوبی برای بازاریابی در مقیاس گسترده، یک به چند نیست. بنابراین وقتی از محدودیت های آن به نفع خود استفاده می کنید، شانس موفقیت شما بیشتر است.

به یاد داشته باشید که مانند سایر سرویس های پیام رسان تلفن همراه، بخشی از قدرت WhatsApp این است که به تلفن های ما متصل است که به نظر می رسد بیشتر از رایانه ها شخصی تر هستند، زیرا همیشه همراه ما هستند. بنابراین هر کمپین بازاریابی که برپا می کنید باید جنبه شخصی را منعکس کند (و به آن احترام بگذاریم). این جایی است که مصرف کنندگان با دوستان خود ارتباط برقرار می کنند، بنابراین اعتماد و خلاقیت کلیدی است.

جای تعجب نیست که برخی از بهترین نمونه های موثر کمپین های WhatsApp از مناطقی با بالاترین میزان نفوذ از جمله آمریکای جنوبی، استقبال می کنند. در اینجا برخی موارد درباره برند هایی که با استفاده از واتس اپ برای بازاریابی تأثیرگذار بوده اند آورده شده است.

1. اکانتی با نام تجاری خود ایجاد کنید تا با کاربران خود گروه بزنید و گفتگو کنید.

هنگامی که Absolut Vodka مجموعه Absolut Unique خود را در آرژانتین راه اندازی کرد، WhatsApp یک مکان طبیعی برای آزمایش و ایجاد گروه بود، از آنجایی که 84 درصد کاربران تلفن همراه کشور در آن زمان در این برنامه بودند.

برای راه اندازی آن تصمیم گرفتند یک گروه کاملاً اختصاصی برگزار کنند. این کمپین بیش از 1000 تصویر، فیلم و پیام صوتی منحصر به فرد ایجاد کرد.

2. برای الهام بخشیدن به سبک استفاده های جدید برای یک محصول، مشاوره های فردی را ارائه دهید.

Hellmann’s در برزیل می خواست مردم را ترغیب کند تا مایونز را به عنوان یک ماده برای پخت و پز و نه فقط یک چاشنی، تصور کنند. بنابراین آن ها از بازدید کنندگان به وب سایت خود دعوت کردند تا شماره تلفن های خود را به همراه تصویری از محتوای یخچال خود ارسال کنند.

سپس آن ها از طریق واتس اپ با سرآشپز های واقعی ارتباط برقرار کردند. سرآشپز ها حتی از طریق تصاویر، فیلم ها و سایر ویژگی های واتس اپ نحوه طبخ غذا را به کاربران آموزش دادند.

نتیجه؟ در مجموع 13000 شرکت کننده به طور متوسط ​​65 دقیقه در تعامل با برند صرف کردند و 99.5 درصد آن ها خدمات را تأیید کردند. این برند از این نتایج در برزیل بسیار راضی بود و آن را به آرژانتین، شیلی، اروگوئه و پاراگوئه نیز عرضه کرد.

3. مشاوره و خدمات محرمانه به مشتریان با ارزش ارائه دهید.

مشتریان همچنین می توانند از حریم خصوصی سرویس پیام رسان مشاوره بگیرند. در حالی که این یک کمپین کوچک بود، با انجام 112 مکالمه – 31 درصد از چت ها منجر به بازدید از فروشگاه ها و 61 درصد از آن ها به ترافیک وب سایت تبدیل شدند.

ابزار بازاریابی واتس اپ

WhatsApp یک برنامه کسب و کار را راه اندازی کرده است که به گفته آن ها “با در نظر گرفتن صاحبان مشاغل کوچک ساخته شده است.” دانلود این برنامه رایگان است و در حال حاضر فقط برای دستگاه های اندروید در دسترس است. این امکان را برای مشاغل فراهم می کند تا با استفاده از ابزاری برای خودکارسازی، مرتب سازی و پاسخ سریع به پیام ها، به راحتی با مشتریان تعامل داشته باشند.

به عنوان مثال می توانید پیام هایی را که مرتباً ارسال می کنید ذخیره کرده و مجدداً استفاده کنید و از گزینه “پاسخ های سریع” برای پاسخگویی موثر تر به سوالات متداول استفاده کنید. همچنین درصورتی که قادر به پاسخگویی فوری نباشید، می توانید یک پیام دور تنظیم کنید تا مشتریان شما بدانند چه زمانی انتظار پاسخ را دارند. همچنین یک پیام تبریک می تواند تنظیم شود که از مشتری در تجارت شما استقبال کند.

از آنجا که WhatsApp هنوز هیچ ابزار تجاری یا API ارائه نمی دهد، کمپین های هدفمند در مقیاس کوچک مانند مثال های بالا بهترین استراتژی هستند.

برای شروع تعامل با افراد، باید از آن ها بخواهید شماره خود را به لیست مخاطبین تلفن شما اضافه کنند. WhatsApp راهی برای افزودن لینک کلیک ورود به گروه به وب سایت، امضای ایمیل یا صفحات رسانه های اجتماعی شما فراهم می کند که شروع مکالمه با نام تجاری شما را برای افراد آسان می کند.

به خاطر داشته باشید که در این پیام رسان انتظار پاسخ های فوری وجود دارد، بنابراین مطمئن شوید که منابعی را برای مدیریت گروه ها در اختیار دارید.

در حالی که واتس اپ به اندازه فیس بوک مسنجر از نظر ویژگی برای بازاریابی غنی نیست، اما در حال حرکت به آن سمت است. بازاریاب هایی که کمپین هایی را ایجاد می کنند که با ویژگی های منحصر به فرد واتس اپ کار می کند -نه مخالف آن ها- از یک مزیت برخوردار هستند.

رسانه های اجتماعی سریع حرکت می کنند و همگام با میزان تغییرات -سیستم عامل های جدید و تغییر بهترین روش ها- موفقیت در آن ها می تواند سخت باشد.