به فرایند جذب و حفظ مشتری از طریق اینترنت، بازاریابی اینترنتی می گویند. در این نوع بازاریابی باید هدف را مشخص کرد و سپس اپلیکیشن یا وب سایتی مطابق با این اهداف از جهات مختلف نحوه طراحی و برنامه نویسی تهیه کرد. مهم ترین مسئله در بازاریابی اینترنتی تعیین اهداف است. از جمله این اهداف می توان به ترغیب مشتریان و بازدید کنندگان به تماس تلفنی و سفارش دادن محصول، دانلود کاتالوگ شرکت، دانلود نسخه رایگان یک نرم افزار، عضویت در وب سایت و… اشاره کرد.

بازاریابی اینترنتی
بازاریابی اینترنتی

مرحله اول

مرحله اول و مهم ترین مورد در بازاریابی اینترنتی تعیین هدف و سپس ساخت اپلیکیشن و وب سایت مطابق با اهداف ما است.

مرحله دوم

مرحله دوم افزایش بازدید و ترافیک سایت یا اپلیکیشن طراحی شده با بازدیدکنندگان یا مشتریان مرتبط است. در این مرحله روش های بازاریابی درون گرا و برون گرا مطرح می شود. در بازاریابی درون گرا سعی بر این است که بازدید کنندگان وب سایت افزایش یابد اما این کار بدون انجام تبلیغات و با ارائه اطلاعات سودمند و مفید به کاربران سایت صورت می گیرد. بازاریابی درون گرا از سه قسمت اصلی سئو سایت، بازاریابی در شبکه های اجتماعی و وبلاگ نویسی در خصوص کسب و کار تشکیل شده است که باز هم مهم ترین بخش آن سئو محسوب می شود. شما اگر سئو سایت مناسبی داشته باشید قطعا سایتتان رنک خوبی خواهد داشت و در صفحه نتایج موتور جست وجوی گوگل جزو اولین ها و پربازدید ترین ها خواهید بود.

بازاریابی اینترنتی
بازاریابی اینترنتی

در بازاریابی برون گرا نیز میزان بازدید سایت می تواند افزایش یابد ولی این کار با صرف هزینه و انجام تبلیغات همراه است، تبلیغاتی مانند تبلیغات کلیکی در موتور های جست و جو، تبلیغات بنری، تبلیغات در نشریات، تلویزیون، حضور در نمایشگاه ها و…. که هزینه های زیادی برای جذب بازدید کننده به صاحبان وب سایت ها تحمیل می کند، این مواردی که ذکر شد نیز از انواع بازاریابی برون گرا هستند.

مرحله سوم

مرحله سوم تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل است، اقداماتی همچون استفاده از بازاریابی ایمیلی و ارسال ایمیل خبرنامه به کاربران از جمله اقداماتی می باشد که برای تبدیل مشتری بالقوه به بالفعل می باشد.

بازاریابی اینترنتی
بازاریابی اینترنتی

مرحله چهارم

مرحله چهارم اندازه گیری است. در بازاریابی اینترنتی باید نحوه این تبدیل ها را اندازه گیری کرد. به طور مثال در صورتی که یک وبلاگ 100 بازدید کننده از موتور های جست و جوی مختلف دارد اما هیچ کدام از این بازدید کنندگان اهداف از پیش تعیین شده ما مانند عضویت در خبرنامه، طرفداری در شبکه های اجتماعی، تماس تلفنی و…. را انجام نداده اند تبدیل ضعیفی صورت گرفته است و باید تدبیری در این مورد بیاندیشیم ممکن است مجبور شویم مکان المان ها در صفحات، طراحی و موارد دیگر را تغییر دهیم تا بتوانیم میزان این تبدیل را افزایش دهیم.

مرحله پنجم

مرحله پنجم در انجام بازاریابی اینترنتی حفظ و نگهداری مشتری و تلاش بری ترغیب او جهت خرید مجدد است. مشتری که یک بار از سایتی خریدی انجام داده است احتمال خرید مجدد از آن سایت برای او بسیار زیاد است. شما می توانید با انجام تبلیغات اینترنتی، بازاریابی در شبکه های اجتماعی و… مشتریانی را که یک بار از شما خرید کرده اند را مجددا برای خرید تشویق کنید.

بازاریابی اینترنتی
بازاریابی اینترنتی

با انجام این مراحل ساده می توانید سایتی مفید و پر بار داشته باشید و با انجام روش های بالا به تعداد مشتریان خود بیافزایید.