اصطلاح بازاریابی سبز (Green Marketing) برای اولین بار در اواخر دهه 1980 و اوایل 1990 معرفی شد که صنایع به منظور ایجاد نگرانی نسبت به محیط زیست شروع به جذب مشتری کردند. این بازاریابی می تواند برای شرکت مفید باشد و می تواند یک مزیت رقابتی نسبت به رقبا فراهم کند. زیرا بیشتر افراد نگران محیط زیست می شوند.

همان طور که می دانید امروزه محیط زیست با مشکلات زیادی مانند آلودگی هوا، آلودگی آب ها و مواد غذایی، افزایش گرمای هوا و حجم زیاد زباله های پلاستیکی و غیر قابل تجزیه درگیر است. مسئول بیشتر این آلودگی ها، شرکت های تجاری در سراسر دنیا هستند که بدون توجه به گسترش این آلودگی ها و وضعیت کره زمین و عدم استفاده از جایگزین های ارگانیک به دلیل هزینه های بالا، فقط به فکر تولید محصولات غیر ارگانیک برای به دست آوردن سود های زیاد هستند.

اما در این بین شرکت هایی نیز وجود دارد که از بازاریابی جدیدی با نام «بازاریابی سبز» استفاده می کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا با مفهوم این نوع بازاریابی و شیوه کار آن بیشتر آشنا شوید.

بازاریابی سبز چیست؟ (Green Marketing)

بازاریابی سبز یک مفهوم نسبتاً جدید است که شامل تبلیغ محصولات و خدماتی است که برای محیط زیست بی خطر هستند. این نوع بازاریابی به بازاریابی سازگار با محیط زیست، بازاریابی پایدار، بازاریابی قابل بازیافت و بازاریابی زیست محیطی نیز معروف است.

بازاریابی سبز چیست

مطمئنا روش های بازاریابی سبز برای افرادی که در خیابان زباله می ریزند، به آثار مخرب گلخانه ای توجهی ندارند و مصرف بی رویه پلاستیک دارند، جذاب نیست. در واقع بازاریابی سبز برای افرادی موثر است که به محیط زیست اهمیت می دهند و هزینه بیشتری می پردازند اما محصولاتی خریداری می کنند که با محیط زیست آن ها سازگار باشد و به آن آسیب نرساند.

بازاریابی سبز چه اهدافی دارد؟

  • آگاه کردن مردم و شرکت ها درباره مسئولیت های اجتماعی
  • کاهش هزینه های مربوط به (بسته بندی، حمل و نقل، مصرف انرژی و غیره)
  • اجرای شیوه های کسب و کار پایدار
  • نشان دادن اینکه چگونه محصولات سالم و سازگار با محیط زیست هستند.
    یکی از روش هایی که در بازاریابی سبز توجه زیادی به آن می شود، فعالیت و تولید روی محصولات بازیافتی است که بتوان از آن در تولید محصولات مشابه مجددا استفاده کرد.
    همچنین یکی از مهم ترین قسمت های بحث شده در بازاریابی سبز، استفاده از سوخت های غیر فسیلی و ارگانیک و انرژی پاک است.

بازاریابی سبز به چه دلایلی حائز اهمیت است؟

💠 فعالیت در بازاریابی سبز این پیام را به مخاطبین شما می دهد که محیط زیست و کره زمین برای شما مهم بوده و در اولویت هستند. این باعث می شود که مشتریان به سمت شما و محصولاتتان گرایش پیدا کنند.

💠 بازاریابی سبز به کاهش استفاده از محصولات پلاستیکی و پلاستیک کمک می کند. پلاستیک برای کره زمین مناسب نیست زیرا غیر تخریب پذیر و غیر قابل تجزیه است. این به این معنی است که یک قطعه پلاستیک برای همیشه روی زمین می ماند. به این فکر کنید که اگر مردم همچنان از پلاستیک استفاده کنند، به جای زیبایی طبیعت باید جنگل ها و دریاهای پر از پلاستیک را ببینیم.

💠 استفاده از بازاریابی سبز باعث می شود تا در کنار مشتریان فعلی، مشتریان بیشتری به سراغ بررسی و خرید محصولات شما بیایند و این مسئله به شما کمک می کند در بین رقبا موفق تر دیده شوید. بنابراین می توان گفت که باعث برتری رقابتی نسبت به رقبا می شود.

💠 بازاریابی سبز می تواند زمین را به یک سیاره زیبا و سالم تبدیل کند. اگر روش های این بازاریابی را به کار نگیریم و به آن توجه نکنیم، زمین دیگر جایی مناسب برای زندگی نسل های بعدی ما نخواهد بود.

💠 مصرف کننده های زیادی در جهان وجود دارند که به دنبال این محصولات هستند. فرصت های مناسب و جالبی برای این مدل بازاریابی وجود دارد که در صورت انتخاب درست آن ها و اجرای استراتژی لازم، می توانید به موفقیت زیادی دست پیدا کنید.

💠 فعالیت در بازاریابی سبز به معنای تعهد شما به تجارت سالم و به معنای دیگر ارائه محصولات با کیفیت و طبیعی است. می توانید با این کار اعتبار برند خود را افزایش دهید و اعتماد مشتریان را به دست آورید.

اهمیت بازاریابی سبز

نکاتی که برای شروع و موفقیت در بازاریابی سبز باید بدانیم!

🔸 اگر برای محیط زیست قدمی بردارید و این اقدام برای مشتریان شما جذاب و جالب باشد و کار شما باعث شود که مشتری دوباره ترغیب شود تا از شما خرید کند، این اولین گام برای شروع بازاریابی سبز است. برای موفق شدن در این نوع تجارت باید از تمام قواعد پیروی کرده و همه جوانب آن را بررسی کنید.

🔹 یکی از مشکلاتی که در بازاریابی سبز قرار دارد این است که مشتری ها معمولا به ادعاهای محیط زیستی مشکوک هستند. بنابراین اصل مهمی که باید به آن توجه کنید، داشتن صداقت و شفافیت است. سعی کنید به ادعاهایی که در بازاریابی سبز دارید، عمل کنید و حرف هایتان را در عمل نشان دهید و ثابت کنید.

🔸 سطح کسب و کار شما باید با اصول بازاریابی سبز مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال اگر در تولید محصول، شعارتان حفظ سلامت هوا است، باید دقت کنید که شما و همکارانتان با ماشین های آلاینده و غیر استاندارد در محیط کار تردد نکنید. این باعث اعتبار شما بین مشتریان خواهد شد.

🔹 یکی از مهم ترین مواردی که در بازاریابی سبز باید به آن توجه کنید آموزش به مشتریان است. باید توضیحات بیشتری درباره نحوه کار و اهداف خود به آن ها ارائه دهید.

🔸 همچنین تایید شدن توسط شرکت های معتبر محیط زیستی به افزایش اعتبار شما کمک می کند. برای دریافت تاییدیه از سوی این شرکت ها، باید شاخص های محیط زیستی مختلفی داشته باشید. مثلا می توانید در زمینه بازیافت پذیری محصولات خود مورد تایید قرار بگیرید و این شرکت ها با توجه به اهداف خود، محصولات تان را از نظر سازگاری با محیط زیست تایید کرده و نتیجه این کار، اعتبار بخشی بیشتر به بازاریابی سبز شما خواهد بود.

منبع: learn.g2