بازاریابی محتوا شامل کلیه فعالیت های بازاریابی است که بر ایجاد و اشتراک اطلاعات متمرکز است. اگر در مورد SEO خود جدی هستید، قطعاً باید بخشی از استراتژی شما باشد. اما امروزه برای برندهای تجاری نیز بسیار مهم است.

به اشتراک گذاری اطلاعات ارزشمند راهی عالی برای جذب مخاطب و نشان دادن اینکه شما در کارهایی که انجام می دهید متخصص هستید است. در این پست، توضیح خواهیم داد که بازاریابی محتوا چیست، چرا برای SEO مهم است و چگونه می توانید استراتژی خود را تنظیم کنید!

بازاریابی محتوا به اشتراک مطالب ارزشمند و مرتبط با مخاطبان شما می پردازد. محتوای رایگان که به آن ها کمک می کند مشکلات خود را حل کنند یا در مورد موضوعی که به آن علاقه مند هستند اطلاعات بیشتری کسب کنند. مخاطبان تان از این اطلاعات بهره مند می شوند و شما و شرکت تان را به عنوان یک متخصص در یک زمینه خاص نشان می دهد. در پایان، تخصص شما دلیل خرید محصولات یا خدمات شما خواهد بود و احتمالاً دلیلی که آن ها مرتباً به سایت شما بازمی گردند.

انواع بازاریابی محتوا

اولین مثال در مورد بازاریابی محتوا، وبلاگی است که شما بطور مرتب مقالات جدیدی را درباره موضوعاتی در زمینه تخصص خود ارسال می کنید. همچنین می تواند ساده ترین راه برای شروع شما باشد. در ممتاز سئو، بازاریابی محتوا یکی از اصلی ترین کارهایی است که انجام می دهیم. ما دانش خود را در وبلاگ SEO خود به اشتراک می گذاریم و اطمینان حاصل می کنیم که این مورد را در شبکه های اجتماعی و خبرنامه نیز به اشتراک بگذاریم.

برای اینکه بتوانیم به همه کاربران خود کمک کنیم مقالاتی را برای افراد تازه کار در سئو می نویسیم، مثلاً سئو چیست؟ و مقالاتی برای افرادی با کمی بیشتر تجربه، مانند مقاله ما در مورد مدل BERT. و اگرچه ممکن است متناقض به نظر برسد، اما به اشتراک گذاشتن دانش ما در مورد SEO تأثیر بسیار مثبتی در فروش دوره های آنلاین SEO دارد. مخاطبان ما را به عنوان یک متخصص (احتمالاً از طریق تمام محتوایی که به اشتراک می گذاریم) درک می کنند و مایل به پرداخت پول برای دستیابی به اطلاعات بیشتر هستند.

علاوه بر یک وبلاگ، انواع مختلفی از بازاریابی محتوا وجود دارد که می توانید بررسی کنید. به عنوان مثال، برخی از سایت ها ایجاد کتاب های الکترونیکی، فیلم های آموزنده، آزمون ها، برنامه ها، پادکست ها و حتی رویدادها را انتخاب می کنند. همه با تمرکز بر به اشتراک گذاشتن اطلاعات ارزشمند در مورد موضوعی که مخاطبانشان به آن علاقه دارند و اطلاعات ارزشمند به معنای عمیق، آموزشی بودن و ترجیحاً منحصر به فرد بودن آن است. این بدان معناست که ایجاد این محتوا به زمان نیاز دارد و باید روندی مداوم باشد که در صورت لزوم آن را به روز کنید.

چرا بازایابی محتوا مهم است؟

همانطور که ما در مورد آن بحث کردیم، ایجاد اطلاعات ارزشمندی که به صورت رایگان ارائه می دهید، ماهیت اصلی بازاریابی محتوا است. پس چرا ما به شما می گوییم محتوا ایجاد کنید تا آن را به رایگان اهدا کنید؟

اعتماد و تخصص ضروری است

وب به ما راهی کاملا جدید برای ارتباط با افراد جدید، کشف شرکت های جدید و حتی تصمیم گیری برای ما داده است. احتمالاً شما هم خودتان این کار را می کنید. قبل از تصمیم گیری درباره چیزی، از خرید گربه گرفته تا خرید لپ تاپ جدید، تحقیق آنلاین می کنید. با ظهور هر روز رقبای جدید، کاربران نسبت به مکان و آنچه می خرند انتقاد بیشتری می کنند. تصمیم آن ها درباره محل خرید محصولاتشان بیشتر به اعتماد و رابطه آن ها با یک شرکت بستگی دارد. یک استراتژی بازاریابی محتوا که کاملاً فکر شده باشد، می تواند به شما کمک کند، با تکیه بر تخصص و اعتماد، یک رابطه قوی با مخاطبان خود ایجاد کنید.

مثالی از نحوه عملکرد

بگویید که به دنبال یک لپ تاپ جدید هستید و مطمئن نیستید که کدام یک را تهیه کنید. شما می توانید در “چگونگی انتخاب لپ تاپ” جستجو کنید و مغازه هایی را که مستقیماً شما را به لپ تاپ های خود هدایت می کنند، پیدا کنید. با این حال، همچنین سایت هایی دریافت خواهید کرد که راهنمای خرید لپ تاپ را به شما پیشنهاد می دهند و به شما کمک می کنند تصمیم بگیرید کدام یک از لپ تاپ ها مناسب شما است. با پرسیدن سوالاتی درمورد آنچه که به دنبال آن هستید و همچنین اطلاعاتی آسان درمورد تفاوت های لپ تاپ ها در اختیار شما قرار می دهند. آیا ترجیح می دهید مستقیماً به لیستی از بیش از 100 لپ تاپ بروید یا به صفحه ای بروید که به شما کمک می کند لپ تاپ های مناسب را فیلتر کنید؟

راهنمای خرید لپ تاپ فوق یک نمونه عالی از مطالبی است که به کاربر در مورد سوال خود کمک می کند و با آن اعتماد آن ها را نسبت به محصولاتشان جلب می کند. این به شما نشان می دهد که بازاریابی محتوا چقدر می تواند قدرتمند باشد تا بتواند با مخاطبان خود ارتباطی عالی برقرار کند.

می توانید آن را با یک دستیار مغازه در یک فروشگاه آفلاین مقایسه کنید. اگر یک دستیار مغازه دوستانه رفتار کند و وقت خود را صرف کمک به شما کند، این تجربه کاربری بهتری نسبت به این دارد که شما بدون گفتن چیزهای زیادی به انتخاب لپ تاپ راهنمایی کنند. به همین دلیل است که باید به لحن صدای خود نیز فکر کنید و از قصه گویی در محتوایی که ایجاد می کنید استفاده کنید.

برای SEO مفید است

بازاریابی محتوا علاوه بر ایجاد اعتماد و ارتباط با مخاطبان، به شما در بهینه سازی موتور جستجو (SEO) نیز کمک می کند. بخش مهمی از سئو، نوشتن محتوای با کیفیت و متمرکز بر کاربران است. از آنجا که کاربران شما تنها افرادی نیستند که محتوای شما را می خوانند، Google و سایر موتورهای جستجو نیز متن شما را می خوانند تا تصمیم بگیرند که چه زمانی صفحات خود را در نتایج جستجو نشان دهند.

اگر بازاریابی محتوا بخشی جدایی ناپذیر از تلاش های بازاریابی شما باشد و روی ایجاد محتوای با کیفیت کار کنید، احتمالاً مطالب زیادی را در رابطه با اصطلاحاتی که مخاطب شما جستجو می کند، می نویسید. با نوشتن پست های بیشتر در وبلاگ، وب سایت شما بیشتر و بیشتر شروع به راه اندازی می کند. به طور کلی، رتبه شما بالا می رود و همه این بازدید کنندگان جدید خریداران بالقوه هستند. بنابراین، علاوه بر افزایش بازدید، بازاریابی محتوا می تواند فروش شما را نیز افزایش دهد.

استراتژی های خود را چگونه تعیین می کنید؟

بازاریابی محتوا

اول از همه، شما باید با تحقیق در مورد کلمات کلیدی شروع کنید تا مطمئن شوید که در مورد چیزهای درست می نویسید. این بدان معنا نیست که شما نمی توانید در مورد آنچه می خواهید بنویسید، اما می تواند به شما کمک کند از همان کلمات مشتریان (بالقوه) خود استفاده کنید. که مهم است، زیرا این امر به آن ها کمک می کند تا محتوای شما را پیدا کنند. تحقیق کلمات کلیدی خود را انجام دهید تا لیستی از کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی را که می توانید درباره آن ها بنویسید را ایجاد کنید. بعد از ایجاد این لیست و تصمیم گیری درباره اولویت این کلمات کلیدی، می توانید برنامه ریزی را شروع کنید.

یک برنامه ریزی واقع بینانه ایجاد کنید

در تعداد وبلاگ هایی که شما و تیمتان می توانید در هفته یا ماه بنویسید واقع بین باشید، زیرا صرف زمان کافی برای محتوای خود مهم است.

اطمینان حاصل کنید که یک تقویم سرمقاله ایجاد کنید، با تیم نویسندگان خود بنشینید و درباره اینکه چه کسی می خواهد چه چیزی بنویسد، طوفان فکری کنید و از چه زاویه ای، برای اطمینان از ارسال محتوای بی نظیر به جهان. همچنین، به تنوع آنچه در مورد آن می نویسید توجه داشته باشید و در برنامه ریزی خود جایی برای نوشتن اخبار لحظه آخری که نمی توانید از قبل برنامه ریزی کنید، بگذارید. یک برنامه ریزی محتوا و اندیشیده شده واقعاً می تواند به شما کمک کند در راس بازاریابی محتوای خود باشید.

محتوای اصلی خود را انتخاب کنید

هنگام تنظیم استراتژی جدید بازاریابی محتوا، حتماً به محتوای اصلی خود فکر کنید. شما باید حدود 4 یا 5 مقاله داشته باشید که برای شما، شرکت و مخاطبان تان بسیار ارزشمند است. این مقالات باید پست ها یا صفحات آموزنده باشند. هنگامی که این مقالات را نوشتید، باید تعداد زیادی پست وبلاگ دیگر درباره موضوعات مشابه این مقالات اساسی بنویسید. مطمئن شوید که هر یک از این پست های وبلاگ جدید را از زاویه دیگری یا زیرمجموعه دیگر می نویسید و فراموش نکنید که از این پست های وبلاگ به مقالات اصلی خود لینک دهید.

به ساختار سایت خود فکر کنید

اکنون که شروع به ایجاد محتوای بیشتر می کنید، مهم است که به تأثیری که در ساختار سایت شما خواهد گذاشت فکر کنید. ایجاد (یا نگهداری) ساختار سایت واضح به کاربران شما کمک می کند تا به اطلاعاتی که می خواهند راه پیدا کنند.

در مورد گوگل و سایر موتورهای جستجو نیز همین مورد وجود دارد. بنابراین، این از نظر قابلیت استفاده و از نظر سئو مهم است. راهنمای نهایی ما در مورد ساختار سایت را بررسی کنید تا ساختار سایت خود را بررسی کنید و در مورد تمام این محتوای جدیدی که ایجاد می کنید چه پیشرفت هایی می توانید انجام دهید را بررسی کنید.

محتوای خود را تازه نگه دارید

کاش می توانستم خلاف این را به شما بگویم، اما منتشر کردن پست وبلاگ خود که به خوبی نوشته شده است، به این معنی نیست که دیگر هرگز نباید به آن نگاه کنید. هم برای کاربران و هم برای رتبه بندی، مهم است که گاه به گاه محتوای موجود خود را مرور کنید. با این کار می توانید مطالب خود را تازه و به روز نگه دارید، با ایجاد تغییرات لازم برای مرتبط بودن آن. این به روزرسانی های محتوای موجود خود را بخشی از برنامه ریزی محتوای خود قرار دهید و حتماً این کار را به صورت منظم برای محبوب ترین پست ها و صفحات وبلاگ خود انجام دهید.

محتوا راهی است که باید طی شود

در این پست وبلاگ، درباره اینکه بازاریابی محتوا چیست و چرا شما باید به فکر ایجاد استراتژی محتوای خود باشید صحبت کردیم. که به نوعی، یک نمونه عالی از بازاریابی محتوا است. امیدواریم این مقاله اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهد که به پاسخ سوالات شما کمک کند، زیرا این اصل بازاریابی محتوا است.

منبع: yoast